schilligmaar bewijst dat de eer en bet belang van den in de gansche wereld beroemden Ne- derlandschen Landbouw en Veestapel U hooge- lijk ter harte gaat. Gij hebt prachtige paardentlink en ooglijk Vee. Met lust en ijver dan geloond dat gij daar mede met andere streken in ons Vaderland en in den vreemde kunt en wilt wedijveren en zijl derhalve zonder verzuim aanwezig om Uwe paa -den en vee te laten inschrijven Donderdag 20 Augustus in de Stadsherberg bij de Manége te Amersfoortalwaar het Afdeelingsbestuur zich vleit Uw met verlangen te gemoet gezien bezoek ter inschrijving te ontvangen Bewijst door Uwe komst dat gij Uw land bouwbedrijf en de streek Uwer inwoning lief hebt en genegen zijt door Uwe aanwezigheid hunne en hare eer, hare en Uwe belangen te behartigen en te verdedigen. Ue dagbladen uil Indië zijn aangekomen met berigten tot den Isten Julij. Het Alg. Dagblad van Ned.-Indié meldt het volgende De generaal van Swieten is van zijne inspectie in de Vorstenlanden te Batavia teruggekeeid. Te Aichin zijn voordurend vele ziekten. Dezer dagen werden 200 lijders, waai*>nder 4 officieren, naar Padang geëvacueerd. Van hier werden voorloopig 100 man ter aanvulling naar Alchin gezonden. Aan het Algemeen Overzicht van De Indiër" ontleenen wij het volgende: Onder de steeds aangroeiende massa's vijanden in Atjin bevinden zich eenige duizende mannen van l'edir, olschoon reeds voor weken de ge neigdheid van Pedir om in onderwerping te komen werd voorgespiegeld. De radja van Simpang-Olim heelt de verme telheid gehad aan Edi den oorlog te verklaren also! hel oude machtelooze sultaus-besluur nog bestond en niet onze vlag te Edi waait. De aanvallen op onze sterkten zijn atmattend voorde bezetting; waakzaamheid wordt alom ver- eischt om niet plotseling te worden overvallen, terwijl het terrein zoo weinig schoon geveegd is, dat de vijand vrij spel heelttelkens lijden wij verliezen bij de dagelijksche schermutselingen znaar de Aljineezen verstaan de kunst niet om een Europeesche krijgsmagt te verdrijven al is onlangs een Amerikaan uil Pinang tot hen overgeloopen. De toestand heelt intusschen een hoogst ern stige zijde. De ongezondheid van Kotta Badja beett ten gevolge dat op de 5000 man der bezet ting, volgens geloofwaardige berigten ongeveer 1000 ziek zijn. Reeds zijn per Baron Bentinck eenige officieren en minderen herwaarts geëva cueerd en 200 per Prins Alexander te Padang aangekomen. Vervolgens zouden nog 3 schepen met zieken van Aijin vertrekken. Wanneer men nagaatwelk aantal manschappen sedert den terugkeer van de hoofdmagluil Java en Padang zijn afgezonden dan bereikt men bijna het cijler van 2000 man. De werving in Neder land heelt echter plaats also! wij onder gewone omstandigheden verkeeren. Generaal van Swieten heeft een togt naar Samarang en de Vorstenlanden gedaan en is eergister teruggekeerd, om op 16 Juli de reis naar Nederland te aanvaarden. Ook de kapitein ter zee Van Gogh vertrekt naar Nederland. Nog altijd had men verwacht dal aan dezen ver dienstelijken bevelhebber der marine gedurende de tweede expeditie eenig blijk van 's Konings goedkeuring ten deel zou zou zijn gevallen. Ook kon liet niet onopgemerkt blijven dat, terwijl een telegram den Gouverneur-Gen. in den avond van 12 Mei in de gelegenheid stelde hen, die zich in Indië bevonden, mede te deelendal zij een onderscheiding van de Regeering hadden verkregen een naam vergelen werd en wel die van den eenigen hooid-offieier der marine in Indië, die mede tol ridder van den Nedetlandschcn Leeuw was benoemd. Gister zijn weder ongeveer 200 man via Padang naar Alchin vertrokken. Hier heeft zich een hoofdcommissie gevormd om uilvoeiiug te geven aan 's Konings denk beeld tol oprigling van een monument, gewijd aan de nagedachtenis van de gevallenen bij de eerste en tweede expeditie tegen Aichm. De eerste bijdrage builen de Koninklijke gift was afkomstig van een soldaat. De Koninklijke ge dachte wordt toegejuicht. Allerlei. Een nota van het Journal Officiel zegtdat in den nacht van den Oden op den lOden Augustus Bazaine van hel eiland Saint»*.Mar guerite is ontvlugt. Il«*r gouvernement heeft een onderzoek ingesteld. Zij die de middelen tot outvlugling verschaften of deze op andere wijze gemakkelijker maakten, zullen overeenkomstig de wetten gestraft woidcn. Met Handelsblad meldtvolgens le Temps dat mevr. Bazaine en haar neef de heer Roulle, zicli Zondagavond uiet ecne boot naar het fort heb bed begevenwaar Dazaine zijn verblijf hield. Men meent dat hij iu die boot is ontvlugt, vergezeld van zijne vrouw en den heer Roulle, en ondanks hel hoogst onstuimige weder. De Ainst. Cu zegt Bijzoudei heden !'