nit de Verecnigde Staten naar Liverpool en andere Engelsche havens verscheept werden. Al deze runderen werden volkomen gaat bevonden en aijn naar men verneemttoegelaten op dezelfde voorwaarden als schotsch en ierseb vee. De uitslag dezer verzendingen wordt met belang stelling te gemoet gezien en aal onmiddellijk naar Amerika worden geseind. Indien echter de aanvoer uit Amerika even als die uil Europa onderworpen mogt worden aan de bepalingen van slagling der geheelc ladingingeval één enkel rund aangetast isdau cal de Ameri- kaanscbe aanvoer onmiddellijk geslaakt worden. Men meld uit Gouda liij de dezer dagen gehouden kermis hebben de 4 draaimolens te zamcu 450 staan- ol maiktgeld opgebiagt, terwijl in vroeger jaren dit cijter varieerde lusscben 40 tf 60. Deze belangrijke vermeerdering van opbrengst is bot gevolg van een onlangs genomen besluitom de talrijke eigenaars van draaimolens, welke zicb alhier aauboden, niet meer te laten loteu, zooals vroeger, uiaar ben te laten inschrijven en aan de hoogste inschrijvers de vergunning te geven. De hoogste inschrijving bedroeg dit maal 1160. In plaatsen alwaar dit jaar nog kermis zal worden gehouden, volgt men ongel wij leid gaarne dit producliet-fuianciecl-Goudsch voorbeeld. De weduwe Raspers te Amsterdamaange klaagd wegens het houden van een publiek speelhuisaangezien niet haar voorkennis en goedvinden in de biljardkamer om geld met dobbelsteen en geworpen werd, was door de regtbank aldaar op 26 Mei veroordeeld lot een cellulaire gevangenisstraf van een maand en bel betalen cener geldboete van f 50. Van dit vonnis was de weduwe in booger beroep gekomen bij bet provinciaal geregtshof in Noord-Holland waar baar zaak op Woensdag 18 Aug. behandeld werd. De advocaat-generaalmr. Backer kon zich vereeuigen met de zienswijze van den eersten reglerdoch was van oordeel dat hel vonnis wegens minder juiste motievcring en het niet voldoende opgeven der te verbeurd verklaren goederen vernietigd moest worden. De straf der beklaagde door de legtbank opgelegd achtte bet 0. M. zeer billijk. Mr. Haas droeg verder de verdediging voor. Bij arrest van beden vereenigde bet hol zich met de zienswijze van het 0. M., vernietigde het vonnis en veroordeelde de appel lante tot een cellulaire gevangenisstral ven een maand en betaling eener geldboete van 50 met verbeurdverklaring der ten processe als stukken van overtuiging overgelogde goederen. Het Beijersche Vaterland laat zich weder met zijne gewone heftigheid uit over bel leest in Detmold. Het schrijft o. a. Welk een armzalig leest I Lieve her iel, wat is er toch eigenlijk gebeurd Een menigte kale Pruissen zyn daar bijeen gekomen tot bet ver- riglen ecner handeling, waarover geen echte ileijer zicb mag of kan verbeugen. En indien de keizer daarbij niet tegenwoordig ware ge weest boe jammerlijk zou dat leest dan zijn geëindigd I Maar boe men het ook nemen mogehetzij met of zonder den keizerdal «feest" zooals men bet gelieft te noemen, heelt voor ons Beijeren evenveel te beteekenen als het eerste bet beste gymnastiek of zangersfeest ol ccn gewoon zuipgelag Sau/gelageder libe ralen." Te Bremen wordt het jcurnalistencongres gehouden dat sedert eenige jaren op verschil lende plaatsen vergadert. Toen in 't eerst het plan opkwam tot het houden van deze «jour- nalistendagen werd bet zeer bestreden. Men kon zicb niet voorstellen dal personendie elkander dagelijks bestrijden rustig op dezelfde bank zouden kunnen zitten om bedaard te di&cuséiëicu eu met algemeene stemmen eenig voorstel aan te nemen. De redacteuren van dc Jióln. Zt. en van dc Germaniavan de Frankf. Zt. en de Kreuz. Zt. zoudenvreesde menon middellijk als dolle stieren op elkander aan vallen. De journalisten hebben deze voorspellingen gelogenstraft. Wel worden de vergaderingen niet zoo trouw bezocht als men wcnschlemaar zij loopen in goede orde af en hebban goed gedaan. De Journalistendag te Bieinen beeft zicb volstrekt niet ingelaten met hoogere politiek maar alleen tnel dc belangen der pets die in Duil&chlandzooals men weetwel bescher ming behoeft. Met algeme.cnc stemmen is een voorstel aangenomen strekkende om straffeloos heid te vei zekeren aan de openbaarmaking van publieke regtszaken indien de desbetreffende verslagen met dc waarheid overeenkomstig zijn. Verder