mogen Icenenterwijl ons eigen land aan spoorwegen gebrek lijdt! Nederlandei'sOntwaakt uit uwe slaperigheid, ziet op Rusland en andere landen wijkt af van uwe karigheidbekeert u en volgt de spoorwegactiviteit van andere natiën na Naar men zich algemeen voorspiegelt, zullen de leden der Tweede Kamer ongetwijfeld ge negen zijnin het belang des Landsmet den Minister Heemskerk in werkzaamheid te wed ijveren om in deze maand Augustus zijn spoor- wegenvoorstcl te behandelen en daaraan hunne goedkeuring te hechten. Den Minister moet men loven dat Hijzelfs met uitstel van eenc lijn door de Langstraat die Hij genegen is, allóén voorstelt wat op redelijke voorwaarden kan worden geëxploiteerd en vermits wordt bedoeld dat de voorgestelde zes lijnen zooveel mogelijk gelijktijdig worden begonnenzoo zou een voorstel van meer lijnen niet batenomdat men practisch toch niet meer lijnen gelijktijdig onderhanden kan nemen; en is alzoo des Ministers keuze der verschillende voorgestelde spoorwegen zeer gelukkig. Wij slippen daarbij nog aan dal de voorge stelde lijn NijmegenVenlowaarop de afge vaardigde uit Groningen de heer van Houten herhaaldelijk heeft aangedrongenden afstand tusschen Groningen en Maastricht enz. aanzienlijk verkortterwijl gewis de Nederlandsche Cen- traalspoorweg enorm sterker dan thans door personen-, goederen en ander vervoer zal worden gevoed, zoodra de bedoelde zes lijnen in ex ploitatie zullen zijn. De Bolt. Ct. behelst hel volgende omtrent het ingediende ontwerp van wet tot aanleg van Staatsspoorwegen De Regeering heeft haar pligt gedaan. Zij heeft zich niet laten overhaasten en niet meer beloofd dan zij kon doen maar dan ook gedaan wat zij gezegd heeft. De Spoorwegwet is in handen van de leden der Kamer. Tijdig inge zonden kan zij in de aanslaande bijeenkomst dadelijk worden ondei'zoclit en bij eenigen goe den wil nog afgedaan. De schriftelijke gedach tewisseling kan afloopen onderwijl de gereed liggende zaken worden behandeld en dit is te minder eene onmogelijkheid, omdat het ontwei p- Kappeyne althans dit voordeel heeft gehad, dat zij hel vraagstuk rijp maakte voor beslissing. Men spreekt dikwijls van nalatigheid der Kamel en het enfant lei vit Ac der partij schroomde niet gister nog voor de waarheid uit te koinen. De Amh. Ct. schreef een hartig woord over het talmen en dralen der Tweede Kamer, over haw anti-voortvarendheid en haar lust oin de behandeling der aanhangige zaken telkens weder uit te stellen en in de behandeling telkens te pauseeren. Doch de Kniner is voortvarend wan neer zij wil. Er bestond in liet voorjaar een jmrti-pns om het Cabinet een hak te zetten cn daarom was de spoorwegwet-Kappeyne al ras voor de beslissing gereed. En zoo gaat 't dan ook gewoonlijk. De politiek beheerseht niet alleen de discussion, maar ook de niet-discussiën. Men zal hel thans gemakkelijk kunnen nagaan wanneer me' het regeerings-onlwerp de gebrui kelijke treuzelgang raogt worden gevolgd. Is de Kamer zoo vlug als in het voorjaar, dan zou het zeer gemakkelijk nog vóór de nieuwe zitting kunnen afgedaan worden. In hel tegenoverge stelde geval zal men het bewezen ziendat hel een valsche blos was, die het gelaat van den spoorweg-koortslijder deed gloeien. De Regeeringik herhaal hetheeft inmid dels haar pligt gedaan. De inhoud van haar ontwerp bewijst niet minder van hare kalme bezadigdheid. Men had misschien verwacht eene soort van rivaliteit met het ontwerpKappeyne, een wedloop om het grootst aantal lijnen. Het Cabinet bepaalt zich daarentegen tot een mini mum, al wist 'i vooraf daardoor meer misnoegden dan tevredenen te maken. Reeds nu beginnen de klaagliederen uil de provinciën. Windhoek krijgt een spoorweg, daarom wil Regcndarn er ook een. Onverstandige lieden, die hun tijd vooruilloopen. Zij zullen er komenals zij geduld weten te oefenen. Niemand zal worden vergeten. Maar de regeering is er op bedacht, dat qui embraxx* Iron, mal ilreinl. Hare inge togenheid is lofwaardig. Zij bewijst, dat het haar ernst is en eene ernstige uitvoering wordt er^tcllig door verzekertL Locale spoorwcglijncn u men daarvan gewoonlijk niets hoorcn des tc