rrn klaagt in een open brief dat de wel-Rottsscl, die aangenomen en afgekondigd is om de zui gelingen te beschermen, vooral die welke zijn uitbesteed, tot dusverre niet wordt uitgevoerd, omdat de nationale vergadering vergeten heeft op de begrooting een som aan te wijzen tot die uitvoering vereischt. Do beer Bodarl verwondert zich tcregldat de volksvertegenwoordigers, die voor alles, voor veel zelfs dat hunne aandacht onwaardig is, een open oog en zin hebben, zoo weinig bcLng stellen in het lot der kinderen niettegenstaande het ieder jaar duidelijker wordt dat Prankrijks bevolking langzaam maar zeker achteruit gaat, vooral ten gevolge van de ver- waarloozing der kleinen. De volksgaarkeuken te Utrecht levert thans een flinken kop waterchocolade* met brood voor 8 centen; men hoopt baar nu als volksdrank meer algemeen te maken. De prov. Staten van Noordbrabant hebben besloten tot heffing eener provinciale belasting op do paarden en andere trekdieren waardoor eene hoogere opbrengst zal worden verkregen eu levens is te gemoet gekomen aan de hoofd bezwaren bij de tweede kamer legen een besluit vroeger genomen alsmede tot iurigling van een provincialcu waterstaaisdienst. De Hamburgers zijn hevig verschrikt. Op de Elbe is dezer dagen een schuit beladen met 80 vaten arsenicum gezonkenen de vrees bestond dat de rivier vergiftigd zou zijn. Ge neeskundige verklaringen in de bladen echter hielden de geruststellende verzekering, dat het glazige y. niet tot poeder gemalen arsenicum waaruit de lading bestond, op liet water geene gevaatlijke uilwerking kon hebben. Er zal weder een nieuw gezelschap fransche jonge meisjes r.aar Nieuw-Caledonië onder zeil gaan. I)e meisjes die in 1873 naar de kolonie vertrokken en lol dat tijdstip ten laste van de armbesturen waren of een straftijd doorbraglen iu gevangenissen, zijn met behulp van de locale autoriteit te Noumea zeer goed geplaatst en de moesten zijn reeds in het huwelijk getreden. Do meisjes gaan geheel vrijwillig naar Nieuw- Caledonië. De leestelijke ontvangst die den Londenschcn lord-mayor te Parijs ten deel viel bij gelegenheid der opening van de groote opera heeft hem op hel denkbeeld gebragt zijne erkentelijkheid daarvoor op breede schaal te loonendoor het geven van een feest niet alleen aan den prefect van de Seinemaar aan andere Europesche amblgcnooten tevensom de waardigheid door hen hekleed hulde te bewijzen. Het denkbeeld van hem persoonlijk uitgaande, was hel dus ook aanvankelijk zijn plan zijne gasten te ont vangen en te onthalen op Mansion-Househet officiecle verblijf van den eersten magisttaats- persoon der City. Maar de gemeenteraadthe Cily-corporalion heeft zijn vei langen te kennen gegeven aandeel in het leest te hebben en het zijne daartoe bij te brengen. Dien ten gevolge is besloten dat het stadhuisGuildhallde plaats der feestviering zal zijn. Guildhall is iu de on middellijke nabijheid van liet Mansion-House ge legen en heeft o. a. een zaal waarin li a 0000 personen kunnen vercenigd zijnongeveer 20 meter hoog, 60 langen 18 meter breed. Sedert een paar weken is een heirlegcr van werklieden er aan den arbeid om aan den ingang een pa viljoen op te rigten dat op den dag van bel banket tot vestibule, en den daarop volgenden nacht tot hulp-balzaal moet dienen. De massa bloemenooslersche planten en gewassen op liet terrein bereids ter versiering aangcbragl gaat alle denkbeeld te boven. De eigenaardige Engclsclie liefhebberij van het «kolossale" komt ook hierin en wel zeer sterk uit. Op den lcesldiscli zullen de tradilionnele beroemde zilveren schotels prijken aan de ver schillende corporation der Cilv toebehooiende. Bijna al dit vaatwerk, ineeslcistukken van zil- vcrsmccdkuiist en drijfweik, heelt o.r uit het historisch oogpunt een giuoic belceketiis en unjp evenaarde waaide. Het banket wordt zoo als men weet heden 29 dezer, gegeven. Ongeveer zeshonderd tlitlioo- digingen zijn ged.un. De mclntiugsbcwijzen dal zijn de kaarten dn: aan tic genoodigden zijn toegezonden nadat bun horigt van aanneming was ingekomen, zijn kunststukjes. Zij zijn 40 bij 22 centimeter grooten werden lussclien twee dikke karton» den gasten toegezonden opdat zij onbeschadigdongckicnkttiioglen overkomen. Men ging daarbij van de alleszins gewettigde en zeer zeker juiste onderstelling uil, dat ieder titularis zeker gaarne deze kaart uitmuntende door fraaiju bewerking