m 2280. Dingsdag* 16 Pebruarij 1875. III! II II II 111 111 rT»r>.£ttr.sfsr* U U U 1L 11 lil 1 tmSFOORlSCHE Nederlandscrr Centraal-Spoorweg. hh m m| Diligence-Diensten 7.35 8.1». iW H~ SCHIMMEL. 8.51, 8.47, 1.37, 6.10, 9.— 1 II II J II III "I" 7 op den eersten trein naar Arnhem en Oosts repooitweg. I I II II Ij 14 111 I ws™. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort an Amersfoort naar Barneveld6.15 avonds. 8.18; 12.10; 6.— 6.56; 9.40. W W fan Barneveld naar Amersfoort 7V« «norg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cta; legale, officiële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cents A/z. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. U. va» CUeffte Amersfoort Bureau Amertjoorltcke Courant. StooTestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en van Ditkib Wijnstraat Rotterdam. Polilieke Revue. Concurrentie is bijna eene algemeene kwaal of spil des lijds. Waar al concurrentie in komt Koninklijke proclamaties zijn in Spanje vooral tegenwoordig sterk in circulatie. De twee Spaansche monarchen want Spanje is rijker in regerende koningen dan alle andere staten der wereld concurreren met elkander in brommende en opgeschroefde toespraken aan hunne krijgers. Thans heelt Koning Carlos weder een dezer spektakel-stukken uitgevaardigdluidende als volgt: c Vrijwilligers «Uw heldenmoed heeft mijne hoop ten volle verwezenlijkt «De velden van Lascar en Lorca welke heden met bloed bevlekt zijn, waren het tooneel van een onzer schitterendste overwinningenIk woonde de veldslagen bij met een beangst hart maar vol vertrouwen op uwen ouden moed! «Het vijandelijke leger dat ondanks zijn over groot getalonrnaglig is het front onzer posiliën aan te vallenheeft den aanval vermeden door ons te ontwijken. Reeds was het bijna zijne overwinning zekertoen gij op den laatsten dag hebt bewezendat niets weèrstaat aan den drang uwer dapperheiddat niemand ongestraft dien grond mag betreden, welke bevogtigd is door uw zweet en bloed. «Op dit veld hebt gij ongedekt den vijand met het onweerstaanbaar geweld van een alles vernielenden stroom Ie rugged reven. Weldra zullen wij hem terugslaan op de velden van Castilje en daareven als hierzullen wij hem overwinnen, want God en de zegeningen van Spanje zijn voor ons «Ik dank u, dappere vrijwilligers, voor uw heldhaftig gedragin den veldslag van 3 Febr. «Ik dank de generaals oversten en officieren die u tot de zegepraal geleid hebben. Mijn geluk is zooveel te grooler, dewijl, temidden van ueen prins mijner familiede beminde broeder uwer lieve koningin streed. De hertog van I'arma was eene der eersten, welke, te midden van hel vijandelijk muur, binnen Lascar drongen. «Vrijwilligers met Gods hulp en uwe kracht dadige pogingen zullen wij onze vijanden tot Madrid terug drijven en dan, wanneer gij in het midden uwer l'amiliën zult weergekeerd zijn zult gij uwe veldtogten aan uwe kinderen ver halen en hun met trots kunnen zeggen «Ik ben een der overwinnaars van Lascar!" «Danken wij God voor deze nieuwe over winning welke hij ons wilde late behalen en bidden wij met godsvrucht voor hen die er roemrijk gevallen zijn. «Vrijwilligers hebt altijd vertrouwen in uwe aanvoerderszij zijn dit vertrouwen waardig. Onze vijanden lasteren hen wanneer zij spreken over convenios en verraad. Nooit zal ik met de revolutie ceue overeenkomst sluiten en in het kamp der loyaliteit is verraad onmogelijk «Vooruit vrijwilligers! «Uw koning en uwe generaals waken voort durend ovtr u." «Don Carlos." Hei wil maar niet in Frankrijk lukken om 'aLands zaken tamelijk spoedig op doelmatige grondslag in le riglen. Hel onlwerp regelende de zamenslelling en de wijze van benoeming van den transchen senaal is nog niet tolvwet vei heven geworden; integendeel, de vaststelling dezer wet ondervindt thans een nieuwe vertraging, ten gevolge van de aanneming, met een meerderheid van twaalf stemmen van het amendement-Duprat, hetwelk bepaalt dal de leden van den senaat gekozen worden met toepassing van bet algemeen steui- regt. Geen wonder dan ook datnu het ontwerp zoo als hel door de commissie van dertig was voorgesteld zulk een diep ingrijpende veran dering heeft ondergaan, de voorzitter der com missie verzocht dataangezien van haar voorstel bitter weinig is overgebleven de kamer haar vergunne nieuwe voorstellen te doen. Voor de regering is het gevallen besluit een nieuwe nederlaag. Zij toch verlangt dat liet hoofd van den Slaat zeker aantal senatoren benoeme en dat de hoogste geestelijke waardigheidsbekle ders, de hoogste militaire en regterlijke amb tenaren van regtswege senatoren zijn. Tot ontspanning leest de Parijzenaar thans polilieke brochures die van alles opdisschen. Een van deze zegt von Bismarck zoekt de Fransche Republiek in een toestand le brengen die aan Polen doet denken 1 Er wordt echter ook goeden raad aan het Fransche Volk gegeven b.v. deze »heb geduld, oiganiseer u met kracht, Jan zult gij weer magtig worden Aartshertog Johnn Salvator, jongste broeder van den ex-groothertog van Toskanen, is als schrijver van eene brochure, die weinig vriend schappelijke gevoelens jegens hel Duilschc