in dote omstandigheid kunnen bijdragen tot hel in handen krijgen van zoovele duizenden Waarom zou don Cailos niet zoowel in frank rijk als overal anders mogen komen. En eindelijk waarom zou de gemalin van Don Carlos, die toch met den strijd niets te maken heeltniel zoowel te Pan als ergens andeis mogen wonen. Al deze feilen zijn hier dus zoo eenvoudig mogelijk weèrlegd. Hoezeer ook wij niets liever wenschon dan dat hel spoedig tol een beslis sing in dezen guerilla-ooilog moge komen geloovcn wij niel dat men hierdoor veel verder zal komen. Omtrent de beruchte commune-lui schrijft de Parijsche coirespondent der Aqislerd. Cl. Waar uit Nicuw-Caledonië wordt berigt zijn de veroordeeldentoen zij de onivlngting van Itocheforl hebben gehoord opgetogen gewtesl over dit feil. Slechts de vceaits Régèieex-lid der commune, was woedend, en schold hem uit voor verrader. De reden daarvan was echter voornamelijk, dat Rocheforl hem niet in hel geheim en mee had genomen. Aan Paschal Groussetdie zelfs in Nieuw-Caledonië den gebtaden haan wilde uithangen en zekere airs aannam als ware hij nog minister van buiten- landsche zaken (van de commune) geweest, werd door niemand de ontvlugting gegund. Daarentegen weende Louise Michelde ex- schoolraeesteres, die voor Rochefort eene warme genegenheid had opgevatvan blijdschap toen zij hoorde dat hij vrij was. Van de andere com- murïtmannen woidt nog een en ander mede gedeeld en hier geresumeerd. Dr. Raspaileen der eerlijkste commune mannen, die hier een uitgebreide practijk had, vooral onder de mindergegoeden welke hij, omdat hij rijk was. gratis behandelde, heeft ook te Noumera een groote practijkmaar daar zijn vermogen er bij is ingebrokkeld moet hij zich thans laten betalen en heelt zelfs zijne vrouw, die de apotheek van haren man in orde hield, ernstig geprotesteerd, toen het haar ver boden werd langer artsenijen te verkoopeo daar zich te Noumena een apotheker had gevestigd. Assi heelt nog altijd een smederij maar hij die er zoo goed slag van had om in leCreuzet de werklieden tegen den patroon op te zetten ondervindt thans wat het zeggen wil wanneer arbeiders en werkgever het niet eens zijn. Ieder oogenblik heeft hij het te kwaad met de werk lieden en de autoriteiten hebben de grootste zelfvoldoening om hem niel te helpen, maar hem zijne eigen varkens te laten wasschen. Maroteau de studeut-jourrialislis voortdu rend lijdend en brengt den tijd in de inGrinerie door met het schrijven van verzen. De acteur Lisbonne, lam aan één kantdoet zijn best om een theater op te riglen en heeft in afwachting dat het hem gelukken zalreeds een half dozijn dramaas geschreven. Lullier eindelijk, de gewezen zeeofficier, en chef van het commune-leger, door wiens ver metelheid ol liever door wiens stoute krankzin nigheid de opstand van 18 Maart 1871 de eerste voordeelen heeft betaaldLullier is zoo gek dat hij altijd een dwangbuis aan moet hebben In zijne kalme oogenblikken maakt hij plannen om de wereld te veroveren. Allerlei. In het .Verre Rheinl. Wochenblatt deelt een te Crefeld woonachtig onderwijzer inededal op drie meisjesscholen aldaar hel siigmatiseeren epidemisch heerscht. In een klasse ontdekte deze onderwijzer 17 meisjes die dat in practijk hragten. De kinderen wrijven zich de handen zoo lang en zoo haid dal hel bloed er uit springt. Zij raeenen dan de toekomst te kunnen voor spellen het verborgene aan het licht te bren- gen geld en schatten te ontdekken. Het hof van assises in Reigië heeft, in de zitting van 1 Augustus, Augusta Vermeiren (vrouw Bouréc) ter dood veroordeeld, nis schul dig erkend aan vergiftiging op hare dochter. Ongeveer vier weken geleden was eene dame irat hare dienstmeid naar Wiesbaden vertrok ken* Vóór haar vertrek had zij haren huisheer al de «leutels der kasten afgegeven. Acht dagen later ontving deze een uil Wiesbaden afgezonden telegram van zijne huurster, waarin zij hem verzocht, hare dienstmeid, die den volgenden dag bij hem zou aankomen de sleutels te over handigen daar deze eeuige benoodigdheden die men vergeten had mede te nemen moest halen en naar Wiesbaden verzenden. Zes en dertig uren na ontvangst van het berigt ver scheen