waanzinnig van angst, de overigen zijn gevlugt. Dcnzcltden dag werd de kerkklok uit den toren genomen en in het water gedoopt. In Ktasinora ging het nog erger toe. Or.der klokgelui moesten de gezamenlijke vrouwen en meisjes zicli te water begeven opdat de heksen onder haar zouden herkend worden. De iaalsten toch zouden stellig bij de kunt verdrinken. In een ander dorp weid de klok uil den toren gostoleu en in 't water teruggevonden. Ken vroeger inwoner van Detroit heelt aan de Tribune van die stad een brie! geschreven, waarin o. a. liet volgende voorkomt omtrent de «Ie plaag der sprinkhanen in den staat Minnesota. Schrikkelijk is de verwoesting, welke de sprink hanen in Zuidwestelijk Minnesota aaugerigt hebben. Eene diepe neerslagliglteid heerscltl in deze geWeelc streek van wege de gansche ruïnering van duizenden huisgezinnen. Slechts uiet eigen oogen kunt gy eenig denkbeeld krijgen over de grootte dezer heirlcgers van verwoesting. Van den grond al tot zoo hoog in de lucht als het menachelijk oog schouwen kan heb ik gedurende uren deze digte drommen tien 'bewegen; en, door eene winds-verandering kwamen zij terug in digte zwermen op de schoone graanvelden de hoop en vreugde des landbouwers. Binnen een zeer korten tijd zijn deze velden veranderd in naakte en alzigtelijke tooneelen van verwoesting. Indien de verwoes tende adem van den engel des verderls over deze velden heengegaan ware kon de vernieling niet vollediger geweest zijn. De wolf des gebreks slaat bij velen reeds aan de deur en zij moeien omkomen, tenzij er hulp van builen verschaft werde. Een weinig verder zegt de schrijver De sprinkhanen hebben een teer bedorven smaak, verkiezende sterk gekruid boven zacht voedsel. Tabaksbladeren uijen salie peper reinvaar (lancy) en al tera worden vernield door de verkenningslegersterwijl het groote leger voortzweept en al wat groen is vernielt. Zij loeren op de maisvelden en doen zich goed aan het malsche prairiegras, terwijl de akkerman met schrik cn beven heuveltje aan heuveltje beplant. Misschien zullen er eenige aardappelen be* houden blijven. Het is nog niet te laat voor boekweit en knollen doch spoedig zal hel te laat zijn en de verwoeslers vreten zoo gulzig als ooit. De «groene aalbessen" glinsterden aan de struiken twee dagen daarna geleken zij op dor struikgewas, waardooi een felle brand ge zweept heelt. Eer. zeker landbouwer had 35 akkers mais, dat 5 duim hoog stond. Twee dagen daarna was er niet meer van overig. 10,000 menschen in deze anders _oo vruchtbare streek hebben niets te eten en slechts zeer weinig kleederen. Honderden vertiekken met hun vee naar andere strekenwaar zij werk kunnen krijgen. Velen gaan weg met niets en bedelen om voedsel langs den wanneer zij niet langer werken kunnen. Aan de RolUrd. Cl. wordt uit 's Huge gemeld Het buitengewoon natuurverschijnsel heeft zich den 12den Augustus den 25sten der honds dagen voorgedaan, dal wij sedert een dag of tien, twaalf, voor 'l eerst zes 5 zeven uren zon der regen of 'nagel zijn geweest en alleen maar het genot van een snerpenden wesiewiud hadden. Wij dachten het dus nu, wal het natte element betrefteindelijk gewonnen te hebben en met overjas en parapluie gewapend begaven wij ons met onze gasten de beeren van de tabrieks- en bandwerksnijverbeid, naar bet Bosch om het éénige nummer van hel programma der feeste lijke zamenkomslen in provincie-steden van zulk eene nijverheidsvergadering onafscheidelijk, bij te wonen. Wij mogten evenwel ten volle ook dit maal het genot van Dunkler's muziekuitvoering niet smaken. Nog vóór dat de verschillende nummers waren afgespeeld overvielen ons weder eenige regen- en hagelbuijen, die al bijzonder -calmeerend op onze feestelijke stemming moesten werken. En zoo hebben de grillen der natuur dezer dagen ook inenig reisplan dat liet ge stadige weèr van Augustus kalm had verbeid, in duigen doen vallen eu zouden de duinen en de strandvlaktekonden zij sprekenzich zeker met de uiterste verbazing afvragen van waar die eenzaamheid en verlatenheid ditmaal in de plaats is getreden van de levendigheid en opgewekt heid die anders de Augustusdagen dat liefelijk oorJ lol vereenigingspunt bij uitnemendheid maakt van al wat den toon aangeeft op onze nicer eu meer veiuiaard wordende badplaats. De Timet bragt onlangs de volgende welge meende huwelijks-annonce: Ik, John Horhailmaak aan alle ongehuwde vrouwen bekenddat ik juist 45 jaar oud weduwnaar ben ca cenc vrouw zoek. Ik wil niemand bedriegen en verklaar derhalve, dat ik een goed ingerigt