Volgens het Fransche blad la Liberie leven 1 er ie Parijs ongeveer een zesligduizcndul Hol landers ol Vlamingers die veelal ongehuwd hun land vet laien, doch gewoonlijk spoedig gehuwd raken, lie moesten zijn schoenmakersschrijn werkers uf timmerlieden. De groote verdeeling van den at beid, die te Darijs heerschi, is echter ooi taak dal lij lir.h gewoonlijk slechts tot een enkel onderdeel van hun vak moeten bepalen en na ecnige jat en gewei kt te hebben buiten staat lijn om een geheel paar schoenen of een meubel at te werken. Het gevolg hiervan is, dat tij telden meer in dc gelegenheid tijn otn naar hun vaderland terug ie keeren en daar hun brood ',e verdienen, üischoon in bijna all.i wijken der groote hoofdstad verspreid, toeken tij toch veelal in elkauders buurt een woning te vinden. Ken twinligduizendlal dezer Hollan ders en Vlamingers vindt uien veceenigd in het elide arrondissement van Parijs waar hun kwartier tells naar hen onder dcu naatn van Petite Flandre bekend is. Op 20 November had een ontploffing plaats in den stoomhouizaagmolen der fit ma Sarsass in de nabijheid van Tilsit. De kracht der uit barsting was too geducht, dat de stoomketel ruim 200 achteden ver wrd geworpen en ncderkwam op een houtvlothetwelk in de nabijheid der fabriek in de Memel 'ag. Geluk kigerwijze had hel onheil plaats gedurende dei: rusttijd der v erklicden. Slechts een hunner heelt danibij het leven verloren, terwijl een vijltal meer ot minder ernstig is gekwetst. De Engelsche Minister van Openbare Werken heelt gelast dal voortaan, bij het aanleggen van spoorwegen het toogenaamde block-system moet worden toegepast. Volgens dit stelsel wordt de spoorwegbaan in een aantal deelen ol blokken verdeeld. De beide uiteinden van loodanig blok mogen door een trein eerst dan worden gepas seerd wanneer van liet andere einde van ge noemd blok getelegraleerd is dal de vroegere trein voorbij en de lijn in kwestie dus vrij is. Veel is deier dagen geschreven over de ge vangenneming in de Vereenigde Stalen van den secretaris van graaf t». drain. Het berigt klonk loo fabelachtigdal hel weinig geloof vonden dan ook spoedig mede uil Amerika werd .e- gengesproken. Hel schijnt nu echter toch tot lekerc hoogte waar te lijn geweest. Duitschland houdt er ia Ametika lijne eigene detectives op na cn door deren is het haar gelukt in St. Louis het verblijt te ontdekken van icke.en Von Schmidtsecretaris van graal von Arnitn. De secretaiis kon niet gevangen genomen worden ofschoon men wistdat hij in hel bezit van onderscheidene der ontvreemde offirièle stukken was. Hij verklaarde rich be reid met de onder zijne berusting zijnde stukken naar Europa terug te keeren, indien tijn meester daartoe schriftelijk tijn verlangen te kennen gaf. Graal von Arnitn heeft waarschijnlijk in dc gevangenis, op aandringen van den regter van instructie en ten einde rijn positie niet nog ge vaarlijker te maken de verlangde verklaring ge geven. De Amcrikaansche detective heeft het den heer v. Schmidt overhandigd en deze is daarop mot hem naar New-York vertrokken waar de documen.-ii bi; een Duiisch koopman waren gedeponeerd. Nadat dc stukken weder in 't bezit van den heer r. Schmid! waren is hij er mede naar Europa vertrokken. Het lag geenszins in dc bedoeling van de Duitschc legter* om ruchtbaarheid aan die taak te geven vóór de aankomst van den heer t>. Schmidtdaar dit echter plaats vond is deze juistere mededeeling in de bladen verschenen die uien me?nl dat officieus is. Aangaande de vergiftiging te Haarlem in het huisgezin van den heer Herkens (firma Herkens en C°.in verfwaren)waaromtrent in de laatste dagen zooveel geruchten in omloop waren ver neemt men thans, meer omstandighet volgende. Vrijdag li. werden onderscheidene leden des ge- zins ougestclJwaarna al spoedig eene dochter van 12 jaren overleed. Zaturdag stierf de zuster van den heer des huizes. Het lijk werd, onder toczigi der politie, naar het gasthuis vervoerd en aldaar geschouwd. Zondag avond te acht ure kwam een jongmensch uit Utrecht in dezelfde woning aan en verkeerde reeds te 10 ure in heden kei ijken nlaat. Men zegt dal hij heden overleden is. Al dc overgebleven leden dos gezins zijn nog in zorgwekkenden toestand. Het lijk der dochterreed» ter aarde besteld zijnde i» naar men verneemt, opgegraven om ook geregiclijk geschouwd te