man mr. J. RThorbeckewien gij zooveel ver schuldigd zijl." Met verbazing zeggen wijomdat wij niet handen gedacht, dat jongelui van eene 8 de en 4de klasse eener H. B. 5. in staat waren iets te doen, dat veel heelt van naschreeuwerij. Wij viagen u: Zijt gij in staal de verdiensten van eenig staatsman te beoordeelen Wij geloo- ven dit uiet en verklaren tevensdat wij het «Ikeurcndat gijdie nog maar toekomstige staatsburgers zijl, reeds nu io het openhaar uw oordeel over het gedrag va* een staatsman uitspreekt. Gij will niet nagaan welke de oorzaak der weigering is. Zoudt gij dat wel kunnen? Bovendien: Is hel niet dwaas uwe afkeuring over de weigering uil te spreken zonder de oorz&ak er van in aanmerking te nemen Gij hebt waarlijk een zeer onhan dige dienst bewezen aan de zaak Thoibecke want gij hebt bij menigeen niets verwekt dan een spotachtig Ueiijeol eene ontboezeming als «wat pedant." Hol schijnt, dal gij bepaaldelijk als H. B. S. leerlingen hebt geschreven. Gij hebt dus niet alleen titelven maar ook ons en alle andere II. B. S. leerlingen bespottelijk gemaakt. Daarom vootal hebben wij gemeend u dit te moeten schrijven, opdat het publiek wete, dat er ook H. B. S. leerlingen rijn, die uwe gevoelens niet deden. Bovendien Genoemde weigering en uw adres zullen aan den loetn van Thorbecke niets afdoen. Ghu.m.vgk.v 25 Januari'1875. De leerlingen der li. H. BS. 'óde klasse Lit lumièrc nous uient du Nord. Of de Groninger schooljongens dit manifest met of zonder medeweten hunner onderwijzers hebben gepubliceerd is nog onbekend en liet is wel wetenswaardig, ook in het belang van het Mid delbaar Onderwijs, dat dit word! opgehelderd. De Nieuwe Belt. Cl zegt daarvan «De leerlingen onzer Hoogere Burgerscholen schijnen n:el hunnen vrijen tijd geen weg te weten nu liet weder lot wandelen weinig uit lokt. Zij gaan zich, net als groote menschen tnet de openbare aangelegenheden bemoeijen. Kerst hebben wij gehad een adres in oplima forma van leerlingen der hoogere burgerschool te Dordrechtdie hun booge afkeuring meenden te moeten uitspreken over de beslissing van den minister van binneniandsche zaken terzake van Thorbeckes standbeeld, en thans is in de Groninger dagbladen een manilest verschenen van de leerbngen der hoogste klasse van de Dijks H. B. school te Groningen die daaiin hunne vet baring ie kennen geven over het adres van de Dordsc-he jongcheeren. Van welke school nu de leerlingen aan de beurt zijn oui een advies te geven ingezonden Mijnheer de Redacteur Een kort woordje s. v. p. over een en ander dal in uw blad gevonden wordt omtrent de laatst gehouden vergadering van de afdeeling Anti-schoolwetverbond. Door vacantie en bezig heden werd ik verhinderd dit vroeger te doen. Op het artikel van den heer A. M. Kollewijn wilde ik gaarne het volgende antwoorden hoewel het niet mijn doel is te polemizeeren, ik wil slechts aanvullen. 1*. Wanneer de discussion ter verg. op theolo gisch terrein gekomen zijnhoewel ik het niet inzie dat we daar huilen kondenzijn zij daarheen geleid door de tegenwerpingen van de twee Israëlietiscbe hceren en Ds. kul ff. 2°. Moet ik er nogmaals tegen opkomen wanneer de heer K. en passant neutraliteit met volmaaktheid gelijk slclL Wij eischen niet dat de menschen volmaakt zijn. Veel minder eischen wij volmaakte neutraliteit, want neutraliteit is per sc een onmogelijk onbestaanbaar ding. liet is voor ons reeds veel gewonnen wanneer men de z. g. neutrale onvolmaaktheid, d. i. het éénzijdige sectarisme der modern-religieuse lichting van de Staatsschool erkent. 3°. Het valt mij ietwat tegen van den heer k. dat hij, schoon welligt onopzettelijk, mij andermaal eene absurditeit in den mond legt Althans voor rnij is het eene ongerijmdheid, wanneer ik die den Slaat het schoolmeesteren bestrijdvan dien Staat zou eisehen een school voor mijn kind naar mijn godsdienst. Mijn ouderhart zoekt als elkeen de beste inrichting die ik voor rnijn kind krijgen kannaar mijne godsdienstige overtuigingmaar de Staat bezet eerst alles, zoodat de weg tot vrije handeling ▼oor mij en een ander totaal versperd is in dezen zin redeneerde ik. De peroratie van den heer K. zelf komt mij helpen. Zij sluitrede ismen moet tegenwoordig meer weten dan men betalen kande burger kan dit niet, dus moet de Staat het doen; de Staat