dagen bij elkander, doel» weiden ten gevolge van opkomenden hevigen wind gescheiden. Den 22 November begonnen de schipbreukelingen in de boot van Mac Donald (den geredden man) dorst ts lijden; e man viel bij hel sturen over boord t* ve dronkdrie werden krank zinnig en tievven. Den 23 stierven vier en de overig n den zulk een honger .en dorst, dat zij het bloed van twee der gestorvenen dronken en hunne levers nuttigden. Den 2i stierven zes man en bleven acht personen in de boot over. Daarvan «aten drie waanzinnig. Den 26 zag D'en eone barkdoch de kreten der schip breuk» lingen werden niet gehoord. Een man sliert dien dag. De levenden leschten hunnen dorst met het bloed der dooden. Den 27 werd liet weder stormachtig met eenigeq tegen, doel» er kon geen droppel water opgevangen worden. Er stierven twee man. Een daarvan Wt-rd over boord geworpen doch de overgeblevene schip breukelingen hadden geen krachten meer voor den anderen. Van de vijl man in de boot waren twee krankzinnig en deze stierven aan boord van het schip Sceptre dat de vijf man opgenomen had. Overigens zijn eenige bijzonderheden, in de uitvoerige verslagen der dagbla jen vermeld reeds gewijzigd of ingetrokken en zal men de aankomst der drie geredden moeten afwachten, alvorens te kunnen oordeelen ever de ware tocdragt van zaken wanneer namelijk de drie mannen in slaat zijn geregeld te denken. In de te 's Il ige gehouden vergadering is de Vcreeniging tot Devordeiiiig van Lijkeaver- branding geconstitueerd. Tot leden van hel voorloopig bestuur z'jn benoemd de heeren CampbellEysselLindo RutgersStaring, de Vrij en ür. Oademuns te Delft. De vergadering werd bijgewoond door 52 ledenhet aantal oprigters bedraagt 500. Tegen stotteren moet geen beter middel zijn dan, vóór men spreekt, zijn longen goed met lucht te vullen en telkens als die lucht ver bruikt is, op nieuw diep adem te halen voor men verder spreekt. Voor een Hof van Assises in Frankrijk is dat middel verleden week met den besten uilslag aangewend. Als getuige van een misdaad was iemand gedagvaarddie zoo geweldig stotterde, dal het te vooizien was, dat de gezworenen niet veel aan zijn getuigenis zouden hebben en hel openbaar Ministerie er zells aan dachtom hem maar niet op le roe pen. De president reide echter lol den procureur- generaal dat hij hem wel verstaanbaar zou laten spreken en werkelijk heelt hij dat gedaan doer den man eenvoudig te verzoeken dat hij niet zou spreken dan na diep adem gehaald te hebben. Alle aanwezigen en de stotteraar niet hel minst waren verbaasd over dat even een voudige als radicale middel om de leelijke spraakbelemmering le verminderen en tijdelijk zells geheel weg te neuien. De stad Parijs heelt het model van een sneeuw- smelter in proef genomen. Dit is een rollende cilinder met een centraal ver warm ings-loesteldal niet alleen voldoende warmte uitstraalt om de sneeuw te smelten waarover de machine heengaatmaar om tevens door den stoom die uoor de smeltende sneeuw ontstaat, den grond te droogen. De uitvinding is van den heer Darlhélemy te Passy en bekend onder den naam van »üis- solvante. De Gron. Cl. behelst omtrent de Londenaars Over het algemeen is de eerste indruk dien men als vreemdeling van hem ontvangtverre van gunstig. De echte Londenaar is een «City man," een man van zaken kortaf tot aan het lompe toe en altijd tawlul busy." Van den patroon tol aan zijn jongslen klerk, allen hebben hel verbazend druk. Is er wel niet te doen op het kantoor, dit doel niets ter zake, de City man zou de laatste zijn om u dat te bekennen. Laat ue Hollandsche koopman zijne gaslichten op het kantoor branden lol aan onmogelijke uren om voor de wereld den schijn anntcnemen .reeselijk »mct zaken" bezet te zijn de Londenaar draaft daarentegen van tien uur des morgens tot zes uur des avonds, óf hoe anders zijn.: kantooruren ingedeeld mogen zijn. Van geleuter is hij een bepaalde vijand. Een agent behoed hier niet «eerst een uur met den patroon over koetj 's en kalfjes te spreken ol een ver haal op te disschen van de laatste nieuwtjes, welke h j des morgens heelt gehoord doch hij kan