in kleuren met gouden reliefsals curiositeit en ter ge dachtenis zou willen bewaren. Voor liet bal van Vrijdag zijn -1000 uiliinodigingi n gedaan Frankrijk is daaihij ruim vertegenwoordigd; behalve de prefect der Seine, is genoodigd de prefect van politie te Parijs«Ie kolonel der pompiers, de kolonel der garde van Parijs, de president van de kamer van koophandel aldaar de prefect van Ie Pas de Calais, de onder prefect van Boulogne, de maires van Bordeaux, en van Marseille; uit andere rijken werden ge- noodig'lde burgemeester van Lissabon Ouorto Quebec, Borne, Turijn, Brussel, en de bur gemeester van Amsterdam; zoo ook de hoofden der gemeentebesturen van Florence en Gónëvc. Zaturdag 31 dezer zal de lord-mayor ten 10 ure des morgens de genoodigden ontvangen op Mansion liouse en hen geleiden naar Alexandra Pulaceom ben een groot concert te laten bijwonen, ten voordeole van de slagtoffer» der overstrooming in Frankrijk te geven. Dit concert gaai echter niet van den loid mayor uitmaar staat alleen onder zijne bescherming. Zondag 1 Augustus groote dienst in de St.- Paulskerk. Bij aankomst in Engeland zullen geen der genoodigden worden gecomplimenteerdmaar allen eerst aan het station te Londen door den lord mayor welkom geheetcn worden. Zij die vóór den bepaalden tijd aankomen worden lot 29 July als gewone reizigers beschouwd, en dus geenerlei officieële notitie vau hen genomen. Het Fransche escader heeft in de vorige week op zijn kruistogt in de Middellandsche zee een zijner schepen verloren. Den 21sten tegen den middag stevende het met matige snelheid van Bastia op Corsica noordwaartstoen, door eene ongelukkige wending, liet adviesjagt Forfait on verwacht door de Jeanne (f Are werd aangevaren. De sneb van dit gepantserde schip drong in den wand van de Forfaiteen dikke waterstraal be wees de verschrikkelijke uitwerking van den stoot en binnen twintig minuten was liet adviesjagt gezonken. De schepen van het escader, die ter stond toegesneld waren om hulp te bieden konden niet meer dan de 151 manschappen redden'l schip is met zijn geheelen inhoud in de diepte der zee verdwenen. De Forfait had eene machine van 23 paardekrachlen en was met zes stukken gewapend. Dit voorval Iteeft bij de schepelingen een diepen indruk achtergelaten maar bewijst ook de ge weldige kracht van de snebwaarvan legen- wootdig de meeste gepantserde schepen vootzien zijn. In Nieuw-Caledonië is het berigt gekomen, dal weder vier gedeporteerden der commune ontsnapt zijn van hel pijnboomen-eiland. Dit bewijst op nieuwhoe gebrekkig de controle daar is en ook dat de commune-mannen, niet ai- geschrikt door het lot van dr. Rastoul en de zijnendie bepaald den dood in dé golven hebben gevonden, liever alles wagen dan in ballingschap blijven. Hel gouvernement doet anders wel zijn best om dien heeren het leven zoo aangenaam mo gelijk te maken. Den getrouwden heeft het vrouwen en kinderen overgezonden, indien het althans van wèerszijde verlangd werd, en aan de ongehuwden is gelegenheid gegeven zich en familie te vestigen, want men heeft derwaarts ge zonden een scheepslading jonge dochters en weduwen, die deels leelden op kosjen van het armbestuur of den openbaren bijstand, deels in vet beterhuizen waren opgesloten volgens den wensch der ouders. Geestelijke zusters begeleiden die vrouwen en houden ze in Nieuw-Caledonië onder hare bescherming lot dal zij goed en wel getrouwd zijn. In 1873 zijn vijfhonderd van die dames uitgehuwelijkt en thans werft de minister van marine een nieuwe bezending, die zoo spoedig mogelijk in de strafkolonie wordt verwacht. In hoeverre die koppelpartijen van verdachte mannelijke en vrouwelijk indi- vidus goed zijn of nietzou misschien een kwestie van ernstig onderzoek kunnen uilmaken voor liefhebbers van sociale vraagstukken. Het beiigt van Daily Newsdat Rusland zou afzien van verdere pogingen om een internati onaal wetboek voor het ootlogsregt tot stand te brengen wordt thans van verschillende zijden tegengesproken. Integendeel schijnt de voortzet ting van betten torigen jare te Brussel begonnen wetk volkomen verzekerd. Al de betrokken regeringen met uitzondering van Groot- Brittannië, dat hardnekkig blijft weigeren zijn bereid tot het undetleckenen van eene volkenregtelijke overeenkomst, op grond dei te Brussel genomen besluiten. Eenige kleinere staten, Spanje, Belgie, Ncilei land en Zwitserland, moeten