Allerlei. Donderdag jl. werden Aken en Maastricht door een hevigen orkaan getroffen. Te Aken vielen hagelsteenea waarvan sommige de grootte van een biljartbal hadden. Van alle huizen werd naar de windkant meer dan de helft der ruilen verbrijzeld en verscheidene personen werden ernstig verwond, 's Avonds keerde de bui in de vorm van een onweder terug en rigtte weder groote schade aan op twee plaatsen sloeg de bliksem in. Men kan Akenzoo schrijlt men van daarop het oogenblik het best met eene gebombardeerde stad vergelijken. Ook te Maastricht en in de omstreken ver oorzaakte de storm groole schade aan gebouwen, boomen en veld- en tuinvruchten. De gewassen «jjn op vele plaatsen geheel vernield. In 1864 werd de toenmalige regent van Ta gs 1 (Java) vermoord. Naar het schijnt was de oorzaak van dien moord te zoeken in een on geoorloofde verbindtenis der vrouw van bedoel den regent met diens patih (ondergeschikt amb tenaar). Ten einde den regent uit den weg te ruimen, zetten de beide schuldigen door het uildeelen van opium en door andere kunst grepen hel volk oper ontstond een opstand en de regent werd door het volk omgebragl; ofschoon verschillende opstandelingen destijds ter dood veroordeeld werden, ontdekte men de eigenlijke daders van den moord niet. Thans, na verloop van elf jaren, schijnt men den hoofddader, zekere Timoekay die aan vier bdteekens te herkennen was, met nog acht me- depligtigen in handen te hebben. Zij staan te Samarang leregt. Een aardig incident heeft zich nog in een der zittingen voorgedaan. Onder de beklaagden bevindt zich een vrouw, die als een man geleefd had; zij was als zoodanig gekleed, rookte, was zelfs, voor zooverre dat mogelijk is, met een vrouw getrouwd. Men twijfelde aan de iodentiieil en niet onnatuurlijk dal men zich nu afvroeg of zij van het mannelijk, vrouwelijk, of van bel onzijdig geslacht was. De zaak zal oog ruim twee maanden in on derzoek blijven. In het Binnen-Gasthnis te Amsterdam had Vrijdagavond het volgende plaats. De knecht op de snijkamer Karei Jacob Mensf had herhaaldelijk wegens wangedrag van den huismeesterden heer VelOutijten berispingen ontvangen. Vrijdag avond maakte hij aanmerking op het eten, wat den huismeester zoo verdrootdat hij hem wegzond. Terwijl nu de huismeester en de ver- bandvaderdie bij hem washet laatste loon van Ment gingen halen, ging deze naar de snij kamer en voorzag zich daar van twee messen. Bij de terugkomst van de twee anderen nam hij het grootste mes en stak dit den huismeester in de linker-lies met de woorden: «Eerst moet jij nog wat hebben." Het mes was in lang niet gebruikt en dos niet besmet met lijkengif. Velt- hnijztn greep de hand des misdadigers, waardoor een 'weede steek werd beleU De moordenaar werd onmiddellijk door den verbandvadcr en andere inmiddels toegeschoten bedienden gegre pen en aan de justitie overgeleverd. De gewonde verbeertdoor het groote bloedverliesin zeer «orgel ij ken toestand. Zondag jl. werd te Brussel hel eerste stieren gevecht vertoond, dat met zooveel ophef was aangekondigd. Het is gelukt wat de recette be treft want de circus was volde tporl en de demi monde waren hel talrijkst vertegenwoordigd. Doch het publiek ondervond een verschrikke lijke mystificatie. Deugdelijke koeijen door prikken en steken aangehitst om eenige spron gen te doen: ziedaar alles wat men heeft kun nen aanschouwen, en dat in niets hoegenaamd op de spaansche stierengevechten gelijkt;.... in zekeren zin is dit zeer goed, want hel is niet te wenscben dal men zulke bloedige toonee- leo aan het volk te zien geelt. Vreemde potentaten heeft toch hetFransche gouvernement onder zijne ambtenaren. De vrij metselaarsloge van Poitiers was sinds jaren ge woon aan de drie beste leerlingen der openbare scholen een gepast geschenk te geven een ingevuld spaarbankboekje. De vlijtige leerlingen en hunne ouders vonden dat zeer aangenaam maar de prelect van liet departement is zeker van oordeel, dal bet geld van vrijmetselaars de jonge burgers van Poitiers moet bederven naar ziel en ligebaam. Hij heeft door den burge meester de uitreiking van die prijzen laten verbieden. De vrijmetselaars geven ze nu aan de leerlingen van de bijzondere leekenscholen. De te Baltimore verschijnende American deelt mede dat een Duitsch inwpner dier stad zekere heer Schrotdert octrooi heeft aangevraagd voor een ballon