afdalen om te' schoon ie maken. Er sijn twee doctoren aan verbondeneen pastoor en een kapelaan. De cipiers zijn 60 in getalterwijl een bataillon van 600 soldaten het toezigt houdt. De gevangenen worden voor aHerlei ambachten gebruikt. Er zijn er die 5 «ot 8 francs per dag wei dienen. In de jongstverschenen nommers der Preut- titcke 'JahrbiicAer heelt prol. von TreiUchkc een tweetal artikelen geschreven over het socialisme •en zijne begunstigers." De schrijver wees er op, dat bij de jongs'.e verkiezingen bijna 350,000 stemmen op de candidaten der Lassaleanen en aociaal-democraten waren «itgebragt, waaruit hij opmaaktedat ongeveer één millioen mannen en jongelingen op dat oogenblik in Uuitschland tol de sociaal-democratic moeten gerekend wor den. 'tïs wel klein met 'toog op den geheelen arbeidersstand in Duitscbland maar in zijn oog te groot voor een gezond volksleven. Als het voornaamste kwaad beschouwt prof. von Treiltchke de meer en meer toenemende zucht ou het hoogste zinnelijk genot bij de minst mogelijke inspanning als de begeerlijkste zaak ter wereld te beschouwendat dit als het ware geluk en levensdoel den arbeider door voorbeeld en leer voor oogen gehouden wordt. Zelfs velen die het met den arbeidersstand overigens goed meenen maken zichvolgens den schrijverdaaraan schuldig en hij meent onder deze de zoogenaamde catheder-socialislen er opmerkzaam op te moeten maken, dat zij de «zinnelijke zedeleer van het socialismedie in de ontwikkeling van het verstand, de zoogenaamde verlichting, de wor tels der deugd zoekt", met niet genoeg ernst tegengaan en zells veeleer zeiven door deze valsche levensbeschouwing aangestoken schijnen te zijn. Overigens ziel de schrijver den toestand nog niet al te donker in. «Wij kennen zegt hij in Duitscbland gelukkig nog niet als eene magt die «bourgeoisie" welke na 1830 bescher ming zocht onder de parapluie van Leuit Philippe. Wij hebben de bloedige «gevechten der klassen" van de Franschen in onze nieuwe geschiedenis nooit beleefd en zullen die ook niet beleven wanneer de Hohenzollera blijven wat zij altijd waren en onze hooge standen tegenover de bedreigingen van bet socialisme hoofd en hart niet verliezen." Als tegenhanger van het streven om door veibranden lijken zoo spoedig mogelijk als zoo danig te vernietigenom de lucht van de schadelijke stoffen, die zich bij het gewone ontbindingsproces ontwikkelenonschadelijk te maken, kan de methode van dr. ifarin worden aangehaald. Marini heeft bet middel gevonden om lig- chaamsdeelen ja zelfs het geheele ligchaam na den dood voor bederf te bewaren. Hij doet dit op verschillende wijzen èen daarvan die veel overeenkomt met de handelwgze der Egyp- tenaren verandert het lijk in een mumuii- en is opmerkelijk, omdat daarbij de kleur en het geheele voorkomen onveranderd blijven en men een voorwerp meent te zien dat slechts weinige nren geleden nog met leven bedeeld was; onder anderen bevindt zich te Parijs een voet door Marini in 1863 bereid, die niets van zijn oor- spronkelijken vorm en kleur heelt verloren. Eene andere behandeling maakt de deelen hard en lederachtiglaat men ze eenige uren in water liggenzoo hernemen zij hunne oor spronkelijke buigzaamheid. Marini houdt zijne methode vooralsnog geheim, maar beweertdal zij niets schadelijks heeft en dat men stukken vleeschdie volgens zijn manier voor bederf bewaard zijnnadat men ze eenige uren in water liet liggenveilig eten kon. Eene laatste methodedie bijna uitsluitend toegepast wordt, waar men hel geheele ligchaam bewaren wilis eene soort van versteening deze geschiedt door inspuiten van sommige zoutoplossingen diedoor een galvanischen stroom ontleed, in de verschillende weefsels in onoplosbaren vorm worden afgezet en ze voor bederf bewaart, terwijl de vorm onver anderd blijft. Een paar proevendoor Marini gedaan, houden stand. Ook is onlang» door hem het lijk van Daffiioprefect van Napels voor bederf bewaard door tnsscbenkomsl van electriciteit. Den 7 dezer had te Flémalle-Haute, in Belgie, de volgende ijzingwekkende gebeurtenis plaats. Drie kinderen van een steenkolenuijnwerker een van 7een van 3 jaar en een vao 22 maanden, wisten gelegenheid te vinden om stil letjes op den zolder der woning te komen met