Amsterdam aan betere aansluiting aan het groote spoorwegnet waarop bij de lot dusver aan de Staton-Gcncraal ingeleverde plannen niet vol doende werd gelet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, (get.) P. IIARTSENVoorzitter, (get) N. J. DEN TEX, Secretaris. Ann Zijn Excellentie den minister ran Binnenlandscke Zaken. De spoorwegadressen der Gemeentebesturen en Kamers van Koophandel van Amersfoort NijmegenWageningen enz. waren gerigt aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. De Amsterdamsehe Kamer echter meende zich tot den Minister te moeten wenden en niet tot de Tweede Kamer, zooals de andere Koophan delkamers hebben gedaan. Deed zy dat vrij laat, had zij als IIoofdstad-ligchaamandere kamers moeten voorgaan in plaats volgen met bare stem te verheffen voor den onderwerpe- lijken spoorwegzoo ligt er bij haar zeker iets h o o f (d) s c h in cm niet terzelfder deur aan te kloppenwaar is aangeklopt door hare zusters toch daarmede niet.te volgen de buitenlui! Desniettemin doet het ons genoegen dat de Amslerd. Kamer mede hare. stem verhief voor dit kapitaal nationaal spoorwegbclang waarvan het initiatief door den Heer Mr. Jac. Wertheim in zijne brochure is genomen, en daarom achten wij hel harerzijds hoogst on billijk en zou men het 'Zelfs wclligt kunnen noemen ondankbaai dat zij met zelfs geen enkel woord wan deze brochure melding maakt haar diensvolgens schijnt te willen ignoreren Dochdit herinnert dan ook wel ietwat aan 't ei van Columbus. Door. de gemeentebesturen en koophandel- kamers van Nijmegen, Amersfoort, Wageningen enz. enz. en door de AmsterdamseheAmers- foortsoheRotterdamsche pers c. s. is eervol in aanmerking gebragt de degelijke en beknopte spoorwegbrochurewaardeerende haar teregt als baanbreeksterl Zou het ignoreien der brochure door de Amsterdamsehe kamer misschien tot drijfveer hebben: ook in deze waardeering de buitenlui niet te willen volgen f Dan zij de troost deswegens dat dikwijls niemand als profeet ivordl erkend in eigen stad De Amsterdamsehe Courant van Zaturdag jl. pointeert »dat voormeld adres bij circulatie, en niet in openbare zitting der AmsL koophandel kamer is goedgekeurd." Wij merken daarop aan dat deze wijze van goedkeuring het gevolg was der schriele op komst van de leden der Koophandclkaraer toen het adres ter tafel der vergadering kwam. Slechts 8 van de 18 leden waren, zooals reeds vroeger is vermeld, present. Evenals de redenen hunner afwezigheid, zijn de namen der afwezigen ons onbekend, anders zouden wij gaarne de namen der absente leden publiceren. De Voorzitter was daarom zeker in zijn volste legt het adres per circulatie bij de leden te doen goedkeurenzullende 't reglement van orde der karnerin der tijd gesanctionneerd door den Amsterdamschen gemeenteraad, dit wel veroorloven. Volgens de Amsl. Ct. werd het adres Za turdag 10 April verzonden. Onze Ainst. zuster vergist zich denkelijk daarmedewant het adres was gedagteekend Zaturdag 3 April en naar wij mogen meenen is het ook op 3 April naar 's Gravenbage gezonden. A 11 e r I e i. Vcrl. week is ia België een vierling geboren al die kinderen zijn meisjes, die reeds gedoopt en thans nog in ïeven zijn. Doctor Leboucg te Darijs meldde zich dezer dagen bij de politie aan om aangifte te doen van een feit, dat oen man, bij wien de genees heer ontboden was, watervrees had. Een paar maanden geleden was die patientterwijl hij met zijn hond speelde, gebeten. Aangezien hel hondje nimmer boosaardig was, had hij er niet aan gedacht om de wond te laten branden. Het «lieve beestje" had intusschen niet alleen zijn «baas", maar een tal van honden gebeten, zoodat meo tot de overtuiging kwam, (lat het moest worden afgemaakt. Mol voel moeite slaagde de politie er in den patient naar hel gasthuis over te brengen, waar hij onder het hevigst lijden bezweek. In PariU wordt ernstig geklaagd over steeds toenemende aolheid onder de honden. Volgens de N. U'inschoter Cl. is in Pi nissen het aantal valsche briefjes van lien thaler Zehn- thalerschein) zoo aanzienlijk, dat de Regering aldaar heeft besloten, de