Do iuliaansche primes Domineu Cisrelli is 4eter dagen te Parijs overleden letterlijk ge dood van smart door het verlies van hare beiJe kinderenonder de volgende by rondere, en waarlijk hartverscheurende omstandigheden. Dc Crinse* was weduwe en moeder van twee ionen. e oudste was acht jaar. Na een hevige onge steldheid van weinige dagen stiel de jongste. De moeder was radeloos over het verlies, en toen de lijkkist gebragt werd, had tij in een hevigeu aanval van zenuwlijden dringend en bij herhalingop dat vi eeselijk gezigtuilge roepen «Weg! weg! Ik wil niet dat tij mijn Dotuinico weghalen." Men had de ongelukkige moeder verwijderd er het droevig werk intus- schen voorlgcxet. Op napolitaansche wijte werd de lijkkist, nadat hel sloitelijk overschot van liet knaapje er in gelegd wasnaast de ster venssponde op den grond gesel. De lijkbetorgcrs hadden daarop het vertrek vei laten. Nu sloop de kleine Pietro binnen. Het kindmet de smart tijner moeder begaan ec geheel onder den indi uk van bare laatste woordenhad een vr-beeldeloos besluit genomen van even voor- beeldeloose kinderlijke lielde getuigende. Hij tilde liet lijk van eijn broertje uit de kist legde hel weder op hel bed nam daarop de plaats van den jongen doode in de kist in schooi het deksel over tich heen en bleet toen doodstil liggen. Na eenigen tijd keerden de lijkbezorgers terugsloten niets van het ge beurde vermoedende de kisteu de begrafenis stoet bega! rich op weg. Nu begon de doodstrijd voor Pietro. Hij had zich roerloos gehonden maar in het oogeablik dat de verstikking voor- algingvoelden de dragers beweging, en meen den tij een dof gerucht le hooren. IJllings werd de kist nedergezet en heropend. Te laat I hel knaapje had den geest reeds gegeven. Moeders kreet: «ik wil niet dat tij mijn Dominico weg halen 1" had ook aan haren Pietro het leven gekost. Thans rust tij met hare beide lievelin- reeds in hetzelfde graf. Amst. Cl. In de afgeloopen week verloor de landbouwer Ekenhorst, een grensbewoner van de gemeente Gramsbergen op een treurige wijte het leven. Met een stier ter markt willende gaan had hij naauwelijks zijn woning verlaten of het dier bragt hem zulk een stool in den rug toe, dat hy in de nabijgelegen sloot viel en reeds den volgenden dag een lijk was. Te Jary sur Marne, in Frankrijk, heefteen vreeselijke gebeurtenis plaats gebad. Een lucht reiziger had cene opstijging aangekondigdwaar bij hij zijn 8jarig zoontje zou medenemen. Alles was voor de luchtreis gereed en de ballon lag nog slechts aan een enkel koord vasttoen de knaap die reeds in hel bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam om alleen den togt te ondernemen. Hij nam zijn messneed bet koord stuk en in een oogwenk was de ballon met den jongen uit de oogen der ontstelde toeschouwers en van den wanhopigen vader verdwenen. Wal er van den knaap teregl is gekomen is nog niet bekend. In het groote ziekenhuis te Weenen is Za- turdag jl. overleden de bediende Dominck Matchek. Eenige uren vóór zijn dood uitte hij den wensch om een testament te maken. De noodigc stappen werden gedaan en Dominck Matchek deed zich als een rijk man kennen en vermaakte aau 'l zitken- buis 24000 fl.aan zijn geboorteplaats en zijn bloedverwanten groote legaten voor weManige doeleinden 1500 (I. en aan ieder der bewakers 30 fl. Aan deze legaten was echter de bepaling verbonden, dat de erflater op prachtige wijze begraven moest worden. De man stierf en bij onderzoek bleek dat Matchek in werkelijkheid geen kreuzer bezat, 't Blijkt, dat de man be hoorde zegt de N. Fr. P. - tot die niet talrijke maar in Weenen nog al voorkomende klasse van personen die geen andere ijdelbeid hebben en geen hooger wensch koesteren dan «zeer mooi" begraven te worden. Om dit doel te bereiken was Matchek zelfs op zijn sterfbed voor de leslauientsgrap niet teruggedeinsd. Zocals bekend is, wotdt bij het bij de Ka mers ingediende wetsontwerp op bet Hooger onderwijs, de theologische laculteil aan de Arademién opgeheven. Van verschillende zijden hebben zich stemmen tegen die opheffing laten hooren. Daaronder i» vooral opmerkelijk het oordeel van het Wageningscbc Weekblad. Na ecisl den stand der zaak uiteen gezel te heb ben schi ijft het De taken zullen dut in de eerste jaicn wel blijven gelijk ze nu zijn. Tegen een seminarie hebben wij een dubbel betwaar. Is de wercld- schc omgeving aan de