worden. Men verdiept zich in gissingen. Volgens mededeel ing van een parijschen cor respondent van hel Journal det D ruselies is door de Fransehc regering een nieuwe wet op dc logementen en herbergen ontworpenwelke wegens de groote gestrengheid harer bepalingen hij het onderzoek in den staatsraad zeer veel tegenstand ontmoet beeft. Voornamelijk betrof die tegenstand de bij het wetsontweip aan de politie toegekende bevoegdheid om de bedoelde tnrigtingeu te sluiten hetzij ten gevolge van de overtreding van eenig wettelijk voorschrift door den houder hetzij eenvoudig «oui redenen van openbare veiligheid." Dc uilvoering dier wet zou aan den prefect van politie worden opgedragendie aldus eene zeer uitgebreide magt over alle logementen en slaapsteden van den boogsten tot den (angsten rang verkrijgen zou. Als een voorbeeld van gestrengheid haalt de correspondent uil bei wetsontwerp de bepa ling aan, dal de persoon, welke zich op de nachtlijst ouder een anderen naam dan den zijnen inschrijft, met geldboete cn gevangenis gestraft zal worden. Dingsdag jl. stond voor het Provinciaal ge- regtshofin Noord-Holland leregt A. F. Monterossi, oud 34 jaren, wonende te Amsterdam, beschul digd van diefstal van gas in de door hem zeiven bewoonde woning door middel van binneubraak, in deze het wegnemen van een op de verbin- dingsbtiis door de Hollanósche gasfabriek ge plaatsten dop. Monterossi had namelijk in 1868 aan gemelde gasfabriek verklaard dat hij geen gas meer verlangde te branden. NV erk.icden dier fabriek hadden daarop de verbindingspijp afge sneden, welke van de hoofdbuis in zijne woning in de Ütrechlschedwarsstraat ..cpen met een daarop vaslgeschroelden en mei loodwit besmeer den dop digtgeslopt. In Februarij II. moest er in de nabijheid dier woning een buis vergroot worden. Bij die gelegenheid bespeurden de weik- lifcden dai in genoemde woning gemelde pijp op nieuw met de hoofdhuis in vei binding was gebragt. Buren verzekerden hun dat Monterossi weder gas brandde en levens een gaskagchel bad. Zij verlangden daarop in de woning te worden toegelaten oui de zaak te onderzoeken. Die toelating geschiedde, na eenig oponthoud. Zij vonden de pijp toegestopt met versch vet en nieendea door hel venster den beschuldigde daaraan ie hebben zien werken. Deze ontkende niet gewelkt te hebben maar aan andere zaken ihij was repareerder van gasbuizen en koper slager). De advocaat-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer achtte, niettegenstaande de ontkentenis van be schuldigde het hem ten laste gelegen feil vol doende bewezen en rekwireerde zijne veroor deeling lol een cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden. De advocaat mr. Haas concludeerde tot vrijspraak aangezien beschuldigde zoo hij iels had gedaan zulks had verrigt in zijne woning aan een buis die niet aan de fabriek, maar aan den eigenaar behoorde en waaraan hij als huurder komen mogt. Er was bier geen soustracticn frauduleuse. De uitspraak werd bepaald op Dingsdag 1 Dec. e. k. Door den vreeselijken storm die op het einde van Augustus aan de Japansche kust gewoed heelt, zijn verschrikkelijke verwoestingen aan- gcrigl. Vele groote schepen gingen te gronde, waaronder he; Japansche pantserscliip Stone wall benevens honderden jonkenwaarbij 200 men5chen het leven verloren. 'Ie Shirakawa Ken werden 10,000 huizen vernield waaidoor 1000 menschen omkwamen. Te Mabsoema Ken steeg het water in de rivier 15 voet, waardoor 18.725 huizen weggespoeld werden; 500 men schen werden gedood 625 gewonddaaren boven slortun door den wind 8625 huieen in. Ook in andere districten is de schade groot. Het telegrafisch verkeer ten zuiden van Kobi heeft geheel opgehouden en zelfs de sloomlyoten konden hun dienst niet voortzetten. Van Amsterdam wordt thans veel schelvisch naar Duitschland vervoerd. 's Morgens uit zee aangebragtwordt zij 's middags in sommige plaatsen vau Duitschland gegeten. Men kon eerst aan den verschen smaak niet goed wennen. Van Veendam is bij de Hoogc Regeering aanzoek gedaan ter verkrijging van eene l?nd- bouwschool, daar die te Warffum wordt opge heven. Hetzelfde verzoek is van Winschoten uitgegaan, om da£r die school te hekomen. Tweed© Kamer. in de Tweede Kamer hebben maandag jl. bij de algemeenc beraadslagingen over deStaatsbe- grooting voor 1875 de heeren Ha ff mantWasse- naer en Drouwer het woord gevoerd. Dc eerste betoogde het nadcelige van hel amortisatiestelsel en van het maken van publieke werken .