echte als weitig be taalmiddel in te trekken. Uit Zweelo schrijft tnen, dat vele landbou wers, die zich met bijenteelt bezig houden en daarvoor doorgaans 's zomers naar de provincie Groningen reizen, nu ten gevolge van de on gunstige berigten omtrent den toestand van 't koolzaad hebben besloten hun lortuin in Hol land te gaan beproeven. Er zijn er, die hun korven reeds gereedmaken ter inscheping naar BoskoopAfsmeer en omstreken. De heer Donaldson, een Amerikaanse!» ballonist (nieuw woord voor luchtreiziger), heeft aan de luchtvaai.maatschappij te Parijs zijo voornemen medegedeeld om over eenige maanden van de Vereenigde Staten naar Europa door de lucht over te steken in een ballen mei 70,000 cubieke meters gas. In de gemeente Kloosterbnren heerscht op sommige plaatsen de schurft in hooge mate onder de schapen. Bij de slooping aan den bastion Löwel der voormalige vestinggronden van Weenen, waartoe weldra zal worden overgegaan zal tevens het tuintje worden weggeruimd dat indertijd een groote vermaardheid bezat. In dien tuin bevindt zich een kioskeen lraai optrekje als het ware, dat gedurende de lente en den zomer schier dagelijks werd bezocht door den eenmaal zoo invloedrijken man, prins Melternichkanselier van het keizerlijk huis vr«n het keizerlijk hof en van de Oostenrijksche monarchie. In dc dagen van het Weener congresten jare 1816, plantte hij daar', ter heiinnering aan de groote gebeurtenissen van '15 en'16, met eigen hand een lindeLoom. De uitbreiding van Weenen vordert, dat die tuin met zijn historischen lindeboom worde verwijderd, opdat aan de be hoeften van den tegenwoordigen toestand kunne voldaan worden. Men heeft echter gemeend dit historische gedenkstuk in wezen te moeten houden. De boom zal weldra met behoedzaamheid worden uilgegraven; eene groo'e massa aarde zaltege lijk met de wortelenworden opgenomen en de boom worden overgevoerd naar den Yolks- garten waar hijnaar men hoopt, gedurende eeuwen een ziglbaar herinneringsleeksn zal zijn van het schitterende Weener tijdperk, in het welk hij door den eenmaal zoo magtigen staats man geplant werd. Te Londen is een werkman door een der politie-geiegtshoven beloond met drie gulden omdat hij aanwijzing had gedaan van een dollen hond, die volgens die aanwijzing werd gedood. De magistraat beschouwde den man als een «public benefactor", een weldoener van het algemeen. Déjazet, aanjwelke men juist een tien-duizend fr. per jaar verzekerd heeftligt op het uiterste. De eniotiën en de inspanning van den lastrien tijd hebben de eeuwigjeugdige"gelijk men haar nog een maand geleden noemde, geknakt. De correspondenties uil Venetië moeten voor hen, die gaarne verslagen van leestvieringen lezen een waar buitenkansje zijn. De ijverige reporters vergeten tells de onvermijdelijke me nu's niet. Wij moeten niet alleen precies weten, wv. de hooge heerschappen zeggen en wat zij a! gezien hebbenmaar ook wat zij eten en drinken. Hel is streelend voor het vaderlandse!» gevoeldat er o. a. een of ander kostje mei een onvertaalbaren naam gegeten is met eene sauce Hollandaise De ridderorden van beide mogendheden dalen als milde regen op smachtende rokken en uni formen neer en men pul zich uit in liefelijk heden. De aardappel kon wel eens in een meer of min verwijderd tijdstip plaats moeten maken vooreen nieuw voedingsmiddel wetenschappelijk met den naam van latirus luberosus betiteld eene allervrcemdsoortigste plant, welke in Fiank- rijk vrij algemeen en als hel ware in 't wild lusschen andere geteelde knolgewassen in de aan Pruissen afgestane oostelijke departementen werd aangetroffen. Hctgeea de teelt der bedoelde vrucht in den weg stond, was het vooroordeel bij den landman legen hare voortplanting zij ontwikkelt zich namelijk onder den grond in eene horizontale rigtingzoodal men niet zeker is, zijn buurman in plaats van zich zelf te bevoordeelen. Zelden toch worden de uileinden der plant gevonden zoodat bet uitdrukken of leiden van de perpendiculaire stengels geen zekerheid geelt, dal de plant is gerooid of dat haar een ge- wenschle rigting is