Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort op Dingsdag 20 October jl. waren aanwezig 13 leden en afwezig de Heeren Herschel en iy-hluiter, met kennisgeving. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, was aan de orde: i\ Rekwest van den sergeant van politie ora verhooging zijner jaarwedde. Met algemeeae stemmen afgewezen. 2*. Idem van hulponderwijzers aan de ar menschool. Z. h. o. aangehouden tot na de aanst. nadere regeling van het Lager Onderwijs. 8*. Begrootingen van het weeshuishet bar- eerlijk armbestuur cn de schutterij voor 1875. l>e begrooting van bel Weeshuis is goedgekeurd met een subsidie van /2571,0-ii.— Dcl>egroo- ting van het Burgerlijk Armbestuur is goedge keurd tot een bedrag van /7000.Bij de be grooting dor schutterij is de post voor onvoor ziene uitgaven, met 12 tegen 1 slem verminderd met /50.zijnde derhalve het cijfer daarvan gesteld op 175.Daarna is die begrooting tot een bedrag van 2090,20 goedgekeurd. 4°. Begrooting der gemeente voor 1875. Met alg. slerara. goedgekeurd en vastgesteld op 1 l i,680,03.Bij de behandeling der volg nummers is o. a. besloten hel getal politieagenten niet tc vermeerderen en alzoo de post voor kleeding vaneen politieagent weder met ƒ50. te verminderen. De wensch is uitgesproken om de Kromme- slraatde Nieuwe Weg en de groote Spui tot <lc Koppelpoort met platte keijen te bestraten en de brugjes over de Lindegracht te verlagen bij de verdere bestrating van de LangegrachL Ken voorstel om de portierswoningen op te ruimen is algestcmd met 10 tegen 3 stemmen. Een voorstel om de waag op te heffen is on beslist gebleven en zal deswegens het gevoelen der Kamer van Koophandel worden gevraagd. De Heer Mr. van Persijn heeft voorgesteld de post van bijdrage voor den Slaperdijk te royeren, hetwelk werd frestreden door de Heeren Croockeu-ilvan WalcJirenM. van Beek en de Voorzitter cn is het voorstel toen ingetrokken. 5°. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag /"820,31.en de hon denbelasting ƒ191,15*.over 1873. Goed gekeurd. 0®. Rapport van Burg. en Weth. betrekkelijk de werken buiten de Koppel enz., door de Ooster- Spoorweginaatschappij aangelegd. De con clusie van het rapport was om met verdere maatregelen tc wachten tot al het werk aan de Koppel der Spoorwegmaatschappij is opgeleverd en alsdanzoo noodigvoor de regten der gemeente op te treden. Na toelichting van den Voorzitter is de conclusie aangenomen met algemcene stemmenwaarbij B. en W. zich buiten stemming hielden. 7*. Aanvullmgs-koliieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1874. Vastgesteld met algem. stemmen op 856,46 en ƒ10.—. 8*. Benoeming van cene regentes voor het burger weeshuis in de plaats van wijlen Mevr. wed. van Werkhoven. De voordragt der Re gentessen van hel Weeshuis bestond uil Mevr. Haakman van den Berghgeb. van Werkhoven Mevr. Kok. geb. Hens.Mevr. Jansen, geb. Pttsch; waaruit met meerderheid van stemmen eerst genoemde is gekozen. Ingekomen zijnliet besluit van den Heer Commissaris des Konings waarbij tot leden van 't collegie van zetters zijn herbenoemd de Heeren G. Hniters Dzn.M. van Beek en J. Bering. Opneming der cas van den gemeente-ontvan ger, geseliied op 14 October door Burg. en Weth., tot een bedrag van 32591.07 waarvan eengedeelte renlegevcnd is gemaaktvolgens raadsbesluit en waarmede voorkomend wordt gecontinueerd. Voorstel van Burg. en Weth. na ingekomen rapport der 1*1. Schoelcominissie lot naders regeling van het Lager Onderwijs. Verzonden naar do Afdeelingen. Het voorstel van B. en W. luidt om aan de openbare tusschenschool eene hulponderwijzeres aan Ie stellenom eene nieuwe tusschenschool c. s. voor 400 kinderen te doen bouwenom dc school van den heer C. J. van der Nagel te doen overbrengen naar de tegenwoordige tus schenschool en dien hoofdonderwijzer de ver- pligting op te leggen om tegen een schoolgeld van 12 jongens op Ie nemen, die den vijftien jarigen leeftijd hebben bereikt. Het rapport der Comm. tol regeling van de aangelegenheden der Bank van Leening zal worden gedrukt en aan de leden gezonden. Kennisgeving van de pl. schoolkommissie dat de heer C. Koning met 1 Jan. 1875 aan de beurt van aftrading is. Voor informatie. AMERSFOORT, 22 October 1874. Gisterenkort t de «vond was gevallen is brand ontstaan ut liet booimayzijn