Een ouderloos meisje uit Naarden opgevoed bij hare tante aldaargeacht om haren OIJ^" rispelijken levenswandelen sedert een halt jaar dienstbode te Abcoude, is tijdens de af wezigheid van haren heer en meester op eene moorddadige wijze van hel levea beroofd. Nadat zij vermist was en naar haar gezocht werd vond men haar lijk in het water nabij de wo ning, waarin zij diende, alle kenmerken dra gende van een gruwelijken moord. Reeds heeft de justitie, naar men zegt, den vermoedelijken daderdie met haar het huis bewaakte, in hechtenis doen nemen. Op het Opera-bal te Parijs, ten behoeve der armen gegevenstonden 10 heeren tegenover ééne dame, 400 dames dansten niet meè, voor de overige 400 waren 800 heeren disponibel. Van de laatste was er dan ook geen enkele die een enkele keer zat, maar 41 werden ,jbuiten adem naar huis gebragt. Slecht nieuws voor de glazenmakers I De Times verneemt, dal een Fransche pachter het middel heeft gevonden, om de broosheid van glas aanzienlijk le verminderen namelijk door het eerst te verwarmen ea daarna in olie af te koelen. De Opinione nationale meldt het volgende Zekere heer woonachtig in de ruc de Vaugirard te Parijs wandelde dezer dagen op de Boulevards, vergezeld door zijn prachtigen hond van Russisch ras. Voor het café Ludes gekomen, waar tal van heeren, daartoe uitgelokt door de zachte temperatuur voor het gebouw zaten, wierp zich de anders zoo makke hond, met woede op een der heeren, dien hij ondanks den muilband, trachtte te bijlen. De tafel werd onderstboven gewon en en de eigenaar had groote moeite het siagtolfer te verlossen. Zoodra was dit niet geschied of laatstgenoemde koos het hazenpad. Dit wekte achterdochthij werd gearresteerd en wat bleek nu? Een jaar geleden toen de lieer D. in den om trek van Parijs woonde, werd hij tijdens zijn afwezigheid bestolen. Men had hem zilveren voorwerpen juweelen linnen en kanten ont- Arcemd bovendien haJ men zijn hond mede genomen. Dc lieer D. hoopte het dier den een of anderen dag op dc hondenmarkt terug te vinden en zijne verwachting werd niet be schaamd. Op zekeren dag verneemt hij eens klaps een blij geblaf en werkelijk een oogen- blik later betuigt zijn hond hem allerlei be wijzen van vriendschap. De verkooper ziende, dat hij den regtmatigen eigenaar voor zich had was tevreden niet 40 francs. Naar een door de politie ingesteld rnderzoek bleek het, dat het zoogenaamde slagtoffer de dief was die in het huis vau den lieer D. had ingebroken. Uit Goes schrijft men dat onlangs in den gemeenteraad aldaar een verschil ontstond, en wel of het woord middenpunt met eene l of eene n moest wezen. De Secreiaris had in eene verordening ge schreven middenpunt, en onmiddelijk springt een raadslid op om te prolesleeren tegen deze laalkelterij want, zeide hij bet moet midden punt wezen. Het punt van verschil werd door de toegeeflijk heid van den Burgemeester niet iu behandeling genomen daar de zitting van den gemeenteraad misschien dan in eene taalquaeslie ware over geslagen. De raadsleden de Boer en Quist waren sterk voor de l. Wie had toch ooit gedacht dat zoo vele jaren na Bilderdijk's dood nog eene f-quaestie zou plaats hebben. Bilderdijkdie een bijzondereti sclirijftrant bezat, schreef in zijn tijd; hemellingen men vroeg hem of hij nog meer woorden met twee fsschrrïf; in stommel ling en antwoordde hij. Bij de verkiezing van 18 gemagtigden voor •dc hervormde gemeente te Zutphen waren niet minder dan 1250 biljetten (er zijn nagenoeg 1400 stemgeregiigden) ingebragt. Er waren dus ongeveer 22500namen voor te lezenen het deponillement duurde twee volle dagen en avon den. Hel resultaat des avonds te elf uren ge proclameerd, is, dat 15 candidaten der orthodoxe en 5 der vereenigde liberaal moderne rigting *ÜQ gekozen. De leider der orthodoxen had op een na de meeste stemmen, terwijl het hoofd der liberalen is gevallen. Aan de Pr. Drentsche Cl. wordt o. a. uil Noord-Holland geschreven Als een sterk bewijs, hoe krachtig de geest van kameraadschap nog in deze streken van 'Noord-llolland werktkan het volgende dienen. Is dat gedeelte van ons dorphetwelk door een onbewoonde strook lands van het andere deel gescheiden ii, n.m een t» dc,Kn'?"j'?le° SijOcUeTeselp bijeno- van eene mondelinge boodschap riep bij de confraters