handftliWAlnlil. Flii .u litto ilch cvrnwcl grlukkig ta kunnen «lat het aantal gevnllon van droukmiKi-lop var-Hckcn bij ile twoo voriK® jornn mat -+ jtft. wm vermimlord - en ton «lotto bodankto hij da veitrgnnwoonligar* van dn pers voor do flinkn on oupartiJiÜKi» Wijle wmirop hi do liandoIiiiftiMi van hot liof limliloil ^tipiiblioocid, voaniuor uiuuig uol qrrijko dioiut nan do rogtlmnk who bowoien In dcu «vond van don dag had or eon luiatorriik -banquet" oji hot Mansion houM plaata. Do nieuw gokoron mayor sprak danrop ten gunoto van de instandhouding van bot togenwnordigo city-bootuur dat weinig goeds voorspelt voor liet toekomstige wetsvoorstel vau lord Eleio. Ds laatste toast van don avond was die van de lady mayoresswelke natuurlijk met buitongewono toejuichingen word ontvangen. Dat een lord-mayorsdng render ongelukken sou nfloopen is bij de verbasonde drukte op LoudenB straten wol niet tu verwachten. De senr misplsatsto aardigheid «gloeijende halfpence" ouder de straat- jesyd te worpen, heeft ia FleeUtreet ecne tijdelijke verstopping veroerxaakt welke een te vurig kavaleriepoard ie gelegenheid heeft gegeven twee personen coodanige vorwondingen too te brengen, dat ao naar bet hospitaal moesten worden va-voord. Op Ludgate-h'U werd oen kind van tien maanden doodj, rukt in de armen l r moeder pn bij Templebar dat welbekende struikelblok worden verselieidiiku personen gewond en oen klein meisje bijna tegeu ecu deurpost plat gedrukt Treurige feiten inderdaad doch toobuig huismoeders hare tui- geliugeu en •babies" niet te huis willen laten, of wat beter is baar lust tot kijken niet aan haar kroost willen npolTcren tullen tulke feiten wel altijd blijven voorkomen. De inhoud der toasten welke aan hot banquet in de Quildhnll «i|n gealagon, hebben germ/,ins aan de verwarlitiug beantwoord. Men had belangrijke "onthullingen verwacht", docli dcie zijn niet vernomen. Rot gastmaal telf was ouder gewoonte luisterrijk en werd vereerd met de tegenwooidigheid van don hertog van Cambridge en met die Van de geranten van Frankrijkde Vereenigde Statenvau België en van do republiek Columbia. Or. CL allerlei. Ecne tooneelvoorstelling le Parijs, liet be kende werk van Jules Verne «Ie Tour du Monde en 80 jours" heeft de slof geleverd lot een looneelstukdat Zondag in den schouwburg St. Martin ie Pat ijs ten tooneele is gebragt en waarin de toeschouwers tieli iu alle dcelen der narde verplaatst zieu. Hel is een stuk a giand spectacle, waarin o. a. een gelukkig nog gestoorde vrijwillige verbranding eencr Indische weduwe een grut vol vergiitige slangen die door een tooverzang getemd weiden, een prachtig Oos- tersch leest vol danseiessen een aanval van Arm-riknansche roodhuiden op een wezenlijken spoortrein, met wezenlijke locomotief enz.een wezenlijk stoomschip met een echte stoom machine er inliet springen dier machine een levende olifant enz. vertoond worden. Volgens de Chronique" van de Temps heeft liet een buitengewoon succès gehad. Al de tale- icelen waien prachtvol en schitterend vooral de olifant heelt veel succès gehad, Hel praatje had gcloopendal hel een olilant van carton zou zijn en niet een dier van vleesch en been. Toen bij in liet derde tafereel voor den dag kwam ging er hall onderdrukte kreet van be wondering en vei bazing op. 