Het congres van doctoren in dc geneeskunde «al van 22 tot 28 Sept. in Hologne gehouden worden. Men verwacht groote deelneming uil het buitenland. Deter dagen werd te Keulen aan twee kel dermeesters, die onder hunne collega's als uit muntende wijnproevers te boek staan eene kist met veertig onderscheidene soorten voorgciet. ■Na een allernaauwkcnrigst onderzoek, dal drie uur duurde, verklaarde rij twee soorten voor echt. Al de oveiige schoven tij, als «nagemaakt" •en avervalscht" ter tijde. Te Pragsdorl, in hel Groothertogdom Meck- lenburg-Streliltis brand ontstaan in eene reeks houteu arbeiderswoningen, met het gevolg, dal iti vijl dier woningen te tarnen veertien personen in de vlammen tijn omgekomen. De volgende tonderlinge bekendmaking wordt door de Sat. /Ag. ontleend aan een blad te Minden verschijnende «Uithoofde in den iaatsten tijd herhaaldelijk klagten tijn gereten wegens te gestrenge kastij ding der schooljeugd, wordt hierbij in herinne ring gebragt dat ligchamelijkc tuchtiging in de school slechts bij wijze van uitzondering als laatste en uiterste strafmiddel mag worden toe gepast en dal daarbij steeds op de volgende be palingen behoort te worden gelet 1°. De ligchamelijke tuchtiging mag in de school nimmer worden toegepast in een oogenblik van toorn of wanneer de hartstocht is opgewekt, ol zoolang de scholier die bestraft behoort te worden zich bevindt tusschen de lessenaars en banken van hel schoolgebouw. De bestraffing zal in den regel geschieden in de open ruimte van het school vertrek en Aadal de schooluren zijn voorbijgegaan. 2®. Als werktuig ter tuchtiging zal men zich bedienen van eene roede bestaande uil eenige dunne twijgen en voor de grooterc knapen van een buigzaam slokje ter dikte van een pink. Meisjes zullen steeds op den rug en de jongens op den rug of op bel meer vleezige deel des ligchaams worden gekastijd. 3°. Elke andere ligchamelijke straf is verboden. 4°. De aanleiding tot elke ligchamelijke straf behoort tc worden opgeleekend in kolom 13 van het schooldagboek. Verder wordt opmerkzaam gemaaktdal slechts dan op de ondersteuning der regeeringbij «senluecle klachten kan worden gerekend zoo dc vastgestelde bepalingen sliplelijk worden in acht genomen, terwijl elke afwijking daarvan een berisping ol bestraffing zal ten gevolge hebben bij verwonding door overschrijding der grenzen aan de ligchamelijke bestraffing gesteld zal tegen den overtreder een geregtelijke vervolging wor sten ingesteld. Het weekblad Land en Water bevat een van wege den e\-minitier van koloniën ingezonden bcrigl, dat deze van Newfounland ontving be trekkelijk tot de verschijning van een inkl-visch of soort van octopus, die zich, volgens de be wering van twee visschcrs, den 26 Oktober jl. in eene boot in Conception-baai bevond zestien voel lang was en vijf voet io omtrek had. Zoodra het gedierte, dat door de visscheis voor «en levenloos voorwerp, van ee« of ander schip afkomstig, werd aangezien, met een haak aan geraakt werd, school het twee lange armen uil «n omwikkelde daarmede de boot, nadat deze van den mond des monsters een stool ontvangen had. De opening van den mond was zoo wijd als die van eene kuip welke zes gallons inhoudt, en de staart was tien voel in doorsnede. Zoodra de visch zijne armen over de koot bad geslagen hieuw een der visschers dien met een bijl af. Een der beide armen werd ongelukkigerwijze verbrijzeld. De andere werd behouden, doch met verkorting van cestifo voet lengte. Het overgebleven gedeelte is noglaos 19 voet lang, doch slechts van 3j lol 6 duim in omtrek, en staat op sterk water in bel museum van Sl-Johns, Newfoundland. De lengte van den arm was oor spronkelijk 35 voel, wanneer de gissing der visschers dat er tien voet aan het ligchaam van het monster bleven en zes vernietigd werden, juist is. Volgens de beschrijving vond men in het behouden gedeelte van den arm honderd- tachtig zuigers. De beschrijving van dien arm stemt overeen met de bijzonderheden der armen van den octopus. Het oorspronkelijke verhaal van de ontviug- -ting door Daiaine en zijn vrouw gegeven is door het verhoor in hoofdzaak niet onjuist gebleken. Aanklagl en verdediging zijn het daarover eens, dat een touw tot de ontvlugting heeft gediend, Slechts bestaat verschil ten opzigte van de vraag of ViUeUe het touw al dan niet heeft vastge houden. Zeer waarschijnlijk is hel niet, hoewel