*treflende de onlvlugiing van Bazaine zijn nog niet bekend. Geen ander berigt is ontvangen dan dat de kommandanl van Ste.- Marguerite en kolonel Villette in hechtenis zijn genomeneerstgenoemde zal zich hebben te verantwoorden over zorgeloosheidde tweede wordt als medepligtige aangemerkt. Het feit zelf heeft onder het groole publiek niet veel verbazing verwekten te regl of ten onregte, men verdenkt de fransche regering van voorwetenschap. De instructie zal of liever kan de waarheid aan het licht brengen. In ieder geval verdient het afkeuring in een man als Bazainedat hij niet de hem opgelegde straf heeft willen door staan en met eene loopbaan achter zich, welke van moed, dappeiheid en onverschrokkenheid getuigt, thans niet teruggedeinsd heelt voor een lafle daad. Misschien zou hij na geduldig wachten gedurende een betrekkelijk kort tijds verloop, op een andere wijze de gevangenis hebben kunnen verlaten; maar misschien is zijne medewerking noodig bij de uilvoering der plannen, om Napoleon IV op den troon le plaatsendoch het is nutteloos ons in deze gissingen te verdiepen Bazainede held van zoo veel veldslagen heeft kunnen goedvinden zijne bewakers te verschalken en als een gemeene spitsboef langs eene louwladder zich uit den kerker neèr te laten op een rotspunt of in zee, omdat hij het verlies der vrijheid niet langer kon dulden. Vermoedelijk bevindt hij zich thans op ol nabij italiaanschen bodem alwaar, zooveel is zeker, hij in minder onaangename omstan digheden het oogenblik kan verbeiden waarop hij in Frankrijk is alles mogelijk als een der eersten in den schitterenden staf des keizers den inlogt in de hoofdstad van het keizerrijk n°. 3 zal medemaken. Overigens het voor de iransche regering te wenschen dal hare gevangene beter bewaakt worden. Twee categoriën van ver oordeelden hebben reeds haar contingent onl- vlugten geleverd: Henti RochefortPaschal GroussetJourde enz. uit Nieuw-Caledonië communemannen Bazaine, uit Sle.-Marguciite wegens pligtverzuim veroordeelde legerbevelheb ber. Mogt thans tot afwisseling een andere cate gorie nl. beschuldigden nog niet veroordeeld aan de beurt zijn dan voorzeker heeft Clément Duvernois veel kans. Uil Emmen schrijft men: Dat de mensch Veranderlijk is, blijkt ook uit het volgende. Donderdag den 30sten Jnlij jl. vervoegde zich ter secretarie dezer gemeente zekere Joh. V. wonende in de gemeente D.le kennen gevende een huwelijk te willen aangaan met J. D. II-, wonende te N.-A.in deze gemeente. Aan ge noemden Joh. V. werd le kennen gegeven dat hij zich ter secretarie der gemeente D. moest vervoegen om een certificaat van onvermogen, daar hij de kosten der stukken niet betalen kon en nadere opgaaf moest brengen aangaande J. D. Dienzelfden dag echter kwam hij terug, aangevende te willen huwen met G. V., wonende te N.-B. in deze gemeente. Up de vraag hoe hij bij genoemde G. V- was gekomen zeide bij, dat hij, naar huis willende, door N.-B. was gegaan en aldaar met eenige menschen in aan raking was gekomen, met wie hij over zijn voor nemen had gesproken; deze hadden G. V. ge noemd als zoude die ook wel een goede vrouw voor hem geweest zijn, waarop hij terstond had besloten G. V. eens le bezoeken. Hoewel beiden elkander nooit hadden gezien waren ze dadelijk trouwensgezindwaarop zij gister dan ook vuor hel huwelijk zijn ingeschreven. De echtgenoote van Joh. V. is eerst den 5den der vorige maand (.verleden. Volgens de Corresp. Itepublicaine zal Naundorff, die zich voor een zoon van Lodowijk XVII uitgeeft en wiens proces onlangs gevoerd zich nog een ieder herinnert, in cassatie koinen tegen het arrest van de regtbank te Parijs waarbij zijn klagt tegen den graaf van Ghamb trd niet ontvankelijk werd verklaard. De