Dingsdag1 25 Mei 1875. ju 2508. NEDERLAfTOSCHE CENTRA AL-SPOORWEG. Vertrek ran Amenfoort naar Utrecht 7.35 alleen Zat., 8.27, 11 06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 6.64, 9.47, 1-37 8.10, 9.— OoSTKRSPOORWEG. Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 8.25 9.3211.11 3 22 8.40. Vertrek ran Amsterdam naar Amersfoort 8.1812.10; 5.— 6.55; 9.40. comii Diligence-Dienster van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen 'i 7 - op den eersten trein naar Arnhem es '«namiddags 2</« nor. Van Maanbergen naar Amenfoort morgens 9.24 en 's aronds 8.19 nor. Van Amersfoort naar Barnereld 6.15 aronda. Van Barnereld naar Amersfoart 7'/« '«merg Dit blad rerschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwrtaal 1franco per post /I 15. Prijs der Adrertentifn ran 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofHciêU en onteigen. Adrertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 ient« Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. J. II. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertjoorteeke Courant. Stoorestrnat bf do Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Kijk. Brieoen franco. Uitsluitende Agenten roor Frankrijk G. L. Daube A Co. (E. Elsbach) to Parijs. Adrertentiën roor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau ran Nuob en VkX Ditkai Wijnstraat Rotterdam. Politieke Revue. Hel benoemen van een nieuwe zoogenaamde conslitulionnele commissie" zal bet gevolg zijn van bel bekende incident in de Fransche na tionale vergadering. Uil Versailles meldl men als zeker dal daartoe besloten is in een minis terraad en dal de beeren Buflel (minister van binncnlandscbe zaken) en d'Audiiffrel-Pasquier (voorzitter der kamer) bet hierover eens zijn. Laatstgenoemde bad zicb aan de zijde van La- boulaye geschaard wat betreft de opvatting van de regten der minderheid van de commissie. Tot een kabinetswijziging zal bel gebeurde geenszins aanleiding geven daar de ministers, gedurende den korten lijd dien de nalionaie vergadering nog te leven heelteeu ciisis wen- •cben te vermijden. De Parijsche correspondent der Köln. Zt. deelt eenige merkwaardige bijzonderhedeu mede om trent Thiers. Hoewel bij niet meer president der Fransche republiek isis Thiers nog de man die in bet buitenland voor Frankrijks grootiten politicus en diplomaat gehouden wordt. Inzonderheid start hij in groote achting en boog aanzien bij Alexan der II, keizer van Rusland, wiens regering met hem betrekkingen onderhoudtaan baren gezant te Parijs, prins Orloffheeft opgedragen hem [Thiers) dikwijls te bezoeken en liever met hem, dan mei Mac Mahon of zijnen minister van bui- tenlandsche zaken zich in aanraking stelt. De czaar, die Thiers zoo welwillend ontving, toen dezein het belang van zijn door oorlog en omwenteling uitgeput land, eenige Europesche hoven bezocht, zal, r.aar men verzekert, met hern weldra een onderhoud hebben. De plaats van bijeenkomst is nog niet bepaalddorh de aanleiding er toe is volgens den correspondent, bekend. Iiij meldl, dat men, naar het schijnt, ie Berlijn niet alleen naar ook te St.-Peters- burg zeer ontevreden is over de zoo zonderlin ge houding van de Fransche regering, en daar men bij haar in deze zaak geen reglstreek- ache slappen wil doen werd Thiers tot lusschen- persoon gekozen. Kort geleden heelt prins Gort- tchakcff hem een brief g< schreven waarin Frank rijks toestand behandeld werd en de Russische rijkskanselier zijn ieedwezen te kennen gal over het feit, dat Frankrijk zich tol het werktuig van hel Valikaan maakt. Een uitvoerige brief van Thiers aar. den keizer over hetzelfde onder werp volgde hierop. Frankrijk bezit op het oogenblik meer dan negentig duizend wetten. In 1832 