kan niet voor elke gezindte scholen oprichtenergohij sliclrte openbare neutrale scholen A W. z: de Staal verbicde elke karakteristieke uiting eener godsdienstige lich tje in zijn school, bezette eerst geheel bel land met zijn inrichtingenen de parucuheren of gezindheden doen de rest zoo oncludeet de heer K. lloch ik besluit daarentegenergo waar de consciëntie begint, eindige de wet dal de Staal eerst particulierencorporaties en kerkgenootschappen late werken cn daarna ■too noodig aanvullc. Dit is veel liberaler. Staat houde er geen onderwijs-monopolie op na. Wie toch geelt den Staal het recht een ze- delcer nit de aanwezige gezindheden te extra- heerenen mij, door spreken en zwijgendoor doen en laten te dwingen daarmede te yreden te ziin1 Doch liet is oud nieuws. Ook Thorbecke sprak het in de Kamer uit dat zim pohtiek Christendom boven geloofsverdeeldheid liet eene licht waswaarvan alle confessies stralen wa ren 1 Is dit nu neutraal cn liberaalof éénzijdig en lieerschzuchtigDe Staal late zijn aiover- heerend stelsel varenlate eerlijke concurrentie open voor elkeen, cn bekostige alle onderwijs zooveel mogelijk uit den zak der gcbiutkers. Voorts moet ik zeggen, nu de heer K. zijn historische kritiek herhaaltdat ik niet wil ge acht worden in te stemmen met zijn oordeel over twee door hem genoemde feiten. Daarom een enkele opmerking hierover. Omdat de tijd toen te ver heen was heb ik ter verg. slechts den indruk willen gevendat ook wij de historische kritiek niet schuwen. De redenen van het wegzenden der schepen door Prins Mauritsvind ikgelijk de heer K. die aangeeft, ook in Wynne's Vad. Gesch. 3e druk. In den 2en druk echter niet. Hierin heeft hij de nationaal bekende beschouwing van het feiten doet Maurits dapperheid daarin uitko men. Motleyeen historicusdie toch vrij wat beteekentwijst in dezen geest herhaalde malen op liet feit. Hij zegt o. a.(naar mijne vertaling) Maurits had inderdaad een grootsch besluit genomen. Geheel uit eigen beweging, zonder met iemand te raadplegen, geelt hij kalm bevelen, dat oorlogs- en transportschepenbooten en schuiten te gelijk in zee zouden gaan. Daar het reeds lang gevloeid hadwaren de weinige sche pen die aan den grond waren geraakt vlot ge worden en de gansche groote bijna ontelbare armada stak weldra in zee. Nimmer werd door een krijgsman heUlhaftiger besluit genomen." Enz. Tot we nader met de gronden van den heer K bekend zijnhouden we het met Motley. Van meerdere gezaghebbenden zullen we nu maar niet spreken. Het oordeel van den hr. K. over drijfveér ooraaak en doel van den 80jarigen oorlog raakt kant noch wal. Deze casus belli laat zich door geen cijfer termineeren. Hoeveel Roomschen en niet-Roomschen er waren, doet er niet toe. Evenmin het feit, dat in dien oorlog eerst later het motief duidelijker werd en ontwikkelde. Ik zou kunnen vragenwas de vrees voor de Spaansche inquisitie gegrondHoelang duurde die vreestot 1648Immersals men zich eenvoudig de vraag steltwaarop stuitten de onderhandelingen telkens af, lost de strijd- kwestie zich opwordt het brandpunt aange wezen. Wij staan dus nog niet toedat de Calvinistische zelfstandigheid en drijfkracht voor louter polilieken vrijheidszin aangezien worde. Ten slotte nog dit. Ik heb op 't laatst der discussiën de Moderne heeren gewezen op het goed recht der menigte als ze hen ongeloovigen noemen, daar zij het eeuwenoude voorwerp des geloofs verwerpen. De woorden moeten hun beteekenis behouden. Laat de Modernen eigen namen geven aan hun eigen begrippen van «geloof, doopwedergeboorte etc.' Nu goochelt men er mede. Ik heb ook geloof, zegt men. Goed. Maar welk geloof? Geloof, dat vleesch beter is dan been is ook geloof. Intusschen M. de R.dank voor uw geduld. Kampen, 12 Jan. '75 C. MULDER. Ondergeteekende betuigt gaarne zijne Instem ming met bovenstaand schrijven. A. BRUMMELKAMP. P. S. Hel ligt niet aan de bereidwilligdheid der Redactie dat mijn artikel eerst nu geplaatst wordt. Kampen, 27 Jan. C. MULDER. (Volgens onzen regel, aan alle rigtingen ter vermijding van eenzijdigheidgelijke publi- citeitsregten in de Amersf. Ct. toekennende plaatsen wij het bovenstaande stukofschoon artikelen, die 'tzij direct of indirect godsdien stige of kerkelijke zaken aandoen, ons gansch niet aangenaam zijnzoodat wij inzenders dringend moeten verzoeken zooveel mogelijk builen dat terrein te blijven. Hel stuk is niet vroeger dan gisteren. Woens dagnamiddag, dooi ons van den Heer C. Mulder ontvangen. Red. Amersf. Ct.) AMERSFOORT, 28 Januarij 1875. De verkooping van hoornen, brandhout en palenDingsdag jl. door Hceren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort gehoudenheeft f 1011.