kon pas de helft van dat getal dingen en allen verdronken. Toen de tweede lioot werd afgelaten, trachtte echter iedereen opnieuw daarin cene plaats te veroveren; de kapitein wilde de orde herstellen, maar daar hem dit niet gelukteschoot hij zijn revolver ai boven hel hoofd der passagiers om hen bang te makenwat mij betreftik Ksloofdat ik op hen zou gescholen hebben. aar ik inzagdat ik te vergeefs zou trachten eenc plaats in een der sloepen te veroveren beklom ik een mast, en zag daar het licht van den vuurtoren die wij voorbij gestoomd waren, «onder hem te zien. De kapitein was op de brug geblevenom ringd door een groot aantal passagiers, vrouwen en kinderendie hij trachtte gerust te stellen. Otn halt drie kwam een geweldige golfdie de biug schoonveegde. Een weinig later spoelde eene andere golt het paviljoen boven den salon weg met de vrouwen en kinderen die daarin gevlugt waren. Het schip zonk snel. De mastwaarop ik gevlugt waszonk mede en ik viel in zee. Ik hield mij echter drijvendetotdat eeu visschers- boot mij hielp." Men heeft te Parijs tot algemeene schrik een touvenir van de commune-mannen ontdektbe staande in 140 vaten leer, elk van 500 kilogr. inhoud. De brandstichters hadden die in de kelders van de fondamenten eener kazerne ge legd, welke gebouwd zou worden op don hoek van den faubourg St.-Denis, digi bij het Noor- derspoorwegsiation. Die bouw, in 1869 begon nen werd niet voortgezeten kelders en terrein bleven in den toestand liggen waarin de ooi log ze gevonden had. Nu heeft de stad dat terrein verkocht aan een maatschappijdie er 22 huizen op zal neerzetten en bij een bezoek aan de kelders heeft men de leer gevondendie de commune-mannen in brand hadden willen ste ken om den troepen van Versailles het voort- dringen te beletten. Men rilt bij de gedachte dat sedert maar weinig noodig geweest is om een groot gedeelte van Parijs iu vlammen te doen opgaan. Dezer dagen verloor een rijke inwoner van Faillyles-Magage te Urussel een rolletje bevat tende 10,000 Irancs effecten. De eerlijke vinder spoedde zich naar het bureau van politie, waar hij, die het verloor, bezig was aangifte te doen. Laatstgenoemde was zóó blij, dat hij vergal den vinder iets anders te schenken dan een glas bier. 't Was de kracht der gewoonte; hij was voorheen hospes geweest. Een Japansche Prins, oom van den mikado Kita Schiwakocva no Mya geheeten en 19 jaar oud, is dezer dagen bij de 10e kompagnie van het regement grenadiers «Kaiscr Franz" van de pruissische garde ingedeeld. De prins bevindt zich nu twee jaren in Duitschland en heelt in dien tijd hoewel hij bij zijne komst alleen Japansch verstond, vrij goed Duitsch Fransch en Engelsch leeren spieken. Hij is vergezeld van ren adjudant, die weldra het pruissische officiers-examen zal afleggen; de prins zelf wil zich aan het examen voor de Kriegsacadeuiie" onderwerpen. Uil Friesland meldt men, dat een koopman op een eenvoudig gehucht een ring kocht voor 25 ct. die aan een klokketting hing en pas onlangs door den man des huizes in den grond was ontdekt en meègenoraen. In den ring bevond zich een vrouwenportret in miniatuur de koopman verkocht hem eenige dagen later aan een juwelier, die tot de ontdekking kwam, dat de ring van groote waarde en uil de oudheid alkomstig was. Deze bood den verheugden nego- ciant een pracliligen gouden ring met kostbaar edelgesteente aan die zulks met groot genoegen aanvaarde en 'i plan beeft gevormd de een voudige boerenvrouw eerlang op zijn dootrcis mede een flink geschenk aan te bieden. De Heldersche en Nieuwedieper Courant meldt over den brand in hel stoomschip Koning der Nederlanden het volgende «uit goede bron": •Circa half twee ure ontdekte men brand in «en der nog bewoonde hutten met liet gevolg dat «en vieital benevens de koekoek spoedig geheel in vlam stonden. Aan de goede orde aan boord van genoemd schip, de werking van •loom- en magazijnspuiten, alsmede die van marine en gemeente is het te danken dat men den brand ten 4 ure meester was. