tevens bemoediging voor eene mogelijke over winning. Het spijt ons dat zich tot nu toe geen vol doend cundidaat in 't district heeft laten vinden om tegenover den candid,sat der reactionnairen te staanwaartegenover tot nu toe in aanmer king zijn gebragt de Heer Mr. Af. J. Pijnappel te Amsterdamomtrent wien een en ander in 't verslag van de vergadering der kiesvereeni- ging Amersfoort in dit nummer voorkomt, en de lieer 5. Gille Heringa voormalig schoolop ziener en postdirecteur en thans lid van den gemeenteraad te Utrecht, die na den Heer Pijnappel de meeste stemmen in gemelde ver- .gadering verkreeg. De kiesvereeniging Vooruitgang zal morgen haar candidaat stellen cnwelligt zijn hare leden genegen een niet sterk geprononceerd liberaal te stellen. Diensvolgens werdt hel bespreken van can- didalen natuurlijk uitgesteld lot het volgend courantnummer en dus nog zeer in tijds om de kiezers best mogelijk voorteiichten. Allerlei. Er komt nu ook gebrek nan tamboers. Dat is geen kwaad leekenals het namelijk een bewijs is van minder lustom 't hoogste woord te voeren. Men zegt echier ook dan er thans weten schappelijke tamboers gevraagd worden en daar voor is de betrekking niet genoeg gerespecteerd en te slecht betaald. Onlangs werd in een Engelsch stadje een man voor den regler gebiagt, beschuldigd dal hij een broek had gestolen. Zijn advocaat ge lukte hei door middel van een alibi 's mans onsohuld te bewijzen. Toen de regter den be schuldigde had vrijgesproken wenkte de advo caat deo man dat hij kon heengaandeze bleet echter zitten hij bleet zelfs op zijne plaats toen hel publiek vertrokken was. De advocaat, wien dit vreemd voorkwam bleel ook en toen eindelijk niemand meer in de zaal bleef dan de advocaat en de beschuldigde, stond deze op en wilde beengaan, maar werd door den advocaat staande gehouden met de vraag*John! heb je niet gemerkt, dat ik je wenkte heen te gaan. Jawel mijnheer," «En waarom ging je dan niet?" «Ik dorst niet, mijnheer, ik had de broek aan." De Minister van Oorlog in Frankrijk heeft op het stuk der vrijwilligers voor één jaar nieuwe inslructiën aan de militaire autoriteiten uitge vaardigd, waaromtrent hel volgende wordt me degedeeld De bij twee ligtingen opgedane ondervinding heeft de overtuiging geschonken dat een zeker getal dezer vrijwilligers zoo slecht onderwezen Lij de corpsen aankwamen, dat zij de cursussen niet met vrucht konden volgen. Zij belemmeren daardoor hel regelmatige onderwijs van hunne kameraden en waren bij hel verloopen van het eerste dienstjaar niet in slaat het voorbeschrevene exan en .met goud gevolg af te leggen zoodal zy nog een jaqr onder de wapenen moesten gehouden worden. Van een totaal van ÏO.OUO kon de grootste belli naauw lezen en schrijven, ongeveer 3UÜÜ hadden niet meer dan een uiterst elementair onderwijs ontvangen 1000 voldeden aan de voor <le onderofficieren vastgestelde ei- schen en eetitge honderden slechts bezaten een bewijs van volbragle voorbereidende studiën. Om aan dezen staal van zaken een einde te maken, heelt de generaal de CUtey deexamen- commissiën aangeschreven om voortaan op de irideelingslijsien uilsluitend de namen op te nemen van die jongelieden welke, behalve de eerste practische beginselen van hun vak of handwerk, ook de kennis bezaten van de vak ken van bet lager onderwijs, en, blijkens den uitslag van liet examen, in decatcgoricn vielen van aer goed, goed en vrij goed te hebben voldaan." De wapenstilstand der partijen" roept ue Tempt uit. Waar bestaat die in Frankrijk T' En 't blad geeft het volgende antwoorddat den toestand van het land in weinig woorden scheutlu alle departementen strijden de staat kundige partijen, het vaandel ontplooid in de gemeenteraden in den generalen raad en de pers, niet maar over een of ander ondergeschikt punt, maar over dc hoofdkwestiede grondwet en de toekomst des lands. Wal de prelect van Puy do D >iin een wapenstilstand noemt, is een élvjd lol den dood, een oorlog, die zeveti jaren «.al dur<-u. zonder beslissende overwinning cu bijgevolg zonder vrede voor het einde van 't zevende jaar. Dal is de wapenstilstanddie ons van alle onzekerheid heel te bevrijden." Merkwaardig zijn de bedreigingen van den heer Michon legen de zendelingen van 't Dona- partisme. Maar ongelukkig is de regering tegen over de keizerlijken sterker in woorden dan in daden. De ministers declameren alleraardigst