'l Dier was eer klein dan groothet boog de knieëngroette het publiek stiet een luidklinkend gebrul uit stond altijd door brullend weder op, liep statig bet tooneel over en verdween. De zanies in twee partijen verdeeld. De eenc hielunel met den olilant van vleesch en been de andere met dien van carton. De ar gumenten en bedenkingen kruisten elkander. Hij is van carton," riep de een. t'l Is wel mogelijk," zei een ander, «te meer daar na tuurlijke olifanten niet op commando schreeu wen Maar hebt gij den snuit gezien. Een car- tonnen olilant kan er nooit zoo mede manoeu vreren. En zijn geluid I Wal was dat natuurlijk I lk hou hel met den waren olilant." «En daar enboven voegde een derde er bij als het beest vau carton was, zou uien het wel grooter ge maakt hebben." En zoo was hel ook. Het is een «wezenlijke" olilant, die eerst een paar dagen geleden uit Londen is overgekomen en in een dag zijn rol heelt geleerd. Naast den olilant heeft de grot der slangen 't meest succes gehad. De slangen die door den eenvoudig mo anisir.e bewogen kunnen worden komen uil tal van gaten voor den dagenslin- geien zich om de ongelukkige vrouwen die in de grot een scüuiiplaats Ik bbcn gezocht. Het halve duister, waarin hel tooneel is gehuld, maakt het efb-ct nog grooter. De locomotief (deze is van carton) beweegt zich op dc meest natuurlijke wijze over derail, die in de geheele breedte van het loonael zijn aangebragt. Hij wordt voortbewogen door eene kleine stoommachine. Uil den schoorsteen komen rookwolken de zuigerstangen gaan heen en weer, het signaal van gevaar doet zich hooren. gedurende 25 minuten blijft de machine in werking, juist lijd genoeg om de Pawnies ge legenheid te geven hun aanval te doen. Later komt zij weer voor ia de stoomboot Henriette die in de lucht vliegt. Dit tooneel moet loo- veraohtig van uitwerking zijn. Zoodra dc ont ploffing zich doet hooien bedekt zich het tooneel met rook en de boot, aan den storm overgelaten slaat om. Men ziel haar langzamer hand tinken haat masten verdwijnen ten laatste en de oceaan sluit zich over zijn slagtoffer. Men verwacht den grootst mogclijkcn toeloop voor dit stuk. Onlangs is uit Maastricht gemeld, dat in Belgisch Liraburg de veepest was uilgebroken. De Gr. Ct. is iu staal mede te dcelen dal hel geen veepestmaar miltvuut was dal daar meer malen vooikomt. Een twintigtal runderen zijn in een klein bestek en zeer snel achtereen gestorven. Door verschillende Belgische veeartsen zijn maal- tegclen beraamd om de kwaal le stuiten. Dit schijnt hun gelukt le zijn die ziekte maakt althans tol lieden geen verdere voortgang. Eenige dngen geleden is eene gansche familie te St. Pieire les Eglises door het nuttigen van paddestoelen vergiftigd en thans heelt dit in het dorp Beltigny arrond. Chalellcraullplaats gehad met de familie Caiilelbestaande uit man vrouw en drie kinderen die paddestoelen gegeien hebbende, den volgenden dag door hevigen koliek werden aangetast. Een der kinderen, een jongen van 14 jaren, is weldra onder hevige smarten bezweken en de andere genoemde vier bevinden zich in hoogslbedenke- I ij ken toesla ud. Het bestuur der Gcldersclic Maatschappij van Landbouw heelt verzoekschriften gezonden lo. aan Z. M. den Koning over de oprigting van de Rijks-Landbouwschool en bel onderwijs iu de beginselen van de landbouwkunde aan onderwijzers 2o. aan Z. M. den Koning, om afschaffing van de regten op de overgangen van vast goed en op de hypothekeu: 3o. aan de Tweede Kamer, om een enquête over den veldarbeid der kinderen. Men schrijft aan de Arnh. Ct. Eenige dagen geleden was er herstemming, voor een lid van den Gemeenteraad van Wamel. Beide kandidaten v. d. S. en v. d. B. kregen evenveel stemmenzoodat v. d. S.als de oudste, tot lid aangenomen werd. Nu is echter v. d. S. een zwager van een ander raadslid zoodat (zie Lenting, Schets van 'l Staatsbestuurbit. 