huisje met 2 morgen land bezit, waarvoor ik 2 p. si. huur betaal. Ik heb 5 kinderen waarvan 4 den leeftijd bereikt hebben om in dienst te kunnen treden drie zijden spek en eeuige zwijnen, die ik verkoopen wil. Ik verlang eene vrouw die gedurende mijne afwezigheid voor huis en hol zorgdraagt; ver meerdering der familie begeer ik echter niet. De reflectanie kan gerust 45 d 50 jaar oud zijn. Eene goede huisvrouw die met zwijnen om kan gaanis mij de liefste." Elisha Grayte Chicagoheeft een belang rijke ontdekking gedaan. Tot dusverre kon men door den telegraaf tot op verren afstaud het ge luid voortplanten. Doet men de snaren van eene viool trillen en brengt men ze in aanraking met een electrischen draad dan trillen ook de snaren van eene andere viool500 mijl verwij derd en ook met den draad in aanraking zijnde. Maar op grooter afstand moest men den stroom vernieuwen. De heer Gray heeft nu het middel ontdekt om het geluid voort te planten tol op een afstand van 2400 mijl. Verscheidene natuurkundigen zijn van oordeel dal dit een groote stap voorwaarts is en voorzien den lijd, dat men alle toestellen tot versterking van hel geluid zal kunnen missen en slechts de stem zal behoeven te bezigen om tot op verren afstand haar voorlteplatilen. De correspondent van den Tempt doet eene reis langs de Fransch-Spaansche grenzen om van nabij te zien hoe het staat met de bescher ming, die Frankrijk aan hel Garlisme verleent en hij schrijft uit Saint-Jean-de Luz een langen brief waaraan wij 't volgende ontleenen «Het is hier een waresuccursaal eene voort zetting van Estella en Durango. Maar de meeste Garlistendie zich hier ophouden, behooren niet tot de werkzame soort. Terwijl hunne vrouwen en kinderen een bad nemen in zee of 's avonds pantoflelparade houden op de markt, zitten de oude heeren groepsgewijze bij elkander en pr.iten zachtjes over zeer vernuftige veld- togtplannen. Soms nemen ook de jongelieden deel aan die doorluchtige krijgsraden. «Zie," zegt een der generalen in den dop«die hutten zijn de Pyreneën. Die drie schooljongens zijn bet leger van Zahala dal te Tafalla Logrono Tudela enz. staat. Die dikke dame links is Saragos- sa en haar man, die op den grond ligt Zuid- Arragon. Dat is Bilbao dat Santander en die mijnheer in de verte Madrid. Welnu ik zeg Ja, dat weel ik wel," zegt zijn buurman, «gij wilt om de dikke dame heentrekken ver volgens naar Zuid-Ar ragon gaan legen Valencia oprukken, de overwinnaars van Cuenca opne men en dan naar de hoofdstad. Maar gij zijt te stoutmoedig, don Ramirol«Ik te stout? Maar gij zijl te vreesachtig Op die wijze duurt het gesprek een paar uren. Zoo een redacteur van de Imparcial het ge hoord had, zou hij aan zijn blad geschreven hebbendat te Saint-Jean-de Luz de Carlis- tische juntas in het publiek hunne plannen maken en hij zou geëindigd zijn met eene strafpreek aan 't adres van hel verraderlijk Frank rijk, dat Spanjes ondergang wenscht. Een liberaal uit Madrid komt hier aan en erkent aanstonds de landgenootendie hij ont moet want niets is gemakkelijker dar. een Car- list van een anderen Spanjaard te onderscheiden. De baretten en het teeken van den opstand maken hem zenuwachtig, eenige ojalateros be ginnen in zijn buurt to beraadslagen en onze man wordt regl boos op de Fransche regering. De Landbouw Courant behelst hel volgead in gezonden stuk Een natuurlijk gevolg van te talrijke wedstrijden met maaimachines. In Frankrijk hebben dit jaar zóó vele wed strijden van graanmaaimachines plaats, dat de agent, Pilter, van Wood en Samuelsonen de agent Weaver van het huis Osborne C (grasmaaijer benevens gecombineerde machine van Kirby alsook van hel graanmaaiwerluig van Burdick) in het Journal van Leconteux mee- deelenverpligt te zijnin 1874 zich te ont houden van concurreren in die streken waar zij in 1873 wedijverden. Zij nemen dan ook geen deel aan liet groote intern.-concours te Mellray den onder opzigt van het cornice te Cbion plaats heeft. Voorleden jaar gaf dit zelfde cornice een wedstrijd op het eiland Bouchard waar de agent Piller ell dagen verbleef. De agent (Jeo. E. Weaver meldt er bij dat hij geene verantwoordelijkheid op zich neemt van de ver gelijkende proeven waaraan zal worden deel genomen door eigenaars van machines. Werkelijk, hel is voor fabriekanten en agenten langer ondoenlijk orn op alle wedstrijden die men gelieft uil te schrijven, met hunne machines le verschijnen. En wal in Frankrijk geschiedt, staat ook ons voor de deur of liever, 't kwam reeds voor. Bij Nijmegen b. v. in den polder Ooijkwam de firma Landré Glin- derman niet op met hare Buckeye die toch een der beste machines is. 