daverend werd toegejuicht, evenals het kernachtig antwoord van den prases van hel corps Kap- petjne van de Cappello. Daarop had de ontvangst van de reünisten plaats met een keurige welkomstgroet van den zelfden heer Kappeynedie stormachtig werd toegejuicht, evenals het antwoord van het lid der Tweede Kamer Gevert Deyneot t voor sitter der reünisten. In het feestlocaal op de Ruïne (dat expres voor dese gelegenheid opgerigt 64 meter lang en 59 breed ismet eene hooidsaal van 70 bg 35 meteren dat 5000 personen plaats kan geven) hield prof. Beet* vervolgens de feestrede, ia tegenwoordigheid mede van Z. K. H. Prins Frederik. Dingsdag werd eene matinde musicaleop het feestterrein gegeven door het muxiekcorps der rgdende artillerie uit Amersfoort, onder ditrecite van den kapelmeester .Nürnbergeren onder be gunstiging van goed weder .trok de gecostuaaeerde opto.'t van het akademicgebouw op weg. Van de twee groepen, waarin de, optogt waa verdeeld, stelde de eerste «de stichting der hoogeschool" voor al degenen die daartoe heb ben bijgedragen waren vertegenwoordigdde hoofdpersoon was de edele stichter der beroemde universiteit, Willem I, prins van Oranje, ens. ent., omgeven door de mannen die hem ter zijde hebben geslaan in de verwezenlijking van zijn schoon denkbeeld. In de tweede groep de hoogeschool", zag men de beroemde cu ratoren ca hoogleerarende merkwaardigste studenten en de beroemde vreemdelingen, die de academie gedurende haar bestaan met een bezoek hebben vereerd. Talrijk waren de deelnemers aan dezen optogt, blijkens bet programma niet minder dan 318; allen muntte uit door prachtige en kostbare costumes. Te 9 uren werd eenc~ algemeene illuminatie ontstoken. Van 79 uur was er diner voor de gecostn- meerden in de feestzaalde verschillende tafels waaraan dese heeren allen in costuum aanzaten, en onder wie ook de aangenaamste toon heer- se h te leverden welligl den meest treffenden en schilderachligsten aanblik op. Onder begunstiging van goed weder trok de optogt ten 9} ure nog eens door de verlichte straten en werd toen op onderscheidene plaat sen bengaalsch vnur van verschillende kleuren ontstoken, hetgeen op de bonte en schitterende costumes een eigenaardigschoon en prachtig effect had. Toen de trein zijn langen togt te middernacht in de beste orde had volbragt en weder op het feestterrein was aangekomen, werd bij aldaar ontbonden eo bleven zeer velen der deelnemers nog eenige oogenblikken aldaar ge zellig bijeen om van den in vele opzigten inder daad vermoeijenden togt ietwat uit te rusten. Een ingenieus man had in de Leidtck* Courant, van de onderstelling nitgaandedat het plasre genen souparapluies in buur35 cents aangeboden. Deze pessimist heeftdank sij bet gunstige weder zeker geen schitterende affaires gedaan, en is persoonlijk dus «uit den regen in den drop" genomen. Woensdag was het van 24 ure in het (eest gebouw pleglige receptie van de sonvereinen firinsen edelen vroedschappen professoren ujden van letteren en allen die deel hebben genomen aan den optogtdoor Willemprins van Oranje enz. enz.die zich met gevolg te paard naar het feestterrein bad begevenen die de verschillende deelnemers aan den optogt recipieerdestaande voor den troondie in bet midden der veranda stond. Het aantal toe schouwers was zeer groot. Bij dese gelegenheid werd er matinee musicale gegeven, onder directie van den heer H. Völlmar. Terwijl er in hei feestgebouw ten 5 ure een reünie-diner werd gegeven met muziekuitvoering van hetzelfde corps, is er in St.