Y r ij d a g 27 November 1874. m 2257. UffiSrOOBKCU comm. nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameiafoort naar Utrecht 7.36, 9.27, 11.08, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49 9.421.22 8.58.55 Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25; 0.82; 11.11; 3.228.40. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 0.55 8.18 10.40 12.103. - 5.- 8.55 B.*0. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 7.— op dan eersten trein naar Arnhem en namiddags 2% uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.19 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 't avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7*/* niorg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentifn van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctélegale, offlciëel en onteigen. Advertentifn per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cent» Aft. nummert 10 centsBeatellirtgen bij den Uitg. A. II. tan Cleeffte Amersfoort Bureau AmertJoorUcle Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijqh en van DlTManWijnstraal Rotterdam. LIJST DFR ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand October 1874. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. 1. H. J. A. Vilossen Amsterdam. 2. Haarlemmerdijk F. S. 514* 5. K. Giele 4. C. VoogdRaam. 5. Zaselone Breda. 6. GroenNieuwe-Diep. 7. HeenctnanSchoorl. 8. Mej. j. v. Weiland Utrecht. 9. Jansen (2 stuks) 10. E. B. Maas 11. L. A. Wiklich Zwolle. Van de Hulpkantoren Ëaa n 12. Mej. L. MaakAmsterdam. )5. A. Zuiich Eemnes-Builen. 14. Mej. VV. PolijAmsterdam. 15. BoinBunschoten. Soest. 16. Laxniet vermeld. Reglhebbendcn vervoegen zich aan het post kantoor te Ainersioort. Politieke Revue. Het Berliner Tageblatt bcrigt dat in de acte van beschuldiging twee misdrijven aan graaf Arnim ten Jasie gelegd worden bet terughou den van offiriëele documenten 348 straf- wetb.) en het verduisteren van voorwerpen, welke hij als staatsambtenaar had ontvangen en in bewaring had 360 stralwelb.). Hel minimum der tegen deze handelingen belreigde stral is: voor n°. 1 drie maanden opsluiting in eene gevangenis niet ol zonder verlies van de burgerlijke eereregtenvoor n°. 2, een inaand opsluiting in eene gevangenisdoch zon der vei lies van bedoelde regteu. Uil Mecklenburg wordt aan de Kólnische Zei- tung geschreven «Men twijfelt er in het geheele Land niet meer aandat nog in de tegenwoordige sessie van den Rijksdag met groote meerderheed het besluit zal worden genomen ook Mecklenburg in de rij djr constitutionele Stalen van Duitsch- land op te nemen. De beide Groolliertogdom- men zijn toch de eenige Landen in het Üuiische Rijk, ja, met uitzondering van Rusland en Turkije, in geheel Europa, welke nog van liet vertegenwoordigende Regeeringsstelsel verstoken zijn. Dat de tegenwoordige staat van zaken, inzonderheid het geheel willekeurige regeren zonder budget, onmogelijk langer kan voort duren daaromtrent is de groote meerderheid van alle bewoners des Lands bet eens. Alleen over den vorm der nieuw in te voeren Staats regeling en omtrent de aan liet slemregt en de verkiesbaarheid te geven uitbreiding loopen de gevoelens en wcnscben nog ver uileen. Men mag hopen dal nu, van Berlijn uit, eene na drukkelijke pressie zal worden uitgeoefend, opdat de beide Ministerien te Schwerin en ie Sirelitz eindelijk «Ie vereischte ernstige aandacht aan deze aangelegenheid wijden. Geschiedt dit niet en laat men de geheele zaak aan het goedvin den der tegenwoordige Ministerien overdan kan men zeker zijn dat er niets tol stand komt. Een telegram uit St.-Petersburg meldtdat de staalsbegrooting voor 1875 met een aanzien lijker batig soldo sluiten zal dan verwacht werd dal de minister voor openbare werken een ont werp van wet zal indienen voor spoorwegen in het zuidelijk deel des lands en dat het lot stand komen van eene lijn langs de Donetz wordt verwacht. Voorts leest men in genoemd telegram: «Met verwondering heeft men hier vernomen de mededeelingen van builenlandsche bladen met betrekking tot eene zamenzwering die in Rusland ontdekt zou zijn. Aan niemand is iels bekenddat daaraan ten grondslag kan liggen. Om politieke redenen is niemand in hechtenis genomen. De wanordelijkheden onder de kweekelingen der academie van geneeskunde hebben opgehouden. Hel bezoeken van de tech nologische school is aan 20 leerlingen ontzegd. De tot onderwijs noodige orde is hersteld." Frankrijks politieke toestand is het onderwerp van eenige beschouwingen in den Bien publie. Dit orgaan van Thiers maakt de alleszins juiste opmerking, dat men wèl weel hoe de republie- keinen de legitimisten de orleanislen en de bonapartisten denken over het septennaat, maar dat men niet weet hoe het septennaat over zich zelf denktwelk oordeel het over zich velt en op welke wijze het wil leven. >Eensongeveer vijf maanden geleden", zegt de Bien public «verloor de regering haar geduld. Met de taal van echt militaire openhartigheid, dl: echter de waarheid niet uitslooteischic zij de zoo dikwijls beloofde altoos uitgestelde organisatie. Eenige dagen later voegde