dan ook het den huisheer goed bekende dienstmeisje. Hij gaf haar de sleutels en nadat zij ze gebiuikt had, pakte zij de kostbaarste kleedcren, zilverwerk, linnengoed enz. bijeen liet een rijtuig halen, sloot de woning, gaf den verhuurder de sleutels terug en vertrok. Eenigc dagen geleden nu kwam dc dame uit Wiesbaden terug en verwonderde zich niet weinig, toen haar huisheer vroeg of de meid weer bij tijds in Wiesbaden was teruggekeerd. Het raadsel wcru weldra opgelost. De dame had hare meid reeds vier dagen na hare aankomst in Wiesba den wegens wederspannigheid uit bate dienst ontslagen. Deze had daarna een telegram ver zonden, was natr den verhuurder gegaan en, in hel bezit der sleutelshad zij de dame bestolen. Hel ontvreemde bedraagt ongeveer 800 gulden. Het Duitsche kappers-congresdat in de vorige week le Dresden is gehoudenis door ongeveer 300 friseurs uil Duiischland Oosten rijk en Ameiika bezocht. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer Meissner uit Herlijn. Bijzonder belangrijk was hel concours in 't daineskappen, waartoe zich acht deelnemers hadden aangemeld. Een aantal toeschouwets woonden den wedstrijd bij die met de meest mogelijke energie en elegantie werd gevoerd. De kapsels der dames zijn onmiddellijk nadat de heeren kappers hun kunst vertoond hadden gephotograieerd. Nog verdient vermelding, dat op de tentoonstelling, die gel ijk met 'l congres gehouden werd 16 eerediploma's zijn uitgereikt. De heer Laferrière is een mannelijk Déjazet. Evenmin als doze schijnt ook hij oud te kunnen worden. Zestig jaren geleden speelde hij reeds en in dien tijd moet hij weinig verouderd zijn. In zijn mémoires nu komt een hoofdstuk voor getiteld ie secret de ma jeunesse, maat zonder te vertellen welk dat geheim is, omdat hij hel lol zijn dood geheim wil houden vertelt hij hoe hij de gave heelt ontvangen om altijd jong te blijven en ik vertel het na. Veertig jaren geleden gaf hij voorstellingen te Sl.-Petersburg en maakte een buitengewonen opgang. De gehcele aristociatiehet hot en den keizer niel uitgeslotenbewonderden den acteur en de keizer verwaardigde zich dikwijls achter hel scherm op het tooneel te komen om hem zijn compliment te maken. Op zekeren dag nu, terwijl Laferrière weder in de een of andere rol geschitterd had, likte een gesluijerde dame aan zijn loge. Zij was ontroerd en zeide bevend Mijnheer I Mevrouw I Vergeef hetvriendden stap dien ik doe. Ik heb niet de eer bij u bekend te zijn. Maar gij kunt mij een zeer groote dienst be wijzen; z9o groot, dat ik hem mijn geheele leven niet vergeten zal. Ga voort, tnevtou» I Mijnheer, mijn ntan is betrokken ineen politiek komplot. Wat kan ik daartegen doen? Ik zweer udal hij ten onregte is be schuldigd. Niettemin is hij veroordeeld. En welk een vreeselijke verooideeliny 1 Siberië Maar mevrouw ik zie niel in Wat gij daaraan kunt doen Alles, mijn heer. De czar houdt van u. Hij zal gelukkig zijn als hij iets voor u kan doen. Hij heeft hel u zelf meermalen gezegd. Dat is zoo. Welnu, mijnheer, vraag hem genode voor mijn man. Hij zal ze u toestaan. En als hij ze weigert Neen Hij zal ze niet weigeren. Mijn heer ik bezweer u. Ik vraag hel u, knielend. Sta op, mevrouw, ik zal hel beproeven. Dank, duizend maal dank! Een paar dagen later trad Loleriière in een nieuwe tol en had zich zeiven overtroffen. De czar kwam hem naar gewoonte complimenteren en herhaalde hem ds verzekeringdat hij ge lukkig zou zijn als hij hem een bewijs van zijne sympathie kon geven. Welnu, site, ik heb u eene gunst, een groote gunst te vragen. Welke De vrijspraak van een veroordeeldesire. Daarop herhaalde hij in roerende woorden wal de gesluijerde datne hem had gevraagd en hij was zoo welsprekend dal de keizer werd aangedaan en genade schonk aan den balling. Twee maanden later was de veroordeelde uit hel Noorden en naar den vreemde vertrokken, terwijl Laferrière een brief ontving, waarin in hooldzaak dit stond Gij zijl goed geweest, Gij hebt het gebed van een ongelukkige vrouw verhoord. Hoe zal ik uwe goedheid vergelden? Gij zijl rijk, gij heb talentdat uog tueer is dan rijkdom. Slechts een vijand bedieigt u de tijd, aan wien niemand weèrstand