-i contant. Dc tweede drong vooral op zedelijke ontwikke ling der Natie aan. De derde betoogde noodza kelijkheid van de uitvoering der onuitgevoerde bepalingen der grondwet. De lieer Dlussé bestreed liet betoog van den lieer Haffmanseveneens nis de Minister van Financiën.De Minister van Binnenlandsche Zaken licefl zijne verklaringen in de stukken over den census en bet onderwijs toen in hoofdzaak herhaald. Dingsdag heeft de heer Kappeijne uitvoerig het programma ontwikkeld en is nu in beschou wing getreden over hel standpun'. der Calholie- ken tegenover de grondwet en de leerstellingen hunner kerk. Die rede heeft bestrijding uitgelokt van de bh. Heijdenrijckvan Zuijlenvan tier Does en de Minister van Binnenlandsche Zaken. Vooral van der Does heelt uitdrukkelijk verklaard dat dc Catholieke leer niet tot pligt oplegt om te reagceren tegen de grondwet en dat de Catholie- ken niet slieven naar een ideaal dat dwang zou opleggen aan het Land of onbestaanbaar zou zijn met onze grondwettige vrijheid. Na nog eenige discussie zijn de aigemeene beraad slagingen gesloten. Hoofdstuk 1 is aangenomen. De algemeenc beraadslagingen over hoofdstuk 2 zijn toen geëindigd. De zitting van Woensdag was gewijd aan de kwestie der tractemenlsverhooging van ambte naren aan de departementen van algemeen bestuur, niet zoozeer over hel beginsel der noodzakelijkheid dan wel over de toepassing alvorens eene aigemeene organisatie van 't amb tenaarswezen had plaats gehad. De overige artikelen van Hoofdstuk II (Hoogc collegiën) zijn daarop goedgekeurd en is hel ge- lieele hoofdstuk daarop aangenomen met aigemeene stemmen. Heden is hoofdstuk III aan de orde. Het Paleis van Justitie behelst hel volgend ingezonden stuk. Protestkos*,©]! van. wissels. Dezer dagen ontving ik vaneen mijner ambt- genooten van elders hel betichtdat de volgende circulaire door de geachte firma Van Gend Loos was uitgevaardigd aan heeren directeuren van die onderneming. «Antwerpen, 14 October 187 4. «Bij het protesteeren van een wissel is lus- schen belanghebbenden cn onze onderneming voor dc in rekening gebrachte proleslkoslen een verschil ontstaan dat wij door de navolgende voorschriften in het vervolg wenschen te voor komen. «Ingevolge de wel is de deurwaarder verplicht, de akte van protest op te maken drhir, waar de wissel betaalbaar is gestelden dus niet vooraf te zijnen kantore. «Het gevolg hiervan is, dat, wanneer een wissel met protest door den betrokkene aan den deurwaarder wordt betaaldwaardoor liet op maken der akte onnoodig is, deze laatste het recht niet heeftde onkosten van het zegel en het schrijfloon zijner proleslakle in rekening te brengen; de betrokkene heeft in dit geval alleen ie betalen de afslandsgelden (loon vau den deurwaarder) en de gelden voor de getuigen. «Hel vorenstaande is liet gevoelen van rechts geleerden en is ook aldus beslist bij een vonnis van den kantonrechter te Heerenveendd. 7 October 1844 (Weekblad van het liegt n°. 639.) «De deurwaarders, met het prolcsteeren onzer wissels belast, moeten op deze bepaling worden altent gemaakten zullen zij tegenover onze onderneming zich aan die bepaling moeten onderwerpen". Tot heden heb ik steeds een protest als een gerechtelijke sommatie beschouwd en wanneer de betrokkene betaalde, mijn kosten steeds gevorderd van den persoon die mij den wissel ter incasseering of, bij niet betalingter pro lesteering bad Ier hand gesteld. De aanbieding van een wissel op den vervaldag geschiedt gewoonlijk door bedienden van heeren kassiers; doch rechtens blijkt uit niets dal die aanbieding weikelijk heeft plaats gehad. De deurwaarder ontvangt den wissel ter in casseering om bij niet-betaling te protesteeren de wissel wordt echter terstond betaald doch de betrokkene weigert eenige kosten te betalen zou nu de deurwaarder een civiele actie tegen den betrokkene moeten instellen Ik geloof van neen 1 en zal ookzoolang er geen wettelijke bepalingen op dit punt worden vastgesteld steeds een protest als een gerechtelijke sommalie blijven beschouwen en mijn kosten blijven vorderen van den persoon, die mijn ministerie inroept. TiaiVan Erkbl November 1874. deurwaarder.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2