academiën voor theol. studenten minder gcwenscht, zelfs bedenke lijk de eenzijdigheid, die een seminaiie altijd min of meer in de hand werktii> vooral te schuwen. Men loopt gevaar een soort van predikanten te bekomen die niet staan op de hoogte van hun tijdniet genoeg geschaald en geschuurd zijn geworden en die in een een zijdige wereldopvatting en vroomheid al bun heil vinden. We zijn doodelijk bang voor de mannetjes, die mcenen hel alleen te weten, en zich daarom afsluiten van den stroom des tijds. Op een positieve, gereformeerde geloofs belijdenis stellen we hoopen prijs. Doch ze moet doorleefd worden, hel eigendom van ieder leer- aar langs den weg van eigen studie na lenken en ervaiing. En daartoe komt men zelden of nooitals men altijd in den engen kring van eigea geestverwanten blijft verkeereti." Bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Chateaubriand te Sainl-Malo had een grappige vergissing plaats, die veel stol gaf tot lagchen. De menigte, die niet* hoorde van de redevoeringen werd ongeduldig en hel begon er te gonzen als in een byenkoit. Een employé, misschien in de nieening dat de speech eindelijk uit was opende de kraan der fonteinen die expres voor deze feestelijke gelegenheid waren opgerigt. De heer Camille Doucel was juist bezig aan een zijner prachtig atgeror.de volzinnen, toen plotseling van alle kanten het water opspoot. Hel was een algemeene overstrooming. De leden van den generalen raad de algevaardigden en de andere autoriteiten hadden geen tijd de vlugi le nemen de ntaire mogt al wanhopend her- en derwaarts loopen om tegenbevelen te gevende fonteintjes bleven bun water even mild opwerpen als pas des spiekers mond de mooije woordendie niet konden verslaan worden. AMERSFOORT, 13 September 1875. Aan verschillende bladen ontleenen wij hel volgende «Al eenigen lijd geleden werden II. J. Jul en zijn vrouwdie in een der straatjes van twij felachtige reputatie woondendoor de justitie in bewaring genomen. Reeds kort nadat de moord op Mevrouw van der Kouwen en hare dienstmaagd Helena üeeloo was gepleegdwas de aandacht op hen ge allen en waren zij ook te 's llage gehoord. Jut, die een groote mate van brutaliteit bezitliet niets los en vertrok kalm naar Amerika. Later terug gekomen ging hij weder naar de Kaapwaar het scheendal een ontzigtbare hand hem terugdreef naar het vaderland. De goede staat zijner geldmiddelen schijnt op nieuw den achterdocht te hebben gaande gemaakten toen men genoeg meende le weten, werden ze gepakt. Jut is een jong man, kort van stuk, met levendige oogeneen zekere netheid in houding en voorkomen. Laatstelijk hield hij een kroegje. Hij alleen is de eigenlijke moordenaar, zijn vrouw was wel in het huisdoch bedreef de daad niet medezij heeft het mes niet in handen gehad. De vrouw was in zekeren zin het slagt offer van den man. Onwillig ging zij mede en een kern van goede beginselen bleef er nog bij haar over. Dit maaktedattoen zij aan den invloed van den man onttrokken was en een zachtzinnig maar ernstig onderzoek werd inge steld zij eindelijk den last niet meer alleen dragen kon en bekende. Dit werd voor den man verzwegen, doch toen men hem zeidegij hebt dit en dat ge daan, antwoordde hij: «dat kunt gij alleen van mijn vrouw wetenheeft zij bekendOp de toestemmende beantwoording legde ook hij zijne bekentenis af, die in détails strookte met het geen men reeds van elders wist. Hij is daarna echter in een staat van razernij geraakt, die hem gevaarlijk maakt. Hij heefl toevallen en loopt met het hoofd tegen den muurterwijl het schuim hem op den mond staat." Jut 's vrouw was vroeger eenige weken in dienst hij mevr. v. d. Kouwen geweest en na dien tijd meermalen er aan huis gekomen. Op den bedoelden avond is zij met Jut daarheen egaan. Aldaar in huis gekomen zijndeheelt ut de dienstmeidterwijl zij in de keuken zat. overrompeld en haar tien hals afgesneden met een dolkdien hij te Rotterdam had ge kocht. De moord werd zoo snel volbragt, dat de ineid in eens nederviel zonder geluid te hebben gegeven. Op het geroep van mevr. v. d. Kouwendie geraas hoorde en van hoven vroeg wie daar wasantwoordde de aanstaan de van Jut, want zij waren tijdens liet drama nog niet gehuwd «dat zij er was." Meteen ging zij naar boven en verteldedat do meid aari een zenuwtoeval leed. Mevrouw kwam dadelijk naar heneden, werd eveneens door Jut inet den dolk aangevallen