is besloten om, ter willc^ van de onont beerlijke anonimiteit in dr dagbladpers, bij de rijksregering bel beginsel >.e doen ingang vinden, dat zoodra volgens de diukpcrswet do schuld van een redacteur bewezen is niet mag worden overgegaan lot dwangmaatregelen om andere schuldigen of medepligligen te ontdekken en dat niemand gehouden is om den schrijver of inzender te noemen. Met betrekking tot de ge dwongen getuigenis zal aangedrongen worden op het maken eener bepalingvolgens welke zij alleen dan geoorloofd zal zijn wanneer door openbaarmaking van bet betrokken artikel een ambtsgeheim is geschonden. De volgende reso lutie is aangenomen De journalistendag ver klaart dat de anonimiteit in de pers een regt is, hetwelk door hare hoogste belangen wordt gevorderd en dat slechts dan vervalt, wanneer daardoor de straffeloosheid van een misdrijf mogt begunstigd worden. Volgens de Koerier werd dezer dagen door den daglooucr Hemeltje te Deventer terwijl bij bezig was met bet maaijeu van klaver een diamant in den grond gevonden zoo als men zegt vaii zeer groole waarde. Verleden week is te Soignies een kind levend begraven. De kleine leed aan stuipen. Er was geen leven meer in te bespeuren en de vader, die gewoonlijk in dronken toestand verkeert, liel het kindje reeds den volgenden dag begraven. De meisjes die het lijkje op een berrie droegen, dochten dat zij het kind hoorden weenen en «moeder, moeder," roepen. Gedurende den lijkdienst lieten zicb in de kerk dezelfde kreten booren doch niemand bekreunde er zicb om. Toen de meisjes 's namiddags aan hunuc school meesteres verteldenwat zij 's morgens hadden gehoord verwittigde deze onmiddellijk den bur gemeester van het gebeurde en deze begaf eic% spoedigvergezeld van e n schepen en een dokternaar bet kerkhof. Na de opgraving bevond men dat bet kind dood was doch de dood bleek tengevolge van bet vroegtijdig be graven veroorzaakt te zijn. Voor de begraving had geene wettelijke lijkschouwing plaats gehad. De Synode beeft na kennisneming van bet gewijzigd ontwerp van wet op het Hooger On derwijs, waaruit bleek dal de Regeering in de lijst der universitaire wetenschappen de theologie geheel niet beeft opgenomen en er dus voor zelfstandige faculteiten aan onze hoogeschoien geen plaats overbleef j en levens dat er een termijn van vijfjaien gesteld wasbinnen welk tijdsverloop de Ned. Herv. Kerk in de behoefte tot opleiding harer aanstaande leeraren kon voorzien besloten nog een adres aan de Tweede Kamer aan te bieden waarin zij op bet be houd der theologische faculteit aan onze hoo geschoien aandringt. Dezer dagen werden voor de regtbank van koophandel te Parijs de crediteuren opgeroepen in bet faillissement van zekeren Billiarl. Nimmer was de rcgtszaal zoo volen men bad buiten gewone maatregelen moeien nemen om al de belanghebbenden in deze zaak te kunnen bergen. Het getal crediteuren was namelijk drie duizend. Merkwaardig is belgeen Louis Veuillotter zake van de verslapping der tucht en de afschaf fing der doodstraf, zegt. Het is een curieus stukje proza «Letten wij op de opvoeding van bet alge meen. Het is waar dat de vrijheid o. a. een uitmuntende schoolmeesteres is maaVmen moet haar die niet minder uitmuntende onder-mees teres toevoegen welke men de tucht noemt. Zonder tucht voedt de vrijheid slechts losbart- digen op slechte scholieren die van de nature er zicb op toeleggen om slaag te verdienen, en verwonderlijk geschikt om het vroeg of laat te krijgen. «Het is het gewone lot van bedorven kinderen om geslagen te worden. De tuchtuit hunne opvoeding geweerd pakt in bel leven die lee- lijke guiten, welke, allertreurigst, gewoon zijn geraakt te meenen dat de roeden zijn afgeschaft weer beet. Het staat niet in de magl van den menscbde roede af te schafTen. «Een menscb wordt geboreneen roede wordt geplant. Dc menscb hetzij gij hem zoon van God of zoon van den aap wilt noemen heeft den plantaardigen voogd r.oodigmeer nog dan de wijnslok en de snijboon den slok waartegen zij opschieten. De verwaarloosdeniet gebruikte roede groeir op met den zich ontwikkelenden deugniet, wiens karakter zij zou kunnen veran deren. Hij wordt menscb, zij wordt boom. Men heeft zc willen scheiden zij zullen elkander wel weten weèr te vinden en wal anders slechts eene ontmoeting