de proef ooi iemand van een touw dat door een ander vastgehouden werd, van de rots te laten afdalen gelukt is. Misschien moeten wij zelfs nog weer gelooven aan de Basaine-lucifers. De rots, waarlangs het touw hing, is niet steil, maar heeft een aantal uitspringende hoeken op welke men half slaan kan. Daiaine kreeg een gordelwaarmede hij zich desnoods aan het touw kon vasthaken als hij de handen niet langer kon vasthouden. Hel is dus niet geheel onmogelijkdat hij wer kelijk in eene half zwevende positie vuur heeft gemaakt. Althans de mogelijkheid kau niet vol strekt worden ontkend. A«n den voet van de rots gekomen moet vol gens een correspondent, die 'l eiland heeft be zocht, de vlugteling eene moeijelijke en gevaar lijke taak hebben gehad om de boot te bereiken, die wegens de klippen niet digter naderen kon. «Onverklaarbaar is, schrijft de correspondent, van wien wij spraken, «dat de mogelijkheid om aan deze zijde te ontvlugten niet dadelijk hen die met de bewaking van den maarschalk waren belast, getroffen heeft. Er waren schild wachten genoegmaar men zette hen overal b halve waar zij werkelijk moesten zijn." De directeur der gevangenis de heer Marchi op wiens gedrag niets schijnt aan te merken heeft zich ook vrij goed vrijgepleit van de beschuldiging dal er verzuim zou hebben plaats gehad. Wat bij verhaalde is zeer ten nadeele van den «man van Metz." Hij bad Bazaine en ViUeUe hun woord van eer gevraagddat zij niet zouden pogen te ontsnappen. Daiaine had geantwoord: «ge vraagt mijn woord van eer? Ik geef bet u honderdmaal;" en VilleUe«ik geef het u des te gewilligeromdat ik mijn meester niet wil verlaten." Er waren vaste schildwachten en patrouilles. Des daags hadden twee wachtersdes nachts slechts een enkele de dienst. Toen door den voorzitter werd op gemerkt dat dit onvoldoende wasverklaarde Marchidat hij zelf Bazaine en Villelte naar hunne appartementen bragtwanneer het lijd was, en dat, zoo de vlugt na de «retraite" had plaats gegrepen de wachter van dienst daarvan de schuld had. Nooit wandelde de gevangene alleen. Marchi was altoos bij hem, verliet hem eerst, wanneer hij was opgesloten; ook was er altijd een wachter tegenwoordig. Omdat Baiaine't dochter ziek was en hel zeer heet washad Marchi verlof gegeven om de vensters tot halt» tien open te laten. Een wachter Plantin, alleen door de administratie gezonden had volgens Marchi de hand in de ontvlugting gehad. De touwen van de talrijke koflfers van mevr. Bazaine hadden op zolder gediend om de wasch op te hangen. Dit was wel tegen den zin van Marchi maar hij moest «égards" nemen. Zijn voorganger liet Bazaine overal door twee wachters volgen maar hij had last ontvangen om met beschei denheid te handelen en kon dit niet doen. Hij geloofde nietdat Daiaine het touw had kunnen vlechten. Buzaine was zeer onhandig en kon niet eens zijn das strikken. Kolonel Villette was daarentegen een zeer handig man. De uitspraak van het vonnis was als volgt Alvarez de Ruil, kolonel Vilette en Plantin zijn ieder bij verstek veroordeeld lol 6 maanden gevangenisstraf. Kapitein Doineau tot 2 maanden en Gignoux tot een maand. Lefran9ais, Marchi, Lelerme en Darreau zijn vrijgesproken. De heer Duruol steeg Dingsdag in gezelschap van vijl heeren waaronder de luchtreizigers Glaisher en Coxwellin den tuin van het Glazen Paleis op in den luchtbol van den heer Coxwelldie met zestigduizend kubieke voelen gas gevuld was. Mevr. Duruof bleef, bij den hevigen windop raad van den beer Glaisher achter. Na twintig voet met den luchtbol te zijn opgerezenom de begroetingen van het publiek te ontvangenliet men dien weder neder en ging vervolgens het reisgezelschap omhoog. Verscheidene personen die onder het dertigtal behoorden dat zich had laten inschrij- van om legen beuling van 5 pd. st. (f 60) mede te gaan, bleven vrijwillig achter, bij het aan schouwen van het onstuimige zwerk en anderen moesten afgewezen worden, daar de mand slechts zes personen bevatten kon. De heer Duruof was 's morgens ten 7 ure uil Caleisalwaar hij een feest te zijner eere bijgewoond bad te Londen aangekomen. De luchtreis duurde slechts uur en de reizigers bereikten te half zeven ure des avonds den vasten grond op een omgeploegdeu akker in Essex. Op hel congres der Internationale te Brussel is er o. a. ook over gesproken om voor de leden ééne taal vast te stellen. De meesten waren voor het Franscli, dewijl dit het gemakkelijkst is te leerendoch een Duitscher sprak er te gen. Hij achtte het Fransch te onvolmaakt een taalwelke vermoedelijk ontslaan was in het overgangstijdpetk tusschen aap cn mcnsch De hazen gelden te Utrecht 1.50 3 f 2. De patrijzen 90 cents. 