OUUIT. V r ij d a g 30 Julij 1875. M 25-27. Nbdgrl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat.9.19 11.08 2.28 8.24. Vertrek vnn Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.43 1.40, 6.10, 8.52 Oostbrspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30 j 9.35; 11.10; 3. 4.45; 8.30; 9.10. Vertrok van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.15; 12.20; 2.55; 5.— 0.62; 9.30. Diligence-Diensten van den lieer A. SCHIMNEL. Van Amersfoort naar Maanbergen, '«morgens 6V»op den eersten trein naar Arnhem en 'anamiddags 6'/» nur. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« 's morg. Dit blad verechijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs por kwartaal ƒ1—. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts; legale, olllciele en onteigen. Advertentifn per regel 15 Cts. Reclames por regel 25 cents Aft. nummer* 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeffte Amemfoort Bureau Amertjoorftche Courant. Stoovestraat bij pe Langestraut. Wijk B. No, S3en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkG. L. Dauwt Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertcntién voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door liet Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en van Ditmab Wijnstraat Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commis sie uit het bestuur op MAANDAG, den 2. AUGUSTUS aanstaande, 's namiddags van halflwee tot halfdrie zitting honden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere ledefn van het bestuur, de heeren B. E. HertchelVV. .4. CroockewitM. van Beek en Jhr. Mr. fl. J. L. van Sasse van Vssell. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Politieke Kevue. Hot Fransche kabinet heelt in de nationale vergadering een nederlaag geleden. Men weet dal de 75 senatoren door die vergadering be noemd moeten worden de regering stelde voor dal reeds nu aan eene commissie hei siellen van candidalen voor de bedoelde zetels in den senaal zou worden opgedragen doch hel voor stel werd verworpenzoodal het niet waar schijnlijk is dal die candidaicnlijst nog opgemaakt wordt vóór de vacanlie, die i Augustus a. s. een aanvang neemt. Ook kan de vice-president van den ministerraad het niet eens worden met de commissie van onderzoek van het voorstel- Tallon lot het ontnemen aan de departementale raden van de bevoegdheid zei ven over de al of niet toelating hunner leden te beslissen. Ondanks den heiligen tegenstand van den heer Bufftt wil de commissie dat de raden die be voegdheid behouden} de eenige concessie, welke zij doelis het toeslaan van hooger beroep bij den raad van state. John Lemoinne toont het gevaarlijke aan van het streven van een deel der Nationale Verga- d°ring, om de aigemeene verkiezingen telkens weder uit te stellen. Ieder erkentdat er een diepe kloof is tusschen het Land en de Ver gadering en dal de laatste hel Land niet meer vertegenwoordigt. Een der redenen die de ont binding tegenhoudt, is een argument voor de ontbinding. De Vergadering rekt haar bestaan, omdat zeer vele leden begrijpen dat zij niet herkozen zullen worden. Zij willen zoo lang mogelyk te Versailles blijven en wetende dal zij niet meer de opinie hunner kiezers vertegen woordigen aarzelen zij zelfs een einde aan hun parlementaire loopbaan te maken. Anderen vreezen dat de nieuwe Kamers het werk der Nationale Vergadering zullen afbreken. Maar de tegenwoordige Vergadering kan niet eeuwig blij ven bestaan en hoe langer tij constitueert en wetten maaktna hel vertiouwen des Lands verloren te hebbendes te meer zullen de nieuwe Kamers haar werk ongedaan maken. De conservatieven zijn ongerust geworden door den uitslag der parlicele verkiezingen, sedert 1871. Bijna al die verkiezingen vielen uit ten gunste der geavanceerde Republikeinen. Hier en daar werd ook een Ronapaitist en slechts ééns werd een legitimist gekozen. Nu de Monarchie dood is, hebben de Repu blikeinen volkomen gelijkdat zij een beroep op liet Volk verlangen, om den nieuwen Re- geeringsvorm te laten ratificeeren. John Lemoinne betoogt, in het Journal tics Debate, bij herhaling dat de handelwijze der regering en der nationale vergadering een wer kelijk gevaar voor de maatschappij oplevert zij toch blijven op dezelfde plek staan terwijl de natie vooruitgaat. De begaafde publicist be grijpt niet hoe eene regering, welke niet tot eiken prijs wil blijven regeren en die zamen- gesteld is uit inschikkelijke verzoeningsgezinde mannenaldus gedoogt dat in bet land twee magten zich vormen, die van lieverlede onver zoenlijker zullen worden; twee legers, in slagorde geschaard en gereed om op het eerste teeken de worsteling te beginnen. sWij houden ons overtuigd," zegt Lemoinne, sdat elke dag, die verloopt, voor den burgerlijken vrede een ver loren dag isen dathoe langer de verkiezingen worden uitgesteld, hoe heviger en verbitterder de verkiezingsstrijd zal zijn. De bestendigde voorloopige toestand laat aan alle partijen zonder uilzondering de handen vrij- Hoe kan de minister van justitie zeggen da», de consliiulionnele wetten beslaan en van kracht zijn, daar men ze eiken dag in twijfel trekt? Voelt niet ieder dal zij door de aigemeene verkiezingen moeten bekrach tigd worden Is niet de tegeuwoordige