zou geweest zijnwordt eenc gehechtheid. Bedenkt dit wel, vooral gij, edele zoons van den aap, wien bel verschijnsel bijzonder veel belang moet inboezemen. De roede i6 le vend I Tc vergeefs is zij te dik om den menscb te slaan, en dc menscb ts groot cn te verbeven' om geslagen te worden. Roede en menscb zijn te zamen geplant, tezamen zijn zij opgegroeid, te zamen zullen zij eindigen. De losbandige, onverbeterlijk geworden, is aan de roede ont snapt, maar de roede wordt galg, zij grijpt hem, zij slingert hem aan baren top, bij is gehangen en de menscb zal niet scheiden wat God vereenigd beeft." Het spreekt van zelf, dat die verklaring van Veuillotdat de roede en de galg van goddc- lijken oorsprong zouden zijn, in hooge mate de verontwaardiging van de liberale bladen beeft opgewekt. Amtterd. Cl. AMEHSF00RT26 Augustus 1875. De 24e verjaardag van Z. K. II. Prins Alexander is gisteren op de gebruikelijke wijze te Amers foort gevierd. Door den heer A. Couvée, predikant bij de Hervormde gemeente te Breukelenis voor het beroep naar Amersfoort bedankt. Zondag 29 Augustus wordt de dienst in dc Remonslrantsche kerk te Amersfoort vervuld door Ds. JI. J. E. van Hoornpredikant te Hoorn. Maandag 30 Augustus e. k. zal het huishou delijk concours en assaut der Wecrbaarheids- verceniging «Prins Hendrik der Nederlanden" te Soestdijk plaats hebbenhetwelk met de tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik zal worden vereerd en bij welke gelegenheid volgens nevenstaande advertentie eenc malinée musicalc door het muziekcorps der rijdende artillerie wordt gegeven. In een aan het onderwijs gewijd Hongaarsch blad, de Nëptanitok Lap/a, vindt men merkwaar dige staaltjes van den toestand der schoolmees ters daai te lande. De schoolmeester van Lupkorp beeft een tracleuicnt van 120 gl. met de kost in de stad Nyiregyhara krijgt de bul pondei wij zer 100 gl., «bovendien kan hij zicb on een goed pedaal-orgel oefenen." Te Zsambeck be- looit men een ouderwijzer 150 gl. maar «geen vrij licht en geen beddegoed;" le Tisza Fürsd 120 gl. en vrij wonen «zonder vuur, licht en beddegoed." Dergelijke opgaven vullen kolommen van bel blad. De secte der Advenislen in N.-Amerika, welke gelooft aan een tweeden zondvloed en door de ontzettende regenbuijen van den laatsten tijd in de waan gebragldal die zondvloed op ban den is, beeft in een raad van oudsten besloten in allerijl eene arke te bouwen ten einde de toekomst met eenige gerustheid le kunnen ver beiden. Voor 20 dollars verzekert men zich eene tusscbendeks-plaats en voor 50 dollar vindt men eenc plaats in de kajuit. Voor dieren wordt afzonderlijk betaald en die eenig redeloos schepsel meèneemt moet ook voor 't voedsel zorgen. Men hoopt vóór den zondvloed met de arke gereed te zijn. Te Kuilenbdfg is een proef genomen om aardappelen die reeds door ziekte waren aan getast te koken en met zout vermengd, evenals gewone aardappelen te kuilen om in den aan staanden winter tot veevoeder te dienen. Onge veer 150 hectoliter zijn op die wijze bereid. Maandag 1.1. bad Mej. v. G. te Nijmegen bij het eten van een perzik bet ongeluk dat de steen haar in de keel gleedaldaar zicb vast zette en bijna haar de ademhaling belette. Al de aangewende moeiten om door braakmiddelen hem te verwijderen, bleven zonder gevolg en deden hel ergste vreezen. Eindelijk gelukte bet aan de ijverige pogingen van den heer Dr. van Duijlwiens hulp was ingeroepen om met een cbirurgicaal instrument den steen uit de in middels zeer gezwollen keelholte te verwijderen en de vrouw van een anders wissen dood te redden. Wij declcn dit berigt mede, ook om daar mede op bet gevaar opmerkzaam te maken bij bet onvoorziglig gebruik va.i vruchten, waar van de steenachtige kern met bare scherpe boeken zich al ligt, vooral bij kinderen inde- keelholte vastzet, en dc treurigste gevolgen kan na zicb slepen. Dat niet alle spinnen onschadelijk zijn, wordt o. a. door bet volgende geval aangetoond, dat zich te Nimcs dezer dagen voordeed. Des Woens dags voelde een jongen, die op bel land werkte, plotseling een steek iu zijn voel. Toen hij dc hand naar «le gestoken plek bragtvond bij een spin. Het dadelijke gevolg van den steek was, dal de jongen niet zonder pijn loopen

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2