ccnlsgcwijs wordt aangetoond. Uit dat onderzoek had spreker de ervaring verkregen, dat in de provincie Friesland, de koeijen als loopende melk ol' boterfabriekzeer slecht geteekend waren, zoodat men aldaar in het land van botermakcrs zijne toevlucht neemt tot de Noord-Hollandsche kaasfabrikatie. Onbekenden met die byzondcre eigenaardige kenteekens bij de koe, zoowel ook bij den stier, door den Schepper der natuur voorden denkenden mensch zigtbaar en niet zonder doel daargesteldvindt men nog maar al te veel overal onder ons, mijne medearbeiders in den landbouw. Hij zeide daarvan geen verwijt te willen maken, doordien die onbekendheid niet voortsproot uit onwil. Toch bedroog men daar door dikwijls zichzelven, of men beschuldigde anderenterwijl de natuur als een geopend boek de waarheid zoo duidelijk te leeren gaf. Op veemarkten had men ruimschoots de ge legenheid om het verschil van de vormen der spiegels te zien en men kon dan het best op merken, dat er groote verbeteringen aan den Nederlandsche rundveestapel gemaakt kunnen worden. Daartoe staan verschillende gelegenheden open als i°. Het aanleggen van rundveestamboeken, waar in men aanteekeningen houdt van de hoe veelheid melk op zekere tijden van hetiaar gemetenhoe bolemik de melk isde kleur van het haar; de klasse en de order der spiegel. Als men dat doet, dan kan men de ge volgen zien van de paring met goede stieren bij beste en bij slecht geteekende en ge vormde koeijen. Maar vooral wees hij op de keuze van een goeden stier, om reden het manlijk fokdier een groote rol vervult bij de voortteeling. Spreker had zelf hiervan de proef genomea Eene koe, die in de Meimaand 30 liters melk per dag gaf, werd door eenen Durham slier besprongen, doch de dochter kon het niet verder dan tot negen liters melk per dag brengen. Het type van den stier toonde aan of men na de paring veel of weinig koe- of stierkalveren zoude fokken. 2°. Eene al te jonge paring van het vee is scha delijk. De melkrijkste koeijen worden daardoor spoediger verzwakt, kunnende de sluitbeenen na het kalven niet weer terugkomen, ofwel worden deze bandelooze koeijen. Bekendheid met de kenteekenen der melk- geving geeft aanleiding dal men gerustelijk liet jonge dier een iaar later laat bespringen, om zeker te zijn dat men een goed fonda ment heeft; hierop berust het welslagen op den duur en daarop moet men de loopende melkfabriek bouwen. 3°. Eene goede keuze van fokdieren zal den Nederlandschen veestapel verbeteren. De spreker vertoonde ecnige fotografiën van slieren en koeijenverklaarde de bijzondere goede eigenschappen van deze en wees op de nuttige uitkomsten door eene geleide lijke veredeling van het fokvee verkregen. 4°. De belangen van den Landbouw worden zeer bevorderd door een doelmatige keuze te doen van werktuigen tot bewerking van het landvoor den hooibouwvoor het dorschen en schoonmaken van granen en voor de stal- voedering. De thans op de tentoonstelling alhier aan wezige verzamelingen van landbouwwerktuigen bieden aan belanghebbenden eene gunstige ge legenheid tot onderzoek en bespreking aan. De heer Sluis eindigt zijne rede en dankt den leden der Afdeeling voor de belangstelling waarmede zijne woorden zijn aangehoord. De Voorzitter der Afdeeling Amersfoort zegt den spreker hartelijk dank voor de welwillend heid waarmede hij tot ons was overgekomen en voor de uitnemende voordragt welke hij ons geschonken had. Na een krachtig woord van dankzegging aan de aanwezigen voor de belangstellende opkomst sluit de Voorzitter de vergadering. In het Mail-overzigt van den Jaua-Bode leest men Bij dé regering zijn weder berigtcn uit Alchin ingekomen. Veel belangrijks behelzen zij niet; doch duidelijk doen zij uitkomen dat de vijand zijn overmoedzijn dapperheid en volharding met met den kraton verloren heeft. De Atchinezen toch zoo meldt het telegram beschieten voortdurend den onlangs door onze troepen bezettenop 400 m. van Kotla-Radja gelegen grafheuvel, zoodal 4 der onzen ligt gekwetst werden. Kolonel Pel gaat echter bedaard, maar daarom niet minder rusteloos door met ageren, üe kracht, die by sedert het vertrek van generaal van Swielen heelt weten tc ontwikkelen, en do tact en be kwaamheid, waarmede de operatien legen den vijand door hem zijn geleidworden hier, niet het minst in de militaire kringen ten volle gewaardeerd. En zoo het ooit noodig ware geweest het bewijs te leveren dat er geen behoefte aan bestond om een generaal in ruste uit Neder land naar lodië te doen komenteneinde de generaals en kolonels van het Ned.