JM 2257. V r ij d a g- 18 September 1874. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.10, 0.19, 11.08, 2.20, 3.25, 8.15. Vortrck van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 0.4.1 1.37, 6.15, 9. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.65; 3.10; 3.55. comu. Diligenck-Diensten van den lieer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maarsburgen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6.30 nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens "9.16 en 's avonds 8.21 uur. Van Amersfoort naar Barncveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoor 7'/», morg. Dit lilud verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 00 Ctselke regel meerder 10 Cts; legalooffleiëel en onteigen. Advertentiën per rogol 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij don Uitg. A. U. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amersjoorltcke Courant. Stoovostraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Briever franco. r üt blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijoh en vsa Ditmib Wijnstraat Botterdam. Advertentiën v Politieke Revue. Het Buitenland levert weinig interessant nienswbanket. »Von Bismarck zoo zegt de socialist Fausf is een comediantbrengt calliolieken protes tanten en liberalen in verwarring en hitst hen tegen elkander opoin de aandacht des volks van de sociale kwestie af te leiden." Er zijn die zeggen dat Faust niet geheel en al mal is. Rus ische staf-officieren zijn druk bezig met opmetingen in Aziatisch Turkije. De Groot-Vizier, daarvan per telegram ver wittigd, seinde terug: szet hen over de gren zen!" en inderdaad, een der hderen werd te Tschaldir gegrepen en, op zijn Turksch, over de grenzen gebragt. Nu krijgt de diplomatie wat te doenwant een officiéele Rus is lastig aan te pakken. De oud-diclaior *van Hongarijede grijze Kossuthbeeft op nieuw een manifest gerigt aan zijne medeburgers. Natnurlijk heeft bij er wedeiom op aaagedrongen om eene volledige scheiding tusschen de beide hellten van bet rijk der Habsburgert tot stand te brengen en een einde te maken aan den toestand van bet dua lisme. Bit manifest viel in Hongarije koeler ontvangst ten deel, dan Kossuth ooit had kunnen vermoeden. De ex-niaaaschaik Dazaine heeft weder een brief geichreven, dezen keer aan James Gordon Bennetteigenaar van den New-York Herald. De antwerpsche Précurseur heeft door een zijner correspondenten een afschrift van dien brief gekregen, deelt den "inhoud er van mede en maakt er deze opmerking bij: In ons oog is de ex-maarschalk thans zoo laag gezonken als hg maar zinken kon. Hij heleedigl zijne voormalige collega's noemt hen domooren en intriganten alsof de misslagen van anderen zijne schandelijke handelingen konden vergoelijken, en alsof niet hijzelf de laatste was die het regt heeft op die misslagen te wijzen." Op dezen toon gaal bet blad door, en de verontwaardiging, welke Bazaincs brief bij de redactie van den Prccurseur verwekt, is zoo groot, dat zij niet aarzelt hem een galeiboef te noemen. *Comme lout for gat il insulte ses jugetleest men in het opstel. Het gouvernement heeft den heer Welche ont slagen als algemeen secretaris van het departe ment van binnenlandsche zakenomdat bij Bonaparlisl is, en hem tol prefect van Loire- Inferieure benoemd, niettegenstaande hij Bona- partist is. Men begrijpt die manier van doen «iet regt, maar de staatkunde van 'l zeven- jaarschap heeft nu eenmaal 't voorregt onbe grijpelijk te zijn. Üe heer Bonnetontnaire van Ussclis ont slagen omdat hij als candidaat voor den gene- ralen raad van Allier eene circulaire beeft ge schreven waarin braaf wordt geschermd met het vrije beroep öp 'tvolk terwijl ten slotte ook de verklaring komtik ben kcizersgezind. De heer Bonneton is ten minste opregt en het gouvernementdat hem onslaatmaar Bona- parlistische afgevaardigden naar de oogen ziet cti alles fraais belooftkan zich niet op die deugd verheffen. De Koningin van Engeland heeft de schulden van den Prins van Wales betaald. Zij bedroegen lunchen de 6 en 7 millioen gulden hetgeen in Engeland geen groole som genoemd wordt. Behalve dat de Prins eene kostbare hofhouding moet onderhouden moest hij sedert zijn hu welijk bij alle pleglige gelegenheden de -Koningin vei tegen woordigen. Telkens, als hooge gasten Engeland bezochten, moest hij veel meer geld uitgeven dan de Koningin. Zijne officiëele reizen buiten 's Lands kostten hem ook heel veel terwijl de Koningin die sedert den dood van haar gemaal zeer teruggetrokken leeftvan al die uitgaven verschoond bleef. In tegenspraak met hetgeen vreeger uit Wa shington is berigtverneemt men van daar dat, naar het schijnt, Grant er niet aan denkt zich voor de derde maal candidaat te stellen voor het presidentschap der Vereenigde Staten, maar veeleer zich gunstig zou hebben uitgelaten over de candidatuur van Washburnegezant der Unie te Parijs aan wien met bet doel de kansen zijner benoeming in 1876 te bevor deren de president de portefeuille van finan ciën bad aangeboden, welke evenwel door W ash burne niet werd aangenomen omdat hijin strijd met Grants gevoelen meende dat zijne optreding in het kabinet aan een latere candi datuur niet voor-maar nadeelig zou zijn. Hoe komt