het doel om zich eens te goed te doen aan appelen, die daar lagen. Ongelukkig schenen zij ook lucifers gevonden te hebben en daarmede slroodat ook op den zolder lag, in brand gestoken te hebben. Althans des morgens ten acht ure brak op eens een hevige brand uit die weldra het huisje met alles wat er in was in de asch legde. Toen uieu na de blussching, de drie kinderen vondgaf geen hunner meer leeken van leven. De politie van Luik, heeft verleden nacht eene belangrijke aanhouding gedaan, namelijk die van twee Duitschers, zekere Gustaaf A. kool mijnwerker, 27 jarenoud, beschuldigd van moord en Karei F.oud 37 jaren beticht van 15 diefstallen met bezwarende omstandigheden, opligting van een kindaanslagen op de zeden en verkrachting te hebben gepleegd. De boos doeners waren in de gevangenis te Dortmund opgeslotendoch verleden Zaterdag waren zij er in gelukt te ontsnappen. Zij sijn in de celgevangenis dezer stad opgesloten en zullen binnen kort aan de Pruisische overheden uit geleverd worden. Een vrouw te Winterswijk in 't zoogenaamde «Achterholtvoornemens bij een buurvrouw op een praatje te gaan legde eerst een groot vuur aan, ten einde er den varkenspol" over te koken. Haar vijfjarig dochtertje werd alleen gelaten. Nla verloop van eenigeu tijd komt het kind gillend de deur uit vliegen en staal van de voeten tot 't hoofd in lichte-laaie vlam I Spoe dig aangebragte hulp mogt niets meer baten. Slechts een half verkoold lijkje bleef van het kind over. Te Pedras Brancrasin Braziliëis eene vrouw gestorven, zekere Maria Leüedie den leeftijd van 112 jaren had bereikt en bet zeld zaam voorregl genoot tol baar kleinkind te zeggen: «geef uw kleinkind eens." Zij was dan ook reeds op 14jaiigen leeftijd gehuwd. Tol op haar laatste oogenblik was zij in het genot van al bare zintuigen en deed zij nog ijverig baren huiselijken arbeid. Deze week werd aan het station van den Noorderspoorweg te Parijs weder een veiling gehouden van niet-opgevraagde voorwerpenin de wagons achtergelaten. Als altijd is de lijst die men daarvan in enkele bladen openbaar maaktcurieus. Zoo komen er ditmaal op voor een opgezet hondje en een zak witte boonen 61 brillen en een testament. Dit laatste is natuurlijk niet verkocht, maar alleen op de lijst vermeld om er de reglhebbenden nogmaals attent op te maken. liet is gesloten in een sorgvuldig loegelakte enveloppe, waarop te lezeu slaatDit it mijn leilament en de letters G. V. Een vreeselijke brand heeft de stad Gorlice in Gallicie geteisterd. In den loop van twee aren hebben de vlammenaangewakkerd door den storm406 huizen in de asch gelegd. Meer dan 4500 menschen zijn zonder dakze zijn van have en goed niet alleenmaar zelfs van kleeren beroofd. Elf personen vonden den dood in de vlammen. Het aantal gekwetsten is ontelbaar. De Keizer van Rusland heeft den heer Thiers een buitengewoon blijk van achting en waar dering geschonken bij ukase van 26 September- 8 October is hem het grootkruis der orde van den Willen Adelaar verleend. Deze orde is de oudste der acht Russische orden en werd in 1325 ingesteld. In geheel Britsch Indië is een geweldige sen - salie veroorzaakt door 'l dusver ongehoorde feit, dat een aanzienlijk Britsch indigo-planterde heer Gerald Mearcttot gevangenisstraf veroor deeld is wegens 't afranselen van een inlandsch bediende. Door de Europesche bevolking is alle moeite aangewend om den heer Mearet zijn straf te doen kwytschelden, doch te vergeefs; de onder koning heeft 't vonnis niet willen vernietigen. De Engelsche pers erkent ten volle 't onaan gename karakter van deze zaakdoch tevens wijst zij er opdat de uitspraak der regtbank voor de inlanders een bewijs zal zijn van de onpartijdigheid hunner Brilsche regeerders, en de Europeanen zal doen begrypendat zij de inlanders dieoen te leeren beschouwen en be handelen als mede-onderdanen, die regt hebben op dezelfde bescherming als zij. Honger en dorst. Twee pendanten De rechtbank te Parijs heelt in haar zitting van 10 October jl. twee zaken te behandelen gehad, welke, gelijk men zien zalbovenstaand opschrift volkomen regtvaardigen. Eerste zaak. Honger. Voorzitter: «Beklaagde, gij zijt nog slechts 17 jaar oud, en dit is reeds de derde maal dat gij wegens diefstal in hechtenis zijt genomen Beklaagde: «Jawel mijnheer, dat's waar". Voorr. «Welnu, bekent ge thans den dief stal dien ge bedreven hebt Bekl.: «Jawel mijnheer, net zoogoed als de vorige". Voorz. «Ge heb een bravenwerkzamea vader, die u aleeds goed verzorgd en een uit muntende opvoeding gegeven heeft Bekl.