-Indisch léger te leeren hoe hier oorlogen gevoerd en groote expedities gecommandeerd moeten worden, zou dal bewijs geleverd zijn door de wijze waarop kolonel Pel te Atchin is opgetreden met de grooteodeels uitgeputte troepen welke gene raal van Swielen achterliet. Zoowel bij officieren als bij de troepen te Atchin is de kolonel Pel zeer gezien als een zeer flink, voortvarend, maar tevens bedachtzaam opperbevelhebber die stipt de belangen van de dienstmaar even slipt de belangen der onder hem staande troepen weel te behartigen." Allerlei. De Beijersche Regeering zal binnen korten tijd een wetsontwerp indienenwaarbij het vervalscben der wijnenwal op groote schaal geschiedtstrafbaar wordt gesteld. In Neder-Beijeren houden de boeren zich tegenwoordig veel met vechtpartijen bezig. Bij een vechtpartij in Deden werden 10 jongens door messteken doodelijk gewond. In een artikel over torpedo's levert de Times ook een beschrijving van den zoogenaamden «zeeduivel" of viscb-lorpedo. Dit helsche werk tuig heeft ongeveer de gedaaute van een grooten haai. Het beslaat uil een langen stalen cylinder, iets dikker dan een manslijlmet een punligen snoet aan 'tvóóreiude, een sierlijken staart aan het achtereinde. De achterste helft van 'l lig- chaam verbergt de geheimzinnige ingewanden in welke de bewegende en besturende kracht schuilt; de voorste helft bevat de ontplofbare ladingen in den snuitbij wijze van toug of angelsteekt de lontdie bij slooten tegen een bard voorwerp ontbranden moet. Dit zee monster wordt gewoonlijk uil een buis, op een diepte van 4 voet beneden den waterspiegel losgelaten. Het blijft op die diepte zich voortbe wegen door middel van een schroef aan den staartdie door gecondenseerde lucht gedreven wordt. Op die wijze kan 't werktuig over een lengte van 300 yards een spoed behouden van negen knoopeu en- bij een minder snelle vaart kan 't een Eng. mijl ver loopensteeds de rigting behoudende, die er oorspronkelijk aan- gegevep werd. De schroef houdt natuurlijk op te werkenzoodra 't inwendige luchlreservoir is uitgeput. De visch-torpedo zal ontwijfelbaar bij stil water goede diensten kunnen bewijzen. Of hij echter ook bruikbaar zal zijn in volle zee althans bij zware golviDg is door proeinemingen nog niet uitgemaakt. Iedere dag levert nieuwe bewijzen dat de Fran- sche nationale vergadering een schromelijk en laakbaar verzuim heelt begaan door het rapport over het voorstel van Dr. Rousseldie eene wet wenscht afgekondigd te zien beireflende het toezigl op kinderen welke worden uitbesteed bij minnenniet in behandeling te nemen. Het is bijna treurig, dat eene volksverlegen woordi- gingdie zooveel lijd verkwist met politiek geharrewar, geen dag heeft kunnen vinden voor de behandeling van een rapport, dal gunstig concludeert voor het voorstel, door welks aan- ueming weerlooze kinderen onder directe be scherming van den Staat zullen worden gesteld. Nn eens lezen wij van eene min, die maanden achtereen den dood van een kinddal bij haar besteed isverzwijgt om het kostgeld te innen; dan van eene min die haar kind in de plaats stelt van hel bij haar besteede en overledene soms ook heeft eene min het kind alleen in huis achtergelaten en heeft een rat of een varken zijn gezigtje afgeknaagd; niet zelden komt een kind in een brand om maar buiten al die min of meer op zich zei ven staande gevallen worden de uitbesleede kinderen over het algemeen zoo slecht verzorgddal van de zuigelingen die door parijsche ouders o. a. naar Nièvre worden gezonden, 7k pet. sterven, terwijl de sterfte van de zuigelingendie onder de hoede staan van het openbaar armbestuur (assistance publique), 16 pet. bédraaglen die van de zuigelingen welke de vereenigingen ter bescherming van de jeugd onder hare zorgende hoede nemen12 pet. niet te boven gaat. Ik behoef er niet op te wijzen welk een schade de Staal lijdt door die verwaarloozing der kleinen, want behalve dat de sterfte zoo verschrikkelijk is, zijn de overgeblevenen zoo weinig gezond, datvolgens een brochure van een geneesheer tc Amiens, in die stad van 1862 tol 1870 niet minder dan 2032 jongelieden voor de militaire dienst zijn atgekeurd van de 0392, die in «ie loting waren gevallen. En zoo is het over geheel Frankrijk, dat, alleen onder alle landen in Europa, zijne bevolking eerder ziel verminderen dan