eeii kapitaal Heereiuls In woning' AMERSFOORT, 13 Augustus 1874. Ter sitting van den gemeenteraad van Amers- loort van Dingsdag jl., gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijert (afwezig de Heeren VV. A. Croockewil eu J. P. Schluiler)is na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, in behandeling genomen 1*. bet voorstel van den Heer Mr. F. H. van Persijn tot invoering van eene inkomsten «belasting. Dit voorstel werd gemotiveerd bestreden door den Heer L. E. Lagerweijen ook de Voorzitter ver klaarde zich argumentatie! daartegen, evenals de Heeren B. W. van Burgsleeiien en A. J. Bot. Ofschoon warm en krachtig verdedigd door den Voorsteller en Mr. S. J. A. van Walchren werd het voorstel met 11 legen 2 stemmen, die van laatstgenoemde Heeren, verworpen. 2°. Missive van de verseniging tot bestrijding van epidemische ziekten betrekkelijk de mest vaalten en den afvoer van faecalienmet advies van de gezondheidscommissie. Het advies is in den geest van ondersteuning van het verzoek der genoemde Vereeniging. Gesteld in handen eener commissie beslaande uit de Heeren van Burgsteeden, van Walchren en Bos. 34. Rekwest van het Dep1. Amersfoort der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen om eene toelage voor de school. De aanvrage is verworpen met 10 tegen 3 stemmen, voornamelijk op grond dat het een zeer gevaarlijk precedent zou zijn om aan eene bijzondere schoolonder eene speciale commissie slaande, subsidie uil de gemeentecas te verleenen. Daarover hebben het woord gevoerd de Heeren van Walchren ran PertijnL. E. LagerweijBos Metherst en de Voorzitter. De 3 voormelde stemmen waren die van de Heeren L. E. LagerweijMeihorst en de Voorzitter. 4°. Voorstel van Burg. en Weth. aangaande de oppassing van verpleegden in bel ziekenhuis. Hel voorstel behelst om een paar gehuwde lieden aantestcllen tegen genot van vrije woning enz. onder verpligting de inrigting schoon te houden enz.zullende genieten 2.per week voor de verpleging van 1 ol 2 zieken en 50 cents voor eiken lijder meer. Hel voorstel is met alg. stemmen aangenomen. Ingekomen is een adres van handelaten hier ter stedewaarin wordt verzocht om van wege de gemeente op het Spui en hel Havik eene nieuwe bestrating daarteslelien. Gedeponeerd ter secretarie ter nadere behan deling. Mede is ingekomen een adres van den Heer A. van Haselen tol verkrijging van een stukje gemeentegrond in erfpacht. Gesteld in handen van Burg. en Wethouders om praeadvies. De Heer L. E. Lagerwey vraagt aan den Voor zitter inlichtingen omtrent de veranderingen die aan de kade bij de Eembrug aan de Koppel door den Oosterspoorwegmaatschappij worden aan- gebragt. De Voorzitter zegt dat van zijde van het Dagelijksch bestuur de noodige demarches zijn geschied en de zaak nog in behandeling is. De Heer Mr. van Persijn wenscht dal krachtig woidc opgetreden tegen de handelingen daar omtrent der Oosterspoorwegmaalschappij. De Voorzitter repliceert dat de ten deze gevolgde gedragslijn voldoende in hel belang der gemeente kan worden geacht. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld dat de bewoners van wijk Een ook nog een gedeelte van wijk F, met de inkwartiering van de heden en morgen te Amersfoort te inkwar tieren manschappen zullen worden belast. Gisteren werd in het Kerkgebouw der R.- Catholieke gemeente aan de langegracht te Amersfoort de 25jarigc ambtsvervulling van haren pastoor den ZeerEerw. Heer J. Beekman pleglig gevierd. Eene toepasselijke feestrede is toen gehouden door den ZeerEerw. Heer Hen- driksen pastoor te Doesburg. Bij deze gelegenheid werden aan den geachlen jubilaris door talrijke leden zijner gemeente vele en hartelijke blijken van belangstelling en genegenheid aangeboden. Zondagmorgen 16 Augustus is bij de gods dienstoefening der Protestanten inliet kamp bij Milligendie geleid woidl door den WelEerw. Heer 0. VV. Locher predikant te Garderen alsdan de tekst: Josua VII, vers fla en 13a Israel heeft gezondigd