op, veraoelrendedar rij op seker our van een bepaalden dag in de dorpsherberg zouden verschijnen. Allen niet één enkele uitgezonderd, tochten het Wapen van Noord-Holland op natuurlij zeer begeerig te welen, wal deze .bood toch wel beteekenen mogt. Weldra nam de ontwerper van hel gezellige plan al aarzelend en bevend en knehend hel woord. Hij vond dat de vja too vervelende winteravonden wel voor hei grootste deel in den huiselijken kring moesten worden doorgebragtmaar dat men hen ook dienstbaar kon maken tot verhooging van het onderling nul en genoegen. Daarom stelde hij met alle bescheidenheid voor, dat men ^weke lijks in het .Wapen van Noord-Holland" zou bijeenkomen, .van zevenen tot tienen" -— en dan weldra naar kooi. Men zou op de bijeen komsten niets gebruiken, niets dan een pijp tabak zou men rooken 't was om hei drinken en onkosten maken niet te doen. Deenliéezou wekelijks voor ieder een stuiver wezendie zou aan uitgaven voor de zaalvoo.* vuur en licht worden besteed. Hannes hield toch geen herberg voor niets en, last nol leastde vereeniging zou den naam van .Tevredenheid" dragen eenvoudig maar weg. Tevredenheid toch en niets anders zou den stempel op al hunne vergaderingen drukken. En zie, hel is geschied, dat het voorstel van den ongekunsteldcn .speaker" bij accla matie werd aangenomen zoodat thans vele ge- zetene boeren en arme werklieden eene zamen- komst hebben waarin zij voor weinig of geen geld veel kunnen leeren en genieten. De geest, die er heersekt, is vriendelijken vertrouwelijk, gul en zonder argwaan de groote heeren van «de Witte" zouden er jaloerseh op mogen zijn. Telkens leest men elkander iels voor luimig en ernstig, leelijk en mooi, al naar 't valt terwijl de vergadering met een paar liederen besloten wordt. Dat deze eigenaardige volks-societeit gunstig werken kan op de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling onzer dorpsgenooten is builen twij fel vooral wanneer meer bekwame mannen een wakend oog willen houden op de keuze dei lectuur ea zooveel mogelijk zorg dragen dat de bijeenkomsten zich in eene goede rigting blijven bewegen. Eén ding is zeker de sociëteit wekt den lust lot lezen niet weinig op. Er moeten immers iedere week boeken zijn en lezersdie in den smaak vallende stukjes welen uit te kiezen. De volksbibliotheekdie hier dezen winter van wege ons Departement van het Nut is opgcrigl, (ach, waarom lijzen de volksbibliotheken in Drenthe en overal niet als uit den grond op ondervindt dan ook eene zeer groote belangstelling. In ons betrekkelijk klein dorp komen op den veerlien- daagschen zitdag meer dan honderd personen een boek ter lezing verzoeken. Gelukkig dat men deze belangstellenden ruimschoots en geheel gratis gerieven kan. Onze catalogus bevat een zeer aanzienlijk getal nummers. Zoodanige sociëteit, alwaar niet gedronken wordtmaar alwaar men aangenaam en leerrijk den tijd doorbrengt, moest in tal van dorpen wordeu opgei igt. In de Zaterdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de interpellatie van den heer van Kerkwijk plaats gehad over den spoorwegaanleg. In zijn inleiding, waarin bij het nationaal verlangen naar spoorwegen constateerde stelde bij deze vragen Wil de Regering openlegging geven van den toestand waarin thans de zaak der spoor wegen zich bevindt «Wil zij aan de Kamer mededeeling doen van hare plannen De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde uit drukkelijk, dat de zaak der spoorwegen geen dag is vertraagd en deelde mede dal deze zaak goed op gang is en dat de Min. zich met reden mag vleijen nog in deze zitting der Kamer een voordragt le kunnen doen die de Min. zeker weel dat tol een resultaat kan leiden. Daarna ontwikkelde de Min. den toestand waarin sommige aanvragen, die hangende zijn verkeeren. De heeren van KerkwijkIdserda de Jong Stieltjes en van Houten verklaarden zich onbe vredigd. Zij achten de ingeslagen regeringsweg onpraclischaandringende op spoed. Donderdag a. s. kon.l de Indische spoorwegwet aan de orde daarna de rapporten over de koflijcultuur en vervolgens de Strijpsche kerkhof-kwestie. De Amslerd. Ct. behelsde gisteren den vol genden brief Aan de heeren Nijgh van Ditmar, «Rustige Burgers," te Rotterdam. Mijne heeren Beier dan ik had durven hopen heeft de punt kogeldien