Dingsdag 8 J u n ij 1875. M 3311 AtUtSMOBKCHE GODRAIT. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek t»ü Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 9.39, 11.08 2.28 8.24. Vertrek van Amersfoort uir Zwolle 8.44, 9.42, 1.40, 6.1u, 8.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek ran Amersfoort naar Amsterdam 7.30; 9.35; 11.10; 3.— 4.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.55; 6.— 8.52; 9.30. Diligence-Diensten tan den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maarsbcrgcn "bmorgens 7.op den eersten trein naar Aoi.'ien. en •s namiddags fi'/s uur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 '.n avonds 8.19 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 8.15 's avonds. Van Barmeveld naar Amersfoort 7'/* morg Dit blad verschijnt Baandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/I—. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiên van 1 tot 8 regels 80 Os; elke regel meerder 10 Ctelegale, eSciêl.' en onteigen. Advertentiên per regel 15 Cte. Reclames per regel 25 cent» Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeffte Amersfoort Bureau AmertJoorUcke Courant. Stooveatraat bij de longest .nat. Wijk B. No, "3, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: G. L. IJacbe t Ca (E. Ejlsbacu) te Parijs. Advertentiên voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau van Nuea en ran Uitmak Wijnstraat Rotterdam. Wegens de verkiezing voor de Tweede Kniner wordt dit Courant- nummer vroeger dau gewoonlijk verzonden. Politieke Revue. Nu de oorlogskoorts die onlangs Europa soozeer kweldevoor goed voorbij is om naar wij willen hopen in den eersten tijd niet terug te keeren vraagt men overal naar de eigenllijke oorzaak van die geheiir.zinnig kwaal. In de Duitsche bladen is, gelijk men weet, hierover eeu hevige strijd gevoerdde Fransche pers schooi de schuld op de Duitsche officieuse en anderen spraken van beursspeculaties, sommigen sells van eene indigestie van ton Bismarck, waar aan de geheele beweging haar beslaan zou hebben te danLeo. Zoo schrijft men geschiedenis. Wat de geschiedenis van den jongsten tijd belreitdaaromtrent gai de Engelsche President- Minister de volgende inlichtingen. Sedert eenige weken bestond er ernstige ongerustheid over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duilschland en wol ter zake van de organisatie van 'l Fransche legerwelke or ganisatie voor Duilschland het voorteeken was van den oorlog die weldra zou uitbreken. Duilschland, aan oorlog geloovende, achtte tot zelfverdediging het geraden den eersten slag te slaanindien Frankrijk niet besloot zijne armee te verminderen. «Duitschland's gezant sprak hier dikwerf in dien geest en dit gat aan Frankrijk groote ongerustheid. «Al dadelijk verklaarde Frankrijk, dat het geen oorlogzuchtige bedoelingen had en de Engelsche Minister geloofde dat gaarne. Dat overigens Frankrijk, na zoovele ongelukken en vernederingeneen leger wil hebben zijner waardig en in staal de Binnenlandsche rust te handhaven kon niemand lol aansloot zijn. Frankrijk geloofde dan ook niet dat het door Duilschland verdacht werd en zag, in de be schuldiging tegen de jonge Uepubliek gerigl, niets anders dan het voorwendsel lol eeo nieuwen oorlog. Engeland was van oordeeldat er wederzijds misverstand bestond, een misverstand 'l welk tot ernstige gevolgen kon leidenimmers de eerste stap die Duilschland zou kunnen doen was de eisch slaak uwe wapeningen I «Zagen Frankrijk's Slaa Jieden in dien eisch niets anders dan 't begin van ee.t oorlog, dien men zocht, dan zouden zij, zooals van zeiven spreektde wapeningen in allerijl en met de meeste kracht voortzetten. Zoo was men eensklaps in vollen krijg I «'t Engelsche Gouvernement achtte het zijn pligl de bezorgdheid zonder ophei, lol bedaren te brengen en daartoe was slechts één ding noodig namelijk dithet wantrouwen zoowel van den een als van den ander weg te nemen. üok Rusland was van dezellde meenir.g en had dezelfde vredelievende gezindheid en 't be zoek van den Czaar te Berlijn was eene zeer gepaste gelegenheid om de vfertoogen van het Engelsche Gouvernement, in zoover dat mogelijk mogt schijnen te ondersteunen. «Zoo deed het Engelsche Gouvernement zijn pligl en zonder oilers verkreeg het een gewenscht resultaat, 't Behoelde daartoe geen enkele ver bintenis aan te gaan, geen enkele belolteafte leggen. Engeland geeit de voorkeur aan een politiek van uoQ-inlurvL'iitie't welk echter niet betce- Lent dat Engeland onverschillig is voor 't behoud van de vrede." De commissie-van-dertigwier ijver allen lof verdientheeft de eerste vier artikelen van het ontwerp van wel legelende de verkiezing voor den senaat goedgekeurd. Het artikel houdende dat de maire de gemeenteraadsvergadering Kresideren moet bij de verkiezing van de gede- ageerden gat tol een levendige en langdurige discussie aanleidingdoch werd ten slotte ins gelijks aangenomen. Met betrekking lot den strijd tusschen de voor- en de tegenstanders van de arrondissementsgewijze stemming eu de voor- en tegenstanders van de deparlementsge- wyze stemming bij de verkiezing van Je leden der kamer is nog niets met zekerheid te zeggen. In een door 25 leden bijgewoonde bijeenkomst van de groep-Lavergne hebben bijna allen zich voor het eerstgenoemde stelsel verklaard