en na cene korte worsteling vermoord. Daarna hebben heiden zich den noodigen tijd gegund orn zich van de bloedvlekken op han den en kleederen te reinigen. Naar beiden verklaringen hebben zij alleen de misdaad volvoerd en den daarmede gepaard gaanden diefstal bedreven. Zij hebben alles wat zij aan geld en effecten meester konden worden henevens eenige voorwerpen medege nomen in een onderrok gewikkeld en bij de moeder van Jut in huis voorloopig bewaard zonder dat deze er iets van wist. De gruweldaad werd gepleegd otn zich het geld te verschaffen voor hun huwelijk. Na vervolgens in Maart te zijn gehuwd hebben zij altoos slechts hel gestolen contante geld gebruikende en de papieren achterwege houdendezich naar Nieuw-Vork begevenal waar zij de gestolen Amerikaansche effecten verkochten. Vervolgens zijn zij naar de Kaap dc Goede Hoop vertrokkenalwaar Jut zich hel air gaf van een baronhetgeen aandacht trok en aanleiding schijnt le hebben gegeven tot hel vragen van inlichtingen aan dc Justitie hiertelande. Van daar gingen zij naar Engelandwaar Jut de Ooslenrijkschc effecten le gelde maakte. Bevreesd voor de bedreigingen van den com missionair in effectendie verdenking koesterde, vernietigde Jut alle andere papieren en keerde aan den commissionair op diens verlangen eene aanzienlijke som geld uit. Tot zoover wal betreft beider bekentenissen. Vervolgens te Rotterdam aangekomenkocht Jut van hel contante geldhetwelk hij van den verkoop der effecten had overgehouden en gewisseldeene inschrijving op hel Groothoek van 23,000en deze daad bragt de Po litie en Justitie op hel >oor. De Justitie te Rotterdam hield ze dan ook beiden in 'l oog en vond eindelijk termen om hen in hechtenis te ncinen. De 16 Augustus is Jut's vrouw tot beken tenis gekomen, liet diepste geheim werd daar omtrent bewaardtotdat laatstleden Woensdag ook haar man heeft bekend. Omtrent den persoon van Jut vernemen wij dat hij is een man van 25 of 26 jarenzijn vrouw is iets ouder. Hij is voor het plegen van den moord kellner op het Badhuis te Scïie- vcningen en portier in eenige hótels te 's llage geweest. '-ij bevinden zich te Rotterdam in de cellulaire gevangenis. Jutdie vroeger aan zenuwtoevallen heeft geleden, verkeert na zijne bekentenis in zulk een opgewonden toestanddal er vrees bestonddal hij zich van kant wilde maken waartegen dan ook maatregelen zijn genomen. In eene verleden week door het kiescollegie der Hervormde gemeente te Amersfoort gehou den vergaderingbijgewoond door 52 leden zijn, na verschillende stemmingen, op het drietal geplaatst voor de predikanls-vacature, bij eerste stemming, de lieeren Kromsigt met 33, Gun ning met 28en na tweede vrije stemming (waarbij ook de heeren van Loon enCordesin aanmerking kwamen) de heer van Marken met 26 st., bij herstemming met den heer Ilaart dc la Failleop wien 25 stemmen waren uilgebragt, terwijl 1 briefje in blanco was. Het U. D. meldt: De Minister van Oorlog is voornemens een garnizoens-hospitaal te doen bouwen op een stuk gemeentegrond onder Amersfoortin de nabijheid van den Leusderweg gelegen. Ten einde bet veelvuldige opon.houd op den Cenlraalspoorweg zooveel mogelijk te voorkomen, beeft de directie gemeend bet station Harderwijk als middelpunt te gebruiken tot hel bouwen van eene iocumotievenloodsliet tnakeo van draaischijven en woningen voor opzigter en machinist, om eiken trein, hetzij van (Jliechlof van Kaïnpen komende, aldaar van een nieuwe locomoliet te vooizien eu bij evcntuvle onge lukken te gemakkelijker een hulplocomotiel le kunnen verkrijgen. Wij iwijtelen er niet aan ot het reizend publiek, dat leeds zoo dikwijls teleurstelling ondervondzal dezen maatregel zeer toejuichen. Men is met deze wei ken reeds zeer ver gevorderd. Als eene veimeldingswaardige zeldzaamheid tnag voorzeker genueuid worden, dal dezer dagen op dc Goesche kermis, in een kraam een ge zonde jongen geboren is, waai van de vader 70 en de moeder 30 jaren telt. Te llaulerwijk zijn onlangs volksspelen ge vierd waarbij een hulponderwijzer en wel by l hardloopen den eersten prijseen zilveren horologie, heeft gewonnen. Meii schijnt zich daar te ergeren over de Olympische nei gingen van dit jonge mensch. Een jong mensch zag tc midden van een brand te Solo een gesloten buis slaan dal nog wel niet braudde, uiaa> toen op het punt was

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2