gram in cone mouldij van don licer Reid on hel entrepot-pakhuis van don lioor Malone, waarin voor 55,000 p. si. whiskey lag. De brandende mout baande zich een weg nit de gehouwen in een hoog gedeelte der stad gelegen, en sttoomde langs Ardec- Chamber- Cork- en Mill-street omlaag. De hoog vlammende whiskey versterkte de vuurrivier, die al de huirenwaarlangs ze liep, aanstak. Binnen twee uur lijds waren al de huizen aan de laagste zijde van Mill-streel geheel vernield, en verschillende huizen in Chambcrstreet', in 't geheel 35. D« brandweer was aanvankelijk magteloos want geen water kon gebruikt worden daar hot de vlammende whiskey en mout slechts verder in de stad zou hebben doen stroomen. De straat werd ten laatste opgebroken en een dam van steen en klei gemaakt om den vuur stroom te sluiten. Zand en iaccalien werden uit een niet ver algelegen verzamelplaats aan- gebragt om de wbiskcyvlammen op de straat uit te dooven. Aan het blusschen der brandende huizen ol redding van meubelen en kostbaarheden kon niet gedacht worden het eenige waartoe men alle krachten inspande was het isoleren van den brand. Huizen werden daartoe omgehaald, en een bataiilon infanterie, onder kolonel Fellotoes, hielp op krachtige wijze zoowel daartoe als lot handhaving der orde. Boze hulp was des te meer gevorderd, omdat duizenden lieden uit de lagere standen met hoedenschoenen en laarzen de wiskcv, die in sliooraen langs de straten liepopschepten. Onder de vernielde gebouwen behoort een groote leerlooijerij in Mill-street. Het VaJ. bevat een vermaning om bij het verwen van blikken mot verduurzaamde levens middelen geen vergiftige verfstoffen te gebruiken. In den Haag is dooi een lid der gezondheids commissie een bus bouillon onderzocht, welke nieteene groene verluit loodchromaat en B jrlijnsch blaauw zamengesteldwas overtrok ken. Bij 't openen der bus kwam een gedeelte dier vert in de bouillon. Gebruikers en fabri kanten van dergelijke waren mogen wel op letten. Een vrceselijke ramp heeft den 19 Juni de stad Morschansk (20,000 inwoners) in het Rus sische gouvernement Tambow getroffen. Door een sterken wind nam een brand zoo toe, dat 933 huizen in de stad en 428 in de voorsteden in asch zijn gelegd. Slechts 160 huizen zijn blijven staan. Veel hennep en graan is vernield. De schade wordt op 5 millioen roebels geschat. Te Szent-Gal in Hongarije is volgens het Neue Peslker Journal een gcheele kudde zwijnen dol geworden door hel bijlen van een dollen hond. De gelieele streek was onveilig en men heeft een afdceling Pandoeren gerequireerd om de dieren te vervolgen en te dooden. Dagelijks zijn door deze zes of acht dezer beesten verslagen. Het assisenhof der Gironde zitting houdende te Bordeaux, heeft zekeren Fradon beschuldigd van moerd op zijne moeder en zijne vrouw tot de straf der vadermoorders veroordeeld. Ziehier waai in deze straf bestaat De piichlige, veroordeeld wegens vadermoord, 7*1 naar de plaats der strafuitvoering geleid worden in zqjn hemd bloolvoets en hel hoofd met een zwarten sluijer bedekt. Hij zal op bet schavot tentoongesteld worden terwijl de deur waarder aan hel volk de veroordeeling zal voor lezen, en daarna onmiddelijk zijn straf ondergaan. Vóór 1832 werd den vadermoorder, voorde halsregling, de regterhand afgekapt. Het Engclschc Ministerie heeftnaat aanlei ding van vroeger aan het Parlement overgelegde adviezen van hooge regterlijke ambtenaren, eene wet ingediend waarbij voor sommige misdrijven •de gecselstraf weder wordt ingevoerd. De misdrijven zijn 1. het plegen van diefstal met bedreiging van wapenen of versvonding 2. het verwonden met hel doel om moord te plegen 3. het verwonden met het doel om te ver minken 4. de poging om iemand te worgen of te doen stikken, niet welk doel ook ondernomen 5. hel herhaaldelijk plegen van grove mis handelingen. Boven en behalve dc straffen aan den bedrijver van een der bedoelde misdrijven ingevolge de wel op tc leggen zal hel den regler vrijstaan dc persoon, die beschuldigd wordt, indien hij een man i», eenmaal of twee malen doch niet in hel openbaar, te doen gpesclcn. Dc volgende bepalingen op die wijze van toediening van deze sliaf worden verder inde wel gelezen 1. Indien de schuldige den leeftijd van 16 jaren niet heeft bereikt, zal dcgeeseling worden toegediend met eene roede van berkenhout on in elk ander geval met zondanig voorwerp als in 'tel vonnis zal worden aangewezen. 