282) de eerste uitgesloten is van bel lidmaatschap van den Raad. De vraag is thans gerezen moest het stem bureau uitmaken, dal v. d. S. geen zitting kon nemen en dus aan v. d. B. hel mandaat toekwam? ol wel, moet die beslissing door den Raad worden genomen en tengevolge daarvan eene nieuwe verkiezing plaats hebben? ol wel, kan de Raad uitmaken dal v. d. B. zitting neemt omdat v. li. S. daartoe niet bevoegd is De Overland China-Mail brengt bijzonderheden aangaande den verschiikkelijken storm die 22 Sept. in China heelt gewoed en geheele sleden verwoest heeft. In de haven van Hongkong zonken 14 gioole schepen 4 werden op bet strand geworpen, 15 werden wrak en 6, die van huu ankers waren geslagenworden ver mist. Van de iulandsche schepen werd de grootste helft vernield. De geheele rraya van City Hall tot West Point is één bouwval. Meer dan duizend menschen zijn in Hong kong gedood. De Praya is bijna onbegaanbaar door den verschrikkelijken stank der nog onder de bouwvallen bedolven lijken. Vlak voor de stad vergingen de stoomboolen «Albay" en Leooor", met man en muis. Ze hadden hon derd passagiers aan boord. Macao had nog meer te lijden. Het schoonste gedeelte der stad is vernield. Verdiepingen van huizen werden als hel ware afgeschoren door den wind. In de Typa-haven der stad waren voor den storm 60U jonken. Na den storm waren er nog slechts 14 van over! Lijken bedekten het strand. Drie oorlogschepen werden geheel vernield. Wrakken vindt men op de vreemdste plaatsen. Een ook werd geworpen tegen hel huis van den heer Ybele, Verschillende jonken zijn gevallen op de heuvels van Lapa-Island. De dot pen bij Macao zijn verwoest. Typa en Colowan beslaan in het geheel niet meer. Vier duizend menschen zijn te Macao en omstreken omgekomen. Een nieuw fort met kanonnen van groot kaliber is weggespoeld en terwijl het nommer ter perse ging kwam de tijdingdal een oorlogschip, dat men gezonken waande, op een rijstveld gevonden was. De bezetting van genoemd fort beeft, op één man na, den dood gevonden. De commandant bad bevel gegeven dat ieder man op zijn post moest blijven en slechts één n.an heelt zich verwijderd en is behouden gebleven. Alle anderen hebben op huu post den dood gevonden. Uit de acte van beschuldiging tegen den agent van politie 3e kl. Hcndricus Wei son te 's Hagc, oud 46 jaar blijktdat Woensdag den 29 Julij jl. des avonds ten ruim lij ure, den koopman D. M. Jansen aan bet politie bureau heelt kennis gegeven dat de voermansknecht Hansen in zijn woning door den geneesheer Rup verpleegd wordende ernstig verwond was geworden en dat II naar liet gasthuis vervoerd zijnde den daarop volgenden dag, des ochtens te 4 ure, volgens verklaring der heeren doctoren welke liet lijk geschouwd hebben, aan de gevolgen der bekomen wonden is overleden. Verder wordt in do acte geresulteerd: dal W. ten 9 urenuar huis (het Koningsholje in de Koningstraat) is ingegaan en toen, na zich ont kleed te hebben, boutjes op de maat heelt ge sneden niet een knipmes dal hij gewoon was in den broekzak bij zich te dragen. Daarop is W. uitgegaan tot liet doen van eenige commis sion en heelt zich toen met een heerwélke in den nabijheid van den winkel woont, eenige oogenblikken onderhouden, waarop de verslagene met twee kameraden zou zijn aangekomen. Door deze diie personen moeten verschillende uitdruk kingen gebezigd zijn beleedigend voor besch,, zooals o. a. luije timmermanlage schoft, ongeluk- zoeker ze zijn bang voor jemaar wij zullen je dood slaan en dal daarop over en weder is gescholden, waarna in hel Hofje tusschen besch. en twee der genoemde