Dingsdag- 20 October 1874. jvs me. Nederlandsche Centpaal-Spoorweg. Vertrok van Amersfoort naar Utrecht 7-10, 9.19, 11.00, 2.20, 8.2F 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.41, 1.37, 6.16, 9. Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 8.18; 8.20 en 9 50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.55; 3.10; 3.65. C0ÏÏE1II. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 'i 9.16 en avonds 8.21 uur Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoor 7 's morgens 's morg. Dit blad verschijnt Maandag cn Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—franco per post ƒ1.13. Prijs der AdvertentiÉn van 1 tot 0 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ct* legale officiéél •n onteigen. Advertentién per regel 15 CU. Reclames per regel 20 cenU Aft. nummer, 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeffte Amersfoort Bureau AmenJoorUcKe Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij allo Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertcntien voor dit blad nit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en van Ditmab Wijnstraat Rotterdam. De wet op den kinderarbeid. Opdat men er de aandacht aan wijden zalher- inneien ^vij dal op 15 Oct. de wet op den kinder arbeid is in werking gelreden. Kinderen beneden de 10 jaar mogen nu niet meer voor arbeid in dienst gesteld ot gehouden worden. Na verloop vaneen jaar wordt bet verbod tot den elf- en na twee jaren tol den <u'aa//jarigen leeftijd uitge strekt. Overtreding dezer bepaling wordt ge- slrait met eene boete van 1 5 tot 1 25 en ge vangenisstraf van 1 tot 5 dagen te zamen ol afzonderlijk, doch bij herhaling van overtreding binnen een jaar na de vroegere veroordeeling meel de gevangenisstraf altijd worden toegepast. Uitgezonderd zijn alleen huiselijke en persoon lijke diensten e.i veldarbeid. Onder «huiselijke en persoonlijke diensten" een term aan de per sonele belasting ontleend zijn alleen te verstaan huishoudelijke diensten boodschappen voor het gezin en dergelijkemaar huisarbeid valt diaronder niet. Veldarbeid beteekent niet allen arbeid in de open lucht, maar alleen die iu hel landbouw-bedt ijl vereischt voor het voortbrengen en inoogslen van veldvruchten, het hoeden van vee enz. Andere arbeid in de open lucht, b. v. in steenbakkerijen, kan er redelijkerwijze niet onder begrepen worden zooals men tracht te doen. Verl. week hield prof. Rosseeuw Sl.-Ililaire uil Parijs, in de Nieuwe Walekerk te Amster dam een conférence over 't onderwijs in Frankrijk. Waarschijnlijk was het te wijten pan te laat bekendmaken van zijn voornemen om die con férence te houdendat zijne hoorders niet zóó talrijk waren als men verwachtte en de persoon van den spreker en hel door hen te behandelen onderwerp verdienden. Immers velen zien in verbeterd onderwijs het eenige middel om l'rankrijks wedergeboorte te bevorderen on vooral zij die in h'rankrijks toekomst belang stellen en hun aantal is zeker niet gering te dezer stede, zouden dus grelig die gele genheid hebben aangegrepen ware het hun vroeger hekend geweest dat over den toestand van het onderwijs gesproken zou worden door een zoo bevoegde autoriteit als de heer Si.