zeide baron Dupih reeds, dal Frankrijk meer dan tachtig duizend had. Op verzoek van den afgevaardigde Parent (twee jaar geleden gedaan) is thans een verzameling" verschenen houdende alle wet tenbesluiten en verordeningen betredende de indirecte belastingen van 1790 tol 1874. Hel boek bevat niet minder dan 387 documenten. Welke belastingschuldige kan al die wellen ken nen? Toch zegt de Staat: «Ieder moet de wet kennen." De wet, dat is: 90,000 wetten. De afgevaardigde Parentdie geschrikt is van het bewuste wetboek, moet van plan zijn voor te stellen dat Frankrijk zijne wellen lot een klein getal van duidelijke en korte wetten be- perkeomdat al die omhaal slecht* tot ver warring leidt. Emile de Girardin geeft aan de Fransche regering den raad het land niet langer tot de tanden te wapenen, maar liever, in plaats van de politiek der krachtde politiek van den rijkdom, de economische politiek, te volgen. Volgens betn moet Ftankrijk de eer, als cr «ene eer iu gelegen is van eerste militaire ualie te zijnoverlaten aan Duitschland Frankrijk moet niet meer de politiek van Richelieu en Bismarck, maar die van Turgot en Robert Peel omhelzen zonder daarom de gelegenheidapo- litiek van Cavour te veronachtzamen want deze alleen moet aan Frankrijk hergeven wal het verloren heeft, tenzij men wille terugkeeren tot de oorlogen van seven, dertig en honderd jaar, tol de politiek der weèrwraak. In de Gacelahel officiéele blad der spaansche regering is afgekondigd een door al de ministers gecontrasigneerd koninklijk besluit, waarbij vrij heid gegeven wordt aan de dagbladen om alle conslitulionnele kwestiën te behandelen en aan alle partijen om openbare vergaderingen te houden. In de memorie van toelichting wordt gezegddat de persnu de verkiezingen be ginnen, zich vrij over alle politieke vraagstukken, die door de Cortes behandeld zullen worden mag uitlaten, behalve over de constilulionnele monarchie. De regering wenscht hel parlemen taire regeringsstelsel weder in toepassing te brengen. Koning George van Griekenland schijnt er aan gedacht tc hebben af te treden of met stille trom te vertrekken. Vóór Bulgaris het Presidentschap van den Ministerraad nederlegdezei de Koning lol Kunduriolis »Het beste zal zijn, dal ik een Land verlaat, waarin de partijhanstoglen alle grenzen te buiten gaan. Iets goeds iu in Grie kenland niet lot stand te brengen. Men raadt mij wel is waar een coup d'élat aan maar dit is onmogelijk daar ik onmaglig ben om mijn tegenstanders ter neder te werpen. Het leger behoort aan de oppositie ik sla hier als vreemdeling alleen. Maar, al zou het mij ook kunnen gelukken, dan nog kan ik er niet toe be sluiten daar ik de Griekscbe Kroon moede ben.' Sedert de Volkeren ook een woordje meè- spreken zitten de Vorsten minder aangenaam op hunne troonen dan voorheen. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer zijn veil. week de beraadslagingen aangevangen over hel wetsont werp tot voorziening tegen hondsdolheid. Er zijn drie ontwerpen geweest. Rij het eerste werden de voorbehoedmiddelen aan provinciale en gemeentebesturen overgelaten bij bet tweede nam de algemeene wetgever zeil zulk een maatregeldoor het gedwongen muilbanden van alle buitenshuis wandelende honden voor te schrijven en bij het laatstedat nu be handeld werd wordt dat voorschrift verzacht daar het den muilband alleen dan eischl, wanneer de hond niet aan een stevige ketting ol louw gehouden wordt. De heer Cremers betoogdedat het muil banden als voorbehoedmiddel niet doeltreffend is en ecne zware belasting op de honden met bepaling dal zij een halsband moeten diagen, met een doorloopend nommernaam van eigenaar en woonplaatsveel beter kan worden toegepast en veel meer het doel zal bereiken. De