Ding-sdag 24 November 1874. m 2256. MIMISCHE G0ÏÏKAIT. Nzderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek Tin Ameufbort naar Utrecht 7 35, 9.2711.06, 8.20, 3.25, 8.15. Vertrek ran Amerafoort naar Zwolle 8.499.421.226.58.55 OOSTBRSPOORWEG. Vertrek van Amerafoort naar Amiterdam 8.25; 9.82; 11.113.22; 8.40. Vertrek van Amiterdam naar Amerafoort 8.56 8.18 10.4012.103.— 6.— 6.55 9.40. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amerafoort naar Maanbergen "b morgen» 7.Op den eersten trein naar Arnhem en •a namiddags 2'/« nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 'a morgens 9.24 en 'a avonds 8.19 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 'i avonds. VanBameveld naar Amerafoort 7'/* 'smnrg. y*".1" 7" «-<«*- bij a. ran. a. e. bi, de Langestraat Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiên voor dit blad nit Rotterdam worden aangonomen door het Algem Advertentiebureau van Nijgh en vam Ditkak Wijnstraal Rotterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te wetendat blijkens het proces-verbaal van slemopneming nopens de verkieting van vier leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier d.d. 19 November 187k als zoodanig zijn verkozen de Heeren A. D. MelhoritM. van Reek en H. Ger ritsenterwijl eene herstemming tusschen de Heeren H. Gerritsen en G. Hubert Di. zal plaats hebben op Donderdagden 3. December aan slaande 's voormiddags te tien ureen dat voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen le rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 20. November 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Aan bet antwoord van den Min. van Oorlog op het verslag der Kamer over zijne begrooting ontleenen wij, wat de algemeene beschouwingen betreithet volgende Men had den Min. verwetendat hi) door zitting te nemen naast ambtgenooten die als leden der Kamer de politiek van het vorig Kabinet zoo sterk bestreden haddenontrouw was geworden aan zijn vlag. De Min. vraagt «of het juist in het belang van zijn zedelijken invloed op het leger en dus ook in het belang der krijgs tucht niet wenschelijk ware geweest zich van dergelijke beschouwingen te onthouden V' »Met het edele woord vlag wordt hier niets anders bedoeld dan leut. De Nederl. krijgsmacht kent geen parlijleuien en zij mag die niet kennen." Zich verdedigende tegen het verwijt van werke loosheid merkt de Min. op, dat met uitzondering der legerorganisalie in het ontwerpen van alle overige wellen zijne ambtgenooten gemoeid zijn, die sedert den 26 Aug. zijn opgetreden en het meerendeels zeer druk hebben gehad. En wat de legerorganisalie betreft, daaraan dient de mililiewet vooraf te gaan omdat het kwalijk opgaat iets te willen organiseerendat men nog niet bezit. Het onder de wapenen houden der oudste lichting van de militie kan, volgens de Grondwet, niet zonder buitengewone omstandigheden ge schieden eu deze waren in het jongste voorjaar niet aanwezig. De Min. deelt mededat in bewerking is een nieuwe wet, waarin zoowel de noodige bepalingen betrekkelijk het bouwen enz. binnen verboden kringen van vestingwerken als de vereischte regelen nopens het in de vervallen art. 5, 6 en 7 van de vestingwet vervatte onderwerp zijn begrepen en waarbij tevens een oplossing wordt gegeven der quaestie omtrent het vergoeden der schade, welke te eeniger tijd door het stellen van inundatiën mocht veroorzaakt worden. Andere wettelijke voorzieningen, met hel mili tair wezen in verband staande werden ook niet uit 't oog verloren. Ma»r het een moet op het ander wachten. De Min. erkent, dat de eischen der lands- defensie aan de nytie nog gedurende een aantal jaren het brengen van aanzienlijke finantiële offer» zullen opleggen. Dat is een onvermijdelijke noodzakelijkheid en de Min. zou meeneu aan lijn plicht te kort te doen jegens het vaderland, wanneer hij hoop gaf, dat die offers door hem of door wien ook in de eerste tijden op afdoende wijze zouden kunnen worden verminderd, ü- Min. kent zich vrij van bet streven naar al wat naar weelde zweemt. In de vrees voor reactie kan de Min. niet deelenmen heeft die slechts te wachten nadat men in uitersten is gevallen niet zoo lang nog slechts den midden weg wordt bestreden. Dat het laatste bij het depart, het geval ismeent de Min. te kunnen zeggen. Mocht hij dwalen en mocht reactie vol gen alleen dewijl het eindcijfer der begrooting van het dep, van Oorlog thans hoog is, na vele jaren zeer laag te zyu geweest, dan zou hij zijn vaderland diep beklagen. Gelukkig neemt hij tot heden veeleer ver schijnselen waar in tegengestelden zinwant wil men hem ook al den volkomen gerecht vaardigden eisch stellen om spaarzaam om te gaan met 's Lands penningendan wordt er ook van alle zijden bij hem aangedrongen op het bespoedigen van nuttige maatregelen die allen tot verhooging van uitgaven moeten leiden, en die hij jnist daarom niet altijd zoo snel kan lot stand brengen als hij zelf zou weoschen. Politieke Revue. In Frankrijk neemt het woelen der politieke partijen steeds toetot groot nadeel van het prestige van het gezag des Presidents Mac-Mahon, die zich in