▼ttld worden. En toch ic het xekerdatin dien Turkije zgne driehonderdduizend man tegen de twee vorstendommen afzond deze te zwak zouden zijn zich te verdelgen maar in dit geval zouden de groote mogendheden hun bijstand verleenen vooral op Rusland kunnen sg geheel rekenen." In brieven uit Teheran wordt de toestand van Perzië met zwarte kleuren geschetst. De schatkist is ledig en de leveranciers willen geen crcdiel meer geven. De ambtenaren en hel leger hebben in achttien maanden niets ontvangen de belastingen van bei vorige jaar zijn nog niet geand en zullen niet geïnd worden omdat de provinciën niet bij rnagtc zijn iels op te leveren, llel weinige geld, dal de fiskus vermag bijeen te brengen wordt (er beschikking van den shah gesteld om in de behoeften van het hot te voorzien en op deze wijze blij It de ware toe stand des rijks een geheim voor den souverein, die verbaasd zal slaan wanneer hij door volks oproeren zal te weten komen dat zijne onder danen niet tevreden zijn. De legaliëa zijn zeer verontrust en nemen in het geheim maatregelen, met hol oog op hetgeen in geval van rustver storing zou kunnen gebeuren ten nadeele van de Europeanen. De bevolking van Perzië is zeer dweepzieken mogt een opstand uilbarsten dan zouden misschien de in hel land gevestigde Europeanen de eersten zyn die den terugslag er van ondervonden; de gevolgen daarvan zouden verschrikkelijk kunnen wezen. A 11 e r Ii. Het spoorwegstation te Torquay heelt eene waarschuwing geleverd. Terwijl een trein met reizigers gereed stond te vertrekken kwam een zware goederentrein langs eene helling op den reizigerstrein aanloopenten gevolge van een e( ander gebrekwaardoor bij builen bedwang geraakt was. De machinist en de stoker van den reizigerstrein stoomden dadelijk achterwaarts, doch sprongen beide van de locomoliei en lieten den trein verder aan zich zei ven overgevolgd door den goederentrein. Deze haalde den rei zigerstrein in gal er een schok aan die echter zonder nadeelige gevolgen afliep, en stond toen «til. De schok stiel den trein met reizigers op eene helling, langs welke hij achterwaarts voort snelde en wel onder stoom. Met elk oogeoblik vermeerderde de snelheidtot dal de leizigers Painglon voorbij stoomende, een tweede hel ling naderden, langs welke de trein met schrik barende vaart op Kingswear Terminus zou zijn aangerukt en waarschijnlijk na de alsluiuels aan hei einde van den terminus verbroken te hebben in zee zijn gestort. Gelukkig bevonden zich twee aan den spoorweg verbonden werklieden in den trein. Een hunner klom boven op den waggon en klauterde verder langs den geheelen trein, terwijl hg al de sluitingswerktuigen toepaste. De andere bereikte langs de trede aan de bui tenzijde der waggons de locomolieialwaar hij den sloom afsloot en de hoofdsluitkraan digl- raaakle zoodat door deze bewegingen de trein nog juist in tijds belet werd op de helling in de nabijheid van Kingswear te geraken. De machinist en dc stoker diena den reizigers trein in beweging te hebben gezetdezen aan het toeval overlieten zijn geschorst. Het berigt zegt echter oiet welke belooning de beide redders outvingeo zonder welke denkelijk eene ramp als die welke te Shiplon voorviel herhaald ware geworden. Eene keukenmeid in eene Noordduilsche zee stad was zoo verliefd geworden op een gehnwd koetsier, een Beger, die ook in die stad woonde, dat zij met zijne toestemming zijne vrouw voorstelde hem aan haar over te doen tegen «ene schadeloosstelling van 300 Rijksmark con tant. Dit aanbod werd niet zonder geheime verstandhouding der beide echtgenootcn aange nomen en de koopprijs in den vorm van een tevredenstelliogssom aan de vrouw betaald en de gelukkige keukenmeid trok met baar gelant over den Oceaanom echter spoedig te onder vinden dat zij een slechten koop gesloten had, want de betrekkelijk zoo duur gekochte geliefde was zoo slechthaar nog op den dag van de aankomst ia Amerika heimelijk te verlaten en naar zijne reglmalige gemalin terug te keeren die hemin gevolge vroegere afspraakmet open arroeo al ware cr niets gebeurd ontving. De door de verlatene in Amerika ingesteld ge- regterlgke ei«cb had natuurlijk voor haar geen gunstige gevolgen eo is zeker niet in slaat de eendragl der eebtgenooten tc verstorendie maar eene zaak vreezen ril. dat de haristog- lelijke keukenmeid hen zal kpmen