heer Saayuians Vader zeide bij ervaring te kunnen mededeelendat de hondsdolheid niet is een algemeen en voortdurend voorko mende ziekte waaitegen algemeene voorziening noodig is. Een muilkorf achtte hij schadelijk. De hoer van Eek liet zich nog iiiet uil over de muilbandkwestiemaar betoogde, opgrond van een arrest van den Hoogen Raad, dal men geen bond mag almaken, zonder schadeloos stelling wegens onteigening te vei leencnvoor al wal verdachte houden beiteltdie toch oog wel waaide hebben De muilband werd do«r de medici Idcerda en Rombach in bescherming genomendoch de eerste verlangde, dat geen vrijdom van muilband werd verleend voor honden die aan een touw oi ketting worden gehouden vooral omdat men tegen de stille dolheid moet waken. De heer Rombach daarentegen achtte den muil band ook niet noodig voor. honden die onder moreel toezigt slaan, d. i. door iemand begeleid worden zonder vastgehouden te wor den. Daarentegen eischte hijingeval liouds- dolheid heerschtalgemeene muilbanding. Muilbanden of niet was de kwestie, die de Tweede Kamer Woensdag, bij de voortzel ling der behandeling van bel wetsontwerp tot voorziening legen hondsdolheid, bezig hield. De heer Godeiroi verdedigde den maatregel. De Staat was volgens hem verpligt tot regeling waar het als hier eene zaak van groot belang geldt cn mogt dit niet aan den plaatselijken wetgever overlaten. Door een belasting op de honden is het gevaar niet te keeren. Bezwaar kan tegen den voorgestelden maatregel niet be staan want het beginselmaatregelen tegea losloopend vee en wilde dieren is in 't straf wetboek opgenomen. Dat afmaking van verdachte honden onteigening is en dus schadevergoeding zou eischen achtte spreker onjuist. De hoer G.atama achtte het nemen van maat regelen tegen hondsdolheid wenschelijk, doch eene algemeene muilbanding niet doelmatig. Aanwending van een muilkorf zal alleen leiden tot beperking van het getal der honden. De wetenschap te Oerlijn schiijft de vermindering van hondsdolheid alleen toe aan vermindering van honden. Hij zal niet in hei haling treden over de beschouwingen van de heeren Vader en Cremers, om de discussie niet te rekkeo. Spreker maakte 5 opmerkingen 1. dal hondsdolheid vanzelf ontstaat, even als razernij bij menschen en andere wezens uit ligchamelijke en andere oorzaken voortkomen en dal zij in ieder geval wordt bespoedigd door aan een beest te onthouden wat hem van na ture toekomtde vrijheid. En wie zijn het dia de hondsdolheid uitlokken. Dat zijn de jagers en de jagtliefhebbersdie door kennisgeving van verdachte honden aan hoogere autoriteiten het vastleggen van honden gedurende eenigen tijd provoceeren en daardoor de hondsdolheid verergeren. 2. dat de maatregel der muilbanden onmoge- lijk zal zijn vol te houdenvooral niet in d« achterbuurten van gro >le sleden en in dia gemeentenwaar de buurten zeer verspreid van elkanJet liggen. 3. dat art. 3 een privilege voor de jagthondea bevat. Spi. kan geen wet aannemendie hel jagiprivilegie «ersieikt. 4. dat een hond, die dol ia, niet gehoorzaamt aan zijn meester en er dus gcenerlei waarborg gelegen is in een bepaling omtrent honden, die onder 's meesters toezigt ataan. 5. dat het een overdrijving isdat de hond voor arme menschen is een bron van armoede. Dit gaat te ver. Voor menigen armen stumpert is de hond zijn eenige medgezel. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver dedigde zijn ontwerp iiilvoeiig. Bij de stemming had ec^1 algemeene afmaking van amendementen plaats. Nu kwam het artikel der Regeering in stem ming verpligte muilbamlingvolgens Mi nisterieel modelhet gebeele jaar dooi be halve voor boudeu die aau eeu touw of ketting

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1