At 2255. V r ij d a g 13 November 1874. Nkdkrlandschr Crntraal-Spoorwbg. Vertrek van Ameufoort naar Utrecht 7.35 8.27, 11.06 2.20 8.25 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.499.42, 1.22, 0.5, 8.55 OOSTBRSPOORWEG. Vertrek tan Amersfoort naar Amrterdam 8.25 j 9.32; 11.11; 8.22; 8.40. Vertrek van Amsterdam n»»r Amersfoort 6.55; 8.18; 10.40; 12.10; 3.—5.-0.55 9.40. comm. DlLIGENCE-DlENSTEN van den Heer A SCHIMMEL. Van Amersfoort i 's namiddags 2'/» nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« 's morg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs por kwartaal /l—franco per post /1.16. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 00 Cta; elke regel meerder 10 Cte; legale, officiéél en onteigen. AdvertentiSn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, te Amersfoort Bureau AmertJoorUeke Courant. Stoovestraat bij de Langeatraat. Wijk B. No, 83en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvertentiSn voor dit blad nit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van ifljoh en vjjf DitkabWijnstraat Botterdam. Politieke Revue. Op materieel en sanitair gebied was dit jaar steeds zegenrijkterwijl men ticb vooral ver heugen mogt in de gunstige uilkomsten van den landbouw, enz. waardoor de prijzen van onderscheidene levensbehoeften, in vorige jaren klimmende, sedert geruimen tijd dalende zijn, welligt minder gewenschl voor den producent, doch stellig voordeelig voor den consumenten toch is de algemeene wereldtoesland niet ver blijdend omdat in vele landen de strijd om het gezag tusschen Kerk en Staat aanhoudend scherper wordt. Werd deze strijd inzonderheid in Duitschland teller, thans trekt ook de algemeene aandacht dat in Engeland door den ex-premier Gladstone een werk is uitgegeven dat de decreten van het Vaticaan in verband met burgerpligten behandelt. In een briet aan den Timet heeft de aarts bisschop van Westminster, Manning, een tegen- scluift gepubliceerd waarin hij de beweringen van Gladstone tracht te wederleggen en het bewijs over te leggen, dal zijne R. C., geloofs- genooten kunnen zijn getrouwe onderdanen van den Paus en tevens goede en getrouwe onder danen van den Staatblijvende eerlijk onder worpen aan de Staatswetten. Beide geschriften zullen de vredelievendheid geenszins bevorderen. Hoe meer daarover wordt geschreven, des te sterker onlbtandl hel twistvuur tusschen belijders van verschillende gezindten en zeker zal dat op de onderlinge harmonie tusschen staatsburgers nadeeligen invloed uitoefenen. Het officiële blad van Portugal bevat een koninklijk besluitwaarbij de voorwaardelijk vrijgemaakte slaven op de Kaapverdische eilan den (westkust van Alrika) volkomen vrij ver klaard worden. Dit besluit, door den koning onderteekend op zijnen verjaardag (31 October) wischt de laatste sporen der slavernij op portu- gee&ch grondgebied uit. lu Ierland organiseert men met veel ophef als ware er in hel land geen gisting en opruijing genoeg een leest ter eere van den zoogenaam- den «grooten agitator" Daniel (TConncU op den dagdal hij voor honderd jaren geboren werd (6 Aug. 1875). Een nationaal comité heefteen adres uitgevaardigd aan de vrienden van Ierland en van de vrijheid in de geheele wereld om hunne hulp in te roepen voor het welslagen van een feest, den grooten zoon van Ierland waardig. Bij de tweede kamer van den oostenrijkschen rijksraad is kortelings van den minister van justitie ingekomen het ontwerp van een nieuw strafwetboek. Het ontwerp werd met algemeenen bijval ontvangen, en de minister verklaarde dat de grondslag waarop het berust en een niet gering aantal van de daarin opgenomen bepa lingen zich aansluiten bij het strafwetboek van het Duilsche Rijk, waardoor al dadelijk het voordeel verkregen wordt dat de oostenrijksche wetgeving in overeenstemming komt met de strafwetgeving, die sedert het begin dezer eeuw door geheel Europa ingang vindt. Het spieekl van zelf dat het ontwerp niet is eeu letterlijke navolging; integendee' op de eigenaardige poli tieke toestandsn en op verscheidene overleve ringen in Oostenrijk op bM gebied der strafwet geving bestaande, is gelet geworden. Tevens deelde de minister mede dat de voorbereidene werkzaamheden tot regeling van het politie- strafregt reeds ver gevorderd zijn. Een voor stel tot hel verleenen van regtspersoonl ijk beid aan de vrijmetselaarsloges werd in handen van de commissie voor de vereenigingen en maat schappijen gesteld. In de quaestie von Arnim schijnt men niet te welen op wien zich te moeten wreken. Men heeft het thans gemnnt op de redacteurs van de Prcuedoor wieu men op de hoogte wil komen omtrent de herkomst van de bekende depêche betrekkelijk het concilie. Men is hier mede echter nog niets verder gekomende hoofdredacteur evenmin als de andere redac teuren hebbeu daaromtrent iets uitgelaten. Bis marck heeft zich met het proces-Arnim in een wespennest begevenwaaruit het hem hoogst moeijelijk zal zijnongedeerd vrij te komen. Don Carlos schijnt zich op Fransch grond gebied te bevinden. De Spaansche consul verlangt «ogenblikkelijke interneering van Don Carlos en heeft aan de auloriteflen het huis aange wezen waarin de Spaansche agenten Don Carlos zagen binnengaan. Er zijn maatregelen genomen om zijn terugkeer naar Spanje te verhinderen. Bij het aldeelingsonderzoek van Hoofdstuk VHS (Dep. van