Rijk openbaart, disciplinair gestraft op eene wijze, weinig vleijend voor het wapen der infanterie. Van eene degradatie toch blijkt niets, en wanneer overplaatsing van bet wapen der artillerie naar dat der infanterie een straf is, dan mag men deze aanmerken als weinig geschikt om het eer gevoel en het prestige van de infanterie te be vorderen. De brochure pas onlangs onde. een pseudoniem verschenen is getiteld Beschouwin gen over de organisatie der oostenrgkschc artillerie en handelt hoofdzakelijk over den treurigen toestandwaarin de artillerie verkeertover het slechte geschut, de verouderde tactiek, enz. enz. Een paar zinsneden waarmede de schrijver zich op politiek terrein begeeft, heb ben naar het schijnt de ontevredenheid van den opperbevelhebber des legers of van den keizer opgewekt. De aailshertog acht het zeer natuur lijk, dat Oostenrijk en Rusland eene gemeen schappelijke politiek volgen, daar lusschen deze lijken geetf botsing van belangen bestaat en beide dezelfde taak, hetzelfde doel hebben. Maar geheel anders is dit melden noordelijken nabuur, het Pruissisch-Duitsche Rijk. «In weer wil van alle vriendschapsbetuigingen"aldus gaat de schrijver voort, «moeten wij niet blind zijn voor ééne zaak namelijk dat de neigingen van onzen nabuur, het Piuissisch-Duiiscbe Rijk, gevaar opleveren voor de inlegiiteit der monar chie. De nationale eenheid en de nationale an nexatie zijn de beginselen geworden waarnaar de moderne staten worden gevormd, en voor namelijk deze beginselen gaven den stoot aan de oorlogen van onzen lijd. Wie zou met bet oog op deze onwedeilegbare feiten, niet met zekere regtmatige vices kunnen denken aan de toekomst van ons dieibaar, maar ongelukkig vadetland?" Een groote, beslissende nalionaliiei- lenstrijd is, volgens aartshertog Johann Salvator, onvermijdelijk en al ligt die nog in een ver verschiet, het is de pligl van regeling en natie zich voor le bereiden op bel tijdstip, waarop Oostenrijks noordelijke buren een begeeiig oog zullen slaan op dat schuune Oonau-laud en de behoefte in Duitscband zal ontslaan zijne grenzen ook naar bet oosten uit te breiden. Allerlei. Betreffende de oprigling van slafmuziek-corp- sen bij de regementen infanterie kan worden medegedeeld, dal dienaangaande door den koning o. a. nog hel volgende is bepaald De staf vau ieder der 8 regementen infanterie wordt ver meerderd met 18 muzikanten, waarvoor een jaarlijksch subsidie van ƒ4000 per regement wordt toegekend; voorts zullen 10 soldalen bij ieder regement als èlève-muzikanten bij de staf- muziekcorpsen worden gedetacheerd. Alexander Dumas is geïnstalleerd als lid der Academie. Geen plaats was meer te krijgen en 's morgens ten 6 ure werd reeds queue gemaakt om de weinige plaatsen op de tribune voor bet publiek te veroveren. De fauteuil, waarop de schrijver van de Dame aux Camillas gaat zitten is vroeger ingenomen geweest door Conrart wiens silence prudent door Molière werd geprezen door Toussainl Rose door Louis de Sacy door de Montesquieu door de Chateaubrun door de Chaslellux door Aimar Nicolaïdoor de Neulchateau en door Lebrun. Van die negen voorgangers beeft maar één namelijk Montes quieude schrijver van fEsprit des loit en de Lettres Persanet regt op den titel van «onster felijke." De andere acht, Lebrun, de laatste, niet le vergelenzijn voor goed dood. De koninklijke schouwburg te Edinburg is afgebrand. Des middags twee uur ontdekte men den brand en anderhalf uur later was hel ge bouw geheel vernield. De hitte was zoo groot dat de ramen der naburige huizen vuur vallen. De oorzaak van den brand is niet bekend, maar men gistdat er een lek in de gaspijpen ont staan is. Dit is derde maal dat in een betrek kelijk korten lijd (sedert 1853) deze schouwburg afgebrand is. Hij was voor 12,000 p. sl. het materieel voor 4000 verzekerd. Ongeveer 500 personen waren aan de exploitatie vei bonden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ont werp, waarbij een crediel van hondeid duizend gl. wordt aangevraagd, noodzakelijk tengevolge van de vervanging vau den Gouv.-Generaal van Ned. Ind'ë. Voor den aftredenden Gouv.-GeneraaJ zijn ƒ20,000 van die som bestemd, teiwijl voor I osten van uitrusting van den nieuwbe- noemden 60,000 worden gerekend en reiskosleu naar lndië enz. op ƒ20.000. Iemand zond voor de derde maal een jongen naar zijn klanten om het bedrag eener rekening te innen. «Denkt je baas dat ik bankroet wil gaan vroeg de bemaande. «Dat niet" was het antwoord «maar mijn baas wil zelf niet bankroet gaan en daarom heeft hij bet geld noodig." Te Cassel is men een wel georganiseerd ge nootschap van vijftien jonge dieven op het spoor gekomen die lol de gegoedste familiën behooreri en leerlingen van hel gymnasium, der reaal- en hoogere burgerschool zijn. Sedert een half jaar, zegt men, hebben zij hun handwerk uit geoefend en zich in onderscheidene winkels hier, worst, snuisleriicn enz. lot een bedrag van 150 thalers toegeëigend. De onivreenrde eetwa'cn gaven stol lot woeste gelagen in een met dollen en sabels versierde zaal. De zaak baart natuur lijk veel opzien.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1