Ding-sdag1 18 Augustus 1874. js/i 2228. Nedkrlanpschb Centraal-Spoorweg. Vortrck van Amcisfoort naar Utreclit 7.10, 9.19, 11.00, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.37, 6.15, 9. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.553.10 3.55. COURANT. dtligenck-ptensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgen» 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.16 en 's avonds 8.21 nur. Van Amenfoort naar Barncveld 6.15 's avonds. Van Bameveld naar Amenfoor 7'/* Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der AdvertentiFn van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts legale, officieel en ontoigon. Advortontifin per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afz. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Ui tg. A. H. van Cleeff, te Amenfoort Bureau Amertjoorltcke Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvertentiPn voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van NlJGH en Va* Bitmab Wijnstraat Rotterdam. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort, over de 1®. heljt der maand Julij 1874. plaats van namen dhr geadresseerden. bestemming. 1. Martha Buitenhuis Amersfoort. 2. Van de Water Amsterdam. 3. W. v. d. Heuvel 4. l' iartcina Veldhuis Ankeveen. 5- Van Mouiik Driel. 6. J. BunkGroote Lind. 7. Mej. A. li. G. Tjabrink Haarlem. 8. W. Boerhof!' Lee. 9. A. Daniël Nijkerk. Van de Hulpkantoren Baarn. 10. Mej. G. Harding Breed- veldAmsterdam. 11. E. van Kraaikamp. Utrecht. Hoevelaken. 12. BoosolieBroek in Waterland. Soest. 13. Dina van Laer Amsterdam. 14. G. MeijerZeist. Voorthuizen. 15. G. Hendriks Bloemendaal. Iteglhebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. Te overvloedig opgefrischt door den wind en den regen van hel anli-zonrerweder der laatste weken was het lezend publiek ook wreve lig geworden dat de wereldpers zoo weinig nieuws te ui beren gal op politiek gebied, toen eens klaps zoowel pennen als tongen in koortsachtige activiteit geraakten door de interessante lijding dat üniaine, niet met de noorderzon, maar wel mei echt Eranschen nachtwind aan zijne bewakers een Fransch compliment had gemaakt. Hij is verdwenen maar te verwonderen is dat niet. Wil men een gevangene achtei 't slot houden, dan is het immers verstandiger hem te'kerkeren in' 't hart des lands dan over de landgrenzen. Men houde hem dan liever nabij dan veraf, want nabij gehoudenkan men tegenwoordig per telegraaf een vlugteiing terugvangen vóór dat hij de grenzen bereikt. Dat alzoo Dazaine en Rochefortbuiten de grenzen opgeslotenper zee-occasie zijn ont snapt was best te profeteren. Dat te Parijs op het avontuur van Si. Mar- guérite menige pikanterie wordt verkochtzal men willen gelooven. «Waarom ontsnapte hij niet liever uit Metz riep een der leegloopers op de boulevards. Figaro weet dat alle gevangenen van Europa het plan hebben hun Gouvernement eerbiedig vergunning te vragen om hunne gevangenisstraf op Fransch grondgebied te mogen ondergaan. Er zijn zelfs, die dan tevreden zouden zijn als de straftijd verdubbeld werd. Mag men de Liberie golooven dan is Bazaine ontvlugt om geen andere reden dan om een commando op zich te nemen bij de carlisten in Spanje. Van een anderen kant doet men op merken dat de orleanisten die in liet depar tement Calvados thans den republiekeinschen candidaat naar een zetel in de nationale veiga- dering bestrijden en voor een gewezen prefect van het keizerrijk gaan stemmen goed behooren te overwegen of niet de onlviugting van Bazaine eerder ten doel heeft een militair opperhoold te geven nan den bonaparlistischen coup d'clat welken zij orleanisten helpen voorbereiden. De veroordeelde opperbevelhebber van het leger van Metz kan niet vergeten hebben dat de regtbank voor welke hij verscheen den hertog van Aumale tot voorzitter had, en dat generaal de Ciiabaud-Latourthans minister van bin- nenlandsche zaken en als lid van het kabinet voor de onlviugting verantwoordelijk een zijner strengste regters is geweest. Hel Journal de Paris een ministerieel orgaan zegt dat Bazaines onlviugting, zco spoedig na Ilocheforls ontsnappingniet anders dan een pijnlijken indruk op hel publiek maken kan. Beide gebeurtenissen getuigen van eene treurige pliglverzaking bij de mindere rangen der zee-en landmagt. De van regeringswege gelaste enquête zal de schuldigen voorzeker op het spoor doen komen. Dergelijke handelingen zijn Irolsenngen van de wet. De XIXe Siècle zegt: «Het keizerrijk was op het bagno; het is ontvlugt. Het keizerrijk was Bazaine, want Bazaine was de zamenzwering de sluipmoord, de roof, het verraad. Bazaine werd ter dood veroordeeldomdat bij tegen pligt en eer had gehandeld hij zou gedegradeerd en doodgeschoten zijn geworden men spaarde hem de degradatie, men schonk hem het leven. Hij nam genoegen met het overige en verschafte zich de vrijheid. Het eenige dat ons verbaast, is dat hij zoo lang gewacht heeft" De Pays een bonapartislisch orgaan gelooft «dat de onl viugting van Baizane een geluk voor de regering is want zij bevond zich in een neteligen toe stand was Bazaine werkelijk schuldig aan ver raad dan moest men hem doodschieten; of