Financiën) is op velerlei voor ziening aangedrongen als herziening der re glementen en instructiën van 's Rijks mant afschaffing der wetwaarbij het Rijk van het personeel aan de gemeenten uitkeert, afscheiding van het domein van het registraliebestuur vereeniging van post- en telegraafkantoren, ook als middel tot verbetering der tractementen invoering van potspaarbankenklagten over den dienst der posterijen en over de onregelmatige bestelling ten platten lande. Aangaande de afdeeling betreffende de Eere diensten werd door sommigen het verkieslijk geacht deze afdeeling in twee of meer onder- afdeelingen te splitsen. Dat men de scheiding van politie en iinantiën ten opzigte der eere diensten vindt in practijk gebragt, zeker niet uit zucht om de belangen der kerkgenootschappen te behartigen ontmoette krachtige wederspraak, al dadelijk zeggende, dat de afscheiding tusschen politie en finanliën bij alle lakken van admini stratie plaats heelthetgeen wijders nader wordt verdedigd. Wat betreft de wenschelijkheid dat de finan- tiëele band tusschen den Staat en de kerkge nootschappen worde losgemaaktopenbaarden zich drie gevoelens. Sommigen verklaarden zich voor eene kapitalisatie, gebaseerd op de laatst genoten tractementen en uitkeering van het gekapitaliseerde bedrag in eens aan de verschil lende kerkgenootschappen. Anderen wenschlen, dat de tegenwoordige titularissen in het genot der bezoldiging werden gelaten en de Slaat zich daarna aan de uitkeering van gelden aan de kerkgenootschappen onttrekke. Volgens een derde gevoelen moest de Staat jaarlijks eene zekere som aan elk kerkgenootschap uitkeeren zonder zich verder te bemoeijen met het gebruik, door ieder kerkgenootschap daarvan gemaakt. Naar wij vernemen, is door den minister van oorlog bevolen, dal niet alleen bij de infanterie, maar ook bij de andere wapens aan de officieren gedurende het winlersaizoen een cursus in de verbandleer, hygiëne enz. zal worden gegeven, opdat zij in staat worden gesteld, bij afwezig heid van officieren van gezondheid, zich voor- loopig zelf te kunnen helpen bij verwondingen met gevaar dreigend bloedverlies als anderzins. Door den minister van oorlog is voortsop voorstel daartoe strekkende van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, last gegeven, dat telkens gedurende een of twee maanden één of meer jonge officieren van ge zondheid aan het rijks hospitaal te Utrecht zullen worden gedélacheerd met het doel om onder leiding van dr. Fles de practische oog heelkunde te leerenvooral wal betreft het onderzoek der oogen, in verband met de be palingen vervat in het keurings-reglement. Allerlei. Te Selkirk m Schotland is een hoog ernstig geschil ontstaan. Sedert vier eeuwen bestond de gewoonte, dat eens in het jaar de leden van den raad bijeenkwamen en gezamenlijk op re kening der gemeente paslei aten en d&arbij ale en porter dronken. Tegen die oude gewoonte zijn nu de leiders der liberale partij opgekomen en zij dreigdenals de raad zich bleef schuldig maken aan die verkwisting van stads penningen een caiicatnur in te zenden aan de Punch. De bedreiging had de gewenschte uitwerking; al thans zes leden van den raad verklaarden zich voor de afschaffing van hel gebruikmaar zes waren voor de bestendiging. De mayor moest nu beslissen deze echter achtte de verantwoor delijkheid die op hem rnsttete groot en ver daagde bet besluit Gansch Selkirk is nu verdeeld tnsschen pie men eu antipie men. Vermoedelijk zal nu de Punch zich toch wel met de zaak bemoeijen en de be dreiging der antipie men hare kracht verliezen. Men schrijft uit Hoorn, dd. 9 November: Op de groote najaarskoemarkt alhier, op 8 en 9 dezer, werden aangevoerd ruim 8000 stuks Vee, over bet algemeen beste kwaliteit; de prijzen waren aanmerkelijk minder dan bet vorige jaar zoodal voor de puik kwaliteit koeijen gemiddeld f 25 en voor de overige soorten f 30 per stuk minder werd besleed; de handel was stug en er is dan ook veel vee onferkoebt gebleven. «Het grootste gedeelte werd in driften ver voerd hel overige in 16 vaartuigen en 5 sloom- booien geladen." Op de lijn Kessel-Leuven heeft weder een spoorwegongeluk plaats gehad, veroorzaakt, zoo als men zegt, door de zwaie mist. De reizigers trein uit Mcchelen liep op den reizigerstrein uit Brussel waardoor een vreeselijke botsing ontstond. De heer Piene, pastoor te Leuven die zoodra hij de schok voelde uit de waggon sprong, is met het hoofd op den grond geslagen en was onmiddelijk een lijk. Vele anderen zijn in meer dere of mindere mAte gekwetst, terwijl verschei dene waggons geheel verbrijzeld werden. Het ongeval had plaats Zondagavond ten 8 ure ten 11 ure was de lijn weder vrij. Een hevige brand, naar men. zegt ontstaan door'het omvallen van een brandende petroleum lamp beeft te Kroonsladt 197 gebouwen ver nield. Omtrent dezen brand verneemt men uit een Russisch blad het volgende. Voor nog de brandweer op de plaats des onheils aanwezig was waren reeds de aangrenzende huizen door de vlammen aangetast en voortgestuwd door een hevigen windbreidden zij zich naai het middenpunt der stad uit. Tal van voorname straten met da aangrenzende kleinere straten geleken ten elf ure des avonds op een vuurzee en weldra werd ook de kerk van St. Wladimir door een woedend element aangegrepen. Mid-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1