van den lonrrages-aanneuier den Heer II. Gerritsen gele gen bij bet plantsoen en daarvan gescheiden door de beek. De burgerlijke-en militaire autoriteiten, brand weer, schuilei ij en garnizoen waren spoedig ter plaatse tegenwoordig en weiden onmiddellijk door de rijd. artillerie de paarden van het rege- ment uit de kort over den brand gelegen stallen gebragt en beveiligd. Wegens het zoo ligt brand baar hooiarlike) konden bet hooimagazijn en 2 vijtroedige hooibergen niet voor vernieling gespaard blijven, en moest men zicb voorna melijk bepalen tot het beveiligen van het onmid dellijk nabij havermagazijn enz. ter waarde van ruim dertig duizend guldens hetwelk gelukte vooral omdat er windstilte was tijdens de eerste uren van den brand, die, afgespiegeld in de beek een imposanten aanblik opleverde terwijl kort voor het in brand geraken telle wind en storm gewoed had. Te ruim 3 uren in den nacht^was men de vlammen volkomen meester. De 2 verbrande öroedige hooibergen en het hooimagazijn kunnen worden geschal op eene waarde van ruim negen duizend guldens cn zij waren met het geheel gespaarde voormelde havermagazijn geassureerd bij de Assurantie-Maat schappij tegen Brandschadegevestigd te Zulphen. De Nieder OesterreichGewerbeverein heeftvol gens besluit, genomen in de te Weenen op 27 September 1873 gehouden algemeene vergade ring aan Johannes van der Lindente Aniersloort, voor zijne uitstekende werkzaamheden als mees terknechtde groote zilveren vereenigingsmc- daille toegekend, blijkens den inhoud van een allerkeurigst bewerkt diplomabehoorende bij deze nu door hem ontvangen prachtige medaille die aan de eene zijde behelst de zinnebeelden en den naam der Vereenigingmet haar stich tingsjaar 1840, en aan de andere zijde orna menten waarin gegraveerd staat de naam van Johannes van der Lindendie ruim dertig jaren waarvan nagenoeg 25 jaien als meesterknecht der spinnerij in dienst is bij de Heeren S. E. Visser Zoon, alhier. Een gansch legermeer dan drieduizend Amsterdammers waren dingsdagavond jl. tegen entréeprijs in 'l Paleis van Volksvlijt present om de smakelijke en voedzame vleeschkwesiie gezond, goed en goedkoop vleesch te beredeneren. Na langdurige en geanimeerde discussie, waarbij het publiek, met enkele geïsoleerde uitzondering, groote geestdriit aan den dag legde om eene onderlinge vleesch houw erij opteiigten zijn de volgende besluiten genomen 1°. het opriglen eener gemeenschappelijke vleeschhouwerij is wenschelijk 2°. op verschillende plaatsen zullen lijsten ter teekening worden gelegd; 3°. het denkbeeld om de aandeelen kleiner dan ƒ10. te maken oi in afbetalingen te doen bijeenbrengenbenevens andere regelingen worden overgelaten aan het comité dal de ver gadering heelt zaanigeroepen om later als de deelneming groot genoeg is, uit de aandeel houders een definitief bestuur te kiezen. Hel comité dal de meeting had belegd bestond uit de heeren C. A. Gasman, P. I). J. Quanjer, M. J. Anions, J. G. Hart, F. W. dc Bruin, G. H. Osier hell wegJ. A. Gase en J. A. C. Straatman. Hiermede was de meeling geëindigd. Uit alle standen der maatschappij waren personen aan wezig. Uit alle deelen van Europa waar wijn wordt verbouwdkomen berigten dat bet tegenwoor dige wjjnjaar bet beste is van deze eeuw. Aan den Rijn beerschl onder de wijnboeren dan ook een bijzonder opgewekte stemming. Het gedurende meer dan dertig jaren vacante Opper-rabbinaat in het ressort Noordholland van het Nederlandsch-Israëlitisch kerkgenoot schap is thans weder vervuld. De ressorlale vergadering, Zondag, bijeengekomen, heelt goedgekeurd de baar door de Israëlitische ge meente te Amsterdam de grootste en natuur lijk de invloedrijkste van het ressort voor gedragen keuze van dr. Dunner, sedert 12 jaar rector aan hel Israëlitische Seminarium in de hoofdstad. De exprestrein van Luxemburg naar Metz is een slilsiaanden goederentrein geslooten. In het eerste rijtuig waren de Belgische graaf Bethunezijne gade en zijne twee zoons gezeten. Het rijtuig werd verbrijzeldeen der zonen een veertienjarige knaap werd onmiddellijk ge dood, dc ander en de heer Bethune zwaar gekwetst, terwijl de moeder ongedeerd bleef. Twee uren waren er noodig om haar uit bet vernielde rijtuig te redden waar zij naast bel lijk van baar zoon lag. Ook de machinist en verscheidene