verdediging zijner reglen zou hij volgens genoemd blad hebben opgedragen aan den heer Christophle advocaat bij het hof van cassatie en afgevaar digde van het departement l'Orne. Men schrijft uit liennaarderadeel aan de Franeker Courant «Wegens overtreding der wet op dc vaccine zijn iu onze gemeente vier hoofdonderwijzers geverbaliseerd, waaronder twee bijzondere. Reeds zijn ze voor den regter verschenen. Een en ander diene tol opschcrping. De wet dient gehandhaafd I" Te Bonn zal den 14den Sept. Sept. een kerkelijk Congres bijeenkomen waar leden van verschillende Kerkgenootschappen de instellin gen van de eerste eeuwen der Kerk zullen nagaan teneinde eene kerkelijke gemeenschap te vindenwaartoe allen zouden kunnen toe- ti eden. De uitnoodiging tot dit Congres gaat van een Commité uil, aan welks hoofd Döllinger slaat. Turkije schijnt langzamerhand zich geheel op europeschen voel le willen schoeijen en dc zeden en gewoonten der weslersche volken van Europa te willen eigen maken. Dit zou men althans moeten afleiden uit het feil dal de gezant van den sultan thans met zijne gemalin gedineerd heeft bij den gezant van Engeland. De vrouwen der Turken leven anders geseheiden van hare mannen. De brug over dcu Rijn bij Kehl(Be men bij 'l begin van Fransch-Duitschen oorlog in 1870 de lucht heeft doen springen, is weder hersteld en voor het publiek verkeer geopend. Den Isten dezer is de eerste trein over de brug gereden. Den 2 en 3 September zal te Bei lijn een algemeene vergadering worden gehouden door bestuurdcis van gevangenissen. De aldaar te be handelen hoogst belangrijke onderwerpen zulleu zijn: 1. Hoe zullen gekrenkte en gebrekkige, tol langeren straftijd veroordeelde, gevangenen behandeld moeten worden. 2. De wijze van doorvoering der eenzame opsluiting. 5. Op welke gronden moet men de gevangenen beloouingcn voor hunnen arbeid uitkeercu. 4. Naar welke grondregelen zal de arbeid in de gevangenissen moeten geregeld worden. 5. In hoeverre kan den gevangene eigen verpleging worden toegestaan. De gevallen van dolheid onder de menschen zijn in den laatsten tijd minder zeldzaam dan gewoonlijk. De Russische geneesheer dr. Bunsou brengt daaroin in herinnering, dat de zoog» - naamde Russische baden met zeer goed gevolg legen die vreeselijke ziekte zijn aangewend. IIij constateert, dal hij 5U door dolle honden ge beten menschen volkomen heeft genezendoor ze gedurende 7 dagen eiken dag een Russisch bad te geven bij een temperatuur van 46 tol 50 graden Reaumur. Pruissische kooplieden voorzien zich thans in ons Land van hooi. Duizende kilo's zijn door hen gekocht tegen 15 a f 16 de 500 kilo. Den 6 Augustus is in de evangelische kerk in de rue lloche te Versailles het huwelijk gesloten van Jules Favre met mejulvrouw Wellen. Favre is calholiek zijne viouw protestanlsch. Slechts twaalf personen, intieme vriendca van beide, woonden deze plegligheid bij. De Slaats-Courant van 8 dezer bevat het besluit van den 28slen Julij 1874, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van het tusschen Nederland en Grool-Briltannie op lOJunij 1874 le 's Gra- venhage gesloten verdrag tol wederkeerige uit levering van misdadigers. De misdrijven, Ier zake waarvan uitlevering zal worden toegestaan zijn de volgende 1. Moord (daaronder begrepen vadermoord kindermoord en vergiltiging) oi poging tot moord. 2. Moedwillige doodslag. 3. MuntvervalscWing ut muntschennis, ol het desbewusl in omloop brengen van valschu ruunt. 4. Valschheid.in geschriften, daaronder be grepen hel namaken van bankbiljetten muul- papier en openbare schuldbrieven. 5. Diefstal, daaronder begrepen elke diefstal die door de Nederlamlscbc strafwet niet als eenvoudigen diefstal (vol simple) beschouwd wordt. 6. Opligling, knevelarij, verduistering oi ontvreemding door openbare ambtenaren met bewaring of ontvangsten belast. 7. Bedriegelijkc bankbreuk. 8. Valsch getuigenis. 1). Verkrachting. 10. Opzettelijke brandstichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van medepliglighcid aan de voornoemde mis drijven, mits zoodanige medepligligheid naar de wetten van beide de contractei ende pat tijen strafbaar zij.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2