Dingsdag 2 Maart 1875. M 2284. Nederwndbchr Centraal-Spoorweg. Vertrek van Ameufoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat., 9.27, 11.06, 2.20, 3 25, 8.15. Vertrek van Amersfoort ..aar Zwolle 8.54. 9.47 1.37 6.10 9.— Oosterspoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.25, 9.32; 11.113 22; 8.40. Vertrek van Amsterdam naar Amerafnort 8.18; 12.10; 6.— <1.55; 9.40. mum Diligencr-Dienstew fan den Heer A SCHIMMEL. Van Amenfoort naar Maanbergen '«morf-na 7 op den eerste» trein naar Arnhem en •a namiddag» 2"/» nor. Van Maanbergen naar Amenfoort morgnaa 9.24 en 'c avond» 8.19 nor. Van Amenfoort naar Barneveld 6.15 «roods. Van Barne veld naar Amenfoort 7*/« morg. Dit blad rerschijnt .Vaan dry en Donderdagavond. Abonnementeprij» per kwartaal 1franco per poet /I 15. Prij» der Adrertentiên van 1 tot 6 regel» 60 Ctaelke regel meerder 10 Ctelegale, ofleiéle en onteigen. Advertentie per regel 15 Cta. Reclame» per regel 20 centa Aft. nummert 10 cent»; Bestellingen bij den Uitg. A. H. tan Cleeffte Amenfoort Bureau Amerijoorteeke Courant. Stooveatraat bij de Langeitraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankriHG. L. Daib* A Co. (E Elsbach) te Parijs. AdvertentiCu voor dit blad nit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau van Nijgr an vu Ditmak Wijnstraat Botterdam. K o ii ii i v i n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien «Ie aanschrijving van den beer Com missaris des Konings in de provincie L'Ir echt d d. 2 Februari 1875, No. 1 At. (Provinciaal- blad No. 16) en art. 228 der gemeentewei; Krengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge de wet van 8 November 1815) Staats blad No 51), alle vorderingen ten laste van bel Rijk over hel jaar 1874, vóór den 1Juli e. k. moeten worden ingediend bij de aulor ileiten door wie de bevelen tot hel doen van levciantién zijn gegeven en dal de belanghebbenden die hiertoe van de tusschenkomsl des gemeentebe- stuurs wensrlien gebruik te maken hunne declaialien vóór den 50. Juni aanstaande ter Secretarie beliooren inleleveien terwijl voorts in herinneiing wordt gebracht, dat de vorde- ingen over 1874 ten laslt. van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoortden l. Maart 1875. Uut.'«meester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De S rrelaris A. G. WIJEKS. W. I». SCHELT US. In de Tweede Kamer heelt de commissie, belast geweest met het onderzoek der inlich- lingeil ran den Minister vau Binnenlandache Z iken op liet adres van ingezetenen van 's Boseh wegens bet verbod van opvoering der opera Pariser Leben" de conclusie van haar rapport voorgeli z«n luidende: dal zij zich geheel var- eenigt met de uitlegging van den Minister aan ail 188 iler gemeentewet gegeven. Uok naar liet inzien der commissie heelt de waarnemende burgemeester van 's Heriogen- bosch ten deze gehandeld binnen den kring zijner bevoegdheid en is hij te dier zake bij dc wet aan geenerlei contróle van hooger autori teit oiulerwoi pen. De com missie acht zich niet geroepen te treden in een onderzoek over de wenschelijkheid van wijziging van art. 188 der gemeentewet en b. v. hooger beroep van de uitspraak des bur gemeesters op eene hoogere auioiileil toe te laten. Hierover bestond verschil. De commissie stelt met hel oog op dat ver schil voor niet oin over te gaan lot de orde van den dag, maar den Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en het adres met deze ter griffie te deponeeten. De Amst. Cl. zegt »De commissie geeft te kennen dat art. 188 der gemeentewet deze zaak geheel terugbrengt binnen de