opzoeken. Verleden week had vrouw A. Froment te Chastres <Belgie) hare drie kinderen alleen ge laten in eene kamer der bovenverdieping, terwijl zij zich beneden met het huiswerk onledig hield. Op eens kwamen verscheidene personen baar verwittigen dat er brand op de bovenverdieping was, want dat er een zware rook vergezeld vin groote vlammen uit de achterzijde van het huis opsteeg. Vrouw Froment bleel bij die tijding als door lamheid getroffen slaande buren snelden r.aar bovenopenden de kamer waar de kleinen zich bevondendoch het was aldaar als in een brandenden oven; het binnentreden was onmogelijk. Men begon met bet uildooven van het vuur, weldra slaagde men er in de lijkjes der arme kleinen, gansch verkoold er. onkenbaar uil bel vuur te halen slechts een hunner had nog eenigen schijn van menschelijk aanzien behouden. De oorzaak dezer vei schrik kelijke ramp is onbekend doch men denkt dat de kinderen in dc kamer lucifers zullen gevon den en het vuur zan hel beddengoed gestoken hebben. Volgens te Berlijn uil Philadelphia ontvangen berigten vorderen de werkzaamheden aan de tentoonstellingsgebouwen aldaar met groote snel heid. In 't begin van December hoopt men ze reeds onder dak te sullen krijgen en op den lsten January met de inwendige versiering een aanvang te kunnen maken. De tentoonstelling zal, gelijk men weet, op den (Oden Mei 1876 geopend worden. De bekende Duitsche fabrikant Krupp uit Es sen zal een eigen schip bevrachten met de door hem vervaardigde voorwerpenwaaronder o. a. een zoogenaamde duizendpondei zijnde een stuk geschut ter zwaarte van 85,000 kilo. In het anders zoo rustige Doesburg geeft een conflict lusschen den gemeenteraad en de be dienaren van de godsdienst veel stof tot dis cours. De pastoor en de kapelaan en de domi- nés ontvingen dezer dagen een missive van hel stadhuiswaarbij hn.< werd medegedeelddal zij lot de vereerende betrekking van water dragers bij de brandspuit" waren benoemd. Met die eer waren zij echter volstrekt niet in genomen en eenstemmig gaven zij den raad in overweging om toch die betrekking aan ande ren op te dragen. De pastoor en de kapelaan protesteerden legen hun benoeming in zeer gepaste bewoordingen te kennen gevende dat naar hun morning een bedienaar van de gods dienst moeijelijk bedienaar van de brandspuit kan zijn, maar de predikant der herv. gemeente de heer dr. Faun was zoo verontwaardigddat hij aan den gemeenteraad schreeldat hij zoolang de commune van Parijs nog niet naar Doesburg was overgebiagt, geene waterdrager verkoos te worden en dat de hem gedane op- dragt in strijd was met zijn privilegie en regten. In de eerstvolgende raadsvergadering gal dal conflict tot uitvoerige bespreking aanleiding. De voorzitter wildeom alle verdere onaange naamheden te voorkomende bedienaren van de godsdienst maar vrijstellen, maar anderen waren daartegen en meenden dat dan ook de waardigheid van een lid van den gemeenteraad het waterdragen niet toeliet. Nog anderen waren van meening, dat er van vrijstelling in het geheel geen sprake mogt zijn. De kwestie is nog niet uitgemaakt. Zekere D. was verloofd met jufvr. G.de huwelijksplannen waren op hit punt verwezen lijkt te worden en reeds had de bruidegom zyn bruid de gebruikelijke geschenken aangeboden. Door eene oorzaak, welke niet vermeld wordt, viel het huwelijksplan in duigen en D., zijne geschenken niet terugkrijgende, wendde zich een voudig tot de regtbank van Parijs. G., de vader der bruid, nam deconclusiën van zijn mislukten schoonzoon aan doch beweerde dat de verbre king van het huwelijk zijne dochter een zedelijk nadeel had toegebragl, en vroeg van zijn kant eene schadeloosstelling van 2000 fr. De regtbank deelde niet in het gevoelen van den vader der bruid; integendeel nam zij de vraag van den eischer aanwaaruit men het volgende mag besluiten. f. De gillenen geschenken, gedaan in 'tvoor- uilzigt van een huwelijkzijn voorwaardelijk en moeten terug gegeven wordenwanneer het huwelijk geen plaats heelt. 