reizigers zijn meer of minder zwaar gekwetst. Nadere beiglen melden dat bet ongeluk te Hettange plaats bad en veroorzankt is door het verkeerd plaatsen van een wissel. Drie locomo tieven die van den exprestrein en de twee van den goederentrein zijn verpletterd evenzog vele andere wagons. Men zegt dal de machinist en de stoker van den sneltrein gedood zijn. De stationschef is in hechtenis en de wissel wachter op de vlugl. Als men den Figaro gelooven magdan zou in den omtrek van Neuilly zich een oostersch completen harem hebben gevestigd. Veel vrou wen bevat de harem niet. De Turk beeft wel 160, maar zij zijn te Konstantinopel en bij groepjes van twaalf komen zij bij afwisseling over. Dat is voor ons tamelijk veel maar voor een pacha niet de moeite waard. Overigens zijn de arme meisjes wel te beklagen. Behalve dat zij niets volstrekt niets zien van Parijs, oefenen de vochtige dampkring en de mist van de Seine een noodlottigen invloed op baar uil, en in twee jaar tijds zijn reeds 19 van de schoone circassische dames aan borstlering overleden. De Figarowaaraan wij dit romaneske berigt ontleenenbelooft ons meer nieuws van dit serail en zijnen eigenaar. De graanoogst is in Engeland zóó grootdat de boeren verlegen zijn met den overvloed en het kostelijke koren aan het vee voeren. Dit komt hun goedkooper dan eenig ander krachtig voedsel. MeelvervaltchingMen schrijft aan 't Vaderland uit Deventer: Door de heeren Hulscher en Co., onlangs door aankoop eigenaren geworden van de voormalige Olster stoom olie-en meel labriek te Olstdie den 25sten dezer weer in w ei king zal treden worden te koop gepresenteerd eenige duizenden kilo's krijtwit, in genoemde fabriek bij de overneming voorhanden bevonden. De partij is dagelijks te bezien. Men verhaalt, dat bij het bezigtigen der gebouwen voor den vei koop niemand in het bezit was van den sleutel van het vertrekwaarin zich genoemde witte stof bevond. Na den verkoop haastte men zicb de geheimziunige deur te openen en werd het bovengenoemde «surogaal" voor meel gevonden waarvan de nieuwe firma geen gebruik denkt te maken. De koning der dieven, zekere Constant Black, is te Parijs gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van de diefstallen van juwet-len te Diesden Milaan en Genève. Door de Haagsche politie was hij gesignaleerd als hebbende waarschijnlijk in de residentie eene portefeuille met 15,000 Irrs. in bankbillelten gestolen. Hij was eeist sedeit 4 dagen in Parijs. De Haagsche politie is onmid dellijk van deze arrestatie kennis gegeven. In het algemeen belang wordt men opmerkzaam gemaakt op d« in deze Courant voorkomende advertentie van den Heer OUSTAV SCllWARZSCHILl) tn Ham burg. I)e daarbjr geannonceerde loten kunnen wij in aanmerking der vele en groote pryzi-n ton beste aanbevelen. De realiteit en eoliditeit van genoemd huil ii bekend en alzoo niet bevreemdend dat aan hetzelve zeer vele orden gezonden worden, die even ipoedig all itipt iteedi worden nitgevoerd. Burgerlijke stnntl van Amersfoort. GEBOREN: 16 Oct. Hendrika Geerlruida d. van Evert van Surksurn en Geerlruida Johanna van Middendorp. Willem, z. van Rijk van Leijenhorst en Christina van den Linden. 17 Oct. Carolina Martha, d. van Jonas van Vollenhoven en Roosje van Creveld.19 Oct. Gerritje, d. van Tijmen van de Vtiursl en Gerrilje Wolfswinkel. 21 Oct. Bertha Cornelia, d. van Gerril Kamperman en Anna Wilhelmina Muller. Antonius, z. van Johanna van Eijke- lenburg. Jeanne Hcnrielie Eulalied. van I'Vedericus Franciscus Steenbergbe en Elizabeth Wilhelmina Velhake. 22 Oct. Joseph, z. van Hermanus (Jding en Elisabeth Cornelia Kranen. ONDERTROUWD 22 Oct. Hendrik Welling en Johanna Ruiter. Hendrik Verschuur en Elisabeth van Winterswijk. Antonie Larners en Rosalia Johanna Klcijn. Hendrik Corne- lisse en Willcmijna Kraanen. Rijk van Ben- nekom en Johanna van der Velden. Gerrit van den Brink en Hendrika de Bree. Hendrik van der Geld en Gerarda van der Flier. George Philip Ittpian en Geerlruida Anna Kleber. GEHUWD: 21 Oct. Ftederik Volmer en Maria Uicters. Bernardus Dreun en H''ena Adelaar. Hendrik van Luit en Jannetje de Vonno. OVERLEDEN 15 Oct. Elisabeth Kuiper, 32 j. ongehuwd. 17 Oct. Alijrla van Wage- ningen 11 w. 20 Oct. Rulhcra Pijpers, 10 m

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2