-Draaneoadoeien in de Breedeslraat een schuttersmaaltijd gehou den by welke diners dc gulle vrolijkheid voorr zeker heeft voorgezeten. Deze derde feestdag werd besloten met eene soiree musicale iu de aocieleit ifinerra, door de tnuziek van bet le regement artillerie uit Delftonder directie van den kapelmeester Kecreweer. AMERSFOORT, 17 Junij 1875. De 57e verjaardag van II. M. onze geliefde Koningin wordt heden op de gebruikelijke wijze le Amersfoort gevierd. Z. K. II Prins Hendrikkennis hebbende gekregen van 't voorneotenom hem hij gele genheid van den 25jarigeg gedenkdag van zijn optreden als stadhouder over Luxemburgop z4 OcL een huldeblijk aanlcbiedcn, heeft verzocht, op dien dag van blijken van hulde verschoond te blijven. Dingsdag is in een door eeu talrijk publiek bijgewoonde zitting van bet provinciaal geiegtsbof in Noord-Holland een aanvang gemaakt met de behandeling der bekende valsche rnunltaak. Willem Dolhovenvan beroep stukadoor oud 32 jarenChristina Buscliechtgenoot van voormelden Bolhoven oud 26 jaren Cétliarina Margarelha /.iuimer weduwe van J. II. Tophoff, oud 36 jaren en Mijnden Bolhovenvan beroep stukadooroud 24 jaren stonden teregt, de eerste beschuldigde ter sake van het namaken van gangbare silveren muntspeciën de tweede en vierde ter sake van medepligtigheiddoor hel op verschillende wijsen behulpzaam siin in het plegen van het misdrijf, en even als de derde wegens deelneming san het in omloop brengen der valsche muntstukken, alsmede wegens poging daartoe. 104 getuigen waren gedagvaard; enkelen hunner ontbraken wegens wettige redenen. Met goedvinden der verdedigerswerd besloten met de behandeling voort te gaan. Ou verzoek van'den advocaal-geo. Mr. J. Spoor, gelastte het bof de dagvaarding tegen Vrijdag e. k. van nog 4 getuigen, waaronder 3 i décharge ten behoeve van den 2e bescb., die, naar beweerd wordt, onder pressie van baat man sou gehandeld hebben. De advocaten Mrs. MouthaanTydemau Jr. Mesrits en Haas nemen de verdediging waar. Daar de beschuldigden in hoofdzaak bekend hebben, leveren de verhooren niets bijzonder belangwekkends op. Niet meer dan 30 getuigen aijn geboord. Woensdag ging de criminele kamer van het prov. gereglshof met de behandeling der zaak voort. Ongeveer 70 getuigen werden gehoord. Vrijdagmorgen sullen nog enkele getuigen ge hoord worden en daarna zal de advocaat-generaal Mr. Spoor het woord bekomen lot toelichting van zijn requisitoir. Te Someren werd onlangs een diefstal van f 250 aangegeven, llit het iugesielde onderzoek ia thans geblekendat bel geld is weggenomen door de vrouw des buizes, die 't haren man beeft gegevenals een gedeelte van 't kapitaal, dat tij gezegd had voor haar huwelijk te beziilen. Waarschijnlijk heeft de man verlangd ifcls van dat kapitaal te sien. Waarlijk, eene slimme vrouw I Diagsdagmiddag verscheen in druk het ver slag van een conferentie lusschen de Comm. v. Rapp. over het wetsontwerp op het hooper enderwyt met den Minister van Binnenl. Zaken. Het wetsontwerp kan aisnu rijp geacht worden voor behandeling. Het Journal Officiel bevat over de verwachtin gen van den wijnoogst in Frankrijk bet volgende berigt oit Bordeaux: «Van alle kanten in de streekwaar de wijnstok wordt geteeld, komen de beste beriglen. De uitstekende ontwikkeling van den wijnstok doet in alle wijngaarden vreug dekreten uiten. Men zegt dat sedert bet jaar 1840 van den aanstaanden wgnoogst zulke voor treffelijke verwachtingen niet gekoesterd zijn en men vreest geene teleurstelling wal den ver wachten overvloed betreft. De loten zijn