kan bieden. Ik zend u hiernevens het middel om hem te overwinnen." En zoo is Laferrière op bijna lachligjatigen leeftijd nog een jong mcnscli. (Amsterd. Cl.) Hel Mail-Overzigt van het Alg. Dagblad vau Ned. Indie beval bel volgende De mail van li Mei uil Nederland bragt hier de tijding, dat de nationale gift, den Koning op 12 Mei in de Nieuwe Kerk te Am sterdam aangeboden door Z. M. bestemd was voor de invalieden van het Indisch leger. Dat berigt heeft den aangenaamsten indruk gemaakt en op nieuw den tact doen bewonderen waar mede Koning Willem III goedheid en waardig heid weet te vereenigen. Door de plaatselijke commissie van geneesk. onderzoek en toevoorzigt te Batavia is gerap porteerd en gister in het regeringsblad bekend gemaaktdat de cholera hier ter stede als geëindigd kan wordeu beschouwd en er geen bezwaar beslaat, om het uitreiken der gezond heidspassen te hervatten. ONTBIJT. In een logement in zeker stadjehad de chel geen spiiitus meer in huis om het water voor de twee voor hel ontbijt der reizigers warm le houden, en in de buurt was er niets meer te vinden. Een reiziger die daar logeerde, trok een flacon uit zijn zak en goot het spiritus- potje vol met Eau d'Anvers (Royale) van den slerksten daar het Eau d'Anvers op wijnspiritus gestookt isbrandde hel met een zeer heldere vlam. Na eenige oogenblikken begon de geheele kamer zoo heerlijk le ruiken, dalai de reizigers van boven kwamen om te zien wat zulk een heetlijke nuk verspreidde. Hel Eau d'Anvers wordt dus in het bijzonder aangeraden om het in plaats van spiritus le gebruiken om théé en koffie te warmen, daar het le^el ijk ecu heerlijke reuk in dc kamer verspreidt. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORTin aanmerking nemende dat onderscheidene militaire troepen voor de legerplaats bij Milligen bestemd eerlang deze gemeente doortrekken en bepaaldelijk op Maandag, den 10. Augustus aanstaande; Herinneren den ingezetene!) hunne verplich ting om ingevolge art. 12 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad n°. 138) zelve de inkwartiering en het onderhoud ie verschaften, en maken hen tevens opmerkzaam op hunne bevoegdheid te ruilen met ol uitte- besteden bij de personen voorkomende op de in art. 17 der aangehaalde wel bedoelde lijst, mits zij van den wensch daartoe aan den Com missaris van inkwariiering kennis geven, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschap pen te geschied bij gebreke waarvan de inge zetenen verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud le voldoen in hunne woning. Amersfoortden 5. Augustus 187-4* Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaiis, A. G. VV1JERS. J. C. LE1NWEBER ld. Secr. AMERSFOORT, 6 Augustus 1874. Alhoewel krachtens het laatste lid van art. 1 der wet van den .51. December 1872 (Staats blad n°. 160) de in gebruik zijnde of voorhanden Weeg werk. w.^en. tot den 1. Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteldmoeten ze echter ingevolge art. 0 van het bij koninklijk besluit van den 4. September 1873 (Staatsblad n*. 127) vastgesteld reglementvan een bijzonder merk voorzien worden ten tijde voor den herijk te Amersioort bepaald, en wel tusschen den 17. Augustus en 3 September aanstaande op Maan dag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag, s voor middags van 9 tol 12 en 's namiddags van 1 tot 4 uur. De belanghebbenden worden indachtig ge maakt op de schade cn moeijelijkhcdcnwaar aan zij zich blootstellendoor hunne malen en gewichten niet aan den herijk te onderwerpen en meer bepaaldelijk ook door hunne weegwerk tuigen niet op een der hierboven aangegeven dagen en uren van het voorgeschreven merk te doen voorzien. De heer J. Drummelkamp, pred. der herv. ge meente le Veenendaaldie onlangs voor de beroeping naar Amersioortter vervulling van de eerste vacature, had bedankt, heelt ook het nader door hel kicscoilegie aldaar op hem uit gebracht beroepvoor de tweede vacature niet aangenomen. Het kicscoilegie komt morgen Vrij dag weder bijeen tot het zamenstellcn van een zes- en drietal voor de eerste en van een gros voor dc tweede prcdikants-vacaturc.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2