meer dan allo redeneringen dal bel tot thans gevolgde krjjgsslelsel tegen de Atchinczen on doelmatig is. Het is te betreuren dat in dien geest geen voldoende en krachtige stemmen in de Tweede Kamer zijn opgegaanalwaar de Minister van Koloniën mn Goltsteinonder het zevental nieuwe ministers, het eerste zeer zware par lementair vuur moest doorstaan bij de behan deling der Indische begrooting, welke hij met bekwaamheid en schranderheid verdedigde en waarmede een eerste triomf werd behaald door het nieuwelings opgetreden conciliant ministerie, hetwelk een liberaal kabinet verving, waaraan, door een groot getal zijner liberale geestver wanten het langer regeren onmogelijk was ge maakt en dat reeds een jaar te voren had dienen af le treden, doch toen aanbleef, oindal het niet wilde retireren. Hier inag in het midden worden gebragt, dat zich tegenwoordig het merkwaardig ver schijnsel voordoetdat juist in de meest vrij- zinnig-constitutionnecle Staten van Europa EngelandBelgië en Nederlandalwaar de be- duidendste volksvrijheden worden genoten, de liberale kabinetten zijn verdwenen en aldaar het bewind wordt gevoerd door staatslieden van min of meer conservatieve riglingdie wel voldoen en maatregelen van gematigd liberaal staatsbeleid en van volkomen liberalen aard of strekking ten uitvoer brengenwaartoe de V- getreden liberale ministeriën onmagtig bleken. Eveneens viel in het debat tusschen de Volks vertegenwoordiging en den Minister v. Goltstein dikwijls op te merkendat zijn manoeuvreren, als met Oosterscke schranderheid en gloed veel overeenkomst heeft met dat van den staats man Benjamin Disraeliden gcnialen schrijver van den karacteristieken roman Coningsbyor the new generation, die thans in hef Britsche conservatieve ministerie eene der eerste en mocijelijkste rollen vervultop eene wijze waarin de gloed van zijnen Oosterschen oor sprong veelvuldig doorstraalt. Evenais bij onze overzeesche buren is de ■directe controledie de Vertegenwoordiging en 't vrije oordee' dat de pers in Nederland over regeringsdaden uitoefent, van heilzamen in vloed op 'slands belingen, rails niet uitspat tende in eenen geest van halstarrige en wille keurige oppositie en partijdwang. Laat ons dan hopen, dat in 1875 parlement en pers in Ne derland met de Begering zullen medewerken om bij verschil in meeningdoor wisseling van denkbeeldenin humanen geest en loon de onderwerpen van Rijks- en Volksbelang te bepleiten en te behartigen, waardoor in ons dierbaar Vaderland welvaart, bloei en alge- meene harmonie gewis krachtig zullen worden bevorderd. A 11 r I i. Dc politic-rapporten maken melding van niet minder dan 2023 ongelukken, die de gladde straal van 1 en 2 Januarij te Parijs heelt ver- oorsaakl. Vooral op den avond van 1 Jannarij waren de boulevards en de straten onbegaan baar, ten gevolge »aa ijsel door plotseling invallendesachle dooi. Niemand was er op wapend en toen de theaters uitgingen was wanhoop algemeen. De omnibussen en rij- tuigen konden niel voortwant de paarden stonden niel op scherpiedereen moest naar itui» wandelen en begon met zijnen zakdoek om den eenen voet te winden doch toen de andere voel voldoende scheen om uit te glijden en te vallen trokken velenen de dames het eerst, de bottines uit; geils zijn er gezien, «oen ook de kousen glad begonnen le wordenbiootvoets naar buis liepen. Overal ug men vallende groepen van meoschen overal ook boorde men gillen. Het verschrikkelijkste talereel is geweest dat van een barende vrouw midden ia de rue Ramey. Moeder en kind zijn in «eer zorgwekkende» toestand. Voor zoover bekend is zijn vgt menscben dood gevallen bet geul gebroken armenbeenea en •«im» is teer groot. Me gasthuizen liggen vol patience». Volgens da ÊtrL Tribmt ia zekere F, een bierbrouwer vijfmaal getrouwd geweest en zal eCT*4a-8» TOOf Ae zesdemaal in den •ch» begeven. Vier dezer vrouwen zijn hem door den dood ontvallen en van de vijfde ia hg wettig gescheiden. Dat het geloof bij hem geen punt van overweging uitmaakt blijkt daaruit dat twee zijner vrouwen oalholiek waren, een itraëliet eu twee protestant. In het zuiden van Engeland is de dooi ook ingevallen «n te Londen zijutwee dagen lang de straten nagenoeg onbegaanbaar geweest. In het noorden hebben daarentegen hevige sneeuw