Te tour e! te Koop: TISMT WEGGELOOP! Te koop: Jagthond, Werkmeid gen volbragt te hebben rustig te Roubaix zit ten waar ik directeur van de geuieeutelijke gymnasliekschool ben. AMERSFOORT, 3 September 1874. Omtrent de aanst. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hooidkiesdistrict Amersfoort behelst de Staalicouranl het volgende «De minister van binnenlandsche zaken, overwegendedat de heer Mr. W. baton van Goltstein van zijn eerder besluit tot aanneming tol lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in het Uooidkiesdistrikt Amersfoort is terugge komen, en alzoo een nieuwe verkiezing in dat hooidkiesdistrict noodig isheelt bepaald dat die verkiezing op Donderdag 17 September 1874, en de herstemming, zoo vereischt, op Donderdag 1 October daaraanvolgende zal ge* sehieden." Z. M. heeft aan den Heer Mr. J. B. Burger op zijn verzoekeervol ontslag verleend als 2e luit. bij de dd. schutterij te Amersfoort. De kiesvereeniging Amertfoort vergadert aanst. Zaturdag 5 September de» avonds te 9 uren in Amiciliater zake de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. In ons verslag van het vorig nummer, be treffende de Tentoonstelling enz. te Amersioort lieten wij regt wedervaren aan zoo velendie tol het welslagen daarvan hebben bijgedragen en wezen wij er op, dal het getal tentoonge stelde paarden en vee uitermate belangrijk was waarbij wij nu rog voegen dal tot het inzenden daarvan beduidend is bijgedragen door persoon lijke opwekking, met aanwending van veel tijd en moeite, door onderscheidene Heeren Bur gemeesters en andere belangstellenden der en virons van Amersioort, die alzoo mede hebben geloond gaarne medetewerken tot den bloei van landbouw en veeteelt in onze streken. Den 1ste September werd de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool te Amersfoort ge opend. Het aantal leerlingen bedraagt thans 71, waarvan er 68 het volledig onderwijs en 3 verschillende lessen volgen. De eerste klasse telt 17, de tweede 23, de derde 13 de vierde 10 en de vijlde 8 leer lingen. Drie leerlingen der eerste klasse zijn voor waardelijk toegelatendeze moeten aan het einde der Kerslvacantie nog weder examen al- leggen in Nederlandsch. Te Amersioort teekende de Thermometer Dingsdag, 1 September, 's namiddags 2 uren, 80 gr. F.; 's avonds 11 uren, 70 gr. Woensdag2 September's namiddags 2 uren, 72 gr., 's avonds 11 uren, 63 gr. Dondeidag, 3 September, 9 uren, 66 gr. Als bijzonderheid kan geldén op 1 September eene temperatuur van 80 gr. Maandag ochtend omstreeks vier uur ontstond er onder de gemeente Leusden brand in eene boeren-arbeiderswoningwelke geheel in de asch werd gelegd. Den bewoner gelukte het met veel moeite zijne vrouw en eene koe te redden. Een ezelvarkenschaap en de in boedel voor een gering bedrag verzekerd waren alras een prooi der vlammen even als eenige bankbiljetten, ter waarde van f350 gereed liggende om eerstdaags aan een schuld- eischer ter hand gesteld te worden. Bij gunstig weder is de manoeuvre naar Voorthuizen door de troepen uit de legerplaats bij Milligen op aanst. Zaturdag bepaald. De godsdienstoefening der protestanten wordt Zondag 6 Sept. e. k. in gemeld kamp geleid door Prolessor P. Hofstede de Groot, uil Gronin gen en is alsdan zijn tekst Handel, der Apost. 