personen een wreedaardige worste ling is ontstaan. Nadat deze personen gescheiden waren is de besch. hel Hoije verder ingeloopen terwijl de beide andere personen de Kcinperstiaai zijn ingegaan. Kort daarna is Werson weder bet Hofje uitgeloopen om volgens zijn verklaring zijn pel te gaan halen die hij meende dal de verslagene had terw ijl anderen verklaren ou» op nieuw te gaan vechten. Dit zou Werson hebben doen blijken door verschillende uit drukkingen. Daaiop zijn de verslagene en Wei son weder aan bet vechten geraaktwaarbij de eerste diie belangrijke wonden beelt bekomen. Bij de verschillende vei hooren, die besch. onderging verklaarde dezezich niet te heiin- neren eenige uitiarlende wooiden gezegd le hebben en evenmin gestoken te hebben, doch meent integendeeldat Hansen bj hel worstelen in hel mes is gevallen. Op grond van deze en meer gereleveerde omstandigheden werd Hendrikus Werson door den procureur-generaal bij het Provinciaal Ge- regtskol in Zuidholland beschuldigd van ruoed- wiliigen doodslag. De behandeling dezer strafprocedure zal den 3n December e. k. en zoo noodig den volgenden dag plaats hebben. AMERSFOORT, 16 November 1874. Op aansL Donderdag 19 November e. k. heeft ten Raadhuize de verkiezing plaats van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort ter aanvulling van de plaatsen der Heeren A. O. Methorst, G. Hubers L)z., en M. van Beekdie met het einde des jaars 1874 aan de beurt van aftreding en weder her kiesbaar zijn; en van één lid in de plaats van den Heer E. E. Visseroverleden. Blijkens de adverlentiën zijn tot candidaten gesteld de drie aftredende leden en voor dc vierde plaats de Heeren Manuel Wulff Min. en P. Meihorst Jtin., terwijl ook naar men ver neemt, voor deze 4e plaats de llceren E. L. Vtsser en Jacques Visser worden in aanmerking gebragt. Men mag zich voorspiegelen dat de kiezers Donderdagmorgen e. k. in groot getal ter slem bus zullen opkomen. Z. M. heelt benoemd tot paardenarts Ie kl. bij bel 4e regiment huzaren den paardenarts der 2e kl. 11. M. Stickkei Schoemaker. Door het Afdelingsbestuur te Amersfoort van het Ned. Schoolverbond wordt evenals vroeger ter gelegenheid van het St. Nicolaaslécst eene TOMBOLA georganiseerd voor de kinderen der armen- en diaconiescholen, die getrouw de school hebben bezocht en in nevensstaande advertentie worden de ingezetenen uitgenoodigd hunne bij dragen daartoe aan bestuursleden te doen toe komen. Men mag zich voorstellen dat deze bijdragen in ruime male zullen worden inge zonden en mogen wij mede niet onopgemerkt laten het wenschelijke om deze spoedig mogelijk in te zendenopdat het bestuur in de gelegen heid worde gesteld in tijds de talrijke werk zaamheden en de regeling enz. dezer tombola te kunnen verriglen. Ongetwijfeld kan de hoop voedsel erlangen datevenals in vorige jaren de belangstelling der ingezetenen in deze tombola die van uil- muntende uilwerking op het getrouw bezoeken der school isook thans weder ruimschoots zal blijken. Ia eene door 46 leden bijgewoonde vergade ring van het kicscollegie der hervormde gemeente te Amersfoort, zijn bij eerste stemming op het zestal geplaatst de predikanten Kromligt te Gort- gene met 30Vcrhoeff te Charlois en Bartstra te Klunden rnel 25, Kalshoven le Ede en Henier te Bcrgschcnhoek met 24, Huët te Dirksland met 23 stemmen en voorts op hel drietalde heeren KromligtVerhoeff en Huët niet 37, 27 en 26 van de 38 geldig uitgcbragle stemmen. In de zelfde bijeenkomst is voor «le tweede vacature een gros van 49 predikanten samengesteld.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2