had men hem maar den geringsten twijfel, dan moest men hem vrijlaten. De gevangenschap was een verzwaring van de straf. Deze vlugt redt deze of een andere regering uit de verle genheid hem óf te bewaken óf te begenadigen." Verscheidene dagbladen hebben van zekeren Houlle gesprokenals een der werkzaamste hoofdpersonen bij het plan en de uitvoering. De naam. zegt Figaro, is onjuist. De man heet Antonio Alvarez de Ruil, is Mexikaan 20 jaar oud en zoowel door bloedverwantschap als vriendschap aan de familie Bazaine gehecht. Up dien Mexikaan, een vurig, ondernemend jonkman, die Bazaine gedurig bezocht, heeft men altijd het oog gehouden, doch, zoo als nu blijkt, nog niet genoeg. Ook schijnt de zoon van maarschalk Achiile, een kind van bijzonder vroege ontwikkeling, in het geheim geweest te zijn. Volgons de Agence Havas heeft Bazaine den avond vóór de ontsnapping nog tot kwartier voor tien uur op het terras gewandeld, met kolonel Villette en den directeur der gevange nis. Figaro zegt het verzoek ontvangen te hebben, om op de stelligste wijze Ut verklaren dat het geruchtals zou Bazaine een cominandemenl op zich nemen in het spaansche liberale leger, ongegrond is. Met den lslen Julij is als redacteur van het Soerabaijasch Handbl. de heer Uilkcnt opgetreden. Omtrent de wijze, waarop hij zijne taak ver vullen wilzegt hij «Een programma wordt niet gegeven. Zoo iets komt mij even onnoodig en doelloos voor als een uithangbord voor eene leglszaal. Buitendien ben ik als schrijver voor het Indisch publiek geen vreemdeling. Hen die naaiiwgezei de rigling wenschen te weten welke op staatkundig gebied betielfende regeringsbeleid in lndiëdoor mij zal worden voorgestaan moet ik teleur stellen. «Met het oog op de feiten dat Merkus, Flout, Baud en anderendie liberaal heettenhet cultuurstelsel bestendigden ran lloevellde man der hervormings-slaalkundezeer onvrijzinnig tegen bet toelaten van Chinezen op Java streed Fransen van de Putte de koffijcultuur aanhoudt en de suikercultuur nog ettelijke jaren laat in stand blijven; van lloulende premier in het ministerie der toekomsthet cultuurstelsel ei» hel batig saldo verdedigtHuet dien men con servatief noemt datzelfde saldo aan Nederland wil ontzegd en aan lndie toegekend hebben; van Lier een monopolie verlangt voor vrije arbeidersvan Resteren onder de gegeven om standigheden de rottingstraf verdedigt en tegen de Chinezen in de binnenlanden ijvert met het oog op zuike feiten, wier aantal zeer groot is, kan moeijelijk worden bepaald, waar en bij wie conservatisme ophoudt en hel libe ralisme begint. «Sommige mijner artikelen zullen misschien liberaal worden genoemd andere daarentegen heeten te rieken naar den conservatieven muts aard. Ik kan daar niets aan veranderen. Hoe meer ik Java heb leeren kennen, hoe meer ik heb leeren inzien, dal eene algemeene tigling van het bestuur voor alle plaatsen en alle streken aan te geven, een onbegonnen werk is. «Ter goeder trouw en met regl zullen in deze streek bet bestaan van vrijen arbeid, de mogelijkheid van afkoop der lieerendiensten en andere voorname eischen der koloniale hervor mers kunnen worden volgehouden om in gene even grondig te worden bestreden. Daaiom wensch ik zoo weinig mogelijk in algemeene beschouwingen te treden." Allerlei. De koningin van Spanje geeft aardig wat wei k aan de parijsche regters. Er gaal geen jaar vooi bij of zij beeft een of meer zaken. Als zij hel niet met haar man te kwaad heeftis het met haren intendant, of met haren juwelier, of met haren opperkok. Deze heeft nu aanleiding gegeven tot een burgerlijk regtsgeding. De ex-koningin die op zoo vreemde manier haren voislelijkvn naam ophoudt had dien man opgedragen haar en haar huis te voeden voor 12 francs per dag en per hoofdbuilen de wijnen. De kok deed dit een paar maanden uitstekend, maar daarna begon liet eten minder te worden, lot dal het eindelijk zoo slecht werd dal de koningin hem zijn congé gaf, onmiddellijk gevolgd door een regen van onbetaalde rekeningeu van leveranciers van levensbehoeften. De ex-koningin weigerde te betalen, op grond dat zij haten opperkok betaalde en dal deze had aangenomen voor 12 tr. per dag alles te leveren. I)e schuldeischers daarentegen beweerden voor den regterdat zij niet den opperkok, maar aan de koningin crediet hadden geschonken. De regtbank heeft bepaald dat over drie maanden Isabella van Bourbon zal worden uilgenoodigd den eed af te leggen dat zij nooit iets van de schulden van haren oppeikok heelt geweten en niet stil zwijgend op zich had genomen die te betalen. In Hongarije gaf de langdurige droogte der voiige maand aanleiding lol allerlei Uoneclc». In een dorp, Doinbo genaamd, weiden vier vrouwen ueschuldigd het ongeluk veroorzaakt ie hebben. Men wilde do ai men van ccn aan zienlijke hoogte in den vloed werpen. Door haar smeeken kregen zij 't gedaandal zij vrijwillig in hel water zouden gaan. De vier vrouwen gingen nevens elkander in liet water staan en - nu wilde 't geluk of ongeluk, dat 's middags de regen bij stioomen nedervicl. Nu waren de vier vrouwen uitgemaakte heksen. Een barer werd

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1