't Is ook de vraag, of 't verstandig is bij ons b. v. de Buckeye en den Wood-grasmaaijer nog langer tegen elkaar te beproeven. Waarom niet liever één uitvoeriger wedstrijd uitgeschreven voor eene gehcele pro vincieen daar met meer zorg, dan men nu uit den aard der zaak aan die kleinere wed strijden wijden kan, gekeurd, strenger, meer naar een vooraf beraamden bekend gemaakt plan f Nu behaalt machine a bier een lsteen ginder een 2de prijs. Elke jury keurt op hare wijzeen eene niet- of eene lagere bekrooning hier of daar geeft nog geen regl tot eenig alge meen besluit. Zelfs vergelijking van verschillende wedstrijden is bij de uiteenloopende manier van beoordeelen zoo goed als onmogelijk. De fabrie kanten en agenten zullen zich wij vreezen 't dan ook hoe langer hoe meer aan de wedstrijden gaan onttrekken. Deze zullen daardoor geen doel fieffen. Waarom dan niet liever een of twee der nu toch wel genoeg bekende machines aangekocht, ze, met vergoeding der gemaakte kosten aan de agenten of fabriekanten tegen elkaar laten werken fiks in 'l grooten dan ze na afloop openbaar aan den meestbiedende verkocht Wij geven deze denkbeelden voor wal ze zijn, in overweging. Ons komt 'ivoor, dat de aidee- lingen van de sommen, die zij nu voor prijzen en preuiién uitgeven, meer regtslieeksch nut kunnen trekken dat zij 'l doel 't welk zij zich voorstellen de verspreiding van goede machi nesbeter zuilen bereiken als ze afstand doen van 'top hare wijze einde'oos beproeven van leeds herhaaldelijk als goed erkeude werktuigen; dat zij 't best doen, 't keuren, vooral 'l bij ver gelijking keuren van machines, over te laten aan de groolere vereenigingen die er meer en beter middelen voor ter beschikking hebben. Want ongetwijfeld wordt 't vertrouwen van een landbouwer in een werktuig er niet mee ver groot, als er nu eens een lt, dan weer een» een 20later weer geen prijs aan wordt toege kend ol bij verneemt, dat ginds de 1, en 2e prijs onder twee verschillende machines bij loling zijn verdeeld. Wij herhalen nogmaals ten allen overvloede, dat wij deze invallende gedachten gaarne voor beter geven. (Dit stuk overnemende, zijn wij het wel eens met den schrijver om geen pnjien of prernien uit te geven bij partieele of kleine tentoonstel lingen van werktuigen maar wel achten wij het nuttig, dat zij, waar dan ook} worden tentoon gesteld en alzuo de aandacht en de belangstel ling der landbouwers wekken en dit soms aan leiding geelt tot aankoop daarvan. Red. Amertf. Cl.) De laatste trein van Rotterdam, die ten 9,15 vertrok, passeerde Vrijdagavond ten 10,14 het station Warmond. Bij dal station worden werk zaamheden verrigt aan een brug, tengevolge waarvan hel dubbel spoor daar niet gebruikt kan worden maar de in beide rigtingen loo- pende treinen over een deel langs dezelfde lijn moeten komen. Juist toen de trein van Botter dam kwam, reed een bijna leege liein nagenoeg van de andere zijde terug. Slechts zaten in dien trein, zooals later bleek zeer gelukkigtwee officieren /an gezondheid die een liansport militairen naar den Helder hadden gebragt. Nu wijs, naar opgegeven wordt, wel het sein «onveilig" gesteld, maar schijnt dit door beide machinisten, althans door dien van den Rotter- damschen trein naar men zegt, Roesink genaamd, niet ol niet tijdig gezien le zijn, en terwijl de Heldersche trein nog niet op hel wisselspoor was gebragt, kwam de Rotterdamsche trein in volle, of volgens andere lezingenin halve vaarttegen den anderen aanbotsen. Ver schrikkelijk waren de gevolgen. Beide locomotieven werden van de rails ge worpen en totaal vernield, de wagons schoven als hel ware in elkander, 5 zijn er tot splinters vernield 8 zwaar beschadigd en de materiële schade wordt op 80,000 begroot. Erger dan dal is echter het loldat aan de passagiers wedervoer. Zeker is het aantal gedoo- den en gewonden niet zóó grootals het publiek gerucht het eerst maaktemaar toch twee doodenG zwaar en 25 ligt gewonden waaibij zij, die ligte schrammen en ontvel» lingeu bekwamenniet zijn meergerekend maken dit ongeluk tot een tamp, zooals wij ze lukkig in ons land maar bij uitzondering ken nen. De gedooden zijn de hooidconducteur Hcndikhuizendie in de afgescheiden ruimte achter oen tender zich bevond en door den schok tegen hel venster voor aan den wagon geworpen werd. Door het brekeo van het glas werd hem den bals als 't ware afgesneden cn

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2