reeds zoo lang en de bladeren zoo welig ontwikkeld, dat de druif voldoende beschermd wordt." Bertjjn 16 Jung, la bet proces-Armn» is door het openbaar ministerie na een langdurig plei dooi de eisch gedaanom den aangeklaagde achuidig te verklaren aan bet verduisteren van acten en het zich loeëigenen van stukkendie hij in zgne hoedanigheid van ambtenaar had ontvangenen hem deswege te veroordeelen tot een jaar gevangenisstraf. De Fransche landbouwers kunnen in den oogst militairen huren als helpers tegen 40 k 50 cent per dag met kost. Een verschrikkelijke ontploffing van een ver gaarbak van spuitwater heeft te Boston plaats gehad, waarbij 6 personen gedood en verscheidene andere gekwetst werden. Dese ramp bad ten 6 ure 's namiddags plaats, op het oogenblik dat de straat vol volk was. In sommige streken van Oostenrijk zijn door wolkbreuken zoo geweldige verwoestingen aange- rigt, dat geheele dorpen zijn vernietigd, oicnschen zijo omgekomen en den landbouw aanzienlijke schade is veroorzaakt. Te Verona (Italic) is, zegt de Arenaccn leger van sprinkhanen verschenen, dal zich over eene gloeit- uitgestrektheid heelt neergelaten eu in de geheele streek tusschen Pozzomuretto Capello, Ganfaidini, GalatiAlpo en Azzona de weiden verwoest heeft. In vijt dagen tijds vingen de boeren in den omtrek van Villatram::a 4780 kilogrammen van die dieren. Nog een andere, vreeselijke vijand der sprinkhanen kwam er opdagen, namelijk ontzaggelijke troepen vo gels (de paitor roieui uit Azie en Alrika die iu tallooze scharen het leger van sprinkhanen ver volgden eu groole verwoestingen er onder aau- rigten. Volgens de beriglen uit verschillende buiten- landschc dagbladen blijkt, dal de onwedersop den 45 en 6 dezer maand eene veel grootere uitgebreidheid hebben aangenomen, dan aanvan kelijk scheen. Ofschoon ook thans de beriglen nog zeer onvolledig zijn, wordt het duidelijk dat die ramp zich over het grootste deel van Europa heeft uitgestrektvan af Parijs tot over de Russische grensvan de Oostzee tot in de Alpen. Zware bliksemschichten, hagelsteenen en wolkbreuken hebbende laatste vooral in bergachtige streken enorme verwoestingen aan- gerigt en talrijke menschenlevens vernietigd. Het Dagbl. v. Z.-H. en 't H. behelsten zegt in de volgende correspondentie Eenigen tijd geleden enook nu weder ontvingen wij van -leiers en gesbooneerden" opmerkingennaar aanleiding van de meermolen gereten kligt van winkelier»over de gewoonte van- vele jauilién om haa inkoopen in den vreemde te doen of hun levenntifn van buiten te doen komen met voorbijgang der nationale indnstrie en van de eigen landgenootendie 100 vaak op groote latten tillen. DeLe klagten worden vol «trekt niet ongegrond geacht en de aanlei ding daartoe wordt betreurd. Maar ook het publiek beeft grieven en onte atender» «coachen die rondweg en onverholen te hebben op genoemd. Zij ichrijven Vooreer» t; ieder torgl voor tijn belang en toe kt tijn voordeel. Men beweertiu «ommige gevallentelft met de inkomende regten er bij gerekend, goedkooper de goederen van elder» te kunnen be trekken dan van hier. Doorgaan» wordt hier voor d" el betaald wat men te Parijs en te Bnuael per meter kooiA «De dame» willen niet de berekening per meter." tegt men. Waarom tonden tij •t hier niet willenterwijl in het buitenland geen anden wij te van berekening plaat» heeft f -In de tweede plaata Onte winkelier» zitten op groote laiten tegt men. I» dat ook elders niet in ruime mate het geval P Noen ia om land i» veor tijn betrekkelijk geriug getal koo|»r» de winkel