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een der hutten nog bewoond door eene familie, lijdende aan mazelen, die in overleg met den quarantaine-doctor nog eenige dagen aan boord zou vertoeven." •Ala een treuiige bijzonderheid dcelcn wij omtrent den brand aan boord vin dc Koning der Nederlanden nog mede dat bet ecnig zesjarig dochtertje van een passagier, die voor zijn vertrek uit lndië zijne echtgenoote uioest ver liezen geslikt uit een der verbrande hutten is gehaald. Ook deelt men ons inededal pogingen zijn gedaan tot diefstal. Wij hopen dat de politie er in slage de schuldigen te vatten De directie heeft dadelijk maatregelen geno men om de schade te herstellen. Hel voorge nomen vertrek van het stoomschip naar Batavia op 12 Junij e. k. blijft onveranderd. Te 's Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen de heeren Carré en Valois op grond van het gebruik maken van kindeicn beneden de 10 jaren ten behoeve hunner voorstellingen. Het schijnt, dal de regering hei aan de uitspraak des regters wenscht te ondeiwerpen, ol derge lijke voorstellingen vallen onder de bekende wet van den heer tan Houten tot verbod van kin derarbeid. De Heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders voormalig Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Prov. Utrecht, vat hel door hem tot hiertoe omtrent Schoolwelherziening ontwikkelde, kortclijk aldus zamen 1. Beperking van lager onderwijs lot die zaken die algemeen noodzakelijk zijn er. al gemeen kunnen onderwezen worden. 2. Verdeeling van de lageie scholen in twee hooldgroepengewone dorpsscholenarmen- en tusschenscholen cenerzijds 'burgerscholen en soortgelijke anderzijds. Verschillende aclen voor die twee soorten van scholen. 3. Trapsgewijze uitbreiding van dagscholen voor lager middelbaar onderwijs, met dtieja- rigen cursus. 4. Invoering van een schooltoezigtdat te vens, wat het paedagogische betreft, schoolbe stuur is voor de openbare scholen. 5. Bijdrage van het rijk in de kosten. 6. Voorshands geen schoolpligtigheid daarentegen verbetering van de inrigling van de schooldoorvoering van liet klassikale stelsel en vermeerdering van het aantal lagere scholen ten platte lande. Hij zegt verder Bij deze zeer algemeene trekkenmeen ik hei te moeten laten; er zalhoop ikvol doende uit gebleken zijndat het mij zeer ernstig om verbetering van het onderwijs te doen is, hetwelk, niet quantitatiefmaar qua- litatief mijns inziens verre achterstaat bij dat in Zwitserland en Duitschland; terwijl ik zooveel mogelijk getracht heb, mij te vrijwaren voor streven naar hetgeenvoor 'l oogenblik althansonbereikbaar is. Aan ben die meer willen kan dunkt mij niet genoeg worden herhaaldvraag toch van het lager onderwijs niet te veelverwar het niet niet middelbaar onderwijs; wacht er u te meer voor, naar mate hel gemakkelijker valthet onderscheid te vergeten omdat wij nog altijd min of meer leven onJer den indruk der traditie van onze vorige schoolwet, toen lager en middelbaar onderwijs ineensmolten, en omdat wij dienten gevolge nog een tal onderwijzers bezitten die lagere onderwijzers heetenmaar eigenllijk middelbare onderwijzers zijn. En wat nu dat middelbaar onderwijs zelf betreft, het ligt buiten het bestek van deze opstellen ik zal er daarom slechts dezen wensch over uitspreken: dat liet, wal het aantal ver schillende leervakken betreli, vereenvoudiging moge ondergaan en er voor hel opkomend geslacht in onze midden- en hoogere standen meer tijd overblijve voor ligchamelijke ontwik keling en mannelijke oefeningen. Op zijn 18. jaar eene kleine encyclopedie te hebben doorgemaakt van al wat hel wenschelijk is op zijn 30e te wetenhoud ik voor de groote meerderheid ondoenlijk bet is voldoende als in enkele hoofd vakken dc grondslagen vast zijn gelegd. Men zie bovendien niet over het hoofd dat op de school uit den aard der zaakvoornamelijk kennis kan worden aangekweekt; maar dat de vorming van al wat men tot karakter kan brengen, evenveel afhangt van den aard der uitspanningen als van dien van het leeren, cn dal eenzijdige ontwikkeling en overprikkeling van het hersen- en zenuwleven, zich in den regel op lateren leeftijd wreekt. Het waarschuwende woord van Hamlet blijft altijd zijne waarde behouden Thü native hue of resolution li «icklied o" er by the pale cait of thought (1) ook op kleine schaal en voor velen, die slechts met de alledaagschc verwikkelingen van hel gewone leven te strijden hebben. 