10 vers 1 en 2. De gezangen zijn voorzang Ev. gez. 15: 6.; lusschenzangen psalm 89: 3a 4b.c.gezang 792 slotzang Ev. gez. 96. In de te Groningen gehouden tweede verga dering der Juristen-Vereenigingwaarin over de bevoegdheid der verdediging gedurende de instructie van strafzaken gesproken is is met eene groote meerderheid de wenschelijkheid uitgesprokendat de verdachte of beklaagde van een misdrijf bij of gedureude een voorbe reidend onderzoek meer waarborgen voor zijne verdediging moge hebben dan dt wet hem nu toekenten dat men gevangene beklaagden behoort toe te laten vóór den afloop der in structie met een reglsgeleerden raadsman in overleg te treden. Ontkennend beantwoord werd de vraag, ol openbaarheid van de verhooren bestaanbaar is met het doel van hel vooiloopig regterlijk onderzoek in strafzaken. Nog niet lang geleden ging de heer Heep met eenige vrienden in Californie op rei» om land op te spooren geschikt lot hel aanleggen van weiden. Zij gingen op eenigen afstand van elkandertoen hunne aandacht werd getrokken door een ratelend geluid. Daar zij geen van allen bekend waren met het waarschuwend geluid van de ratelslang gingen zij voort totdat plot seling een slang uit een hoop droog gras te voorschijn schoot en den heer Heep door zijn wollen broek heen jnist boven zijne linkerknie in de slagader beet. Onwillekeurig boog hij zich voorover om naar zijn been te zien waarop de slang die zich weer op den grond had op gerold, weer opsprong en hem in de wang beetongeveer een duim beneden het regteroog. Gedurende dien tijd kwamen zijne vrienden bij hem en doodden de slang. Men had geene geneesmiddelen. De heer Heep zwol zeer snel opde pupillen van zijnen oogen werden zeer groot en 20 minuten nadat hij gebeten was was hij een lijk. Zoo verhaalde dezer dagen de Fresno (California Expositor. Een appelboom in den riddergoedstuin te Slolpe in Pommeren (zoo leest men in het Rhein Wochenschrift van 17 July 11.) heeft niet minder dan 47 scbeffel appels, goede «Sommer- Vordorfer" opgeleverd. En daar 1 scbeffel bijna aan 55 kop gelijk is, gaf deze boom 2585 kop of meer dan 25' mud appels. Nu is die boom zóó grootdal elke hoofdtak eene staligen boom zou kunnen uitmaken; zelfs Alexander von Huni- buldt schonk er al zijne aandacht aan en achtte hem eene afbeelding waard. De ouderdom van dezen kolossalen boom die nog volmaakt gezond is, is niet juist bekend, maar bedraagt toch minstens meer dan 200 jareniets wat bij vruchtboomen zelden voor komt. Burgerlijke stand ran Amersfoort. GEBOREN: 26 Aug. Clara Flora, d. van Samuel Snatager en Sara Presburg. 29 Aug. Antonetta Maria, d. van Johann Theodor Schwitzner en Johanna Antonia Legebeeke. Johannes, z. van Tbeodorus Verheuvel en Dooi- ije van Westerlaak. 2 Sept. Albertus en Martinusbeide z. van Tjerk Wiggerman en Anna Sophia Meijer. Margaretha Maria d. van Coenraad Frederik Niemans en Cornelia Janssen. GEHUWD: 2 Sept. Johannes Benjamin Plieger en Maria Adelaar. Antonie Hossevoort en Johanna van Dorssen. 3 Sept. Everardus Gerbardt en Anthonia Adriana Rutgers. ONDERTROUWD 3 Sept. Constantinus Lauret en Henrika Maria Anna Matlhieu. OVERLEDEN: 27 Aug. Abraham Willem van Wijland3 m. 28 Aug. Diederika Willigenburg52 j. echtg. van Jan Kraan. Annetje van den Berg, 5 m. Cornells Ma- rinus van den Bongaard 8 m. 30 Aug. Herrit Kluver, 49 j. echtg. van Catharina van der Heijden. Coert Koerssen74 j. wedr. van Gijsberla van Bosheiden. Verbetering. In No. 2231 van 28 Augustus jl. staat 2e bladz. ie kolom 19e regel v. o. voor deie tchoolmoet zijn: voor de Nutichool. LENDEP1JN. AAMBORSTIGHEID. Vele personen lijden aan lendeptjn en aam borstigheid deze kwalen komen dikwijls voort uit groote vermoeijenissenvan werken boven zijn krachten van zwakte van