V r ij d a g* 15 Januarij 1875. y y u |y m «aê22 71. Nederlandschk Centra al-Spoor weg. hh a huh bh Biligenci-Diensten .S.rLrArfri^'TjJ B B H *T M van den Heer A SCHIMMEL alleen Zat, 0.27, 11.00 2.20, 3.25, 8.15. r Amersfoort OOSTRRSPOORWEG. I I I I I B H f4 III Van Amersfoort niar Maanbergen 'smorgens 7.op den eersten trein naar Arnhem en Van Amersfoort naar Bameveld 8.15 's avonds. 6.55; 9.40. M W Van Bameveld naar Amersfoort 7'/t 'i Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /Ifranco per post 1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 CU; elke regel meerder 10 Ctslegale, offlciële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cteeff, te Amersfoort Bureau Amertjoorltcke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vak Dm an Wijnstraat Botterdam. Hulpbank ie Amersfoort. Tot het geven van gelden Ier leen zal eene Commis sie uit het bestuur op MAANDAG, den 18. JANUARI aanstaande, 's namiddags van hal/lwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunoen aanmelden. Iulichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur, de hceren B. E. Herschel, W. A. CroockewitM. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Saste van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW. President. J. APELDOORN Penningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende do le helft der maand December 1874. plaats van ramen der geadhesseerden. bestemming. 1. A. J. VerschuurAmsterdam. 2. G. v. Grieken. 3. P. A. v. d. Uithoorn 4. Wed. D. Groothuizen s Van de Hulpkantoren Barneveld. 8. VermeulenUtrecht. 6. H. van de Brink Lunteien. 7. Wed. v. d. Brink Utrecht. Soest. 8. J. MulderAmsterdam. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. De nieuwe Spaansche minister van finan ciëndie voor de liactementen vaneen groot leger, met een leger van generaals en officieren en daarom ook voor een gevulde schatkist moet zorgen heeft een eerst gesprek gevoerd met den Heer Roger Eykyn agent van het Londensch comité van houders van spaansche effecten. Beide heeren hebben zeer genoegelijk gepraat en tevens was de niislag daarvan dat aau die houders veel hoop op bevrediging hunner wen- schen door den minister werd gegeven. Meer dan hoop te geven kon zijne excellentie niet. Er kunnen derhalve nog geen spaansche cou pons. worden geknipt, voor geld inwisselbaar. Alfonso XII, koning van Spanje, isle Bar celona met veel geestdrift ontvangen geworden en heeft verklaard dat hij onder de vele titels welke hij bezit, op den titel van graaf van Barcelona het meest tiotsch is. Ook te Sara- gossa is hij piegtig tot koning geproclameerd. In zijne hoofdstad wordt hem insgelijks een schitterende ontvangst vooi bereid waarin trou wens elk nieuw staatsopperhoofd dch te ver heugen heeft. Zijne moeder is te Parijs gebleven bij heeft zoo als men weet, aan den correspondent van den Netv York Heralddie hem vroeg o'. mama mééging, met nadruk verklaard: «neon, zij blijft hierj" intusschcn zijn er Spanjaarden die verlangen dat de cx-koningin Isabella te- rugkeerc, doch niet te Madrid, maar te Bar celona haar verblijf neme; volgens geruchten zou zij Palma tot woonplaats kiezen. Vermoedelijk zal deze wcnsch althans voor eerst niet vervuld worden. 's Kor.ings zuster, ut- gravin Giigenli zal de honneurs van het palcis ophouden. Volgens den Ooservcr zou reeds een echtgenoot voor den koning gevonden zijn dit Londcnsche weekblad berigtle namelijk dal de zeventienjarige Alfonso vóór zijn vertrek uit Parijs verloofd is geworden mei zijne nicht, donna Maria de los Mercedes, derde dochter van den hertog van Montpensier en jongste zusier der gravin van Parijs; doch een Parijsch telegram verklaart deze tijding voor valse h. Uit Berlijn verneemt men dat Duitschland Oostenrijk en P.usland weldra den nieuwen ko ning van Spanje zullen erkennen hetgeen bijna gelijktijdig door de andere Staten geschieden zal. Zijne regering te Madrid welke zelve zich «regentschapsbewind" noemt, heeft reeds ver scheidene maatregelen genomen alles behalve in overeenstemming met de «liberale" gevoe lens waarmede de jeugdige monarchnaar men wilbezield is. Zoo b. v. is de jury afgeschaftaan de mon delinge en openbare behandeling van strafge dingen een einde gemaaktzoo vermelden de correspondenten van enkele Engelsche bladen een besluit, bepalende dat bel koninklijk wapen in den linkerhoek van alle officiële stukken en op de standaards van het leger geplaatst moet zijn, en een ander, waarbij de orden en titels der grand«6 weder ingesteld worden. Ofschoon van ondergeschikt belang verraden deze twee laatstgenoemde toch zekere zucht om den weg te betreden die leiden moet tot vernie tiging van het werk der revolutie van 1868, welke de bouibonsche dynastie van den troon joeg. Ziehier hoe Castelar over de zaak denkt. Ik heb mij bedrogen"zeide