«Jawel mijnheer; waar 'tis nu erg moeilijk aan werk te komenal doet men nog zoo zijn best". Voorz.: «Welk beroep hebt gij geleerd?" Bekl.: «Het schrijnwerkersvak. Voorz.: «En hoeveel kan men dagelijks met dat vak verdienen Bekl. «3 a 3} francs." Voorz.: «Nu, gij hebt bij een bakker in de rue Saint-Martin brood gestolen; wat noopte u lot zoo'n slechte daad Bekl.: «Dat weet ik niet". Voorz.: «Hoel wordt gij dan alleen door uw kwade neigingen tot diefstal aangedreven Bekl.«Neen mijnheer'k had zoo'n honger I" Tot het getuigenverhoor wordt overgegaan. De bestolene bakker geeft een uitvoerig ver haal van den diefstal. Voorz.: «Alzoo herkent gij den dief stellig Getuige«Ja zeker ik zelf pakte hem beet en hield hem vast". Voorz.En was de diefstal nog al aanzienlijk?" Get.: «Dat zou ik denken: twaalf brooden van bijna vier pond I" Voorz.: «Beklaagde, gij schijnt inderdaad dien dag al heel erg honger gehad te hebben I" (Gelagch.) De rechtbank veroordeelt den zeventienjarige Carré tot zes maanden gevangenisstraf. Tweede zaak. Dorst. Voorzitter: «Beklaagde, gij zijt 77 jaar oud, en staat nog altoos bekend als een onverbeterlijk dronkaard". Beklaagde. «Ik tob hard genoeg, mijnheer, ik ben besteller". Voorz.: «Gij zijt niet als besteller aangesteld; gij draagt pakjes en brieven voor wie van uw diensten gebruik wil maken. Op zekeren dag waart gij ten huire van den beer Delaunay wear gij aan een verhuizing medehielpl Bekl.«Jawel mynheer". Voorz.«En toen hebt gij wijn gestolen Bekl.«Ja mijnheer". Voorz.Welzoo maar dat's een zeer ernstig feit I En boe kwaamt gij tot zulk een diefstal?" Bekl.: «Mijnheer de president, ziet n ik had hard gewerkten ziet utoen had ik zoo'n dorst I" Tot het getuigenverhoor wordt oveigegaan. De heer Delaunay deelt aan de rechtbank de bijzonderheden van den diefstal mede. Hij moest verhuizenen een zijner vrienden bad hem den beklaagde aanbevolenom hem bij de ver huizing behulpzaam te zijn. Natuurlijk moest ook de wijnkelder wel te verstaan, de inhoud daarvan verhuisd norden. En de beklaagde stal wijn. Voorz. Waren er veel flesachen Get.: «Er was een mand met achttien fles- schen goeden bordeaux". Voorz.: «Beklaagde, ge hadt inderdaad dien dag al heel erg dorst 1" De rechtbank veroordeelt den zeven-en-zeven tigjarigen Lacroix tot zes maanden gevangenis straf. Pal. v. Juit. Tot hiertoe hebben de gehoudene zittingen der Tweede Kamer weinig belangrijks opgeleverd. Wel zijn eenige wetsontwerpen van gering alge meen belang aangenomen, doch welke tot weinige discus5iën aanleiding hebben gegeven. Men schijnt zijne kraehten te willen besparen, om later met zoo veel te meer vuur elkander over en weer te kunnen aanvallenwaartoe waarschijnlijk de bekende Kerkbol-quaestie te Strijp weldra aan leiding zal geven. Eenige Ned. Hervormden uit die gemeente hebben zich namelijk per adres tot deb minister van Binnenlandsche zaken gewend met verzoek om het R. C. kerkbestuur te gelalenom begraving op bel kerkhof bij zyn kerk ook aan Protestanten toe te laten. De minister beeft hierop geantwoorddal het bedoelde kerkhof niet op den staal der gemeente voorkomten ook niet daarop is doorgehaald dat door het inrigten van een terrein tot algemeene begraafplaats aan de wet is voldaan, en dat adressantenindien zij bezwaard zijn door de weigering van het R. K. kerkbestuur, om begraving op het kerkhof bij zijn kerk toe te laten het geschil bij den burgerlijken rechter behoort zoodal de Minister niet aan hun ver zoek kan voldoen. Thans hebben zij zich tot de Tweede Kamer gewend, zich beklagende over de afwijzende beschikking van den minister. De Kamer heeft een afschrift van dal adres aan genoemden minister, zoo als gebruikelijk is in dergelijke gevallen toegezonden met verzoek om nadere inlichlingsn. Zoodra deze daaraan voldaan zal hebbenzullen over deze zooveel geruchtma kende zaak wclligtnaar men zegt, hevige

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2