grootcr is de .moeddien de Regeering hier aan den dag legt. A 11 e r I o i. De eerste prijs in de Haarlemsche paarden- loterij eene clarence mei twee paarden is ten deel gevallen aan een eerzaam couranl-ombren- ger te Haarlem die het lot bij een scheerder had gekocht om bet in termijnen van een dub beltje per week te voldoen. De «eer bijziende heer A' vond onlangs te huis komende een groot bouquet bloemen op een stoel liggen daar hij wenschte het bouquet frisch te houden zette hij het in een bak inel water. Toen mevrouw A'. ceu oogenbhk later de kamer inkwam, gal tij een gil en viel in onmagt. Haar bijziende gemaal had namelijk haar nieuwe tomethoed wegens de vele bloemen, waarmede deze versierd was, bij vergissing in 't water gezet. In de meeste groote steden nemen de barbiers niemand meer bij den neus. Zij raken zelfs het aangezicht der te scheren personen niet aan. Met de reglerhandlaten zij luchtig en vlug het mes over de te schereu plekken glijden. Hun linkerhand is onder hel scheren op non-activiteit en weet derhalveevenals ergens in den bijbel slaatniets van hun reglerhand af. Dal voorbeeld behoort in de kleine sleden en op 't platte land te worden gevolgd. Irumcis tegenwoordig laat zich zelts een boer ongaarne bij den neus neuten. speciaal waterzucht behandelt mei dit gevolg, dat hij van drie patiënten aan die ziekte een heeft in den grond gecureerd terwijl de toe stand der beide anderen zeer werd veiergerd. De eisch is ceue maand cellulair. De correctionnelc rcglbank te Parijs heelt drie slagers, die aan hel leger niet leverden het vlecsch, dat gestipuleerd was, maar vlcesch van veel minder kwaliteit, veroordeeld lot een gevangenisstraf voor twee hunner van twee tot vier jaar, en voor een derde van dertien maan den. De slagers wilden als verzachtende omstan digheid aangemerkt hebben dat zij hel vlcesch veel te goedkoop hadden aangenomen en iedcren dag geld verlorenals zij leverden wat zij moesten leveren. Zóó moest ook in andere lauden met zulke slagers worden gehandeld. Woensdag 11. viel te Rotterdam aan den Oostsingel een jongeling in het water. Hij dreel al spoedig naar het midden doch werd nog intijds door den koopman S. A. Cohen, die zich gekleed te water Legalgered. Te New-York is getailleerd de firma Duncan Sherman Co. inct een passief van 5 a 6 millioen dollars. De verliezen op katoen geleden bedragen een millioen dollars. Het passie! is onbekend. Geen enkele reiswissel of credictbriet is behoorlijk gedekt. In Engeland heelt men bij eenige personen verschijnselen van vergift waargenomen ont slaan door hel eten der vruchten van een boom aan welker voel een dolle hond was begraven. In Pommercn neemt de dronkenschap zoo toe onder de bevolking, dat de Regering pu blicaties heelt uitgevaardigd, waarin op de na- deelen van het overmatig drankgebruik voor huis en land wordt gewezen. Evenals Graauwbunderlandworden thans ook de oevers van het Bielermeer 4.J uur N. W. Bern door de sprinkhanenplaag be zocht. De gemeentebesturen riglen formele uit- noodigingen aan de inwoners om de dieren te verdelgen. Zoo trok in 't begin der vorige week uil Vinely een troep van 10Ü0 personen voor de helft uit kinderen bestaande met den school meester aan 't hoofd op den vernielingskrijg uit. In weerwil van de grootedoor hen aan- gerigte slaglingblijlt de plaag nog steeds be staan. Een reeks van kippen ter liulpe aangevoerd, heelt goede diensten bij de vernietiging dezer insecten geleverd en een groote slagling onder hen aangerigt. Haie gulzigheid heeft zc echter leelijke parten gespeeld en verscheiden zijn aan de gevolgen daarvan bezweken. De beiigtgevcr meentdat het beste middel zou zijn gelijk men in Mississippi doet, het land eenigen tijd onder water te zeiten ten einde zoodoende hel broeisel te vernietigen. In 't Glazen Paleis te Londen wordt tegen woordig met succes een geiten-tentoonstelling gehouden. Meet dan 100 exemplaren zijn ten toongesteld waaronder eenc uit Noord-Afrika van de grootte van een kalf. Een handelaar in modeveèren te Baltimore, die volgens een daar ter stede uilkomend blad voor een 4tal jaren een papegaai leerde, om als