koude waaraan men is blootgesteld geweesL Indien deze per sonen een goeden raad willen volgen zullen zij er zich goed bij bevinden. Stort een weinig Eau d'Anvers (Royale) of double in de hand en wrijll daarmede het pijndoende gedeelte in dit herhaalt men 3 of 4 malen telkens nadat het vocht door de poriën van de huid gedrongen is. Men bedekt dan het gekwetste deel met een stuk flanelen men gevoelt zich na eenige oogenblikken veel betermen doet dal twee- of driemaal per dag en men zal zien dat de kwalen na eenige dagen of opgehouden of veel verminderd zullen zijnniets versterkt meer de wrijvingen met bet Eau d'Anvers van Aug. Marbaixniets herstelt beter de bloedsomloop. Buizende personen zijn bet leven verschuldigd aan het Eau d'Anvers van Aug. Marbaix gestookt op Aromatische planten. ADVERTENTIE N. Die iets te vorderen hebben Wifc* van- of verschuldigd zijn aan den boedel van WE8SEL VAN DAAL gewoond hebbende en overleden te Amers foort, worden uilgenoodigd daarvan zoo spoe dig mogelijk vóór 15 September e. k. opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris Mr. J. DE LOUTER te Amersfoort Een welbetimmerd WINKELHUIS zeer goed interichten tot Heerenhuisbevattende zeven beneden- en bovenkamers, alle behangen, geplafonneerd en van stookplaatsen voorzien keuken met regen- en welwater- pomp kelders en zolders, benevens GROOTEN TUIN beplant met fijne vruchtboomen en beestergewassenslaande op een der drukste standen alhierniet ver van het Station. Een goed doortimmerd HEERENHUIS, bevattende vier beneden- en vijf boven kamers alle behangen geplafonneerd en van stookplaatsen voorzienkeuken met regen en weiwaterpomp, zolder, kelders en ver dere gemakken, TUINTJE met afzon derlijken uitgang, staande op een der drukste en beste standen dezer stad. Beide franco te bevragen bij den Makelaar J. G. HELMER HORST te Amersfoort. hoek Lievevrouwestraatte Amersfoort, vraagt tegen 1 October, of vroeger, voor goed loon 2 OF 5 MEISJES, bekwaam in het wollennaaijen. op den huize H ardenbroek gemeente Driebergen een luisterende naar den naam van FOLLO, klein van maat en wit met bruine ooiendie dezelve terugbezorgt of inlichtingen daaromtrent geven kan zal een goede belooning ontvangen. Tegen November biedt zich W Jja aan eene van de P. G. van goede getuigen voorzien. Brieven franco onder Ls. A. B. aan de boek handelaars B. BLANKENBERG Zoon te Amersfoort. Ex originali. COMIESPUtlDENIlE VAM Dr. VETTEIISI K. Scheepsdokter eerste klasse te Ancona. Hoe het Popp'sche Anatherin- mondwater bleek een uitstekend geneesmiddel te zijn tegen scor- buut bij zeelieden. Ancona, 3 Februari 1872. Ten gevolge van een zes weken lang aanhoudende nevelachtige en ruwe luchtgesteldheid brak de scor- buut zeer sterk uit bij onze zeelieden en deze kwaal was zooveel bedenkelijker omdat onze hier gebruikc middelen in vele gevallen niet baatten. De lieer Dr. Beitlel van de Weener Hoogeschooldie hier als scheepsdokter in dienst ismaakte mij opmerkzaam op de heilzame werking van Popp's Auatherin Mondwater b ij s c o r b u n ten in den pijn lijken toestandwaarin ik mij bevondwist ik niets sneller te doendan 10 flesschen van Triest te ontbieden. Amersfoort bij A. J. uUCHATEAU Langestraat over de oude Vischmarktte Barneveld bij J. A. VAN GEMERT; te Utrecht bij F. ALTEN'A Apothekerte Almelo bij Hm. SM ALE; te Kampen bij R. HOEK; te Zwolle bij K. DU PRÉ en G. ELEVELD ZOON; te Harderwijk bij FIJN VAN DRA AT; le Amsterdam VERKOOPHUIS

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3