gegeven. In één woord zij is een plant noch grens noch vaderland ken nendeden naam van «zwerver" in het plan tenrijk, alleszins waardig. Hare kleur is zwart, hare smaak, gekookt, vrij wel overeenkomende met die van de tamme kastanje. Nu Frankrijk van haar bezit verstoken is, begint men ernstig en op groote schaal aan de kunstmatige voorlkweeking der plant de hand te leggen. De nacht inspecteur van het station op den Great Kasteru-spoorweg, alwaar het ongeluk bekend als bet Thorpe-ongeluk voorvielen dal aan ruim twintig utenschen het leven kostte, is te Norwich tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De telegrafist Rubson is vrijgespro ken. AMERSFOORT, 12 April 1875. Verleden week heeft dc Hooge Haad der Ne derland behandeld de voorziening in cassatie van Mejufvrouw Theodora Lagenveijweduw e den Heer A. van Beek Rzn., te Amersfoortten op- zigte van het vonnis der Arrondissernents- Regt- bank te Amersfoort, van 10 Maart jl., «waarbij ten behoeve der Hollandsche IJzeren Sjtoorwcg- maatschappij zijn onteigend verklaard 1 hectare, 23 aren en 18 centiaren van hetaanMej. Wed. van Beek toebehoorende landgoed Vinkenhoel', tegen eene schadeloosstelling van 7413,10 voor onteigende gronden en /182.voor onteigende hoornen en vermits het aanbod der lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij ƒ7000.bedroeg, werd de Maatschappij veroordeeld in de kosten.' Bij den Hoogen Raad werden de pleidooijen gevoerd door den Heer Mr. A. W. Jacobson advocaat te 's Gravenhagevoor Mej. Wed. van Beeken door den Heer Mr. A. M. van Slipriaan Luisfius advocaat aldaar, voor de lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Heden, Maandag 12 April, nam het Open baar Ministerie bij den Hoogen Haad conclusie in deze zaak. De uitspraak is door den Hoogen Raad be paalt op Maandag 10 April e. k.des middags te 2 uren. Naar wij ons herinneren is, in 't laatste 7tal jaren, sedert het optreden destijds van Mevr. Collin- Tubisch, geen zangeres te Amersfoort opgetreden, zoodat het zeker velen hoogst aan genaam zal zijn, dat morgen, dingsdagavond blijkens nevenstaande advert.Mej. A. Kuijjters een groot concert geell met de Heeren Coeiteu Hekking en Ruijgrok uit Utrecht, die als uit stekende solisten eene gunstige reputatie be zitten. Het Utr. Dagbl. meldt omtrent een concert door gemelde zangeres en deze Heeren, ver leden week te Utrecht gegeven, het volgende: «Woensdagavond heelt men hier met veel vol doening kennis kunnen maken met eene Neder], zangeres, Mejufvr. A. Kuijpers, die uitstekend sukzes had. Zij heelt een alleraangenaamst alt- geluid en reeds vrij wat school. Naar Brussel gegaanom zich als pianiste te vormenont wikkelde zij zooveel talenten als zangeres, dal zy zich geheel aan den zang wijdde. Francker (zij is niet te Leeuwarden geboren) mag trotsoh op haar zijn. Het Ave Alaria van Cherubini zong zij vooral prachtigmaar ook de aria uit Mendelssohns Elias en de groote aria uit Gluck's Orpheus werden met veel gevoel door haar voor gedragen. De 1111. CoenenHekking en Ruijgrok stonden haar goed bij. 't Publiek toonde zich terecht zeer voldaan." Diensvolgens mag men vertrouwen dat de toonkunstminnaren te Amersfoort morgenavond door hunne aanwezigheid op het concert, een vocaal en instrumentaal genot zullen wenschen te geniete*, hetwelk aldaar in de ruimste mate wordt aangeboden. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. C. Voorhoeve naar Har- lingen en voortdurende door het bedanken van de beroepenen zijn door het kiescollegie der herv. gem. te Arnersfooit op hel zestal geplaatst bij tweede vrije stemming de heer A. Wartena te Dedemsvaart met 25 sl., en bij herstemming de heeren II. Pierson te 'sBosch, en C. A. Renierte Bergschenbroekelk met 24 S. Kalma, te Cubaard met 21, L. C. Schuller tol Peursem te Woudenbergmet 20 en P. M. Huèt, te Dirksiandmot 19 st. Rij de her stemming erlangden nog de heeren G. Roer te Ouderkerk a/d IJsel18, M. A. v. Regteren Altena te Eibergen en Beekman te Voor schoten ieder 17 sl. Vervolgen werden op

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2