Spanje aan 't geld voor de loopende huishouding P Een spotter antwoordtelke maand heeft Serrano één dag groote geldverlegenheid en dan schrijft hij eene nieuwe ligting uit. De «vadei- landers" koopen zich dan vrij die weg kan loopen doet het en de zwakken worden inge lijfd. Onderwijl steekt Serrano het afkoop-geld in den Rijks-zak. Allerlei. Op de spoorwcglijn Soissons had onlangs het volgende plaats. Terwijl in het station van de Jilaats de vuursloker en de machinist van een ocomotief een weinig rust namenwas een werkman belast met bet vuur te onderhouden, doch men had hem uitdrukkelijk verboden de hand aan de machine te slaan. De man ziendedat er water ontbrakover trad het verbod en in plaats van den stoker of den machinist te gaan roepenbragl hij de locomotief in beweging en stuurde naar de pomp. Hij had echter te groote gedachte van zijn kennis gehad en zag weldra dat bij niet in staat was te stoppen. Een der hefboomen van de machine, welke niet ingehouden was, manoeuvreerde in volle krachttrof den onvoor- zigligen werkman en wierp hem ter aarde. Nu vertrok de locomotief zonder geleider met eene snelheid van 60 kilometers per uur, in de rigting van Reims. Het verschrikkelijkste wasdat zij zich op dezelfde rails bevond als de trein, die omtrent hetzelfde uur uil Reims vertrekken moest. Aanstonds telegrafeerde men naar al de stationschefs en de trein van Reims weid opgehouden. Onjlertusschen stoomde de locomotief in volle snelheid het station van Siry-Sei moise voorbij en kwam te Braisne aan waar de stationschef gelukkig maatregeleu genomen had om haar tegen te houden. Men had den'wissel verzet om de locomotief op een zijspoor te brengen waar zij op eene aardhoogte moest slooten. Men had zakken met aarde gevuld op de rails ge worpen om de locomotief te doen derailleren en aldus den schok te verzachten. Alles ging zoo als men het voorzien had, de locomotief kwam met een verschrikkelijk snelle vaart tegen de opgeworpen hinderpalen aan en werd geheel ver brijzeld zonder de gevreesde ongelukken ver oorzaakt te hebben. In hel Journal de Sl.-Pclersbourg van 2 Sep tember wordt over dc erkenning vau despaansche regering het volgende gezegd: «De laatstelijk door de carlislen behaalde voordeelen en de besluiteloosheidwelke naar hel schijnt onder de bevelhebbers van het leger der regering heerscht, schijnen geene gunstige voorteekenen op te leveren voor de bestendigheid der regering van maarschalk Serrano. Drie weken geleden is te St.-Petersburg een afgezant van don Carlos aangekomen welke niet ontvangen werd of schoon de door hem overgebragie dépêches aan den czar overhandigd zijn. Men beweert dat de houding van Rusland minder toe te schrijven is aan sympathie van de russische regering voor don Carlos, dan aan haren tegezin om maar schalk Serrano te erkennen. Prins GorlschakofF is afwezig en prins von Reussduitsch gezant te Petersburg ligt te bed wegens eene op eene jagtparlij beloopen wond. In deze zaak heeft dus niemand op den keizer van Rusland invloed kunnen uitoefenen." Victor Hugo heeft aan den President van het congres te Genève een brief geschreven, waarin hij zegt dat Frankrijk regt heeft op het bezit van Elzas en Lotharingen. De wereldzegt hij verder, kan niet toelaten dat Frankrijk ver brokkeld word. Te Lyon zijn eenige personen in verzekerde bewaring genomen. De onlusten le Méze (departement Héraull) ter gelegenheid van den verjaardag der omwen teling van 4 Septemberwaren ernstiger dan men meende. 19 personen zijn gewond en een gedood. Troepen zijn daar aangekomen. Zoo men de bladen gelooven kan dal begint in Frankrijk eene gevaarlijke manie te heerschen, die men inslikmanie zou kunnen noemen. Aller lei voorwerpen worden ingeslikt. Pas zijn de verhalen omtrent den man met de vork uil de kolommen der Fransche conranlen verdwenen, of reeds wordt een nieuw erger geval verhaald Een lijder in 't hospitaal te Montpellier zou een thermometer hebben ingeslikt. Niet minder. De zedelijke orde mag wel letten op deze inslikpuntigheden. fAppelil vient en mangeant en stiaks wordt misschien de geheele Fiansclie gloire nog ingeslikt met den loyalen degen van Mac-Mahon. Te Durham (in het noorden van Engeland) hebben 40,000 steenkolen-mijnwerkers niedc- deeling ontvangen van twintig pet. loonvermin- dering. In eene vergadering door hen gclioudm besloten zij zich tegen allen afslag le verzetten waarop de eigenaar verklaarde dat aangezien er zoo vele duizenden tonnen steenkolen aan de monden van verscheidejie mijnen liggen de durhamsche steenkolenmijnen gedurende drie maanden onbewerkt kunnen blijven. Te Consett is dezelfde afslag aangekondigd aan de niijn- wijkers is ongeveer 50 groeven benevens aan 4000 man werkvolk in de ijzergieterijen. Men meentzegt de Locomotief dal te Bilavia officieel het voorstel ontvangen is om voortaan lastige publicisten niet te verbannen maarniet gestrengheid volgens hel drukpers reglement en wetboek van strafregt te straffen. Men schrijft uil Dalfsen dd. 10 September: «De veehandel slaat in onzen omtrek bijna stil. De lage prijzen zijn als hoofdoorzaak er voor aan te nemenvermits de handelaren wekelijks geld verloren en men nog groote daling voorziet."

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1