stand te rterk vertegenwoordigd. Een ieder iet tegenwoordig met groote kosten winkelt op tn hoe lang houden velen het oit vin de derde en voornaamste plaats: vele winkeliers, met name die tich beklagen over de uankuupen uit het buitenland moeten te groote winsten behaleu. Waarom Oindat hier tegenwoordig de weelde óók onder den winkelstand tich te sterk uitzet Niet alleen is dit bemerkbaar door vertimmering en dikwijls onaoodige verfraaiingen waarvan de kooper» de kosten moeten goed maken maar vooral door de buitengewone weelde binnen 'a huis. -Het getal Indienden of -dame»" achter de toonbank is legio. Van -helpen" door de vrouwen of dochters komt niets meer in. l>e vrouwen tijn -Mevrouwen", de dochters spelen piano; allen gaan trots den beste gekleednuiken morgenwandelingen, hebben huis hondster» tot haar dienstdoen rutoertjes du heeren rijden paard wonen concerten bijgenieten alle uitspanningen. In tnlke getinaen is véél noodig cn de lieden die in de krocht hnnner jaren reeds tóó kunnen leven en wier kinderen zich schamen zouden in den winkel te helpenhebben weinig reden zich te bekligen dat men zich goedkooper sit het buitenland bedient" Wij geven aan deie grieven de openbaarheiddie men van oua verlangt. Zijn tij niet geheel zonder overdrijvingdoen de klager» vooral onregt door le veel te generaliseren toch moet ons de erkentenis nit de pendat er wel eenige waarheid in gelegen ia De tijdgeest heeft de oud-Hollandzche ingetogenheid en zuinigheid uit menig gezin verdreven. Maar het kwaad moet men niet nan één tijde zoeken. De gewoonte om veel uit het buitenland te doen komen, ia teer zeker niet enkel aan bovengenoemde oorzaken te wijten. Ook hier speelt de zucht naar weelde en naar praal, naar vreemde -chique" een groote rok De een geeft den ander het voorbeeld en de achnhl ligt ook veeal in de aanstekelijke zucht naar hetgeen tegenwoordig onder een «goede educatie" wordt verstaan en dat er toch eigenlijk Burgerlijke stuud vnu Amersfoort. GEBOREN 11 Junij, Wessel, s. van Willem vso der Geld en Everarda Rouwendal. Tho mas Franciscusx. van Gerril Marinus Gouw en Cornelia Buijs. 13 Jung Theodora d. van Elbert de Ruiter en Theodora Maria Kraay- katnp. 14 Jung, Johannes Franciscus, s. van Hcndrikus Bauland en Johanna Maria van der Heijden. Willem Aogenilusx. van Rijk Folleman en Elisabeth Brouwer. 46 Junij Beinardus Hendrikusz. van Willem Kuiper en Julie Tbies. GEHUWD: 16 Jung, Johannes Gcrardus van der Geest en Catharina Johanna Sturk. OVERLEDEN 11 Junij Een levenl. aangeg. k. m. geslacht van Aart van Neergnen en Pieternella Hartong. 13 Junij, Willem van de Mlieen50 j.ongeh. Philip Berlijn 4 w. 14 Junij, Frederika Tommei, 22 m. Johannes Bartholomeus Mannes 37 j.echtg. van Susanna Anna Maria Hert. ADVERTENTIE N. Bevallen van een ZOONJ. G. BLAN KENBERG—Couvée. Leideh, 13 Juni 1875, wl Ii'iiiii inn ilii bevallen van een welge schapen ZOON, JULIANA T11IES, geliefde Echtgenoote van Amersfoort iy kuiper 16 Juni 1875. w Kün bK- Heden overleed in den ouderdom van 87 jaren mijn Echtgenoot de lieer J. B. MANNES na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der stervenden. Amersfoort Wed. MANNES— 14 Juni 1875. Hert. Deze strekkc tol bijzondere en abjemeene kennisgeving. Be gewone 8 maandelijkschc MÜkJSs» VKRKOOPINU van GOUD EN ZILVEli uil de Bank van leening Amersfoort, zal aldaar plaats hebben op <len 24 dezer maand des morgens ten 10 uur; één uur vóór den verkoop le bczigiigi-n in hel Burger-Weeshuis.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2