bescheidentoch tot de dapperheid van Maurits in dezen. Van Metereu insgelijks tusschcn de regels, maar vrij duidelijk. Uur spreekt van de bescherming Gods «ge vende zijne Excell. (ie voursichtigheyt.' Over do taalkundige beteekenis van dit woord zwijgen we thansinsgelijks over hel voor en tegen van hel wegzenden der schepen enz. uilweiding hierover hoort ineen historisch tijd schrift thuisniet in een courant Maar we vragensluit voorzichtigheid dapperheid uit Waarom liet bevel aan voorzichtigheid cn niet aan dapperheid toegeschreven, daar het eerste toch een mindere graad van lof is? Noem de daad voor een oogenblik voorzichtigheid maar bezie dan ook de omstandigheden en de gevolgenen men zal moeten erkennendat een lafaard liefst niet zoo voorzichtig zou ge weest zijn. Kortom, wij achten de bewering van den heer K. niet bewezen. Wij blijven bij de na tionaal bekende beschouwingal dreigt deze door de kritiek van Prof. Wynne c. s.niet lang meer eene nationale te zidlen blijven. De lezers van uw blad M. de R.zullen zeker met ons van gevoelen zijn, dat het onkiesch iselkander aangaande het al of niet bezitten van bronnen of historische kennis te insinuee- ren daarom geen woord hierover. Onder dankbetuiging voor uwe welwillend heid stappen we hiermede van deze zaak af.' Uw. dw. dn. kamfer A BRUMMELKAMP 2 rebr. so. c MULDER AMERSFOORT4 February 1875. Dingsdag den 0 Februarij 1875, des namid- dags te één uurzal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: I. Kohier van den hool'delijken omslag dienst 1875, met reclame legen den aanslag van IF. J. 11. Quo*. Ontwerp-bosluit tot afschrijving van aanslagen in den hoofde' sen omslag en de hondenbelas ting dienst 1874. wegens vertrek, enz. Benoeming van leden der stembureaus voor de verkiezingen in 1875. Dingsdag 2 Maart e. k. zal de verkiezing plaats hebben van een lid voor den gemeente raad van Amersfoort, ter vervulling der plaats van den ileer .4. J. Ros, die, tengevolge van zijne benoeming tot gemeente-ontvanger, en van de aanvaarding dezer betrekking, heeft op gehouden naai he^voorschrift der gemeentewet, lid van den gemeenteraad te zijn. Wij vernemen dat de te Amersfoort gevestigde oud-studenten van de Leidsche Hoogeschool voornemens zijn een adres aan te bieden aan den Senaat der Leidsche Academie, bij gele genheid van hel ."JOUjarig bestaan dezer Acade mie hetwelk aanst. Maandag 8 Februarij zal worden gevierd. Tot lid (1 r provinciale Staten van Gelderland is, ter vervulling der plaats van den, tot ad ministrateur van financiën in Suriname benoem den Heer .4. baron Schimmelpenninck can der O'jethans gekozen de Heer F. IV. J. baron van Aylva van PaüandU.te Putten, rnet 281 van de 344 uilgebragte stemmen. Den 29 Januarij jl, zijn de eerste voorberei dende werkzaamheden aan het Herstellingsoord dc Trompenberg nabij Hilversum aangevangen. Opmeiingen zijn gedaan en de grenspaaltjes gezet voor hel plaatsen van gebouweu en het graven der groote put. De godgeleerde faculteit der hoogeschool van Utrecht heelt in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer bedenkingen en bezwaren ont wikkeld legen liet ingediende ontwerp van wet tot regeling van het hooger ouderwijs. Volgens dal ontwerp zal er geen facolteil der godgeleerd heid meer zijn zelfs geen faculteit der gods dienstwetenschap. Wel zal de godsdienstwelen- schap tot de vakken van onderwijs behooren en ook hel doctoraat in de godsdienstwetenschap (en wijsbegeerte) verkregen kunnen worden maar dit zal dau jn in de faculteit der letteren. Biet ernst en nadruk komt de godgeleerde facul teit der hoogeschool »e Utrecht op tegen de opheffing van de faculteit der godgeleerdheid aan de Nederlandsche hoogcscholen. De burgemeester van Leiden heeft van wege een oud-student der Leidsche hoogeschool, Mr. in de regtenlandeigenaar op Java en sinds 1841 aldaar woonachtig, het aanzienlijk bedrag van 53UU ontvangen om den armen dier gemeente een buitengewone uitdeeling in spijs en drank te verstrekken op 8 Febrt.arij a. s.ter gelegen- held der Tiering