2. Het getal der hij elke geeseling toe te dienen slagen wordt in het vonnis bepaald doelt mag nimmer dat van 25 te boven gaan. 3. Geenc geeseling mag plaats hebben, nadat 6 maanden na hel vellen van het vonnis zijn verloopen. 4. Indien dc schuldige tot gevangenisstraf veroordeeld is, zal de hem op te leggen geesel- straf worden voltrokken vóó'zijne overbrenging naar de gevangenisin welke hij zijn straf zal hebben te ondergaan. Versailles22 Junij. Nationale vergadering. Voortgezette beraadslaging over het ontwerp van wet regelende de bevoegdheid der openbare staatsmaglcn. De minister Buffet beantwoordt de heeren Louis Blanc en Madier de Montjau. Het verbaast hemdat zij hunne aanvallen niel liever tegen de constitutie dal 25 Februarij dan tegen het ministerieel programma gerigl hebben. Hij protesteert tegen de bewering, dat het ministerieel programma van 10 Maart eene belecdiging der meerderheid zou zijn, en zegt o. a.Wij zijn voor de nationale vergadering gekomen met de verklaringziedaar ons pro gramma keurt gij het niet goeddan zullen wij onzen pligt weten tc doen. Thans is het nog tijd eene interpellatie tot ons te rigten wanneer gij eene discussie wenscht over de da den van het ministeriewij zullen verzoeken dat die interpellatie terstond aan de orde worde gesteld". Ten.slotte verklaart dc minister dat, zoolang hij lid van het kabinet ishel rege ringsprogramma niel gewijzigd zal worden. Laboulaye betoogt dat alle goede burgers zich behooren te scharen om het bewind, dat in de tegenwoordige omstandigheden het eenig- mogelijke is. Generaal Dutemple bestrijdt het wetsontwerpen valt Mac Malton aan met zulke scherpe uitdrukkingen dat hij tweemaal door den vootzitter tot de orde geroepen en hem daarna door de kamer het woord ontno men wordt. AMERSFOORT 21 Junij 1875. Naar wij met zekerheid hebben vernomen zal de kostbare verzameling schilderijen, be slaande uit ruim 270 werken van de eerste meesters, op den huize IS immer dor hij Amers foort nog slechts tot uiterlijk Dingsdag 27 *Julij e. k.des Dingsdags van f tot 8 uren des namiddags te bezigtigen zijn. Door den boekhandelaar Ph. Meijers alhier is dezer dagen uitgegeven Platte Grond der gemeente Amersfoort, gedrukt op schaal 1/5000 in 2 kleurengroot 60 x 45 centimeter. Het vriendelijkfrisch aspectde fraaijc zuivere uitvoering, de duidelijkheid zelfs dei- kleinste détailsen tal van andere aanbevelens waardige hoedanigheden daarvanverdienen ten volle aller warmste attentie. Ook de spoorwegen, wegende Eem en diverse environs van Amers foort komen daarop zeer doelmatig voor. Gaarne zullen zich derhalve velen aangespoord gevoelen van de gelegenheid gebruik te maken om zich in het bezit daarvan tc stellenwelke thans door den uitgever tot zeer billijken prijs wordt aangeboden. Pfliiging's concert- en opcretton gezelschap van Rotterdambekend als een der beste ge zelschappen van dien aard in ons landzal morgenvrijdagavondeene enkele buitenge wone groote soiree musicalc in Amicitia tc Amersfoort geven en vooral dc in nevensstaande advertentie voorkomende artisten genoten steeds bijzonderen bijval van 't publiek in alle hooid en andere steden. Dc groote operettedie in het programma voorkomtis als een der meest komische in vele landen populair geworden. De bcrigtcn omtrent de indienststelling der lijn AmersfoortZulphen op 1 Mei a. s. blijken niettegenstaande den grooten spoed waarmede gewerkt wordtniet geheel zonder grond tc zijn. Dc aannemers van het gedeelte Barnovold— Voorst kunnen niet op den hun gesleldcn lijd (September) hun werk opleverenvoornamelijk door den tegenstanddien zij in den aanvang ondervondenom met hun materieelde latei- gerechtelijk onteigende beekvan den papier fabrieken! van Daggente passeeren. De stand der werken is echter van dien aard datwanneer dc nog aan te besteden werken, op het slationsenipiacemcnt van den Staats spoorweg te Zulphen, geen hinderpaal voor de indiensl stelling mochten worden de gelieele lijn legen Februari a. s. kan gereed zijn. liet station Ilarnevold is onder de kap, en hij den bouw van dat te Apeldoorn is liet, alsof de aannemer, de lieer Veibruggeneens heelt willen toonenwat met goeden wil en zonder kosten te ontzien in