van zijne vinding, waaiuiede hij binnen 50 uren van New-York naar Londen zegt te kunnen reizen. Men voegt er bijdat de Duitsche gezant te Washington veel vertrou wen in de ontdekking van zijn landgenoot stelt. De toestel beslaat in een schuitje van den vorn» eener reddingsboot, en heeft 60 voet lengte op 10 voet breedte. Het hangt aan een linnen ballon van een kubieken inhoud van 70000 voet gas en is aan weèrszijden voorzien van vleugels, die door eene stoommachine van li paardenkracht worden in beweging gebragt. De uitvinder is voornemens de concessie van de postdienst voor Europa te vragen en beloolt, dal de steden Hamburg, Parijs en LissaCon bin nen 9 dagen na zijn vertrek uil New-York zul len bediend worden. Met de vervaaidiging van den ballon zalnaar verzekerd wordteerst daags begonnen worden; de kapitalistde heer George Gaily zou de kosten dragen. Naar wij met zekerheid vernemen heeft te Nijehorne het volgende voorval plaats gegrepen. Twee kooplieden, reizende met een kruiwagen met manufacturen, vervoegden zich o. a. bij de vrouw van een arbeideraan wie ze een lap laken verkochten voor f 5. Om te betalen haalt dc vrouw een geldbuidel, waarin zich f6i> be vond uit het kabinet. Na den koopman zijn geld te hebben gegeven, wordt hare aandacht getrokken naar haar zuigeling inde wieg, welke begint te schreijen. Terwijl zij daarmede bezig is, vertrekken de kooplieden. Keeds zijn deze eenigeo tijd weg geweesttoen ze zich plotse ling herinnert, dat ze vergeten heelt den geld buidel weg te bergen. Ze wil hel nu haastig doenmaar anderen waren haar voor geweest de buidel was verdwenen. Tot nog toe zijn alle nasporingen vruchteloos geweest en zeker zullen ze het ook blijven, zoodat de vrouw de zuur verdiende spaarpenningen voor altijd kwijt is. 't Gebeulde zij anderen tol leering! De geregtelijke policie van Brussel heeft de bankiers, wisselaars, enz. verwittigd, dat ver scheidene valsche wissels van Londen op ver schillende Fransche huizen, in omloop zijn. Van 12 lot 24 Aug. e. k. zal te Bremen het Duitsche journalisten-congres worden gehouden. Hel programma bevat zeer belangrijke punten. De pers en de strafwetgeving geven gewis aanleiding tot levendige debatten. Ook zal besproken worden het plan tot op- rigling van een informatie-bureauten dienste van hen, die bij de Dagbladpers geplaatst zijn ol wenschen geplaatst te worden. De Tgd deelt mededat hier te lande een seminarie zal worden opgerigt ter aankweeking en opleiding van missionarissen voor China Mongolië en verdere heidensche landen. Het buis daartoe is reeds aangekochtdit ligt in het dorp Steyleen uur gaans van Venlo. Ook de personendie de stichting zullen besturen en het onderwijs verschaffenzijn reeds gevon den. Het zijn: een Oostenrijkereen Duitscher, een Nederlander en een Luxemburger. Er is bijna geen Londensch bladdat niet luide en ernstig klaagt over den vlceschnood waarmede de groole metropolis wordt bedreigd, nu de invoerders van slaglvee als 'l ware ge dwongen zijn hun handel te staken, tengevolge van de scherpe en strenge bepalingen van den geheimen raad. Met klem wordt gewezen op de groote onbillijkheiddat de geheele lading moet worden afgemaaktals zij van buiteplands wordt aangevoerd en er een stuk vee onder is, dat, zij het dan ook Hglelijkaangetast is door mond- en klaauwzeer terwijl als de lading uil Ierland wordt aangevoerd, alleen dit eene aangetaste stuk vee wordt afgemaakt. Dc bladen dringen er op aan dat althans deze beperkende bepaling zal worden opgeheven. De part. correspondent der Amtl. Cl. meldt uit Darijs De 15 Augustus, die hier zeer kalm is voor bijgegaan ook in de kerk St -Augustinus waar ten (2 ure een bonapartislische mis is gelezen, heelt in de buurt van Parijs, te Ville d'Avray, waar veel Parijzenaais hun buiten hebben, aan leiding gegeven tot een napoleontische demon stratie. Op eene buitenplaats van eene dame van den demi-mondewaar veel corileën der partij en ook officieren in uniform te gast waren, is des avonds een groot vunrwerk afgestoken bestaande uit arenden N's en vive l'empereur Dc stukken waren zoo geplaatstdat men ze van den weg kon zien en dit gaf aanleiding tot een tegen-demonstratie en een geroep van «Leve de Republiek!", uit den tuin met een: Leve de keizer!" beantwoord. Vervolgens is liet tot een heilige woordenwisseling gekomen de autoriteit heelt er