stormen gewoed. Het geheele spoorwegnet van Schotland is daardoor onbruikbaar geworden. Om de meer en meer toenemende concur rentie van het buitenland op de Engelsehe markt het hootd te kunnen bieden, waar o. a. de Amerikaansche boter door betere bereiding uitmunt, is te Grave door den beer Albert een stoomfabriek opgerigt tol het vervaaidigen van boter. Een verticale stoommachine van 12 paar- dekracht bereidt langs machinalen weg dit zoo onmisbaar product. Volgens een indisch telegram is de psendo Nana Sahib een inboorling van Benares, Summa Dass gepaamd. De getuigenis van 27 personen, het ontbreken van lidteekenen of andere ken merken en de ouderdom des gevangenen, dit alles bewijst dat deze de ware Nana niet is. Scinda schijnt het te erkennen dat hij misleid werd. De kastelein van de beerensocieteit te Does- borghdie, om aldaar kastelein te kunnen worden, verleden voorjaar een bloeijende bak- kersaflaire verliet, moet thans ook zijne tegen woordige betrekking verlaten, omdat hij bij een twist over 't onsteken van gaslicht een' officier «kwajongen" genoemd en geweigerd heelt amende honorable te doen. De officier had hem 'l eerst «boer" genoemd. Een tooneelvoorstelling te Utrecht is gestoord door een dronken mandie op het tooneel sprong en daar met veel vlijt alles begon stuk te slaan. De uitvoering weid gestaakt. Te Sheffield heelt op oudejaarsavond, te 11 uur, een hevige gasoutploffiag plaats gehad in een huis in Rockingbam-slreeL De dame die het huis bewoonde werd door den schoorsteen om hoog geworpen. Twee meisjes werden door de vensters op straat geslingerd en verschillende andere personen werden gewond. Het huis is geheel ineengestort. De drie geredde personen van de Cospatrick ziju per stoomboot Nyania te Plymouth en van daar met een bijzonderen spoortrein te Londen aangekomen. De tweede stuurman Mac Donald, gal geene inlichtingen aangaande de ramp, dewijl de reeders van het verbrande vaartuig bet eerst en uiuluitend zijn verslag begeerden. Nogthans bevatten de dagbladen een lang verslag door genoemden zeeman te St.-Helena gegeven en aan boord van de Nyania opgeteekend. De bij zondei heden zijn grootendeels bekend, doch beralteu eenige nieuwe omstandigheden die van eeoig belang ziju. Daaronder is de voornaamste, dat men te vergeels beproetde bel vaartuig voor den wind te wenden Ten gevolge van deze mislukking, bleei de boeg tegeu den wind ge- rigt en de brand, in het voorste gedeelte van het schip ontslaan zijnde verspreide zich altoo naar het achtergedeelte en vernielde de booten op het voorschip. Al hel volkdal naar hel dek gestroomd was, liep in den ver&chrikke- lijksten angst en in verwarring naar het achter schip en belette de bemanning te werken. De kapitein galop de vraag van Mac Donald of de overige booten in zee zouden gebragt worden, een weigerend antwoord met bevel te trachten deo brand le blutscben. Hij (de kapitein) riep spoedig daarna dat ieder zich zoo goed mogelijk zou redden bij wierp toen er geen hoop meer bestondzijne vrouw in zee en sprong haar nade geneesheer van het schipde zoon van den kapitein in de armen nemendevolgde, doch allen kwamen zwemmende om. De men scben aan boord wierpen zich intnsschen in de overgebleven booten op het schipdie echter niet hielden maar regisiandig in zee vielen en omsloegen. Ongeveer tachtig personen die zich in de eerste koot hadden begeven, verdronken. De pogingen om de groole boot in zee te bren gen mislukten en de boot geraakte intusscheu in brand. De groole mast en de bezaansmast vielen spoedig op het schip en hebben waarschijnlijk eenige meoschen gedood. De achtersteven van bet schip sloeg onder het bovendek uiteen. De boot met 34 personen waarin Mac Donald zich bevondlag slechts zes daim boven water en bleel bij het brandend schip totdal dedagaan- biak. Er was geen buskruid aan boord dit was weggeruimd, doch wel gedistilleerd, hetgeen waarschijnlijk de oorzaak was dat de achter steven sprong. De waanzinnigheid van verzchei» dene peraonendie zich in de geredde boot bevonden ontstond zegt Mac-Donald door het drinken van zeewater. Hij zelf zegt dat hg zich daarvan onthieldbehalve nu eu dan een mondvol. Hij heeft een dagboek gehouden tot twee dagen vóór zijne redding. Dingsdag jl. is de groote opera te