gansch geen aangename positie be vindt. Zelfs een tijdelijk stabiel gouvernement schijnt in Frankrijk onmogelijk, ofschoon men zich in dat land niet kan ontveinzen dat de orde alleen blijvend zal worden gehandhaafd door het sep- tenninm-gouvernement te stemmen. In strijd met het beweren van verscheidene dagbladen verzekert de Monileur Universel dal een schikking tusschen het linkercentrum en het regter-centrum ophanden is; men zal zich dus niet hebben te verwonderen wanneer deze twee parlementaire groepen zich vereenigen om een politiek programma vast te stellen dat be antwoorden zal aan de billijke eischen beider partijen. Ook van een anderen kant wordt hoop op bedoelde samensmelting te kennen gegeven op grond dat de Broglie zijne plannen bij d'Audiflret Pasquier c. s. niet heelt kunnen doordrijven. Men weet dat Guizot kort vóór zyn overlijden een proces had ingesteld tegen de ex-keizerin Engeniawelke weigerde aan te nemen 50,000 fr. met de rente, haar door hem aangeboden op den dag toen hij vernomen had dat zijn zoon Guillaume Guizotgenoemd bedrag had aangenomen als gift van Napaleon IIIdie toen hij jegens Guillaume Guizot zoo milddadig was, ongetwijfeld een nevenbedoeling hcd. Ook is het bekend, dat Guizot vader van de zaak niets geweten heeft vóór dat zij in beleedigende artikelen openbaar werd gemaakt door de impe rialistische dagbladen. De 50,000 fr.met onge veer 10,000 fr. rentewerden toen gedeponeerd in de consignatiekas. Nu is de vraagof Guicots erfgenamen hei regtsgeding znllen voortzetten Men beweertneen. Zoo veel is zeker dat bijaldien zij er wel toe overgaanGuillaume Guizot zich niet bij zijne zusters en schoon broeders zal aansluiten. Men wil dat de zaak van de rol geschraptdoch het geld niet uil de consignatiekas genomen zal worden. Blijft het daardan wordt hetkrachtens de wetna verloop van dertig jaren staatseigendom. De aartsbisschop van Keulen pas ontslagen uit de gevangenis 'waar hij de straf heeft onder gaan tot welke hij veroordeeld was, is opgecischt om te voorzien in 590 vakante plaatsen (gees telijke bedieningen). Weigert hij dan beloopt hij geldboeten wier totaal dertig duizend thaler zal bedragen. Allerlei. Een schilderijenkoopman te Parijs is naar En geland vertrokken en heeft verscheidene kunst voorwerpen en schilderstukken met zich ge nomen welke hem toevertrouwd waren en die eene gezamenlijke waarde van 400,000 francs vertegenwoordigen. Een aantal kooplieden in schilderijenaan wie de persoon in quaestie aanzienlijke verliezen heeft berokkend zijn hem op de hielen govolgd. Te Calais is zekere M. gearresteerdde chef van een Parijsch wisselkantoordie zich met 500,000 frs. uit de voeten had gemaakt. Een zijner collega's te Lyon Cochard genaamd is te Genève in arrest genomen. Op een sneltrein van de Great Western Rail way is in de nabijheid van Foronto (Canade) een diefstal gepleegd van 150,000 pd. sterl. (1,800,000 gulden). Vijf personen drongen den waggon binnen en knevelden de beambten, die zich daar bevonden waarna zij zich met den buit verwijderden. De Courrier de Bayonne heeft van zijnen madiid- schen correspondent beriglen ontvangende volgende bijzonderheden meldende van den moord op mevrouw Pierrad weduwe des gene raals van dien naam. Die dame leefde alleen op eene tweede verdieping in de Maanstraalmet eene dienstmaagd genaamd Francisca Fernandez. Dingsdags avond tegen 8 ure, kwam een barer nichten, die haar meermalen bezocht, de tante bezoeken, doch zij kreeg ten antwoord dat zij uit was, en daar nicht tantes terugkomst wilde afwachten, werden allerlei uitvlugten gezocht om haar buiten le houden. De bezoekster be merkte dat er iets niet in orde scheenen ging den alcalde der wijk waarschuwen die een smid deed komenom de deur open le steken. Toen men nu doordrong in hel vertrek der weduwe vond men haar lijk. Het lag op het bed met gapende wonden aan hoofd en hals. Bij voortgezel onderzoek vond men in een andere kamer de dienstmaagd met de vrouw van den portierbeiden met bebloede klecderen Vervolgens vond men een kleinen dolk en een scherpen spyker evenzeer met bloed. De regier van instructie doed den portier naar den Sala- dero overbrengen, en nam ook beide vrouwen in arresi. De portier heelt dadelijk een ver hoor ondergaan, dat vijf uren duurde. Ziju naam is Manuel Fernandez y Alvares. Het hemd vau een derde, die zeker aan den moord en den roof deel had 5 is gevonden in hel ge heim gemak. Die onbekende moet de grootste som ia zilver, die de weduwe in huis had, hebben mcègenomendoch hare voornaamste waarden en hare juweelen waren gedeponeerd bij de Bank. Een der twee vrouwen had een waarde van f 4U in hare haren verborgen. Beiden, zegt menhebben reeds bekend. Naar wij vernemen zijn uilnoodigingen tot bijwoning van de plegligheid der onthulling op 30 November 1874, iu tegenwoordigheid van Z. M. den koning, van het gedenkteeken le Ginneken opgerigt ter eere van de militairen gesneuveld bij de verdediging der Citadel van Antwerpen in 1850 en 1851 en in December 1832} gerigt aan de piinscn van het huis van'

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1