ik, gij zult het u herinneren, nu veertien dagen geleden hel rdeizier heb gehad in den vorm van een brief op u af te zenden getroffen. Ik hadeerlijk gezegduw huid dikker verondersteld. Van daar het wapen dat ik had uitgekozen. Niet nu, dat gij in mijn oog thans niet meer tot de zedelijke pachydermen zoudt moeten gerekend worden uilgevers van Uilenspiegel dienen dat wel te zijn I maar gij hebt getoond ten minste nog wondbare plekjes te hebben. Dit te konstateren acht ik mijn pligt tegen over hen die mij hebben gezegd of geschreven dat gij den puntkogel, dien ik op u heb afge vuurd niet waard zoudt geweest zijn. In zoo verre gaat hel u dus als Figarowien Beaumarchais laat zeggen dal bij «beter is dan zijn reputatie," een citaat dat u genoegen zal doen. Gij hebt u voor kastijding gevoelig getoond en schijnt me daarom voor verbetering vatbaar. Om hiertoe iets bij te dragen schrijf ik u dezen tweeden brief. Het lust me daarin een meer gemoedelijken toon aan te slaan om te tien ol ook deze eenige uitwerking op u heeft. Zoo ja, dan zou het op nieuw een bewijs zijn, dat men in u niet den Moriaan waschlhoe onoogelijk zwart gij u ook voordoet. Heb ik evenwel mijne heeren in onpartij digheid met blijdschap gekonstateerd dal gij tot veler verbazing, nog wondbaar zijlik moet er bijvoegen dat gij even als de ondeugende schoolknaap die getuchtigd is u schaamt to bekennen boe zwaar gij geiroflen zijt. Gelooft mij, dat is valsche schaamte, en ik raad u die at le leggen. Eerst dan toch is in keer berouw mogelijk. Ook belet zij u niet al doel gij alsof gij ongedeerd zijt gebleven zeer onhandig de wang te laten zien, die nog rood is van den slag, welke u is locgebragi. Of mag bel niet onhandig Iteeten dat gij aangevallen, u tracht le veischuilen achtereen Redactie, die slechts voor u beslaat, omdat gij haar betaalt, maar welke verder niemand kent Kan van mannen van uwe ondervinding op het gebied van publiciteit wel worden gedacht dat zij naief genoeg zijn om te gelooven dal iemand vaa individus, die zich niet durven noemen en die niet durven opkomen voor hun daden en geschriften notitie zal nemen Noemen dezulken zich «zelfstandig,'' dan haalt men medelijdend de schouders op en ik tart u-zelven mijne heerenmet een ernstig gezicht de woorden te zeggen «De zelfstandige Redactie van Tijl Uilenspiegel Neen gij-alleen zijl, zoolang gij niet een persoon aanwijst, die zich verantwoordelijk stelt voor het geschrijf in uw weekblaadje de eeni- genlol wie men zich rigten kan en, naar mijne meeniugrigten moet, al tracht gij u ook nog zoo onschuldig voor te doen en zelfs voor «rustige burgers" te laten doorglan. Gij rustige burgers, heeren Nijghenvan Ditmar? Ziet, dat is eigenlijk wat al te sterk I Die kwalifikatie, door de uitgevers van Uilen spiegel aan zich-zelven geoklroyeerdis zoo kluchtig, dat zij ieder, die ze boort en leest, in een homerisch gelach ten uwen koste moet doen uitbarsten. Hoe kunt gij die den naam ?ar. slim bebt, u toch zoo simpel aanstellen Hebt gij inderdaad gemeenddat er iemand in het land kou zijn die u voor .rustige bur gers" hield Gij moest dan beginnen met u-zelven daarvoor te houden. En dat doet gij niet. Hoe anders zoudt gij op denzelfden dag waarop gij u in de werkelijk beminnelijke en syuipathie-wekkende hoedanigheid van .rustige burgers die zich niet verweren zullen" aan den volke hebt laten voorstellen een vruchteloos gebleven poging hebben kunnen doen om het verweerschriftdoor uw bravos voor u ontworpen, als advertentie in de dagbladen geplaatst tc krijgen Getuigt ditmijne heeren van die rustige rust, waarop gij u beroept als op bel deel, dat u in het leven is beschoren Handelen zoo onschuldigen «die zich niet verweren zullen?" De waarheid is, mijne heeren dat gij, onder wier vlagen onder wier v!ag-a!leenf wekelijks een lading van verdachtmakingen, hatelijkheden en lasterlijke aantijgingen uilzeiltuit den aard van uw bedrijf geen «rustige burgers" kunt zijn en ook niet behoeft te zijnmaar wilt dan tevens de verantwoordelijkheid dingen en de striemen ontvangen die u worden toegediend. Zij kunnen niemand beter gelden dan u. Op uw rug slechts zijn zij aan 't goede adres. (Jij levert de materialen voor Uilenspiegelgij geniet

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2