Oranje* de ministers van ooi log j marine en koloniën, den commissaris des konings in Noord- l'rabant en aan verschillende andere militaire en civiele autoriteiten benevens aan gedekoreerden met de Citadel-medaille en aan den ontwerper en vervaardiger van bet monument. Bovendien aal de plegtigheid worden bijgewoond door de- putaliën van helleger, der zeemagthei korps mariniers en door een lid van het centraal- comilé van den Nederiandschen Weei baarheids- bond enz. De kruistogt tegen de tijgers wordt in Brilsch- Indie op krachtige wijze gedreven. De door de regering aangestelde tijgerdooders vergiftigen vangen of schieten wat maar onder hun bereik korat, en dagelijks leest men sensatie-berigten be tredende dezen onvermoeid voortgezetlen strijd. Vooral wordt veel gebruik gemaakt van vergift. Hel volgende voorval heeft tot vrij wat twist geschrijf aanleiding gegeven De officiële tijger verdelger, kapitein Caulfieldstiet met zijn jagtstoet op een tijgerindie bezig was het ligchaam van een herder te verslinden. Op 't gezigt der jagers nam zij de vlugt. Daar het reeds te donker was om haar te vervolgen werd op het half verslonden lijk van den doode vergift gestrooid, en toen men den volgenden morgen terugkwam vond men hel dier naast zijn prooi dood. Mogten echter Caulfield en zijn medgezellen hel lijk van den doode als lokspijs gebruiken Dit is de vraag die alle gemoederen in beweging brengt. Even goed zou men zoo wordt in 'l midden gebragt den romp van een matroos, wien door een haai de beenen waren afgebeten verder kunnen gebruiken om 't monster te vangen. Te Konstanliopel is een nieuwe brandweer opgeiigt iets wat zeker door niemand over bodig zal geacht worden. Graat Szechenyi is benoemd tot kommandant. De brandweer is 2500 man sterk. De manschappen worden on derwezen in gymnastie. Sommige spuiten worden door vier, andere door twee paarden gelrokken. Twee watervaten op wielen worden bij elke spuit gevoegd. Iedere brandweerman krijgt vier uniformen per jaar twee voor den winter en twee voor den zomer. De signalen worden door middel ran een hoorn gegeven. Hel is niet algemeen bekend hoe schadelijk de werking der zonnestralen is op snijwerktuigen, zooals bijlen, sikkels, messen, enz. Deze krijgen, wanneer zij lang aan de zonnestralen blootge steld zijneen blaauwe kleur en verliezen voor altijd de snede. Vrijdag jl. deed de arrondissements-rechtbank te Amsterdam uitspraak in de zaak van den beer ran A.die op 22 Oct. 11. leregtstond wegens het bezigen vin een reeds gebruikt piakzegel. Het bleek toen dat de beklaagde zulk een zegel bad gebruiktdat reeds vroeger was opgeplakt en afgeschrevenwelk eerst ge bruikt echter volgens de heer van A niet door uitgifte van het beplakte handelspapier was gevolgd zoodat hel herhaald bezigen niet had plaats gehad om de zegelbelastir g te ontduiken. De regtbank vereenigde zich niet met dit stelsel, maar besliste dat een piakzegel voor gebruikt moet worden gehoudenzoodra hel opgeplakt en beschreven is en dat het niets ter zake doet of daardoor al dan niet betaling der be lasting heeft plaats gehad. De beklaagde werd al zoo aan hel hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot de betaling eener geldboete van ƒ50. Door het 0. M. vras de oplegging eener boete van ƒ500 geëischt. Men kon te Parijs in de Helles een visch van 110 kilogr. zien liggen. Het monster was 1.50 tn. lang, kwam nit Brest en was een haai, dien de zeelieden blaauwhuid noemen. Dit dier heeft vier kolossale zwemvinnen en een breeden staart, zoodat hel verbazend vlug zwemmen moet. In zijnen ontzaggelijk wijden bek zitten tanden die zoo groot eti scherp zijn, dat zij gemakkelijk een arm, een been, ja zelfs een dij kunnen afbyten. Daar bel vleesch van dien haai niet zcei smakelijk is, heeft hij niet meer opgebragt dan 14 fr.minder dan bij aan transport ge kost bad. Den 19den Oct. is te Milford de nationale f>ank bestolen. De roovers maakten zich van 120,000 dollars meester. Zij drongen de woning van den kassier, den heer Sawyerbinnen, dien zij wekten met de woorden «Sta op, wij hebbeo u noodig." Mevrouw Sawyer werd met hac.r zuigeling uit bed gehaald op een stoel gebonden en den mond gestopt. Toen het kind bleef schreeuwen dreigden de roovers bet nit bet raam te gooijes als bet niet zw^eg. Twee der boeven bonden de handen van den kassier en stopten een bal in zijn