met voorbehoud evenwel zich met een transactie- voorstel te vereenigen. Eene poging is reeds gedaan door den heer Rive, die de dcpartemenlsgewijze stemming behouden wil maar niet voor de meest be volkte departementen deze verdeelt hij in kies districten waarvan elk hoogstens vijf leden afvaardigt. Het zal echter moeijelijk zijn tus schen de comraissie-vau-derligmisschien ook de kameren de regering eene schikking tot stand te brengen in zake den tcrutin de lisle de linkerzijde wil geen concessie doen en Buflet volhardt bij zijn voornemen er een kabiriels- kwestie van te maken. En toch gelooft de officieuse Monileur niet meer dal, wanneer de kamer tct den tcrutin de lisle mogt besluiten een regeringscrisis hel ge volg er van zal zijn; want hel blad geeft mid- delen aan de hand die deze wijze van stemming onschadelijk kunnen maken. Met de chinesche mail is thans ontvangen de tijding van hel overlijden der Keizerin Kea- Shun, weduwe van keizer Tung-Chih. Spoedig na zijnen dood verspreidde zich het gerucht dal zijne jonge weduwe zclt'mooid gepleegd hadmaar volgens de Pekiug-Gazelte is zij pas den 27 Maart gestorven. De China-Mail zegt Zij heeft wel inderdaad een ongelukkig lot gehad. Up haar 15e jaar gehuwd werd zij op haar 17e jaar weduwe, en na den dood van haren gemaal heeft zij een allertreurigst leven geleid. Men zegtdat zij eenige dagen vóór haren dood alle voedsel geweigerd heelt en van uitputting gestorven is. Deze verhalen mogen waar ol niet waar zijn, gaarne gelooven wij, dat haar toestand allerminst benijdenswaard ge weest is. In ieder geval was zij veroordeeld lot eene veeljarige afzondering en bovendieu stond zij bloot aan kuipeiijeu, die, met hel oog op hare verwachte bevalling haren dood en dien van haar kind ten doel hadden. De dood is waarschijnlijk eene gelukkige uikomst geweest." De Kollnische Zeitung zegt «zoolang hel drie- Keizers-vei bond" bestaat, kan Frankrijk geen bondgenoot tegen Duilschland vinden. Over 't algemeen met kt men in de Duitsche pers zekeren wrevel op legen Engeland en deze is ontstaan door de viees welke dat Rijk ver raadt, als er sprake is van Duhschland's magi. De overmoed welke thans volgens de En gelsche Staatslieden in de woorden en daden van de Duitsche Regecring doorstraalt en die zij schijnt overgenomen te hebben van Frank rijk toen Napoleon III zich almagtig waande doet John Bull met de Franschcn heulen. De Gemeenteraad van Londen is op visite geweest bij dien van Parijs wanneer ontvangt het Berlijnsche Bestuur eepe invitatie van Pargs I 'l Zal er waarschijnlijk lang op kunnen wachten De Russische minister van binenlandsche zaken heelt den lsten dezer te Petersburg de internationale conferentie voor de telegrafie met eene rede geopend. Aan bet eind zijner rede wees bij op de vredelievende verklaringea door den czaar afgelegd, welke verklaringen door het gansche Russische volk gedeeld wordeu. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkies district Amersfoort. III. De dag nadertwaarop alle kiezers geroepen zijn als brave staatsburgers hun pligt te ver vullen en wij hopen datevenals bij de meeste voorgaande verkiezingen, de kiezers in het district Amersfoort door getrouwetalrijke op komst hunne medekiezers in andere districten zullen evenaren, of zooals meermalen geschiedde daarin boven deze zullen uitmunten. Onze aansporing tot opkomst bij de stembus was en is niet enkel gerigt aan onze mede standers. Deze aansporing moet in ruimer zin worden opgevat. Onze opwekking gold en geldt kiezers van alle partijenzooals wij ook steeds gelijke publiciteilsregten in ons blad aan voor standers van alle rigtingen toekenden en toe kennen. Wij waarderen getrouwheid aan beginselen bij onze tegenstandersmaar vorderen dan ook dat onze gehechtheid aan onze beginselen hun nerzijds waardering geniet. Onze rigting is het meest nationaal. Er zijn door opwindingverleiding en diverse drijfveeren in den laalsten tijd sommigen in het anli-revolutionnaire kamp gekomenof zij worden daarbij meegeteld en laten zich daarbij meetellenaan wie gerust een plaats in de ge lederen der gematigde, conciliante rigting kan worden ingeruimden dan is het zeker wél gehandeld in 't belang des Vaderlands de zoo- danigen niet terug te stootenmaar veeleer de gelegenheid van terugkceren in onze gelede ren hun gemakkelijker te maken. Te meer zij hierop geletoindat het Ministerie Heemkerkvan Goltstein hetwelk Hink werkt en zaken afdoetdie ten bate van het algemeen belang komenook door dezen wordt gesteund terwijl daarentegen verschillende vuurrood-libe ralen slechts op de gelegenheid wachten om de tegenwoordige Ministers tegen te werkenbelust zijnde out zelf Ministers te worden. Onze rigting, zijnde dc gematigde, conciliante staat tusschen uc anti-rcvolutionnairc en de liberal»? rigtingen. Wij zijn bezield met liefde voor de consli- tutionneelc monarchieals waarborg voor ieders vrijheidook die der minderheden. Eerbiediging van de regten der Kroon, achten wij even noodzakelijk als handhaving van de regten der Vertegenwoordiging en vermits ook onze tegenstanders deze hoofdbeginselen van ons Volksbestaan dienen te huldigen, roepen wij alle kiezers van alle rigtingen op om ter stembus aanwezig te zijn en ulzoo aan de handhaving

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1