perken van hel administratie! gezag. Men kan die wetsbepaling veranderen en'daar eens over piaten daartoe wil de commissie daa ook de Kamer in de gelegenheid stellen door omtrent hel adies niet overte gaan «tolde orde van den dag" die arme adressanten" maar dat is ook alles. Daarmcè kan en moet de zaak uil zijn. Hoog opgezet, spat ook zij weder als een zeepbel uit elkander. Op een nader te bepalen dag zal de discussie over dit rapport gehouden worden." Rij dit kort woord der Amst. Cl. verwijzen wij nog naar ons opstel in No. 2277 van 5 February jl. over art. 188 der gemeentewet en de opvoering der operettewaarin de dispositie des Ministers is vermeld en betoogden wij leen dal de Minister geen magt had, om de gede cideerde magt, welke de burgemeester volgens de wet bezit, te neutraliseren. De Minister kon niet verder gaan dan bij ging. Verdergaande, zou hij zich aan de pliglen van zijn ambt en roeping hebben vergrepen. Tot nu toe hebben Nieuwe Rolt. Cl. c. s., die zooveel spektakel over de zoogenaamde passieve houding des Ministers ten deze maakten nog niet aangegeven wat hij had kunnen of moeten doen en evenmin hebben zij een denkbeeld ge produceerd waarnaar art. 188 der gemeen tewet zoodanig zou kunnen worden gewijzigd dal eenc recidive van het beruchte 's Bossche burgeraeeslcrsbesluil zou kunnen worden voor komen. Het spektakel was niets meer dan i tok- zoeken. Politieke Rerue. Eindelijk heelt de meerderheid der Fransche Volksvertegenwoordiging zich zij bet dan voor» loopigtol beter begrip van zaken geschikt, want de senaalswel is lol stand gekomen en de wel op d' organisatie der openbare maglen verkreeg eene meerderheid van 174 stemmen. Buffet is met de vorming van hel nieuwe kabinet belast, welks programma moet zijn: handhaving der «conservatieve" beginselen, die lot nog toe den grondslag der politiek vau Mac Mabon hebben uitgemaakt. Nogmaals hebben de legitimisten tegen de invoering der republiek geprotesteerdmaarzij moesten tevens erkennen dat het hun onmo gelijk was vooreerst de monarchie t- stand te brengen. Ook de Bonapartisten schikken zich niet in de republiek maar de meerderheid tiet voor het oogenblik geen anderen uitweg. Hoe de republiek toegepast zal worden, blijft de vraag, maar onwaarschijnlijk is hel niet, dat in die republiek de repubiiekeinen op den achtergrond gedrongen zullen worden en dat de overwinningdie door zamenwerking behaald werd, door verdeeldheid onvruchtbaar wordt. In den Gauloit wordt tegengesproken het ge rucht, volgens hetwelk op een door maarschalk Canroberl bijgewoond militair banket hel besluit zou genomen zijn in geval de republiek tnogl afgekondigd worden met een pronunciamiento voor het keizerrijk voor den dag te komen. Sommigen verbeelden zich in hunnen angst dal een tegenspraak in den Gnnloit met een bevesting van bet gerucht is gelijk te stellen. Met betrekking lol de bonapartisten is ook te vermeiden dat genetaal Boutbaki den Courrier de Lycneen gematigd republiekeinsch blad voor den tijd van veertien dagen geschorst heeft, omdat er in was uitgedrukt de meening, dat hei keizerrijk verantwoordelijk is voor den smaad van Sédan en dat door het proces-Wimpffen het aanzien van de generaals die er getuigen in zijn geweestis benadeeld geworden. Koning Alphonso is in geen besten toestand te Madrid teruggekeerd. Te A'.ala namelijk is hij bijna geslikt door twee kagchels zonder pij pen waarmede men zijn slaapvertrek verwarmd had zeer weinig scheelde hel, of hij had hel lot gedeeld van zijn voorvader Filipt lil die ook ten gevolge van slikking door kolen