legen »de noodlottige partij," die Frankrijk in 't verder! heeft gesleeptmaar terzelfder tijd doen zij alles wat ten voordeele dier partij kan strekken. Nu weer is b.v. de prefect van Lozère, Vivouxuit dat departement verwijderd omdat de heeren Uonapai listen Uagne en Fourtou daarop aandrongen. De heer Vivaux bedieit hun spel I Ken muziekhandelaar, te Leipzig gevestigd, «die tijdig wenscht te voorzien in eene behoelte, welke spoedig zal worden gevoeldheeft de uitgaaf aangekondigd van een treurmarsch bij plegtige lijkverbrandingen uit te voeren. Op het titelblad komt eene aibeelding voor eener dergelijke plegligheid naar het stelsel van Siemens. Aan den heer Karl Redameen bekend bevor- denaar dezer methode is dit muziekstuk opge dragen. Bij de oplating van een luchtballon te Oranje in Vaucluse op 11. Maandag heeft eene gebeur tenis plaats gehad, die de lalloozc toeschouwers met ontzetting vervulde. Toen de luchtballon naar de hoogte stee?, bleel een der werklieden, die haar hadden gehouden met zijn voet hangen in de touwen en werd het hoofd naar onderen tol op honderden ellen hoogte medegesleept. Een kreet van schrik ging uit de menigte op en verscheidene dames vielen in zwijm. Onderaan den ballon was een trapeze bevestigd waarin zekere Blondeau zijne kunsten zou verriglen. Toen hij iemand boven zich hangen zag was zijn eerste beweging zich in de touwen te hijschen om te voorkomen dat deze hem door zijn val verpletterde ol medesleepte maar toen hij den man hoorde zuchten: «mijne vrouw, mijne kinderen," toen vergal hij het gevaar, plaaute zich overeind op zijn trapeze, zette zijn hooid legen de lendenen van den in doods gevaar verkeerendespiak dezen voortdurend moed in, terwijl hij hem toeriep, dat bij zich met de handen aan hel touw moest vastklem men. Hij rukte nu bij herhaling met kracht aan de koorden en dank zij aan deze beweging en aan de groolere zwaarte dan waarop de ballon was berekenddaalde deze na verloop van eecigen tijd en kwamen de beide mannen weder op den grond, In den laatslen tijd neemt het vervaardigen en in circulatie brengen van valsche munt weer zeer toe. Meestal bepaalt zich dit lot guldens en halve guldens doch in enkele gevallen wordt ook een rijksdaalder aangetroffen. Het is in den regel gemakkelijk' te ontdekken dat een geld stuk valsch is, zoowel aan de kleur en den klankals daaraan dat voor het meerendeel de letters in het randschrift ontbreken. Toch is de nabootsing in haar soort als werk niet onverdienstelijk te noemen en getuigt zij van bedrevenheid van de hand des makers. Aan hel stuk, dat in den afgeloopen week uit Lopik aan het munt-college te Utrecht gezonden werd, ontbrak niets dan een gedeelte van het rand schrift. Hel ware zeker wenschelijk, dat het publiek naauwlcltend toezag bij de ontvangst van geld, daar de autoriteiten, in weerwil van de ijverigste nasporingen, de daders niet kun nen ontdekken. Wel meent men er zeker van te zijndal de valsche munt te Amsterdam vervaardigd wordt. Zondag II. heeft een Engelschmande heer Garlbmet twee gidsen beproefd den Mont- Blanc te bestijgen niet alleen maar zich een nieuwen weg te banen. Maandag, omstreeks middernacht, is het drietal in een spleetnaar gissing twaalf meter diep, nedergestort. Ilet is een der gidsen gelukt, ondaaks de zware kneu zingen en verwondingen die hij in den val bekomen had, zich omhoog te werken, na vier uren van schier bovenmenschelijke inspanning waarbij de doodangsl hem kracht gaf. Hij heeft vervolgens, afdalende, een gehucht bereikt en kon Dingsdag morgen om elf uur, met acht personen, die zich tol redding zijner ongeluk kige reisgenooten met hem vereenigdeuen twee muilezels naar de plaats van het onheil terug- keeren. De moeijelijke togt mogihelaas, niet aan het doel beantwoorden. De heer Gartli en de overgebleven gids waren reeds bezweken toen hel gelukte hen uit de bergkloof op 1e halen. Een inwoner van Richmond Sorel genaamd vervoegde zich eenigen tijd geleden des avonds laat aari liet hooldburcau van politie en ver haalde, dat hij, zoo juist te huis gekomun zija kind een allerliefst jongetje van 4 jaar niet vond. Hij meende, dat het kind hem ontstolen was door iemand dien men daar in den omtrek had zien rondzwerven. Maar met welk doel dit bleek hem een geheim. De commissaiis, met het lot van den onge- lukkigen vader begaan, trok zich dadelijk zijner aan terwijl Sorel zelf