-Hi laire, die zijn gansche leven aan het onderwijs had gewijd. Maar ook zijn persoon algescheiden van zijne ervaring op dat gebied en van zijn veelzijdig talent, had wel een talrijker kring van belangstellenden Sn het vriendelijk kerkge bouw hehooren te vercenigen. Hij was in Neder land gekomen om Leidens eeuwfeest mede te vieren, en op deze wijze een blijk van warme belangstelling in de taak van Neèrlands verlos sing van het spaansche juk en optreden als zelfstandige Slaat te geven, waarvan hij in de door hem uitgegeven «Geschiedenis van Spanje" een werk waarvan bc-eids 11 deelen het licht zagen de geschiedenis op een tref fende wijze heelt beschreven. Dien vriend van fledeiland ha Wen meerderen en daaronder ook zij die zijne godsdienstige gevoelens niet deelden, door hunne tegenwoordigheid wel een blijk van hulde achting en erkentelijkheid mogen geven. Intussclien dit was het geval niet, maar was het gehoor, gelijk wij zeiden, niet zeer talrijk, aan belangstelling onlbiak het niet. De heer Gagncbiu leidde met een kort wooid de znmen- homsl in, en lierirnerde hoe de heer St.-Hilairc riet meer voor Amsterdam een vreemdeling was waar hij reeds tweemalen optrad de eerste maal in de Doopsgezinde kerk hij gelegenheid dat hij ten beroep kwam doeu op de medewer king en oiideisieuuing der gegoede Amslerdam- acho protestanten voor den bouw eeuer door hem te Parijs te stichten kerken de andere maal hij gelegenheid der Alliance Evangelique en hoe hij ook door zijne geschriften zich veler liefde had verworven. Ook de spreker zelf wees in zijne inleiding op het feit dal hij geenszins zich een vreemdeling gevoelde in Nederland-, hetwelk hij lief had, en waar hij overal de schim van den grooten Zwijger ontmoetteen inzonderheid niet te Amsterdam, v.aar hij tijdens de Alliance Évangelique zulke heerlijkeonver getelijke dagen beleetd had, en kondigde aan dat hij zou spreken over de opvoeding. Uit den verderen loop zijner rede bleek echter dat zijn eigenlijk onderwerp was het onderwijsen wel bet lager onderwijs in zijn vaderland. Hierover deed hij eenige vlugtige mededeelingen. Hij wees er op hoe de scholen gesplitst waren in gods- diensllooze gemeentescholen écoles communales alhées) en scholen waar de godsdienst werd ou wezen de colléges en lycées voor den aanzienlijken standdie evenwel voornamelijk in handen der jezuïien warende scholen van de frères de la doctriene chretiènne en de prolestantsche scho len. Die verschillende inrigtingen karakteriseerde spreker kortelijk, en hij deelde nog het een en ander mede uit zijne persoonlijke ervaring daar hij op het Collége Louis le Grand te Parijs zijne opleiding genooten eerst toen hij tol den vollen mannel ijken leeliijd gekomen was het catholicisme verlaten had. Langer stond hij stil bij en het bleek ten slotte dat al wat voor afging, slechts gestrekt had lot eene inleiding om lot zijn eigenlijk onderwerp: aanbeveling der Zondagscholen te Parijste komen de proles tantsche Zondagscholen die volgens hen in een steeds toenemende populariteit zich mogen verheugen en bestemd waren een grooten geze- genden invloed uit te oetenen op hel aankomen de geslacht, waarvan Frankrijks wedergeboorte afhing. Als zijn overtuiging sprak de heer St. Hilaire uit, dat God groote dingen met Frank rijk voorhad doch niet door het tegenwoordige geslachteen nieuwe generatie zou daartoe het middel zijnen die generatie moest worden voorbereid. Hieraan moesten de zondagscholen met name die te Parijsdienstbaar gemaakt wordenen deze beval hij dus in de onder steuning zijner amslerdamsche vrienden aan. Veel belangrijks behelsden evenwel die mede deelingen nieten de geheele conierentie zou bij meer dan één, vooral bij degenen die niet tot 's sprekers geestverwanten behoorden een gevoel van groote onvoldaanheid en teleurstel ling hebben achtergelatenomdat de spreker aan zijn programma: het onderwijs in Frankrijk, volkomen ontrouw geweest was. ware het niet dat hij zijn improvisatie met anerlei opmerkin gen soms tintelende van humor gekruid en zich telkens uitstapjes op allerlei gebied veroorloofd had die haar groote levendigheid cn afwisseling bijzetten en hare belangrijkheid verhoogden. Al kon -men dikwijls de