hij tot den correspondent van den Tempt, die zeer met hem bevriend is»ik heb mij bedrogentoen ik meende dat het Spaansche volk kan beoordeeld worden als andere volken van Europa. Het is vol Muorsch bloed. Het is een Semielisch volk. Het begrijpt niets van onze staalkundige onder scheidingen. Het slaat altijd lot uitersten over. »God is groot en Mahomeo is zijn profeet". Al zijne meeningen zijn even volstrekt als dit axioma van eene dweepzieke godsdienst. Mijne politiek werd overwonnen door de onhandelbaren van de linkerzijde. Be politiek van Canovas del Castello zal overwonnen worden door de onhan delbaren van de regterzijde. Dat staat geschreven. Hij is handig, eerlijk en wil het goede maar hij zal geslagen verpletterd vernietigd worden door de reactie en het zal geene reactie zijn gelijk in andere landen, maar eene Spaansche, eene Arabische reactie er. deze zal de canlon- nalislcn weer in 't leven roepen en dan zal men weer van voren al aan gaan beginnen." In Duitschland zijn de gemoederen weder bedaard. De Rijksdag heelt de wet op den landstorm bij tweede lezing aangenomen. Ail. 2 krachlens hetwelk de landweer in voorko mende gevallen door manschappen uil den landstorm kan worden aangevuld is bij hoof delijke omvraag aangenomen met 176 tegen 104 stemmen. De Rjjks-commissaris, generaal Voigts- Reu loonde aan dat hel ontwerp onmogelijk kon worden beschouwd als gegrond op een offensieve politiek. Dat de toestand in Frankrijk zorgbarend wordt, wie zal hel ontkennen Het volk acht zich lol heden wel veilig onder hel bestuur van maar schalk Mac Mahon doch zoo deze er eens toe gedrongen weid zijn ontslag te nemen en het gezag neer te leggen, door de tegenweiking van de Nationale vergadering van welke luimen het land op dit oogenhlik den speelbal is, wat zou men dan aanvangen Mac Mahon zelve erkent dat geen zamenstelling van een nieuw kabinet mogelijk zal zijn zoolang de vergadering de handen niet aan het werk heelt geslagen en omtrent de constitutioneele wetten uitspraak heeft gedaan. Men vreest echter aldan nog lang geduld te moeten hebben. De Deensche Volksvertegenwoordiging hield zich dezer dagen bezig met eene schouwburg- kwestie. De oppositie was zeer ontevreden over de groote sommen voor een nieuw gebouw besteed en noemt dat een monument op bet graf van 't regl der Volksvertegenwroordiging op de con ti 61e der schatkist. A 11 e r 1 e i. In hel afgeloopen jaar is de laatste geinige van den polilieken moord op Lodewijk XVI gepleegd, overleden; namelijk, Louis Henry Sanson, zoon van Louis St. Cyr Sanson, uit voerder der criminele vonnissen van het baljuw schap Parijs. De nu overledene hielp zijn broeder Charles Henry bij de voltrekking van het vree- selijk vonnis. Ter bijwoning van het feest der Leidsrhe academie op 8 Fcbr. a. s. zijn aan al de leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal uitnoodigingen toegezonden. In Belgie heeft de schatkist 10 millioen gulden disponibel gesteld voor deo aanbouw van scholen. Maar onderwijzers 1 Alleen in West-Vlaanderen zijn 77 onderwij zersplaatsen vacant. Den Isten dezer is in Noorwegen eene wet in werking getreden waarbij aan Noorweegsche schepen de verpligling wordt opgelegd om in geval van aanzeiling met een ander schip aan dit laatste alle mogelijke hulp te verleenën en niet door te zeilen zonder vooraf aan hetzelve hunnen naam, de haven alwaar zij te huisbe- hooren alsmede de plaats van waar zij komen en die werwaaris zij besiemd zijn medegedeeld te hebben. Overtreding van dit voorschrift wordt met boete en gevangenisin sommige gevallen zelfs met luchthuis gestraft. De quaeslie van het aanleggen van een tunnel onder het Engelsch Kanaal wordt ernstig ter harte genomen en bestudeerd. Het Journal afficiel geelt dienaangaande eenige inlichtingen, waaruit blijkt, dat dit reuzenplan zijne oplossing nijbij is. De rigting, die de tunnel nemen zal, is van de baai van St. Marguerite ten oosten van Dover naar Sangatta ten westen van Calais. Er heelt zich een maatschappij gevormd met een kapitaal van twee millioen om twee verticale putten te boren op de Fransche kust. Ontdekt men dan dat de gesteldheid van den bodem gunstig is dan zal zich een tweede maatschappij vormen met een kapitaal van vier millioen om de boring te beproeven van twee gangen in horizontale rigting ter lengte van eenige honderden ujcw-is. Gelukt die tweede onderne ming dat zal de maatschappij zich definitief constilueoren Ier voltooiing van hetwelk. Een Engelsch Franscli comiié. dal ondersteund wordt door twee spoorwegmaatschappijen houdt zich zeer ijverig met de verwczcnlyking van dit plan bezig. Loid Richard C.rosvenor is voortiiier van de Engelsche en de lieer Michel Chevalier van de Fransche aldccling van dit comité Het heeft

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1