toenemen en zeer spoedig een strenge wet van toezigl op de voedsters behoeft om niet nog meer achteruit te gaan in zielental, dat is in werk kracht of nationalcn werkkring. Amst. Cl. Op Woensdag den 21 dezer zal voor het provinciaal gereglshof in Zeeland tcregt slaan Maarten Rinkier, oud 55 jarenwonende te Zierikzee, gewezen boekhouder der bank van leening aldaar, thans gedetineerd, ter zake 1°. het als ambtenaar te Middelburg der verriglingen tot zijnen post behoorendebegaan van twee valschhedendoor onderschuiving van valsche personen in acten en daarin valsche feiten als waar voor te stellen en hel des bewust gebruik maken van die valsche stukken 2°. knevelarij, door als ambtenaar te vorderen en te ontvangen hetgeen hij wist het verschuldigde te buiten te gaan 3°. moedwillige brandstichting waarbij te voorzien was dat eenig menschenleven daar door in gevaar kon gebragt worden4°. het opzettelijk verbranden en vernielen van eene acte van het openbaar gezag 5°. het als openbaar bewaarder verduisteren en aan hunne bestem ming onttrekken van gelden tot een bedrag van minder dan 3000 francsen beneden de bepalingen van art. 170 van het wetboek van strafregten 6°. het als ambtenaar bij eene stedelijke bank van leening niet houden van boek, als de reglementen vereischen houdende achtereen en zonder eenig wit tusschenbeide of eenigen tusschenregel de ter leen verstrekte zaken en de namen der leeners. Door den procureur-generaal zijn in deze zaak 43 getuigen opgeroepen en de beschuldigde heeft tot zijnen verdediger gekozen mr. D. van Raalte, advocaat bij den Hoogen Raad te 's Gravenhage. De Midland-spoorwegeen der grootste en meest vertakte spoorwegen van Engeland die de eerste was welke aan zijne sneltreinen derde- klasse-waggons toevoegde, zal met nieuwjaar een verandering invoeren die van belang voor het gansche spoorwegverkeer worden kan. Ue tweede-klasse-waggons worden nl. afgeschaft en de vracht van de eerste klasse zal bedrageu zooveel als thans voor de tweede klasse betaald wordt. Dus zal op de Midland-banen de viacht per Engelsche mijl (1609 meter) voor de eersle- klasse anderhalve penny (/0.07J) kosten; voor de derde-klasse blijft zij een peuny. De uitkomst zal leeren of de ontvangsten der baan zullen vermeerderen dan wel verminderen. Een vreeselijk voorval had 1.1. Maandag plaats in de nabijheid van Roebelle (Charenle). Een tienjarig meisjeilarie Favraud genaauidwas aan den zoom van een woud bezig du eikels op te rapen die een knaap van gelijken leef tijd uit een boom schudde, waarin bij geklom men wastoen eensklaps een wolf zich op liet meisje wierp, haar een diepe wond aan den hals toebragt en haar hoofd lusschen zijn kaken verbrijzelde. Op hel hulpgeroep van den knaap in den boom schiet een werkman Terier ge naamd ijlings toe en ziel het geheel verminkte en bebloede lijk van het aruic kind op het gras liggenterwijl de wolf bezig is hel te ver scheuren. Thans ontstaat er een lievige worsteling, die ongeveer twintig minuien «Juurlwaarna het den moedigen werkman gelukt was het monster onder te krijgen, dat echter een zijner armen, dien het in zijn muil hield geklemd, niet wilde loslaten. Op dal hagchelyke oogen- blik komt een 18-jarig makker van Texier Fonloubadehem te hulp en beiden schoon geheel ongewapendgelukt bet thans met hun vuisten het dier af te maken. In die worsteling bekwam Texier niet minder dan 22 zware wonden. De minister van onderwijs in Frankrijk heelt( eene sedert lang in onbruik gemaakte wel in eere hersteld. Hij heeft nl. de hoogleeraren aan de lyceeën gelastgedurende de uren dat zij les geven, voor hunne kweekelingen in een toga te verschijnen gelijk de wet van den 4den Sep tember 1821 bepaald heeft. Dientengevolge ver schijnen de hoogleeraren voor de studerende jongelingschap in zulk een gewaad me! roode of gele opslagen. De minister zegt in zijne circu laire dal hel dragen van dit kleed in hel belang is van de discipline en den ernst van hel onder- rigt. De kweekelingen drijven er den spot mede. «Ziedaar nuzegt de Unisers ironischde «discipline" van de universiteit en den «ernst van het ondeiwijs" verzekerd. De hoogleeraren zullen voortaan in eene toga verschijuen I" De raad der gemeente Uskwert heeft besloten om in de kom dier gemeente bij de bestaande nog een zevental straallantaars te plaatsen ten einde de doukcre wrintcravoudcn te verlichten.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2