eene dame in zijn winkel trad, te roepen *o, wal een schoone vrouw I" is nu millionnair. De Spaansche financieels commissie te Lon den heeft eindelijk bekend gemaakt, dat de drie coupons der builcnlandsche schuld (van 30 Junij cn 31 Dcc. 1873 en 30 iunij 1874), waarover hel contract van 13 Jan. 1875 tus schen den raad en builcnlandsche fondsenhou ders en de Spaansche Begeering liep door haar zullen worden ingewisseld. De coupons worden voldaan met 70 pet. in Spaansche buitcnland- sche schuldbrieven berekend tegen 40 pet. cn 30 pet. Rio Tinlo-obligatiën. Men schrijft uil Boxtel aan de Amst Ct., 28 jI. «Door den spoot trein is gistermorgen circa 11 ureonder de gemeente Haren de spoor wegarbeider Baart oveiiedcn. Het hoofd weid verbrijzeld en een heen van het ligehaam af gesneden. Baart lag op de railstoen de trein aankwam. Wel bemerkte de conducteur een rncnsch op dc lijn doch helaas I Ie laat om nog den trein lol staan tc brengen. Men ver onderstelt, dat Baart ecu toeval heeft gekregen, toen hij langs dc rails de schroeven aandraaide." Te Gcrinchem heeft een heibergicr uit Viancn teregtgeslaau die voor wonderdoder speelde cn In het hertogdom Meiningen is thans een landbouwraad lot stand gebragt die eene oflicieelc plaats inneemt. Hij is zamengestcld uil 1» door de landbouw-vereenigingen en 4 door de regeeiing gekozen leden en houdt jaarlijks eenmaal eene zamenkomsl. De «matigheids-maatschappij" heeft in Lon den eene nieuwe proefneming gedaan om haar doel te bevorderen. Zij heeft n.l. eene tent op wielen doen vervaardigen, waarin men koflij thee chocoladeallerlei vertrisschende dranken en eenige ligte spijzen tegen zeer bil lijken prijs kan verktijgen. Gelukt deze proef neming, dan zullen tal van die tenten worden ingevoerd. Een thans ontslagen brievengaarder, wonende te Ellewoutsdijkwordt vervolgd, als beschul digd van twee brieven, die ten zijnen kantore in de brievenbus waren bezorgd, de postzegels van 5 ct. te hebben afgenomen en vervangen door postzegelsdie reeds eenmaal hadden ge diend. De gemeenteraad van Amersfoort heeft op Zaturdag, 31 Julij jl.eene vergadering gehouden welke door den lieer Burgemeester Mr. A. G. Wijers gepresideerd is en niet bijgewoond werd door de 1 loeren Mr. F. 11. van Persijn en J. I'. Schluiter (uitlandig.) De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De geloofsbrieven van de onlangs benoemde loden van den Raad zijn na onderzoek in orde bevonden. Onlwerp-reglcmcnt voor de openbare school van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs met onlwerp-besluil tot helling cn invordering van schoolgeld, en tot vaststelling der jaarwedden voor het onderwijzend personeel. Al deze ont werpen zijn met algem. stemmen aangenomen. Aangehouden voorstel in zake de spoorweg- werken huilen de kleine Koppelmet advies van Burg. en Welh. Naar aanleiding van een door den Heer van Walchren gedaan voor stel hetwelk de Heer Herschel ondersteunde werd besloten geene eindbeslissing te nemen vóórdat eerst een kundig, bekwaam regtsgcleerdc over de voormelde zaak is geraadpleegd. Rapport der Commissie in zake liet request van eenige ingezetenen betrekkelijk de verlichting van den ouden Soestorwog. Door de commissie wordt voorgesteld aan tie adressanten kenbaar te maken dat er bezwaren bestaan aan hun verlangen te voldoendoch wanneer zij in tie verlichting der wegen die naar hunne woning leiden, wcnschcn te voorzien, dal daartoe van wege de Gemeente lantaarns zullen gesteld wor den. Over deze zaak is hel woord gevoerd door tie Hoeren van WuUhrcn van Beek, Herschel Met/torslVisserCroockewit en den Voorzitter. Doordien het voorstel van tie commissie met 8 stemmen legen verworpen werd, is het request gewezen van tie hand. Vóór hebben gestemd de Heeren va» Beek. CroockewitHerschel en Met hors t. Voorstel van Burg. en Welli. betrekkelijk het verzoek van den Concierge van hel lokaal voor liet burgerlijk armbestuur, tot verbouwing van dal lokaal. Nadat tie I lee ren van Beek Croor- keuitvan Walchren cn tien Vn<r.itter deze zaak besproken haddenis met 11 stemmen

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2