stellingen, die uitgesproken werdenniet onderschrijvenhel geheel werd daardoor boeijend en vooral het slot waarin met een weergalm on de te Leiden gevierde leesten de lieer Sl. Hilaire zijne hoorders en in hun persoon gansch Nederland opwekte tot getrouwheid aan het geloof der vaderen een geloof dat het wapen geweest was wnarmede zij de overwinning behaald hadden was aangrij pend en welsprekend, en moest ook degenen uellen die sprekers theologische rigting niet toegedaan zijn. De heer Gagnebin betuigde den heer St. Hilaire. nn afloop, den dank zijner hoorders, en heiigtte dat hij de deur eene inzameling gehouden zou wordeu ten behoeve van de parijsche Zondagscholen en dat bij de meeslen dergenen die legenwordig waren lijsten van inschrijving tot ondersteuning dier zaak worden aangeboden, daar de 7 2jarige geleerdedie aan haar zijn hart krachtig wijdtbezwaarlijk met dal doel persoonlijke hezöeken kan afleggen. Allerlei. De strafuitvoering van den vergiftiger van Saint-Denisen van den moordenaar der rue AudranMoreau en Boudasheelt te Parijs plaats gehad. Er was eene groote volksmenigte zamenge- stroomd die bij hel zien der twee karren die het straftuig aanbragten en bestemd waren om de lijken weg te voeren in vreugdekreten los barstte; liet was inderdaad een ijzingwekkend tooneel deze volksmenigte te zien, die baic vreugde te kennen gafgetuige te kunnen zijn van zulk eene afschuwelijke vertooning. Te vier uren was alles gereed. Ter 5*f ure werd Moreau in zijne cel gewekt deze begreep onmiddelijk de oorzaak van dit vroegtijdig bezoek en verviel in een volkomen neerslachtigheid. Op de herhaalde vragen of hij zijn schuld bekennen wilde, zeide hij steeds: «Ik ben on schuldig, ik ben onschuldig." Alen liet hem eenige oogenblikken alleen met een priester, wiens vermaningen hij met gods vrucht aanhoorde. Het was kwart voor zes uretoen de deur geopend en Moreau buiten gebragt werd hij stapte voort met vasten stap en zonder behulp der bedienden. üp eenige stappen van liet straftuig bleef Moreau slaan, hiel hel hoold op en riep zoo hard hij kon «Mijnheeren 1 ik sterf onschuldig 1" Het mes viel en de strafoefening was vol trokken. Thans was de beurt aan Boudas. Evenals de eerste, riep ook deze met luider stem cVoor God en voor de menschenik sterf onschuldig Deze slapte niet zoo flink vooruit als Moreau maar op zijn aangezigt stond eene bewonderens waardige gerustheid te lezen; hij glimlachte en scheen te willen spreken, hoewel er geen enkel geluid over zijne lippen kwam. Aan den voel van het schavot ontving hem de beul Roch, leidde hem naar buven en een oogenblik daarna had het mes voor de tweede maal zijn droevig werk afgedaan. Meer dan 6000 personen woonden deze dub bele straloelening hij. De lijken zijn duur de familiën tcruggcëischt. Auguste Blanquide zamenzweerdor van be roep die wegens zijne handelingen onder de commune veroorJeeld is tot deporlaiic naar eene vesting, doch zijne stiaf wegens lioogeu leeftijd heelt r.ien veranderen in opsluiting voor zijn levenlijdt in de centrale gevangenis te Glairvauxwaar hij zich bevindt, aan eene vei beening of verbat ding van de borslklcpv.'iezen. die zijn spoedig 'einde doel verwachten. Hij is 75 jaar,- waarvan hij bijna een halve eeuw in gevangeuisseK en ballingschap heelt dooigi-biagt. Hij moet veel maar zeer verward wei ken. Om een idee le geven van de giootle der centrale gevangenis kan dienen, dal zij 24 bunder beslaat, omringd door een uiuur ter hoogte van vijf meter, en dat er zich op het oogenblik 2183 veroordeelden in bevinden, wiet- eten gekookt woidt in zus kolossale ketels, waarin vier mannen langs ecu ladder uioeien

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1