't Zijn billijke ptijzen voor Engelschcn. Het Provinciaal Geregtshof van Friesland heeft den kastelein de li., beschuldigd van iemand, die zich in een huisclijken twist mengde, met een mes een doodelijke wonde toegebragt te hebben, overeenkomstig hel requisitoir van het openbaar Ministerie, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en hem ter dier zake veroordeeld tot tuchthuisstral voor den lijd van acht jaren. Wanneer ik een man voor eene vrouw zie nederknielenzegt iemand in een Weener tijdschrift: «ten einde om hare hand, of... hart, of in bijzondere gevallen... om beiden te vragen dan geloot ik altijd aan de zielsver huizing, en vermeen dat in zulk een' man de ziel van een' kameel gevaren isdie gewoonlijk nederknielen moei, wanneer men hem een' zwaren last oplegt." Te Tripolitza, in Griekenland is dezer dagen het vroeger over een gymnasiast, Paruri, uitge sproken doodvonnis voltrokken. Vele pogingen zijn aangewendom den jongeling hel leven te reddentuanr de misdaad was te groot en een voorbeeld moest gesteld worden. Paluri heeft den directeur der inrigling verraderlijk ver moord omdat deze hem niet in een boogerc klasse wilde bevorderen. Zijn broeder, die bij de misdaad dc behulpzame hand bood is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Ten drie ure in den nacht kwam in de vorige week een werkman van een inslrumentwinkel Hoyer-Hazel bij den wachtpost der Par. politic en deelde mededat bij des avonds te huis komende in een voorkamertje was gaan liggen om zijne vrouw niet wakker te maken daar zij dan bespeuren zou dal bij dronken was. Ten half drie was bij wakker geworden en had hij zich naar de kamer begevenwaar deze sliep. Hij zag baar bij het flaauwe maanlichtmet haar negenjarig blond dochtertje in de armen, op haar bed liggen, terwijl zijn vierjarig zooulje in de wieg rustte. Hazel riep zijne vrouw: «Kom, zeide hij, ik ben het, wordt wakker; dat ik een glas ie veel gedronken heb, is geen leden om u te houden of gij slaapt." Toen zij geen antwoord gafgreep hij hare hand die hand was ijskoud en roerloos. Hij maakte licht en ontdekte toen, dat zijne vrouw en kinderen dood waren. Daarop snelde bij ten prooi aan de grootste ontzetting, naar de politie. Deze begaf zich met een genees heer naar de woning van den werkman en be vond alles gelijk Hazel bad medegedeeld. Eer» pot met kolen stond in het vertrek nnast de kagchel. De ongelukkige moeder hadwaarschijn lijk opzettelijk zich zelve en haar kinderen het leven benomen. Naar wij vernemen zal het monument te Leeuwenopgerigt ter gedachtenis van de aan komst aldaar van Z. M. den Koningtijdens den watersnood in 1861 weldra op plegtige wijze onthuld worden. Een afschuwelijk tooneel had dezer dagen in de nabijheid der Ponl-aux-Archette Luik plaats. Te midden eener groep van een veertigtal perso nen bemerkte men eene menscheiijke gedaante, die uit alle kracht een aantal aanranders poogde af te weeren. Het was eene vrouw die door de schurken die haar omringden bijna gansch van bare kleederen was beroofd. De ellendigen sleepten bet ongelukkige schep sel bij een barer beenen met het hoofd over de straat voort. De bende richtte zich naar de Visscherskaaiterw ijl men uit alle kracht riep Naar hel water I Naar het water I De groep aar zelde men hield raad. Eenigen waren er voor hel slachtoffer te verdrinken, andere verklaarden er zich tegenlol men op nieuw den weg naar de stad insloeg. Op dit oogenblik kwam een jongeling toege- loopen, die de ongelukkige wilde verdedigen; doch de bende wierp zich op hem en hem zou helzelde lol zijn ondergaan indien de politie niet ware aangekomen. De bende nam de vlucht en slechts een hunner werd aangehouden. Het meisje bad men een horlogiegeld en andere voorwerpen ontstolen. De politie heeft een ernstig onderzoek in deze afschuwelijke zaak ingesteld. Vraag. «Wat is dom Antwoord. Dom isin het spel geld te ver liezen en zich daarover tc ergerenden uitgever van een nieuw tijdschrift naar het getal zijner abonne meniën te vragen; te verwachten

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2