mondwaarop zij hem een twistermet toestel om te worpen om den hals sloegen. Daarop trokken zij hem zijn pantalon uithingen een jas om zijne schou ders en deden hem pantoffels aan de voeten. Zoo gekleed braglen eenigen van hen hein naar de bankterwijl anderen eene dienstbode vast bonden de drie kinderen in eene kleine kamer opsloten en mevrouw Sawyer met haar zuigeling op de bestekamerdie zij met schroeven digi maakten. Om haar eenigszins lucht te geven werden er eenige galen in de deur geboord. Toen Sawyer in hel kantoor was gebragt, vroe gen de roovers hem waar de sleutels waren hij weigerde te antwoorden waarop zij begonnen hem te worgen en hij zijn bewustzijn verloor. Tot zich zelven gekomen, werd hem nogmaals de vraag gedaan en nu 'achtte hij hel beter de plaats aan te wijren. De sleutels werden gehaald de deur van den kelder geopend en de 120,000 dollars aan goud eu papier door hen genomen. Daarop werd aan twee van de boosdoeners op gedragen den kassier thuis te brengen. Onderweg ontmoetten zij een agent; om hem te beletten hulp te roepen werd weder Sawyers keel toege- schroefd. Op zijn kamer werd hy aan zijn stoel gebonden en deze aan hel ledekant vastgemaakt waarop de roovers zich verwijderden. Sawyer verklaartdat de geheele diefstalmet hetgeen er aan voorafging en volgde, geen 40 minuten heeft geduurd. Ten 3 ure waren de boosdoeners verdwenendie zich allen onkenbaar hadden gemaakt door maskers. Gedurende het aigeloopen trimester, zijn aan bet bureel van den burgerlijken stand te Brussel 1526 geboorten aangegeven, waarvan 1185 wettige en 431 onwettige I 1 Er werden 485 huwelijken voltrokken en 4 echtscheidingen uitgesproken. De proevente Assen genomen met aard appelen uit Noord-Amerikade zoogenaamde «rozen-aardappels", zijn buitengewoon geslaagd. De opbrengst was bijna drie maal zoo groot dan van andere soorten, terwijl die aardappelen op de schraalste gronden welig tieren, zonder aan de bekende ziekte onderhevig te zijn. De smaak van deze soort munt boven alle andere aard- appelsoorlen uit. Naar men verneemtheeft de heer wn Lier te Amsterdam proces-verbaal doen opmaken en beteekenen aan den waarnemenden burgemeester van 's Hertogenboschwegens het verbieden der voorstelling van «Pariser Leben". De fabiiek van chemische producten van den heer Poirier te St. Dénia is in de lucht ge sprongen. Er zijn vele personen gewond en ge dood en aan de omliggende buizen is aanzien- lijke schade berokkend. In de Dingsdag te Groningen gehouden ver gadering van industriëlen en werkbazen werd o. a. door dr. L. Ali Cohen de aandacht gevestigd op de zoogenaamde emancipatie der vrouw. Spreker deed daarbij uitkomendat van alles wat er voor T onderwijs wordt gedaannog maar een zeer gering gedeelte aan vrouwen en meisjes ten deel valtdat reeds op verschillende plaatsen de vraag gedaan is, of vrouwen en meisjes uit den geringeren stand niet zoo ontwikkeld zouden kunnen worden dat zij in haar eigen onderhoud konden voorzien, zonder juist, zoo als men het noemt, dienstbaar te moeten zijn. In den loop zijner redenering wees bij op 't geen le Amster dam gedaan iswaar meisjes o. a. met uitstekend succès tot leerling-apotheker worden opgeleid op de lange reeks van vakken welke mej. Belsy Perk onderwezen zou willen hebben op eene industrieschool voor meisjeswaarom zij aan vrage had gedaan, en eindelijk op de bemoei- jingen der maatschappij van nijverheid in wier vergadering dit punt ook reeds ter tafel is gebragtwaar men de opleiding der vrouw in industriële vakken wel wenschelijk achtte en later op de zaak hoopte terug te komen. Sprekers doel was om van de vergadering te vernemen, of het oprigten eener industrieschool voor meisjes op deu zedelijken steun der vereeniging kon rekenen. Dc uitgebreide discussien hierover gevoerd leidden lot de volgende opmerkingenOver 't algemeen bestaat er een verkeerd streven naar vooruitgang, of liever een streven om door uiterlijk vertoon zich schijnbaar boven zijn stand te verheffen van daar dat zoovele jongelingen geen degelijk handwerk leetcumaar liever in een kalen jas achter een schrijflessenaar plaats nemen om meer op een heer te gelijken en zoodoende hun fortuin met voeten te schoppen. Van daar dat bet gehal'.e der handwerkslieden van jaar tot jaa» minder wordt. De goede oude tijd toen mannen en vrouwen in stil huiselijk genot hun wellust