zich mede gemoeid en proces verbaal is opgemaakt. Dc hoofden der bonapartislische partij den Napoleonsdag vie rende op het buiten van een cocotte en met vuurwerk l is dal niet een bewijs dat rij de Restauratie van hel keizerrijk ernstig tncenen en daaraan in gedachte de wedergeboorte van het ontzenuwd Fransche volk verbinden Van die wedergeboorte was imtners zoo dikwijls sprake na den oorlog en wel het meest in de bonapar tislische bladen, die erkenden dat veel misdaan was en zeiden dal veel en inet ernst gewerkt en gewaakt moest worden om dc geleden ver liezen te vergoeden dal allereerst de zeden moesten worden verbeterd enz. Eenige dagen geleden heeft men nabij Glad- bach een lijk gevonden van een man die men vermoedde dat uil roofzucht vermoord was daar het lijk van alle kleederen was ontdaan. Een paar dagen later hoorde eene onderwijzeres aldaar een barer kleinste schoolmeisjes iets ver tellen van een pak oude klecdercn hetwelk vader te huis gebragt en voor veel gc!d verkocht had. De onderwijzeres achtte zich verpligt in stille daarop de aandacht der politie te vestigen en naar hetgeen thans wordt gemeldis de vader van het meisjeonder beschuldiging van den moord te hebben gepleegdin arrest geno men. Men heelt te Parijs de hand gelegd op een dief van zomeroverjassen. De man zeer netjes gekleed en van fijne manierenhad in de laatste drie maanden uit koffijhuizen theaters restauraliën en andere publieke plaatsen meei dan tweehonderd overjassen gekaapt en in de bank van leening gedeponeerd wie hij is wil hij niet zeggen ook is het een raadsel hoe hij aan een waarde van tienduizend francs aanjti- weelen is gekomen, die in zijn zak zijn gevonden. I u ge z o ii «I e u. Do prijs van hot Tarwebrood. Sedert de inzending van mijne opmerkingen over de hoedanigheid en den prijs van het tarwebrood alhier, is dc hoedanigheid van dat brood wel iets verbeterd, maar de prijs is niet verminderdin weerwil dat de marktprijs f 14.per last gedaald is en de berigten be treffende den oogstzoowel in ons land als in bijna geheel Europa en ook in Amerika zeer gunstig zijn. Toen er voor ruim 14 dagen eene geringe verhooging op de markten plaats greep, be sloten de bakkers dadelijk tot den opslag van 2 centen per brood waarom nu bij eene groote prijsvermindering niet tol den afslag van ten minste 2 centen? M. AMERSFOORT, 19 Augustus 1875. De Gemeenteraad heeft op Dingsdag 17 Aug. eene vergadering gehouden, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. (r. Wijers, en niet bijgewoond door de Ileeren HerschelLager weij en Schluiter (de eerste met berigt van uitste- digheid.) Na het voorlezen en goedkeuren van dc notulen der vorige vergadering wordt het ontwerp-rcgle- ment voor de openbare tusschenschool behan deld. Volgens den daartoe betrekkelijken brief van Burg. en Weth. meent de plaatselijke school commissie dat de klasse voor Fransche taal bij de oprigting der openbare school voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs, kon vervallen. Daarentegen hebben Burg. en Wclh. lettende op het raadsbesluit van het vorig jaar, de Franscne taal in hun ontwerp opgenomen hetwelk de gemeenteraad op voorstel van den VoortiUer met algm. sL besluit thans te zullen behandelen. De Ileeren Methorslvan Walchren van Persijn en de Voorzitter voeren het woord over het al of niet bezigen van kweekelingen op de Tusschenschool, waarna het voorstel v«in den Heer Methorstom hen niet toetela ten met 9 tegen 2 st.die van de Ileeren Meihorst en Visser wordt verworpen. Het reglement is voorts met de verordeningen bctiekkclijk helling en invordering van schoolgelden vastgesteld. Ontwcrp-bcsluit tot vaststellen van dc jaar wedden van 2 hulponderwijzers aan dc Tusschen school. Goedgekeurd met algein. st. Ter tafel worden gebragt 1°. De begrooting van het weeshuis dienst 1870, welke /"20810 bedraagt en /15000 bevat voor aflossing van kapitaal in dc Bank van leening geplaatst en 2080,041 aan subsidie van dc Gemeente. 2°. Rekening en begrooting der d.d. Schutterij. 8°. Rekwest van den heer L. Sternom ver hooging zijner jaarwedde als sergeant van politie. Al deze stukken zijn naar de ahleelingcn verzonden. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat Hurg. cn Weth. op deswege ontvangen vraag van Ileeren Gedeputeerde Stalenzich bereid

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2