ian het 3c een. leest der leidicbe hoogeschool. In de Folies Dramatiques wordt thans een opera-boude opgevoerJ van zekeren heer Vasseur, «elileld: La blanchitseuse de Bergen-op-Zoom Vol gens den tekst ligt hetsladje in de de Zuiderzee. Welke geografen lol zelfs op hel looneel die Franschen! Te Enkhuizen heelt men ontdektdat een bedelaar die daar se Jerl jaren op krukken rond liep, mijne beenen zeer goed kan gebruiken. Algemeen is de verontwaardiging der Enkhuizers, die zcodanige curiositeit niet hadden verwacht. Te UJenhoul heeft drie weken geleden eene ongehuwde vrouw hel kind, waarvan zij toen bevallen is, den hals afgesneden en onder haar bed verborgen. Hel is daar thans in verren staat van ontbinding gevonden. De ontaarde moeder heeft hel misdrijf bekend. Hel provinciaal gereglshof in Noordholland heelt Willem Volkers, vroeger koopman te Amsterdam, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde 27 valschheden in geschriften van koophandel en het 27 maal des bewust daarvan gebruik maken en hen» deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf tan vijf jaren en betaling van 54 geldboeten, ieder groot fbO. De uitvoer van oude hoeden voor de Oost- Indische eilanden is een nieuwe tak van industrie, die wel de aandacht van de «ouw kleer" waardig is. De bewoners der Nicobar-eilanden ,een groep in den Indischen Oceaan hebben eene groote voorliefde voor deze afgedragen hoeden. Een geregelde handel in deze aitikelen heeft plaats lusschen Calcutta cn Nicobar. De oude hoeden worden betaald met kokosnoten. Als nu onze Zondags hoeden zijn geworden ut?ke hoeden en dan nog wal gedragen worden, kunnen ze nog best voor hoofdtooisels der voor melde eilanders pareren. De Chinezen hebben den geneesheer, die den overleden Keizer heeft behandeld, hel hoold doen afhouwen omdat hij den Keizer niet heeft weien te herstellen. Bijzonder hemelsch w oidt bet zoodoende voor onze Esculapen nietzich in hel Hemelsche Rijk niet der woon te vestigen. De Parijssche politie heeft dezer dagen beslag gelegd op eene aanmerkelijke hoeveelheid wa penen. Na afloop van den jongsten oorlog werd eene groote massa verkochttegen eene schrif telijke garantie van de koopers dal die wapenen als oud ijzer behandeld zouden worden. Het schijnt echter, dat de verleiding velen te groot was en de wapens zijn ter verkoop aangeboden. Bij eene huiszoeking in den Faubourg St. Antoine vond men slechts even 4000 bajonnetten en 1800 geweren van vertchillende soort. Uit de boeken der kooplieden bleekdat eene groote hoeveelheid reeds vei kocht was en thans wendt de politie alle moeite aan om de koopers op te sporen" Hel blijkt dus, dat Parijs nog niet zóó geheel ontwapend is, als de vredelievendje conservatieven wel wenschen. Men heeft te Parijs op de bals een aardige gewoonte ingevoerd. Bij het binnenkomen ont vangen de dames een dolk en de heeren een insignedat zij op den rok spelden eu dat het wapen van een stad draagt. Zoodra de muziek begint, trekken de dames den dolk uit de schede, en die dolk is een waaijer, waarop eveneens het wapen van een stad is afgebeeld. De heer en daine die hetzelfde wapen hebben, dansen den eersten dans met elkaar en zitten naast elkaar aan het souper. De dolk-waaijers zijn allerliefst en getuigen van den smaak en de kunstvaardigheid der parijsche werklieden. Met eene meerderheid van 182 stemmen (425 tegen 243) heeft de Fransche nationale verga dering aangenomen het amendement-Wallon dat betrekking heeft op het regt van den pre sident der republiek de kamer te ontbinden en mitsdien besloten dat hij dit regt kan uit oefenen mits de senaat er geen bezwaar tegen hebbe. De politie te Rijssel waakt met groote zorg voor dc uilvoering der wet op de dronkenschap maar zoo die wet hoogst zedelijk is moet men erken nen dat tij kostbaar is ook. In 1874 heeft zij aan den staal niet minder dan honderd duizend francs gekost. De dagvaardingen toch geschieden allen door tusschcnkomst van deurwaarders en kosten zes francs per stuk. De meeste dronk- l aards zijn onvermogend van daar hel nadeel. Keuiiisfrevingon. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te welen dal aantevangen op Maandagden 8. Februari e. k., door de Schutterij dezer ge meente tal worden Gevuurd op hel terrein genaamd de Vlasakkersnabij de Piramidegelegen rechts van den straatweg lusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig tal zijn. Amersfoortden 3. Februari 1875. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelei op art. 15 der wel van den 26. Mei 1870 (Siaatsblad n\ 82), betrekkelijk de GROND BELASTING. Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal eene opgave der uitkomsten van de meting en schatting, bedoeld bij de artt. 15, 23 en 43 der aangehaalde wetgedurende dertig dagen te rekenen van hedenop de Secretarie der gemeente ter inzage ligt, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 3. Febiuari 1875. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. 1* ii b I i c a t i o. De COMMISSARiS des KONINGS in de provincie UTRECHT Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht, dd. 28 Januarij 1875 no. 43 Gelet op art. 11 der wet van 15 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden a. Dat de Visscherij binnen deze provincie wordt gesloten van den 1. Maart tol en met den 31. Mei aanslaande -, dat evenwel van die sluiting is uitgezonderd hel visschen op aal en paling, waartoe echter alleen zullen mogen gebezigd worden fuiken, korven of netten, daarloe uilsluitend bekwaam, terwijl de visscheiij op spiering met hel kruisnet geoorloofd blijft tot den 1. Mei aanstaandedoch slechts zal mogen worden uitgeoefend buiten de Waardbarrière te Utrecht, in het water, gelegen lusschen de Groote sluis en de Roodebrug, en te Amersfoort in hel water van de Koppelpoorl lol aan hel gebouw, genaamd de Spijker, van des middags 12 tot des avonds 10 ure; zijnde de boven staande bepalingen niet toepasselijk op de rivieren den Rijnboven Wijk bij Duurstede en de Lek, daarbeneden. b- Dat de sluiting is bepaald van hel jagtbedrijf, vermeld in art. 15, lilt. h. en f. der vooi melde wet (hel vangen van eendvogels in eene eenden- kopt of een daarmede gelijkstaand toestelen het vangen van waterwild met slagnetten), op Zaterdag den 20. Maart aanstaande -, van hel jagi- bedrijlvermeld in art. 15 lilt. «/(bet schieten van waterwild/mede op den 20. Maart aan slaande terw ijl het schieten van watersnippen geoorloofd blijft tot en met den 17 April 1873. c. Dal het Weispel van kwartelen met steekgat en en vliegnet, bedoeld bij art. 15, lilt. e van voor melde wet, wordt opengesteld op 1 Mei en ge sloten op 10 Juig aanstaande. En ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden algekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 1. Februarij 1875. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. Burgerlijke sland van Amersfoort. GEBOREN 29 Jan. Aaltje d. van Lnmberlus Hooft en Martje van de Brug. Elisabeth, d. van Arnoldus Apeldoorn en Johanna van Wou- denberg. 30 Jan. Adrianusz. van Jan Meijer en Johanna van Dashorst. 31 J?n. Everarda d. van Arnoldus Wilhelmus Bosman en Sophia van Hamersveld.Berendina d. van Fredeiik Rauh en Femmigje Gort. Maria d, van Johannes de Wilde en Hendrika de Gans. 1 Febr. Gerarda d van Antonius Berghuizen en Clasina van de Loodijk. Frederik, z. van Gerrit Lablans en Alida Arler. Hendrikus Johannes, z. van Pieter Hageman en Hendrika Roeloffina van Pluren. 2 Febr. Joseph Fre derik z. van Andries Frederik S.weijer en Alijda Schuurman. Nmolaas Willem, z. van Hen drikus Bijlelaar en Jacoba de Kamper. ONDERTROUW I) 4 Febr. Waltradus Pouwe en Rijkje van de Pol. GEHUWD 3 Febr. Theodorus Ver heuvel en Elisabeth Blargrieta van der Maath. Wil lem Bouwman en Hendrina Magendans. Aaldrik Ahlrichs en Hendrikje Nijeboer. Jan van Koelen en Jacoba van Agleveld. Willem Hendrik van Dalen cn Alidn Kareisen. - ilai lh- ger Hendrik Gerth en Alijda Dina Staal. OVERLEDEN: 2 Febr. Samuel Worfiel, 71 j. echtg. van Johanna Dorothea Andersen.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2