— opgebragt Mevrouw J. C. W. van Werkhovenvan Zinnincq Bergmann isin plaats van wijlen Mevr. Wed. van Werkhoventot regentesen de Heer Mr. J. van der Leeuwis in plaats van widen Dr. A. van der Leeuw Cm. benoemd tot regent van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis te Amersfoort. Het kasteel Stoutenburg is, voor afbraak, uit de hand gekocht door de Heeren Koek te Lienden en Tonissen te Tiel. Koopprijs is ons niet bekend. Eenige dagen geleden is door de politie te Amersfoort in bewaring genomen een beschonken persoon die, op de langestraat te Amersfoort, zich het hoogst zeldzaam amusement veroor loofdeom milddadig onder het publiek geld te werpen en alzoo een concours van geldgrab- belarij te organiseren. Later is gebleken, dat dit geld afkomstig was van den verkoop van gouden kettingen welke door hem te Amersfoort warén verkocht en toebehoorende aan een ander persoon in wiens gezelschap deze dorstige geldstrooijer actief was geweest. Eenige weken geleden werd uit een lessenaar op het goederenbureau van het station des Cen traal- en Oosterspoorwegs te Amersfoort geld ontvreemd en is hijdie verdacht wordt deze ontvreemding te hebben gepleegdthans naar de gevangenis te Amersfoort overgebragtzijnde te Utrecht aangehouden, nadat hij zijn kost huis te Amersfoort verlaten had en sedert niets meer van zich liet hooren. Gisterenmiddag is door het omvallen van een pot met kokend vel in eene kleineook brand stoffen inhoudende keuken van een huis aan de Langestraat te Amersfoortbelangrijke vlam ontstaan. De bewoner en zijn echtgenootdie zich onmiddellijk met het hlusschen der vlam bezig hielden en daarin weldra slaagden, hebben echter daardoor hier en daar beduidende brand wonden bekomen. Woensdag 3 February aanst. zal blijkens achterstaande advertentie, de vierde openbare uitvoering der Rederijkersvereeniging tJoosl van den Vondel" in bel gebouw Annciiia ten voor- deele der algemeene armen plaats hebben. Het doeldat deze vereeniging zich heeft gesteld namelijk deze voorstelling in het belang der armen te geven is zeer loffelijk. En nu de op te voeren stukken «De oude klokkenist", een tooneelstuk in flinken gespier- den stijl geschreven, den geest der episte Fi an - scbe revolutietijden aan het einde der vorige eeuw, zouder ruwheid, krachtig wèergevende mag, naar wij vernemen, worden waardig ge oordeeld de aandacht der tooneelminnaren te boeijen. Met levendige verbeeldingskracht ge schrevenwordt die tijdgeest daarin met aan trekkelijke duidelijkheid afgemaald. Hoewel nog nimmer ten tooneele gevoerd, zijnde manuscripi, mag men evenwel vertrouwen, dat dit stuk uitermate zal voldoen. Het kluchtspel hetwelk de voorstelling be sluit, is eene aaneenschakeling van komieke scènes en traveslis, waarbij Oom Pelshank op eenen goeden morgen allerhande onaangenaam heden overeenkomen. Het is dei halve te verwachten dal hel goede doel, hetwelk de Rederijkersvereeniging zich voorstelt, door beduidende opkomst van het publiek zal worden bevorderd. Burgerlyke stond vau Amersfoort. GEBOREN: 21 Jan. Aalt, z. van llarmen van den Hoorn en Maria Kraan Rijk, z. van Rijk van Bennekom en Johanna van der Velden. 22 Jan. Jacoba d. van Teums vao Qoik en Rikje Veenschoten. Fiancina d. van Theodorus Suuilljee en Maria Fenna Hen- drika. Evert, z. van Aart de Wijs en Eli sabeth Elberls. Meijer, z. van Levi Seelig Stern en Alida Goudsmil. —26 Jan. Gerritje, d. van Jan Frederik van Diermen en Kornelia van Diermen. Albertusr. van Wouter van Groeneslijn en Glasina Waterkoorl. Rijk, s. van Jan Wester laak en Gerafda Donkerman ONDERTROUWD 22 Jan. Theodorus Ver heuvel en Elisabeth Margriet» van der Maath. GEHUWD 27 Jan. Herrie Michels en Rachel van Gelder. OVERLEDEN 22 Jan. Een levenl. aang. k. m. gesl. van Barend van de Water en Jannigje van de Kamp. Een levenl. aang. k. m. gesl. van Hendrik Coiuelis Lambregts en üeuiruida

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2