republiek het werk eener koningsgezinde vertegenwoor diging, en kan men haar levensvatbaarheid toekennen, zoolang zij niet dcor republiekeinsche kamers definitief is tot stand gebragt De ongeregeldheden in Herzegowina duren steeds voorl. Uit Ragusa wordt gemelddat de opstandelingen Vrijdag bij Nevcsinge door de Turksche troepen zijn aangevallen. Een hard nekkig gevecht heeft plaats gehad, waai bij aan beide zijden tal van dooden en gekwetsten vie len. Zaterdag hebben de Turksche troepen een uitval gedaan uit Slolalz en vielen zij de op standelingen bij Dabria aan. Vier compagniën Turken moesten een omtrekkende beweging tegen de opstandelingen bewerkstelligendoch deze wisten die te verijdelenden ganschen dag duurde de strijd waarvan de uitslag on bekend is, Goritze is door de Turken in brand gestoken bij Gabella had een licht treffen plaats. De Japanneezen beginnen ook "Smaak te krijgen iq hel behandelen van theologische vraagstukken. De inlandsche pers behandelt er de vraag welke bezwaren beslaan er legen het Chris tendom Bij den Koning van Griekenland komt de lust om de kroon af te zetten weder boven. Zijn Ministerie is zeer druk met het verwij deren van ambtenaren en dal stuit Zijne Majesteit tegen de horst. Atchin/ Jiegeringstelegram van Atjeh dd. 22 Julij. Toeanka Daoed is nog niet tot Sultan uitge roepen. De oorlogsstoomboot Schouwen is bij Samalangan hevig beschoten, de kampong is door drie oorlogschepen getuchtigd. De gezond heidstoestand te Kottaradja ongunstig, daar buiten gunstig; enkele choleragevallen, sterfte gering. Allerlei. Te Berlijn is een bediende op een der grootste bankierskantoren, na uitbetaling van zijn ver schonen salaris, op staanden voet ontslagen omdat hijeen luclitietsje met Godaid had medegemaakt 1 Een der correspondenten van de II. Cl. Iiccll dezer dagen in een boekdat in het begin dezer eeuw gedrukt werd, een stuk papier gevonden waarop 70 jaren geleden hel volgende geschreven was. »50jarig beproeld middel tegen den beet van een dollen hond op incnscben en dieren aan gewend. Men neme dadelijk warmen azijn of lauw water, wasschc de wonde goed uil en droge ze, dan giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wondedaar minerale zuren het speekselvergift oplossen, zal men zeker de rampzalige wei king er van voorkomen." De heer R. J. C. van der Meulen te Venlo heeft een veiligheidsbrander voor petroleum lampen nilgedacht, waardoor het grootegevaar, waarmede bet gebruik dezer lampen steeds ge paard gaat, schijnt weggenomen. Volgens het Venl. Weekbl. is de brander zoodanig ingerigt dat zoodra de lamp, bij eventueel omvallen, onverschillig in welke tigting, onder zekere helling is gekomen, of wel, als zij een schok ontvangt, de vlam plotseling wordt uitgedoofd. Ook bij de slaande lamp kan men de inrigting tot uildooven doen werken waardoor bet steeds gevaarlijke uitblazen der vlam of hel omlaag draaijen der pit vermeden wordt. Te Liéramont bij Roubai^ is een molen door den bliksem gelrofTen en afgebrand. De mole naar die in de molen zijn slaapplaats had is op een zonderlinge wijze van een waarschijn- 1 ij ken dood gered door zijn kat. Op den dag namelijk had de kat het dek tot kraambed ge bezigd en de molenaar, de kraamvrouw niet willende slorenzette zich op een zak meel te slapen te midden van hel onweder wordt hij eensklaps wakker door stukken glas die by hem nedervallen. Hij springt op en ziel dat zijn bed in biand staat. Ulusschen was onmo gelijk de geheele molen brandde almaar bij was gered. In Hamburg is eene klasse van de internat. Academie te New-York, bestaande uit 30 jonge dames onder geleide van prol. Ebell, aangekomen. Van daar begeven zij zich naar Berlijn, waar zij 10 weken blijven, ora daarna een reis te ondernemen door Dutlschland Italië, Zwitser land, België, Frankrijk en Engeland. De beer Olcnheim gewezen directeur der Lemberg-Czernowiit-spuorvveguiaaischappij en bekend door het proces dal uiel zijne vrijspraak eindigde, bevindt zich in de alpisclie badplaats Taiasp, en deed van daar een uitstapje naar bet klooster, vva.ir hij in hel vreenidclingen- boek zijnen naam scbieel en er bij voegde Alpenjüger. Een toerist die even na licrn kwam schieet er onder: aber nicht tchwindeJ/rei. In 't aisenaal te Woolwich is men begonnen aanstalten te maken tot 'l vei vaardigen vaneen tweede 8ltons kanon. Dit woidl door de Daily News een dwaashciJ geachtomdat, naar 't blad verzekertmen nog geen middelen gevonden heeft om het eerste stuk van dit kaliber te ver voeren laat staan te hanleeren. Pas weinige jaren geloden waren de zooge naamde Woolwich Infants de reuzen der ka- iionnen-vvcreld die stukken wogen slechts 55 ton, en verdwijnen dtia gi-heel iu 't niet bij de nionslcis van 81 ton. liet 81 tons kanon moet dienen tol wapening van de Inflexibledie thans te Portsmouth gebouwd woidthet moet een prujcjPTtek Inden ter zwaarte van ruim 1000 Eng. ponden \waarmede 'i pantserplaten ter dikte van 10 a /18 Eng. duimen zou moeten kunnen duorborea. Ol 't evenwel in de practijk aan de verwachtingen beantwoorden zal, is gelijk gezegd, nog niet uitgemaakt. Dr. Bodart, stichter en algemeen secretaris van de VeVeniging lot bescha ming de» kiude-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1