slechts eenige weken kan worden tot stand gebragt. Nog een Klein uur gaans moeten de sporen liisschcn Apeldoorn en Barncrehl gelogd worden, dan zijn Amersfoort en Zulphen direct aan elkander verbonden, llijn.i dagelijks ziet men de zand treinen in de onmiddellijke nabijheid van den staatsspoorweg te Zulphen, 0111 de ballast op de overigens voltooide haan aan te brengen cn binnen zeer korten tijd kan men verwachten ze ook onder Amersfoort te zien verschijnen. Het bovenst, uil het Ulr. Dagbl. overnemende, kunnen wij nog daarbij voegen dat, na lang oponthoud door de onteigeningmet veel spoed is gewerktzoodal de spoorweg van Amersfoort tot Barnevcld thans in staat is te worden bereden. Het monument, door de stad Luxemburg ter dankbare nagedachtenis van wijlen H. K. H. prinses Hendiik der Nederlanden op le rigten, zal half September a. s. worden onthuld. Tot dat gedenkteeken is door de geheele bevolking van het groothertogdom bijgedragen. Het mo nument beslaatnaar men uit goede bron ver neemt, uit een levensgroot standbeeld van wijlen H. K. H., ter hoogte van 14 meter. Behalve door de stichting van dat gedenk teeken van een dankbaar volk aan een geliefde vorstinzullen de Luxemburgers in October nogmaals toonenhoe zeer zij bet Oranjehuis hoogachten en liefhebben. In October toch wordt het Snjarig stadhouderschap van Z. K. H. prins Hendrik door Luxemburg luisterrijk herdacht. Naar mei verzekert, zouden HH MM. de koning groothertog en de kouingin-grooihertogin dan aldaar komen. Groote feeslen zouden dan gevierd wordeu o. a. met een grooten optogt." Bloeijende agave xalapensistc Haam. Op de bekoorlijke villa Lommeroordtc Baarn, is een zeldzaam bloeijende plant: Een Agave xalapensis, die reeds in het najaar 1874 tec- kenen gaf, dat zij weldra zou bloeijen. Zij heelt haar eerste bloem geopend op Donderdag 10 Junij 1.1. De bloemen verhellen zich op een stengel, ter lengte van 8.25 metermen te't eraan 2100 knoppen. Het hier bedoelde exemplaar, dat door bijzondere fraaiheid uitmunt, behoort aan den lieer C. A. A. Dudok de Witbekend als on bekrompen bevorderaar van plantcneultuur en tuinbouw. Gaarna zal hij ieder beminnaar der schoone natuur, ieder beoefenaar der weten schap in de gelegenheid stellendeze zeldzame plant van nabij gade te slaan. Setnpervirens Almelo. Gekozen de Heer Mr. J, R. Corver Hooft met 1077 vande2110 stemmen. De Hoer Mr. S. J. baron van Pallandt kreeg 1021. Arnhem. Gekozen de Heer Mr. J. II. Geert- serna met 1426 van de 2728 stemmen Op den Heer Mr. A. F. de Savornim Lobman waren uilgebragt 1302. Delft. Om tot September a. s. zitting te hebben. Gekozen Jhr. F. de Casembroot met 1380 van de 2495 stemmen. De Heer Mr. C. J. Vaillant kreeg 1116. Delft. Voor de periodieke aftreding. Ge kozen Jhr. F. de Casembroot met 1381 van de 2496 stemmen. De Heer Mr. C. J. Vaillant er langde 1117. Utrecht. Gekozen de Heer J. N. Basterl met 1136 van de 2257 stemmen. Be Heer Mr. N. P. J. Kien, aftr. lid, erlangde 1101. Er zijn alzoo bij de herstemming gekozen 2 liberalen en 2 anti-bberalen. Echter blijkt dal bij de herstemming i n haar geheel genomen de liberalen in de minderheid waren namelijk er werden tiilge- bragt 4699 op liberale candidaten en 4861 op anti-liberale candidaten zoodal de liberalen met 162 stemmen in de minderheid waren. Burgerlijke stand van Amersfoort. GEBOREN 18 Junij. Geertruida Hendrika d. van Henurik Jekel en Maria Geertruida Laar hoven. Alijda d. van Anlonia van Eldert. 19 Junij. Wijndelina Elberthad. van Anton Frederik Volmer en Wijndelina Elbertha Hen driks. 23 Junij. Hondrika d. van Jan van Zoldert cn Loida Heimina van do Veer. ONDERTROUWD 24 Junij, Tennis van 't Klooster on Maria Mngdalena Brits. Jo hannes Boijor en Geertruida Rosier. GEHUWD: 23 Junij. Maurilr, Azijnman cn Botje Kool. Hendtikus Anthonius Adelaar eti Adriana Didcricb' Tounis van Beek en Driesje Nijobocr. Arie van dc Vathorst cn Gerritje Pot. OVERLEDEN: 19 Junij. Dirk Rokkcrs, 55 j- °"gch. VKRKOOl'ING VAN VASTE GOEDEREN. Maandag 21 Junij 1875, in hoi Valkjk le Amkrkpourt. Notaris: dc Hooi A H. Drijfhout van ELooll'. Do Hotstede, gen- de huurt molm beslaande in Huis, Bouw-, Wei- on Tuinlanden enz. gelegen onder de gemeenten Sloulei.huig en Amersfoort, verkocht voor 85U0.—

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2