Parijs geopend. Gelijk men zich misschien herinneren zalwas de opera aanvankelijk bepaald in den tijd der wereldtentoonstelling de groote kosten deed echter den bouw over een langer reeks van jaren verdeelen en de opening werd ver daagd tot 1870, toen het verbranden van het bestaande operagebouw weder de voltooijing verhaasten deed. De schouwburg kost 14 millioen guldener is slechts plaats voor 2194 toeschouwers, niet tegenstaande hij een inhoud heelt van 430,000 ellen. Maar groote ruimte is moeten besteed worden aan inrigtingen die met het tooneel zelf niet in verband staan. Zoo is er een stal voor 71 paarden, voor tooneeldienst, ruiterpiket, dat de wacht houdt, de Keizerlijke lijfwacht, die 30 ruiters telt, de hofrijtuigen, voorrijders enz.voorts een politie-bureautwee wacht kamers voor de infanterie een reeks vertrekken voor het hofpersoneelremises voor de hofrij tuigen enz. Dan is er een bloemen- en een handschoenenwinkel in het gebouw zeer ruime foyers, ook en vooral voor de danseuses, en eene andere wachtkamer voor de betrekkingen van deze, aan wie het onder eene boete van 5 francs verboden is te scherp op deze te letten. l>e kleedkamers voor de zangers en zangeressen bestaan uit vier apartemenlen anti-chambresalon, badkamer en kleedkamer. Voor de zangers zijn vier en twintig vertrekken bestemd en even zooveel voor de zangeressen; een electrische telegraaf verbindt die kamers met het bureau van den regisseur. Het tooneel is 70 el diep en 30 el breed 700 koorzangers kunnen tegelijk op het tooueel zijn. Alle schermen kunnen door stoomkracht verplaatst worden. Nog eene bijzonderheid verdient vermelding de corridors rondom de loges zijn acht el breed; ingeval van brand is,'dank zij deze ruimte, de zaal in minder dan drie minuten te ledigen. De pracht van dat gebouw is onbeschrijfelijk; de bladen wagen zich niel aan eene schels die toch onvolledig zon zijn. Vrij algemeen is men ontevreden dat van de eerste voorstelling in de nieuwe Opera een gala voorstelling is gemaakt, en diegenen zijn uit- genoodigddie beter dan iemand hel genot om de voorstelling bij te wonen zouden kunnen betalen. Men had gewenscht, dat de opbrengst van de legen hooge prijzen verhuurde plaatsen voor de armen zou worden bestemd; doch nu zullen alle kosten worden gemaakt voor eenige uitverkorenendie er niets voor zullen betalen. De Parijzen aars hebben Ledr u-Rol li n den vader van hel algemeen stemreglwaarop zij zoo trolsch zijn en waarvan zij zooveel misbruik maken met de meeste eerbewijzen ten grave gebragt. Hel lid van het voorloopig bewind ia 1848 heelt als doode de populariteit terugge kregen, die hij bij zijn leven sedert de July- revolutie niet meer heelt gekend. Hoewel de nationale vergadering, die vacantie had, niel officieel was vertegenwoordigd waren veel afge vaardigden gekomen om den grooten redenaar van voor 25 jaar een laatst vaarwel toe te roepen. Het heelt de aandacht getrokken dat de kist geplaatst was in een lijkkoets der tweede klasse. Zij was geheel bedekt met immortellen-kransen. Vooral merkte men een zeer grooten op die omstrengeld was door een driekleurige vlag. Zoo groot was de stoet, die het lijk naarPète Lachaise wilde vergezellen dat de circulatie op vele plaatsen gestremd was. Op bet kerkhof was ook Victor Hugo, naast hem Arago. Alle repn- hliekeinsche dagbladen waren vertegenwoordigd. De Heer Maillartsecretaris van den overledene, is de eenige geweest, die de redevoering heeft gehouden. Hij heeft den staatsman en den mensch verheerlijkt in sierlijke taal. De afgevaardigden Crëmieux en Brisson die wenschten te spreken, hebben op verzoek van de familie van het woord afgezien. De plegtigheid werd opgeluis terd met kreten als: «Leve de republiek I" «Weg met de koningen I" enz. Men schat het getal van hendie de begrafenis hebben bijge woond op 60,000. ql Het provinciaal geregtshof van Overijssel opende Dingsdag morgen ten 10 ure zgoe zitting in het paleis van justitie le Zwolle en was op de rol der behandeling het altereeisl geplaatst de zaak contra Jacob Wolff en L E. J. Scheurleer, woeger'directeuren der thans gefailleerde Over ijsselse hc bank. liet hof was samengesteld uit mr. de Brujn, voorzitter, mr. Hersteld, mr.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2