2. De verloofde, die juweelen heeft gekregen van haren toekomende, kan die niet gevoegelijk dragen ten zij als vrouw van hemdie ze ge schonken heeft. Deze beslissing is door het hol van cassatie van Parijs bevestigd. Met het oog op de concurrentie, die den binnenlandscben handel in zijden stoffen c-n manufacture.i in den Saalslcn lijd word', aan gedaan door rep'.atrcckschc levering aan par ticulieren uit 'jet buitenlandbeeft de Kamer van Koophandel te 's Hage bij den Min. van Fin. aangedrongen op een scberp toezigtdat voor de'gelykc kleine i.an voeren de heffing der regten evenzeer naar de wezenlijke waarde ge schiede, als dit voor grootere aanvoeren plaat» heeft. De Maaibode meldt: «Het 4ste reg. huzaren zal, op verzoek der burgers, eerlang uit Haatlem naar 's Bosch worden verplaatst. De burgers hadden vooral in den laatsten tijd nog al onaangenaamheden met de huzaren, waarvan er 17 voor den krijgsraad en 3 voor den burgerlijken regter geroepen zijn. Bij dit regemenl melden zich onophoudelijk veel vrijwillige!» aan." Te New-York bevinden zich aan de spoorweg stations bussen, waai in de reizigers de door ben gelezen dagbladen kunnen werpen, wetende dat zij in de gasthuizen zullen worden verdeeld. Te Londen heeft men than« een proef genomen om dezen nuttigen maatregel toe te passen. Gisteren klaagde ikzoo scht ijft de corres pondent der Amst. Cl uil Parijs over de vele nachtelijke aanrandingen in de laatste dagen. Heden nacht heelt de politie een menschenjagt georganiseerd en de hand gelegd op een kleine honderd verdachte liedendie zonder domicilie waren en in steengroevenverlaten huizen en schuren enz. lagen. De meeslen van hen waren ontslagen tuchthuisboeven die de plaats welke hun ter woning was aangewezen hadden ver laten en zich naar Parijs hadden begeven, het geliefkoosd terrein voor hun daden. Op de begrooling van oorlog zullen volgens den Haagschen correspondent der N. MiddCl. belangrijk hoogere sommen worden uitgetrokken voor bel materieel der artillerie en voor de kazernen waardoor het eindcijfer, toch al reeds bezwaard door de bekende meerdere uitgave voor de tractementen der onderofficieren en door die ter uilvoering des vestingwetnatuurlijk aanzienlijk zal stijgen. De luchtreiziger Beudel, die dezer dagen te Berlijn verscheidene malen opsteeg en middeler wijl halsbrekende toeren maakte aan een trap- pézeis verongelukt. Hij greep mis viel en brak den hals. De Staat België is veroordeeld tot het betalen van 23,000 Ir. aan den machinist Gob, die ten vorigen jare zijne beenen verloor bij hel redden van een spoortrein dien hij bestuurde. Naar men verneemt beeft de Sergeant Kle'an die veroordeeld is tol 20 jaar tuchthuisstraf wegens moord op den sergeant Heiligers tegen dat vonnis hooger beroep doen aanleekenen. Dezer dagen is te Voorhout een persoon aan hondsdolheid overleden die negen weken gele den door een vreemden hond gebeten was en op de wond geen aebt geslagen had. Lady Cottesloe overleed te Swanbourne doordien zij een flescbwelke vocht loiinwrij- ving van het rheumaliek bevatte, in den haast voor een geneesmiddel hield dat inwendig ge bruikt moest worden. De hitte heeft ook betreurenswaardige gevol gen gehad voor militairen in Duitscbland. Een bataillon op zijn 3daagschen marach van Fulda naar Frankfort, had minstens 6 dood en en 6 zieken en bij den marsch van een fuselier- bataillon, dat Franstadt had verlaten, verloren zes manschappen door een zonnesteek het leven. Een der Dagbladen verbaalt dienaangaande »op 1} mijlen afstand van Franstadt, bij het dorp Brinemühlwerden 5 fuseliers ongesteld. Aan hel dorp gekomen werd er een uur rust gegeven waardoor de manschappen gelegenheid hadden om zich in de dalen der met bosch bezette bergen te verfrisschen. Van daar mar cheerde men over All-Kranz en Grochwilz naar Alt en Neu-Bilaweeen afstand van 2 mijlen. In eerstgenoemde plaats bleven reeds verschei den fuseliers achter en verscholen zich in dc •loten langs de straat. «Eeu eind wegs van het dorp werd opnieuw een uur halt gehouden en marcheerde men tegen 2 uur des namiddags verdermaar lus schen Alt en Neu Bilawe had er een ver schrikkelijk tooneel plaats. De manschappendoor de hitte afgemat vielen bij gcbeele troepen neer. Zes man gaven onmiddelijk den geest en werden op bel kerk hof te Bilawe ter aarde besteld. Ongeveer 30 bleven achter onder geneeskun dige behandeling. Tegen 5 uur bereikten de gezond geblcvenen hun kwartier. Van het 1ste bataillon 59ste regiment zouden ook op marsch 2 man zijn doodgebleven. De raad van een officierom de onlblootc borst met koud water tc veifrisschenhad een nood lottig gevolg.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2