wel is waar eenig voorbehoud gemaakt hebben tegen liet onveranderd aannemen van de «Brusselsehe declaratie;" maar in dcBiissi- sclie nota van den 20slcn Mei is ook uitdrukkelijk verklaard, dat dergelijk voorbehoud niet is ver boden. Van de grnotoro staten moeten Oosten rijk-I loiigarije en Duilscliland geene principiële bezwaren legen de •Brusselsehe declaratie" ge maakt hebben. Ook Italië eu Zwedcn-Noorwcgen hebben van den beginne een toestemmende bonding aangenomen. Frankrijk moet aan een nanitwkeurig onderzoek onderworpen hebben die punten, welke op de beperking der algemeene wapening en op liet bezetten van vijandelijk gebied betrekking hebben. Na ontvangst van alle antwoorden zal Rusland die beginselen van hel internationale krijgsregtwaarover men het volkomen eens iszamenvalten en aan eene conferentie ter goedkeuring voorleggen die dan tevens zou trachten eenheid te brengen in de nog uileenloopende gevoelens. AMERSFüORTT~29 Jul.j 1875. Op Zaterdag, den 31 Julij 1875, des na middags ten één ure, zal de Raad der ge meente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 1. Ontweip-reglement voorde openbare school van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs met ontwerp-besluit tot heffing en invordering van schoolgelden tot vaststelling der jaarwedde van het onderwijzend personeel. 2. Aangehouden voorstel in zake de spoor- wegwerken buiten de kleine Koppelmet ad vies van Burg. en Weth. 3. Rapport der Commissie omtrent het rekwest van eenige ingezetenen betrekkelijk de verlich ting van den ouden Soesterweg. 4. Voorstel van Burg. en Weth. betrekkelijk een verzoek van den Concierge van het locaal van het burgerlijk armbestuur, tot verbouwing. Op den 9 Augustus e. k. zal de Heer A. Smitt wonende te Amersfoort, den dag herdenken waarop hij voor 50 jaren dooi' Z. M. koning Willem l benoemd werd tot burgemeester van Hoogland, in welke betrekking hij thans nog werkzaam is. De lieer Commissaris des Konings in deze provincie heeft in de afgeloopen week uilvoering gegeven aan het vroeger door ons gemeld voor nemen, en het buitengoed «Plattenberg" onder Maurn met zijn gezin betrokken. Het Dagbl. van Z. H. It 's H. van heden meldt Naar wij vernemen zullen binnen kort weder twee der belangrijkste eollectiën moderne schil derijen in ons land het lot van zoovele andere ondergaan en publiek worden verkocht. De eerste is de ook in het buitenland met roem bekende verzameling van onzen overleden stad genoot den Heer E L. Jacobson. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn die schilderijen dezer dagen reeds naar Parijs verzondenom daar in het volgend voorjaar in het Hotel Drouot te worden verkocht. De tweede is de niet minder belangrijke en nog uitgebreider verzameling, nagelaten dooi den lieer van Walchren van Wadenoi/enoud lid der Tweede Kamer en vroeger mede een inwoner onzer stad. Door de gastvrijheid, waarmede de eigenaar zijne schoone galerij op den huize ISimmerdor hij Amersfoort eiken Dtngsdag voor het publiek toegankelijk slelde, is deze rijke verzameling reeds bij vele kunstliefhebbers bekeïid. Een gedeelteen wel de schilderijen van Fransche meesters, zullen eveneens in het volgend voorjaar in het llótcl Drouot worden verkocht. De overige tot de NederlandscheBelgische en Duilsche school behoorendezullen reeds in November a. s. hier ter stede onder den hamer komen. Eergisteren zijn de eerste gouden tiengulden stukken aan particulieren algcleverd. Zaterdagnacht was Breda in hooge verwarring. Er was iets gebroken in het klokkenspel en daardoor begon dit geluid te geven, 'l Afgebro ken stuk bragt de brandklok in beweging. De brandklok verleidde den torenwachter ooi brand te blazen. De Breda'ers kwamen in rep en roer en de brandweer rukte uil. Ook belangstellende dienstmeisjes waren pre sent en keerden niet terug voor zij secuur waren dat er geen gevaar bestond. Ten slotte lachten allen over bel toren-abuis en Zondag was er stof' tot pleizierige berin ne ringen. In Engeland vooral in 't Noordelijk gedeelte van dal land bestaal de gewoonte bij de duoden Ie waken. Zulk een waakstoud giecp te Bir- ken liead plaats, waai bij alle bezoeken dronken weiden en een oude vrouw een kaars in de doodkist liet vallen. Onmiddellijk vatte bel doodskleed vlam en bel veibiandde, daai nie mand lot hltmrlicit in staat was.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2