en ze hebben ook mijn ver bond, hetwelk ik hun geboden had, overtreden. Slaat op, heiligt hel Volk." De gezangen zijn voorzang: Psalm 95, vers 1 en 2nazang: Psalm 68 vers 10. Op 20 Augustus komen met het mcerendeel der 3e batterij rijdende artillerie uil Roermond om tijdelijk te Amersfoort te verblijven de kapitein B. Dutry van llaeften en dc le luitenant I M. VV. de Jonge van Ellemcet. De officier van gezondheid der 2e klasse J. C. Rolandut Hagedoorn zal een detachement mili tairen van het 7e regiment infanterie, Vrijdag alhier aankomende, naar het kamp bij Milligen begeleiden op Zaturdag 14 dezer, om daarna te Amersfoort terugtekeeren. Ter tijdelijke vervanging en waarneming der dienst van den officier van gezondheid 1e klasse Dr. P. Groeneboomdie met verlof eenige weken in hel buitenland vertoeftis te Amersfoort aangekomen de officier van gezondheid le klasse Dr. Meijerinkvan hel 5e regiment infanterie. Naar dc Arnh. Cour. mededeeltzijn in den Haag sedert eenigen tijd pogingen in het werk gesteld, om een genootschap lot bevordeiing der lijkenverbranding in ons Land op te riglen en bestaat er kans, dal men hierin zal slagen. Ook te Batavia heelt zich volgens ont vangen Indische bladen eene commissie van geneesheeren bereid verklaard des gevraagd pogingen aan te wendenom het stelsel van begraven in Indie door een stelsel van ver branding le doen vervangen. Een slecht vooruilzigl voor de doodgravers. Ook behoeft dan niet meer le worden uitge- noodigd om de begrafenismaar wel de verbranding bij te wonen. Er is dan evenmin een begrafenismaalmaar misschien een verbrandingsmaal. Komt de verbindingsmethode bij sommigen in de modedan zal zij welligt ras uit de mode raken en hel godsdienstig publiek zal met die mode ongaarne meèdoen. Velen aan Bijbel of Mozaïsche leer gehecht, zullen zeker aan antieke, voorvaderlijke wijze van begraven de voorkeur geven. Gisteren werd in de algemeene vergadering van het Nut van 't Algemeen zonder hoofdelijke stemming een amendement aangenomen op hel in behandeling zijnde wetsontwerp, waardoor bepaald is dal alle verslaggevers der pers, die zich daartoe bij het hoofdbestuur aanmelden, ter algemeene vergadering zullen worden toe gelaten. De commissie van wetsherziening had gewenscht dal de verslaggevers door hel hoofd bestuur zouden worden uitgenoodigd. Een ander amendementom te bepalen dal de leiding der algemeene vergadering niet kan worden toever trouwd aan een voorzitter builen het hoofd bestuur le benoemen, werd met 547 legen 151 stemmen verworpen. Hel amendement-Hoorn, om in art. 50 op te nemen de bepaling dat voorlaan de helft der leden van het hoofdbe stuur buiten Amsterdam woonachtig zijn werd met 485 tegen 287 stemmen verworpen. Verder werd een amendement om het quotom, dat nu is vastgesteld op hoogstens f 2 te be palen op f 1.60 met 376 tegen 370 stemmen. Het geheele wetsontwerp wordt daarna met 681 tegen 54 sternen aangenomen. Voorts besloot de vergadering een onderzoek te doen instellen naar de werking der school wetten van 1857 en 1863 en in het bijzonder het verband lusschen vooebereidendlager en middelbaar onderwijs, en tot een commissoriaal onderzoek naar de werking van postspaarban ken. Vele punten werden doordien de lijd te ver verstreken was tot 't volgend jaar uitgesteld. De eerste dagen zeereis van de Schroefsloom- schepen Sumbat en Palemhang die in den aan vang dezer maand naar Atchin zijn vertrokken, heeft naar wordt berigt, volkomen den indruk bevestigd dat de zeewaardigheid van beide sche pen le wen-chen overlaat. Was bji den proef- logt van de Palembang tweemaal de sluurketting gebroken en alleen door de handigheid en vlug heid van den loods het op den wal loopen van boot voorkoineu, thans is ook op de Sambas de borgkelling van het roer gebroken zoodat laatst genoemde bodem hoogstwaarschijnlijk te Lissa bon zal moeten dokken. Beide schepen stampen bard en hebben allerlei gebreken. Zoo is b. v. op de Palembang het bovendek