zij zich bij de vacantie- poliliek. Sedert weet men niet wat zij denkt en voornemens is te doen. Zal zij zicb neder- leggen bij hetgeen de nationale vergadering wil en zich verlaten op de zorgvuldigheid der partijen Zal zij wachten lot dat de toren van Babel niet meer dan één taal spreekt Reeds meer dan een jaar verkeert het septennaat in dezen toestand. Het is blijven staan op de plaats waar het heelt post gevathel is van zijn uitgangspunt niet atgeweken. Het laud heeft geen instellingen, geen beginselen. Wat zal in het aanslaande jaar er van wordeu 1 Hel sep tennaat is niet meer, wat zal hel sextennaat zijn?" De keuring voor de territoriale armee heelt op vele plaatsen lot ongeiegeldheden aanleiding gegeven. Tc Rouge (Loire In(éricure) werd de gendarmerie beleedigd en de onderprefect door een steen aan hel hoofd gewond. Te Saint Loup (Haute Saóne) werd een commissaris van politie uit een venster geworpen bij was dadelijk een lijk; en in Savoye werden de legeringsbeambten afgeranseld. Op het platteland heerscht een zeer opgewondei\ stemmingomdat men gelooft dal de regering weder oorlog wil voeren. Uil Italië is de opening van de Kamers het belangrijkste nieuws. Onder daverende loejui- ging trok de koning naar het huis der Alge vaardigden alwaar hij met geestdiilt door de senatoren en afgevaaardigden begroet werd. De minister van binnenlandscbe zaken verklaarde de kamer geopend waarna de koning zijn rede lot de afgevaardigden hield. In de eerste plaats betuigde hij zijn diepe erkentelijkheid voor de deelneming der natie ter gelegenheid zijner 25jarige troonsbeklimming. Allerlei. Te Parijs zijn thans twee merkwaardige Azteken te zien, een mannetje en een vrouwtje, 96 en 98 centimeter hoog. ILide hebben langen lijd onder de Indianen als goden gediend van daar dal hunne becnendie altijd naar den regter- en linkerkant zijn uitgestrekt geweest, geheel mismaakt zijn. Een treurig voorbeeld van engelmakerij is weder voor de correctionele rcgibank van Foix behandeld. In de Pyreneëen ligt een gehucht Gourbet geheeten waar vele zuigelingen besteed worden. Eene dame uit Toulouse vertrouwde baar kind aan een vrouw uil dal gehucht toe en gaf baar 400 ires. Indien bel kind stierl mogt de voedster het geld houdenindien hel bleef leven, moest zij er tot haar twintigste jaar voor zorgen. Het is bijna ongeloollijk, maar ter lereglzitling werd deze overeenkomst, op zegel docx de moeder en de voedster geteekend, overgelegd. De voedster begreep natuurlijk wal stilzwijgend van baar verlangd werd en nam dadelijk een ander kind voor 15 Ires, in de maand om het te zogen er bij aan. Het eerste kind stierf kort daarop. Zij werd gcregielijk vervolgd, maar er werden geen termen gevonden om haar te veroordeelen. Uit het proces is ge bleken dat er te Gourbet dit jaar niet minder dan elf besteede kinderen gestorven waren. Uit Sheffield wordt berigt dat in de steen kolenmijn van J. J. Charlesworib Co.ue Rawmarsh-mijn" genaamd en een uur van Nottingham gelegen zes-en-lwintig man zijn omgekomen ten gevolge eener gasontploffing. Eenige jaren geleden poogden de eigenaars vci- ligheidslampen te doen bezigenofschoon de mijn beschouwd werd als zeer weinig onderhevig te zijn aan ontploffingen doch het volk verzette zich legen dit voornemenen men ging voort onbesloten lichten te gebruiken. Alie kaartspelers zullen zeker met groote belangstelling vernemen, dat te Weenen een mèleerinachine is uitgevonden. Er is reeds een octrooi "an een jaar voor verleend. Het Xieuwsbl. van Bergen op Zoom bcrigt Uns nieuw oorlogschip «Koning der Neder landen" voor weinige weken te Amsterdam van stapel gcloopcn is mijscbien gedoemd daar te blijven tol bet kanaal van Holland op zijn smalst af is. De •Koning" kan toch niet door de sluizen van het N.-Iloll. kanaal, te lagchen of om te wrenen hel on Vrijdagmoigen ten half zeven ure is te Saint Denis eene fabriek van meihylnilraal i:i de lucht gesprongen. Behalve de fabriek zijn vier omlig gende huizen verwoest. Daar het werkvolk nog niet aan den arbeid waszijn slechts de elf personenmet de nachtdienst belast, de slagt offere geworden. Een is gedood drie waren zwaar en zes ligt gewondvan de eersten zijn er reeds twee bezweken. Tol op 300 el afstand zijn alle ruiten veibrijzeld en werd menigeen ge kwetst. De spoorweg is hall verwoest en met puin enz. bedekt. Een voorbij rijdende trein ontving eveneens een regen van steenen en de stoker werd gewond. De malei ieele schade is hoogst aanzienlijk die der fabriek alleen beloopt 700,000 lis. Te South Shields in Engeland wordt sedert eenigen tijd een vreemd verschijnsel waarge nomen namelijk een onderaardsch vuur. In drie maanden tijds zijn leeds acht groote huizen verbrand door vlammen die uit den bodem der stad oprijzen. Het stoomschip Empire is kort na zijn aankomst van New Orleans te Pliiladephia gezonken, daar bet te zwaar geladen was bet brak midden door. Behalve «en gedeelte der bemanning kwamen bij dir rauip 15 pnssagieis oui liet leven. Men schat het geheele aar. .1 verongelukten op 30.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1