1.1 't Natuurlijk rood der vurigste besluiten, Verschietverbleektcn dit besef alleen Weet elke stoute daad met d'eenten wenk te stuiten. AMERSFOORT, 15 Mei 1875. Aansl. Üinpsilag 18 Mei zal het vijftig jaren zijn geledendat onze geachte stadgenoot tie lieer L E. Visser als heel- cn vroodmeester promoveerde, namelijk op 18 Mei 1825zijnde hij gedurende dit vijftigjarig tijdvakliij zeer omvangrijke practijkmet onbezweken ijver werkzaam. Ter Algemeene Vergadering des bestuurs van het Heemraadschap de Rivier de Eembeken en aankleve van dien, op gisterenavond, waarin na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten lot toelating der nieuw benoemde Hoofdinge landen zijnde voor het 2de district de Heeren A. D. Met horst cn G. J. Baron van Hardenbroek van Amrnerstol en voor het 4de district de Heer Mr. J. M. Baron Mollerus van Westkerke zijn tot Heemraden gekozen voor liet 2de district de lieer G. J. Baron van Hat denbroek van Amrnerstol (aftredend Heemraad) voor liet 4de district de Heer Mr. J. II. M. Baron Mollerus van Westkerke (in plaats van de lieer Mr. J. Cock Blmnhoffdie als zoodanig zijn ontslag had genomen) terwijl tot plaatsvervangend Watergraaf werd benoemd de lieer G. J. Baron van Hardenbroek van Amrnerstol. In da gisteren avond gehouden bijeenkomst van het kiescollegie der hervormde gemeente te Amersfoort, ging men in de eerste plaats over tot liet doen van een beroep uit het drietal predikanten. Bij de eerste stemming erlangden de 11.11. L. C. Schuller tot Peursem te Wou denberg, en C. A. Renier te Bergschenhoek ieder lü, en II. C. van Lindonk te Ooslerbeek 14 stemmen; (1 briefje was in blanco). Bij de tweede vrije stemming werden op de 11.11. van Lindonk 17, Schuller lü en Renier 13 su uit- gebragt (1 blanco). Alzoo weder gecne volstrekte meerderheid (24) verkregen zijndehad er tus schen de heeren van Lindonk en Schuller her stemming plaatswaarbij de eerste met 30 st. is beroepen. Wijders is jter voorziening in de tweede vacature een gros van 40 predikanten zamengcstcld. Bij koninklijk besluit van 12 Mei 1875 n°. 16, is met ingang van 20 Mei e. k.1°. opzijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. L. G. Gregory als kommtssaris des konings in de provincie Drenthe, met dankbetuiging voorde vele diensten door hem in onderscheidene be trekkingen aan Zijne Majesteit en aan bet land bewezen 2®. tot commissaris des konings in de provincie Drenthe benoemd Mr. J. van Kuyk lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De algemeene vergadering der maatschappij «Tot nut van 't algemeen" zal dit jaar den lOden Augustus te Amsterdam onder voorzit terschap van den heer H. de Veer gehouden worden. Van Deventer komt in behandeling een voor stel om de oprigling van crèches te bevorderen Haaf ten stelt voor aan het hoofdbestuur een crediet van f 25,000 te verleenen om de oprig ling van voorschotbanken te bevorderen het zelfde departement wenscht, dat bij de regering stappen zullen gedaan worden lot wettelijke regeling der coöperatieve verecnigingen Delft wil een verzameling van boekwerken betreffende bet sociale vraagstuk aangelegd hebben en een congres ter bespreking van hel spaarbankweten. Door Amersfoort wordt voorgesteld den onder wijzers aan departementale scholen na volbraglen diensttijd pensioen te verleenen Boskoop stelt voor een verduidelijking der wet bij de herzie- ning's-Gravenhage stelt voor een prijsvraag uit te schrijven omtrent lijkenverbranding den Helder wil een werkje aankoopen legen de uit- roeijing van verschillende vogelsoorten. Door Groningen wordt aangevraagd een subsidie van 10,000 ie verleenen tot oprigling eener kweek school voor onderwijzeressen. In Hygieia, Weekblad voor de Gezondslieids- leervindt men de volgende mcdedeelirig van Dr. M. J. Godefroi, van 's Boschover de behandeling van personendie door een dollen hond gebeten zijn Doctor Loë heeft in zijn veertigjarige genees kundige loopbaan meer dan 50 personen be handeld, die door dolle honden gewond waren, met het glansrijk gevolg, dat niet één daarvan -door razenij is aangetast. De wijze van behandeling wordt inde ime- dicinische Polizei" van Peter Frank, die ook zelf de gunstige werking daarvan ten hoogste roemtals volgt medegedeeld Dc wonden wor den zoo spoedig doenlijk gescarificeerd en on- middelijk daarna met fijn Spaanscb vliegenpoz

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2