vreeset ijk lek en is reeds een gedeelte der victualie ais bedorven en schadelijk voor de gezondheid afgekeurd en over boord geworpen. Het gerucht omtrent een te Schoondijke ont dekte pietroleumbron is volkomen waar. Sedert den Isieu dezer welt in een bijzonder diepen welput bij den heibergier J. Leeuhouts in den Prias-Willenipolder gemeente Schoondijke. voortdurend petioleum op; de reuk is iels sterker dan die van de zuivere petroleum die in den handel is; ze wordt door sommigen onzuiver, doer anderen gefiltreerdniet goed succes in lampen kook toestellen enz. gebrand. In de provincie Drenthe wordt tegenwoordig eene groolc menigte vossen gevonden. Daarom is in de Gemeente Norg eene par-force jagt gehou den. Men is er in geslaagd twee dier schadelijke dieren te dooden. Burgerlijke stand Tan Amersfoort. GEBOREN 7 Aug. Rijmert, z. van Willem Huijgen en Maria Willemina Dijkman. 9 Aug. Eveiarda Maria d. van Gerrit de Groot en Johanna Kraan. - 10 Aug. Jacoba, d. van Isaia Willen Fröger en Elisabeth Kilian. Corneliad. van Cornelis van den Berg en Catrina van 'l Wel. 11 Aug. Max Alfred Hugo, z. van Gerrit Christiaan Wouleis en Helerie Louise Dorothea Backhaus. ONDERTROUWD: 13 Aug. Johannes Ben jamin Plieger en Maria Adelaar. Wouter Poort en flenlje van Dijk. GEHUW D 12 Aug. Jan Philippus Heuvcling van Boek en Pietje Cornelia Bruiuinks. Hendrik Cornelis Lambrechtsen Aagje Hendrika Cornelia van Lunteren. Hein Steenmeijer en Cornelia van Willigenburg. OVERLEDEN: 7 Aug. Brand Kuijer, oud 71 j.Echtgenoot van Pctronelia Tijnagel. 8 Aug. Lamberlus Vonk, 4 w. Johanna Zegers, 88 j.weduwe van Gerrit Verschuur. 9 Aug. Joanna Dorothea Gertrudis van Rootse- laar, 48 j. Maria van Roekelen, 18 j. ongehuwd. 10 Aug. Elisabeth Emond78 j. echtgenoot van Johannes Langras.11 Aug. Alida van Nie82 j.wed. Wilhelm Coenraad Dellmeijer. 13 Aug. Clasina Johanna Jacoba van Winterswijk, 11 m. ADVERTENTIE N. Heden overleed tot diepe droefheid barer kinderen behuwd- en kleinkinderen Mevrouw A. E. C. G. BERGMANN, weduwe den NVelEdelGestrengen Heer Mr. H. W. VAN WERKHOVEN in den ouderdom van circa 75 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Amersfoort 28 Juli 1874. Op uitdrukkelijk verlangen van de overledene zullen geen uiterlijke leekenen van rouw worden aan genomen. Het Kindje ons den 27 Julij geschonken werd ons heden weder ontnomen. C. MAAS, A. W. MAAS Acherman. Amersfoort, 13 Augustus 1874. Eenige Kennisgeving. De Notarissen Mr. J. DE LOUTER en G. A. VAN WERK HO VEN zullen op Zaterdag 5 September e. k. des avonds 8 ure, in Aniicitia te Amersfoort, in het openhaar verkoopen op het beste gedeelte van de Langestraatmet een poort daarnaast, bevattende het Huis eene marmeren vestibule, elf zoo be neden- als bovenkamers, vele gepla- foneerd en van Stookplaatsen voorzien voorts zolders, keuken met regen- en welwatorspompgroote kelder en zeer groolen tuin met uitgangen naar het Lieve Vrouwe Kerkhof en de Langegracht, te samen groot 7 ares, 80 centiares. Bewoond bij de Erven van Mevrouw VAN WERKHOVEN. Te aanvaarden 15 Ootober a. S. of vroeger. BÜ eene tatsoenlijke Weduwe bestaat gelegenheid lol met gebruik van Vrije Kamer, voor eene ziekelijke of bejaarde DAME; desverkiezende met Kost. Franco aanvrage onder Letter M. bureau Amersfoortsche Courant. Hartelijk dank aan allen, die ons geholpen hebben. Mocht door hunne liefde en door den zegen Gods de zieke vrouw hare gezondheid terug ontvangen. Sinls de laatste opgave mocht nog ontvangen de eerst onder gei erkende va B. V. f I.N. N. j 5.— M 5.S /5.— de laatst ondergeicekendc van S /3. GRASW INCKEL. MORREN. A. W. BULLRICH'S EN IVEIISEEL - ZD1VERINGS - ZOUT. een oud beproefd middel tegen alle soorten van maagziekten in pakjes van s i t kilo alléén echt en onvervalscht le verkrijgen hij J. C. G. SANDERS le Amersfoort en in de andere plaatsen in de bekende depots. Ihofddcpól voor Nederland J. W. Becker le Emmerich.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3