damp om hel leven kwam. Na een zeer zwaren slaap, stond de koning op met hevige duizeling en neiging lol braken. In de aangren zende kamer hoorde inen hein roepen en ter stond daarop een val. Doodelijk ontsteld snelde men ter hulp, daar men aan een mooidaanslag dacht. Zijn kamerdienaar had hein geen hulp kunnen bieden daar ook hij even ongesteld was. Door dc zorgen van den lijlarts kwam de koning spoedig weder bijbij stond er op hoe wel nog lang niet volkomen hersteld dat zijn reis naar Madrid en zijn inlogt daa» geheel volgens het vastgesteld programma zouden voort gezet en gevolgd worden hij is dooi drongen van hel beginsel dat de naauwgezelheid de beleefdheid der vorsten is. De koning was bij zijn komst te Madrid nog zeer bleek en ver magerd. Tc Parijs heeft het gerucht geloopen dat een aanslag op hel leven van Alphonto XII nog slechts even bij lijds zou verijdeld zijn. Een man met een dolk zon vlak bij het paleis zijn gearresteerd. Volgens een telegram uit Madrid evenwel is dit berigt onwaar en de persoon, die dit verspreid heelt gearresteerd. De Kamer van Denemaiken schijnt ook weder op bet punt van ontbinding te staan en wel omdat de meerderheid weigert gelden toe te staan voor den bouw van gepantserde schepen. Bij de tweede lezing der begrooling verklaarde de Minister-President, dal ingeval de goedkeu ring geweigerd werd van den post betrekkelijk den bouw van gepantserde schepen en die voor 2 jaar moest worden uitgesteld, het Ministerie de ontbinding van hel Folkslhing in overweging zou nemen. Vervolgens werd overeenkomstig het voorstel der linkerzijde de goedkeuring voorioopig aan dezen post met 47 legen 42 stemmen onthouden doch eene definitieve be slissing nog voorbehouden. De BHiner Burger Zlg. bespreekt het denk beeld der Köln. Zlg., dat von Bismarck als leider eerier grooie partij zou kunnen optieden. Het blad meent dat er veel optimisme toebehoort om zoo iels te kunnen gelooven. «Wanneer Vorst von Bismarck heengaal of valt dan valt niet zijn persoon maar zijn rig- lingdan komt na korter of langer lijd de tegenpartij aan het roer die niets weten wil van den strijd tegen den Paus, in wien zij den hoofdsteun der conservatieve wereldbeschot - wing ziel en derhalve tot iederen prijs vrede met de kerk zal sluiten." De ex-keizerin Eugenie heeft weer geld en geld is de ziel van de eoups d'état. Regt vaderlandslievende bankiers leenden haar 12{ millioen fiancs en zullen edelmoedig genoeg wezen om als baar «artillerist" Keizer is ge worden en zij 125 millioen terug ontvangen, daarmede tevieden te zijn. Effecten van vroegere leeningen, door Eugénie gesloten, circuleeren op de Fransche beuis I Zij zijn gedrukt op geel papier (de kleur van den nijd) en hebben eene nominale waaide vau 100, 500 en 1000 lrancs. Na de vrijspraak van de Cassagnac betaalde men dat papier met 10 tot 20 lrancs boven deu cours. Ook de effecten der Carlislische leening gaan op de Parijsche beurs van hand in hand. Elke obligatie is groot 2000 Iranc en daarop is be taald 240 iranc. Als Don Carlos ten troon is gezeten moet nog 540 iranc gestort worden en dan ontvangt de obligatie-houder voor de 580 franc die hij betaalde een stuk van 2000 franc Spaansche rente, berekend volgens den cours van den dag. Eugènie en Don Carlos hebben geen schade bij dezen handel en het maglige Frankrijk en hel glorierijke Spanje zijn er goed voor! De Verhevene Porie is *no gelukkig van te Parijs weer een sommetje van 50 millioen gul den te leenen. »De rente is zeer billijk ui de Groot-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1