direct met zijne zaak voor den dag komen en een »No" oi .Yes" is een kort be scheid. In »oo verre is hij bepaald een «bij uitnemendheid praktisch verstandsmensch." M -n slijt hier waarachtig zijne hoeden niet door hel afnemen. Wanneer men zijn' patroon op straat ontmoet en hij roept u, gij gaat naar hem toe met een «Yes, Sir", maar hoed afnemen laat slaan, hoedaanraken is overbodig. Het is tijd verspillen. Hoewel men op elk kantoor één uup daargelaten buitengewone drukte tijd heeft om uw «diner" te gebruiken is bet toch allemngiig gewigtig om uw middagmaal te ge bruiken met gedeklen hoofde, m.a. w. gelaarsd en gespoord. Men is «so awlul busy." Maar ik dwaal af. Dat de «English gentleman" stijf en houterig is is waar. Maar het is niet zijne schuld. Hij kan het niet helpen, dat in Londen een ras van «snijders" beslaatdat ongelukkig even wei nig kennis van het vak heelt, als van smaak. De kleeren hier u door Engelsche «marebands- tailleur" geleverd, hangen u als meelzakken om het lijf. Doch neem bij den Engelschman die meelzakken weg en gij zult vormen ziendie, dank zij hunne ligcbaamsoeleningen eene leering voor ons Nederlanders) tamelijk Adonisachtig ontwikkeld zijn. Met al zijn vleescheten en bier- diinken (nol adulterated) is het een krachtig ge spierd volk. Kom b. v.dn dc dokken en gij ziet daar dokwerkers, wier halsen een' stier niet ten oneere zouden verstrekken. «Beafstuk" is niet de hoofdkwestie hier aan de tafelmaar roast beef" en dat laatste lot in 't oneindige toe. En dat dit den vreemdeling verveelt, wien zal dal verwonderen, die weel, dat het ongezouten u op tafel wordt voorgezet met koolstronk en al in water gekookt en aardappels twee voor 10 cents eveneens h la pulwater ohne Salx I Om een goede lalel te vinden behoeft men 'niet naar Londen te komen. Ik prefereer Brussel en Parijs. Met eene vertaling van «Aaltje de keukenmeid" zou men, geloof ik, hier een fortuin kunnen maken. Ten minste de Engel sche huisvrouw geelt u gaarne toe, dal ze van koken geen jota verstand heeft. En voorwaar ik zeg het udat is ecue sterke bekentenis voor een dochter Eva's. Uit het Zwitsersche kanton Walliserland wordt geschrevendat men zich daar sedert jaren zulke opeenhoopingen van sneeuw niet herinnert. In de hoog gelegen valleijen zijn natuurlijk de grootste massa's gevallen. Zoo meldt men van het hótel op den Eggishorndal de huisbe waarder daar reeds een van de vensters der vierde verdieping als huisdeur gebruikt. In menige gemeente ligt de sneeuw tien voet en hooger. Daarbij is de sneeuw nog te week en dus zeer gevaarlijk om te begaau. In enkele gemeenten vreest men volkomen afsluiting en hier en daar openbaart zieh reeds gebrek aau de eerste levensbehoeften zoowel voor de men- schen als voor het vee. Het wilddat door de neeuw van de hoogten naar de dorpen is ver jaagd word» daar een gemakkelijke prooi van jagers en slroopers. Blijkens alle berigten uil Rohëme is in hel Reuzengebergte zooveel sneenw gevallen, dat geheele reeksen dorpen van alle communicatie zijn afgesneden, üp vele dezer plaatsen moeten de bewoners in grooten nood verkeeren daar het bekend is, dat zij niet voldoende van le vensmiddelen zijn voorzienzoodater, wanneer er in het weder geen verandering komt, bui tengewone maatregelen zullen moeten genomen worden om tot hen te kunnen doordringen. Ook in Frankrijk is veel sneeuw gevallen en beerscht strenge vorst. Naar den kant van Verdun ligt de sneeuw op de spoorwegen 50 a 60 centimeter hoogop sommige plaatsen heelt men zells eene laag sneeuw van 2 meter. In vele jaren heelt men in die omstreken zulke hooge bergen sneeuw niet gezien. Bij Rheims is ook de telegraafdienst afgebroken. Een vreeselijke plaag dreigt binnen weinige jaren in Londen uit le breken tenzij krachtige maatregelen worden genonen om deze bezoeking af te wenden. Hel is bijna ongelooflclijkdoch desniettemin de waarheid, dal uit een paar ratten en hare jongen binnen drie jaren 646,808 ratten worden geboren. Het wijfje brengt reeds jongen voort als het drie maanden oud is werpt 8 k 9 maal 'sjaars van 12 lol 23 jongen gedurende vier