zochten, is ▼oorbij. Men leeft thans meer iu de wereld of liever in sociëteiten, comedies, vergaderingen^ balsconcerten en wal dies meer zij. Daardoor verminden hel aantal huwelijken en neemt het aantal van hulpelooze meisjes toe. Daarom zal het goed zijn ook het meisje ie leeren zich een onaf hankelijk beslaan le verschaffen evenwel zal het oprichten van industriescholen voor meisjes nog zoolang kunnen worden uitgesteldtotdat het blijkt, dat zich werkelijk vrouwen op indu- slriëeel gebied begeven. Het is ontegenzeggelijk waar, dat de vrouw, zoo niet meer, althans evenveel vatbaarheid heeft voor ontwikkeling als de man. Daarom moet men het meisje ontwikkelenopdat zij de leidsvrouw van een beschaafd maneene verstandige moeder kan worden. De meisjes ook in industriële vakken te onderwijzen zal het getal huwelijken wel verminderenniet ver meerderen. Bovendien wal zal er worden van de kinderen, wier moeder daags naar het kantoor of de fabriek moet Thans kost het een groot aantal mannen reeds moeite om aan den kost te komenwat zal het dan zijn, wanneer de vrouw ook haar aandeel erlangt van de beslaande betrekkingen f ambten en ambachten Hiertegen wordt aangevoerd dat ook concur rentie in elk geval goed is. De werkman moet zijn ambacht degelijk leeren en in den grond verslaande vrouw moet in den huiselijken kring werkzaam zijn en geen geleerde worden dat zal goed zijn voor de maatschappij. Nadat nog eenige sprekers voorbeelden hadden aangehaald, o. a. van goudslagerijen waar bet gedeelte uit vrouwen en meisjes beslaat dat in Frankrijk de vrouwen niet alleen lijsten vergulden maar met veel succès aan hel orna ment bezig zijn enz. enz. resumeerde de voor zitter, dat er wel behoefte beslaat aan ontwik keling der vrouwen maar niet aan opleiding in bepaalde industriële vakken dat het echter goed zoude zijn, wanneer zich eene commissie vormde om meisjes die dit verkiezen in hel opleiden lot een of ander vak behulpzaam te zijn. AMERSFOOKT, 23 November 1874. Z. M. beeft benoemd lot burgemeester der gemeente Veenendaal den Heer A. H. Melelerkamp. Jl. Zaterdag-had in de groote zaal van Amicitia het vergelijkend examen plaatster vervulling van de hoofd-onderwijzers betrekking der open bare school voor niet betalenden alhier. Van de 69 sollicitantendie zich hadden aangemeldnamen 37 aan het onderzoek deel Het examen, afgenomen door den Heer Dis- tricts-schoolopziener Mr. F. A. R. A. baron van JUersum, bijgestaan door de lleeren H. W. de Heus en N. van Veenhoofd-onderwijzers te Amersfoort en te Soesterberg, werd den ganschen dag bijgewoond door lleeren Burge meester en Wethoudersleden van de plaalsel. schoolcommissie en gedurende eenigen tijd door een tweetal leden van den Gemeenteraad. Het hoofddoel van dit examen was om naar aanleiding van schriftelijke en mondelinge werkzaamheden tot de keuze van een befterkt aantal mededingers te geraken. Deze zullen, zoo spoedig als met eene naauwkeurige beoor deeling van 't geleverde schriftelijke werk be staanbaar is, tot een tweede, practisch on derzoek worden uitgenoodigd. De Commissie voor de TOMBOLA deelt ons mede dat zij sedert dc verschijning van het laatste noramer dezer Courant nog eenige prijzen (waarbij eene alleraardigste poppen kamer) als mede de navolgende giften en toezeggingen in geld heeft ontvangen, te weten: drie van f5, twee van f 3, negen van ƒ2,50 twee van ƒ2, en elf van 1. De Commissie brengt bij dezen haren warmen dank aan de geversdie haren wenschom toch vooral spoedig hare krachten te onderstennenop zoo onbekrompen wijze hebben willen bevredigen. Zij blijft de zaak dezer Tombola aanbevelen, zoowel bij ben die een vorig jaar hunne belangstelling hebben getoond, maar thans nog zijn achtergebleven, als bij allen wie het doel van het Schoolver bond ter harte gaat. Behalve de drie bekende leden der Commissie hebben ook de overige leden van het bestuur t. w. de H.H. D. P. M. Gratwinckely A. J. Bos Dr. J. N. KrusemanJ. KeijserBr. A. H. C. van DrielP. Meihorst Jr.J. B. PoortS. H. van Gelder, Jhr. Mr. M. W. C. de JongeJhr. Mr. H. J. L. van Saste van Yttell en M. L Celotse zich bereid verklaaid de eventueel te geven bijdragen te ontvangen. Waarschijnlijk zal nog in den loop van dit jaar de lerpedodienst geregeld en overgebragt worden bij één departement. Tevens zal alsdan

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2