nog iri alle avondbladen eene advertentie plaatste, waarin 500 doll, wer den uitgelooid aan dengene, die eenig narigt van het kind kon geven. Als een vuurtje ging het nieuws rond en was het onderwerp van alle gesprekken. De ontsteltenis werd inmiddels grootertoen in de Richmond Ledger een onge- leekcnd schrijven was opgenomen waarin den heer Sorel kennis werd gegeven dal hij zijn zoontje zou terug krijgen als 20.000 doll, op zekere aangeduide plaats gelegd werden. De ver ontwaardiging die zich van ieder nu meester maaktelaat zich denkente meer daar Sorel die slarlils over een middelmatig kapitaaltje kon beschikken, met alle mogelijkheid zulk een som niet hijeen zoude kunnen krijgen. Twee huisvaders openden nu een inschrijving. Op denzelfdcn dag werd meer dan de belli der som hijeengebragl en men hoopte den volgenden dag het restant te zullen vinden, toen een nieuw berigt in de Richmond Ledger behelsdedat «de gestelde tijd verstreken zij.ide, de losprijs van het kind mei 5000 doll, verhoogd was." De angstige verbazing der bevolking steeg inmiddels bij elk uurterwijl de inschrijving goed gelukte, werd hel signalement van hel kind overal ver spreid en zochten politieagenten en vrijwilli gers onvermoeid. Den derden dag behelsde de Richmond Ledger de lijding, dal «de gevordeide som niet ter aangeduide plaats voorhanden geweest zijnde, het losgeld nu op 30,000 doll, gesteld was, en dal, bij wanbetaling, binnen den lijd .an 24 uur, de vader, als eerste waarschuwing, hel regteroor van zijn zoon zoude ontvangen." Toen dit bekend weid, heerschte er een ware paniek en het gepeupelde gehecle schuld op de po litie schuivende, wierp des avonds de glazen in van hel hoofd-bureau. Daags daarna in den vroegen ochtend, ontving Sorel in een papier een bloedend oor mei een biielje waarop deze woorden: «Morgen het andere eu weldra hel hoofd." Toen den volgenden dag het huis van Sorel als belegerd was, verscheen eensklaps het jungske gezond en wel, en vertelde, dat hij een oor van een kinderlijkje had zien snijden en dal hij weggeloopen was van menschcndie hij niet kende. Dadelijk was het knaapje het voorwerp der algemeene nicuwsgieiigheid en al spoedig deed zich een speculant op die den gelukkigen vader het voorstel deed om tentoonstellingen met zijn kind te houden tegen gemiddelden toegangs prijs van 1 dollar per persoon. Zij maakten nu goede recette, toen hel der politie voorkwam, dat het lieve zoontje nooit zoek was geweest en de geheele zaak door den beangsten vader in overleg met den Burnum was op louw gezet, om op de ontroering en den zak van het pu bliek te werken. Kortom er werd bevel lol gevangenneming gegeven, doch zij zijn voort- vlugtig. De Darnum meent uien houdt zich nu le Parijs op, althans een inspecteur is daar om hem te zoeken en uil zijn mond is het bo venstaande opgevangen. Een der Londensche weekbladen bevat een lang artikel over de maatregelen, die de Japansche Regering in het belang van de verstandelijke ontwikkeling barer onderdanen neemt. Een jaar geleden bezoldigde het Japansche departement van onderwijs 72 buitenlandsche onderwijzers, die onder leiding van een Anterikaanschen pro- lessor staan. De talen die in de hoogere scholen onderwezen worden zijn Russisch, Fransch, Engelsch, Chineesch, Duitsch en Nederlandsch. Er zijn 150 Japansche studenten inde genees kunde en 300 studeren buitenslands op kosten van den Slaat, om later daarentegen in dienst van den Slaat te treden. Het getal van laatstge noemden, nl. die welke hunne studiën volbragt hebben, is thans 1100. De voornaamste genccs- en heelkundige school, die teVeddo, is onder het bestuur van Duiischers, die geheel vrij gelaten worden in hunne handelingen. Te Na gasaki studeren 41 jongelieden in de genees kunde onder leiding van twee ncderiandscbe geneesheer en. Het onderwijs voor zeevarenden en kadetten is in handen van Engelschcn als mede dal in de werktuigkunde voor openbare werken de opleiding lot hel leger en de her stelling der scheepsdekken berust in handen van Franschen. De groote scholen staan meestal onder Amerikanen de schoolboeken zijn groo- tendeels vertalingen uit Engelsche en Ameri- kaansche werken. Et- wordt veel zorg besleed aan do opleiding van inboorlingen lot onder wijzers, en hun getal zal, wanneer het stelsel van onderwijs ontwikkeld is, 50,000 zijn.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2