jaren. In de zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Donderdagnamiddag 51 Dec. (waarvan in ons vorig nummer de conclusion beknopt zijn medegedeeld) waren aanwezig 9 leden afwezig de heeren Schluiler en Herschelmet kennisgeving van verhindering door ongesteld heid, en verder de heeren van Beek, L. E. La- gerweij en van Persijn. De Voorzitter zegt den gemeenteraad te heb ben bijeengeroepen voor hel éénig punt van behandeling, n. 1. de benoeming van een lecranr in de Ncderlandsche en Hoogduitschc taal- en letterkunde aan de hoogeie burgerschoolwaar toe eene aanbevelingslijst, in overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijsdoor Uurg. en Wcth. is opgemaaktwaarop geplaatst aiin de heeren Joh. Leopold Hz. en J. C. ran Druteuleeraren aan de hoogere burgerscholen te Leiden en Zaandam. Met algemeene stemmen werd de heer Leopold benoemd. Daarna bragt de Voorzitter den leden in her innering dat enkele jaren geleden de gemeente raad afstand heeft gedaan van eenige voorwerpen beslaande in een walbuks, twee pieken en twee groote tinnen schenkkannen. Oulangs ontvingen Burg. en Weth. te dezen aanzien eene mededee- ling van den provincialen archivaris dat het thans de geschikte lijd was om de beschikbaar gestelde voorwerpen le plaatsenwaarop de af zending dan ook geschiedde, en alsnu van de rijksadviseurs voor de monumenten van Ned. geschiedenis en kunst uil den Haag hel berigt van ontvang is ingekomen, waarbij gemelde adviseurs tevens huunc dankbaarheid uitdi ukken voor de vrijgevigheid, waarmèe de gemeenteraad van Amersfoort die voorwerpen in der tijd afstond en daardoor een blijk van belangstelling in het nog jonge museum gal, waarop hooge prijs wordt gestelden dat door allendie liefde hebben voor de monumenten van onze historie en vroegere beschaving, ongetwijfeld zal gewaar deerd worden.Aangenomen voor kennisgeving. Is nog ingekomen een request vaii den lieer B. E. Mater, oudsten hulponderwijzer aan de openbare aimensclioolwaai bij hij, onder dank betuiging voor de onlangs toegekende verhooging van ƒ450 tot ƒ500, den gemeenteraad vei zoekt dat ten zijnen opzigte eene uitzondering gemaakt worde, door zijne jaarwedde gelijk te stellen met die van andere hulponderwijzers, bezitters van eene hooldonderwijzersacteen alzoo te brengen op 550. üp voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten dit request neder te leggen ter secieiaiie en le behandelen in eene volgende vergadering. De Heer J. F. Lagerweij rigt tol den Vooizilter de vraag of het uitvoerig rapport der betrokken raadscommissie die den raad heeft geadviseerd lot aanneming van hel tonnenstelsel voor den alvoer van tecaliën niet in afschrift aan de raadsleden ter lezing zou kunnen worden rond gezonden. Da Voorzitter antwoordt hierop dat een af schrift van dit rapport reeds circnleerl. AMERSFOORT, 4 Januarij 1875. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hoevelaken, de Heer Jhr. G. W. H. Mollerut lot burgemeester van Beus'chem H. F. \V. de Druijn. Bij de godsdienstoefening der Hervormde ge meente te Amersfoort op Donderdagavond 31 December jl. zijn gecollecteerd eene gilt van 40.en eene van ƒ50.voor hare armen, en eene gift van ƒ50.voor hel Herv. Diaconie Oude-Vrouwenhuis. Gedurende hel jaar 1874 zijn te Amersfoort geboren Uit wettige huwelijken 213 jongens 217 meisjes in onechte 12 b 12 225 jongens 229 meisjes Totaal 454 kinderen. Getal tweeling geboorten C9 jongens 3 meisjes. Huwelijken-lusschen jongra. en jongedochtcrs 84 Hiervan waren beneden dc 21 jaren 1 jongm. en 6 jonged. van 21 tot 25 25 b 30 30 35 40 45 50 35 40 45 50 55 24 28 22 4 2 2 1 25 31 13 G i 3 84 jongm. en 84 jonged. Huwelijken lusschen jongmans en weduwen2 Hiervan waren Van 30 tot 35 jaren 1 jongman b 35 b 40 b 1 b en 1 weduwe 45 b 50 1 2 jongmans 2 weduwen Huwelijken tusschen weduwenaars en jonged. 13 Hiervan waren beneden de 21 jarenioneed van 21 tot 25 b3 B 25 30 B4, 30 35 b 3 weduwenaars 1 b B 35 B 40 B 1 2 B 40 B 45 B 6 B 1 B 45 t 50 B 1 s 50 8 55 B 55 B 00 B 1 13 weduwenaars 13 jongeds.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2