worden. Maar «al ik wel vernederend voor den onderwijzer achtdal is de snoeven dooi mij herinnerde handelwijzevóór '(dessert van de latei ie worden gezonden. De tweede nieuwigheid is deze 't Gebeurt nu en dan dal enkele gemeente» besturen na 't opmaken vau de voordragt van hel tal3 4 5 ol 6 de op dal lal geplaatste sollicitanten uitnoodigen, om op een bepaalden tijd en plaats terug te komenteneinde blijken te geven van praclisch onderwijs. Hoe loffelijk hel streven der gemeentebesturen ook moge zijnorti den practischcn man te loeren kennen toch meen ik dat de bedoelde wijze om tot die kennis te geraken niet de ware is. Wat toch is 'l geval de sollicitant die eenc proeve van zijne bekwaamheid in de practijk van 't onderwijs zal geven wordt ge plaatst voor'n klasse van kinderen, die. hij niet kent, in een locaal dat hem geheel vreemd is, omringd als hij; is van personen, die hij zich misschien nog vlugtig herinnert van den dag van 't examen doch van wie hij weetdat ze nu daar zijn enkel om h m» in al zijne bewe gingen gade te slaan en zijn werk tc beoordeelen. Ptaar mijn inzien 't welk ik intusschen gaarne voor beter geel deed men in 'l gegeven geval oneindig beter, dat de Gemeenteraad eene commissie ui' zijn midden zonddes noods door een ot meer deskundigen bijgestaan om hel bedoelde onderzoek te doen in de scholen der genomineerden zeil. Daar zou men den onderwijzer vinden slaande voor ecne klasse die hij zeil had gevormd; daar zou men hem kunnen zien werken niet belemmerd door eene spanning, waarin hij noodwendig moet verkeeren, als hij reeds dagen van te voren weetwelk een proeve hem in een vreemd locaal staal te wachten, 't binnentreden van de algevaardigden in zijne school moge hein vooi'n oogenblik uil liet veld slaan 'l is echter een ras voorbijgaande schok. De kennis van hel terrein waarop hij zich beweegt brengt hein dadelijk weder lot bezinning. Hij vertoont zich weldra in zijne volle kracht; liet eigenaardige van zijne meihode treedt hoe langer hoe meer te voorschijn, terwijl zijne persoonlijkheid zich gedurig meer openbaart hij gevoelt zich vrij. Daarom is 't en blijft hot mijn gevoelen, dal men den practischen onder wijzer kan leeren kennen in zijne eigene school. Intusschen ligt er voor mijn gevoel iets stui tends voor den onderwijzer inom zich aan zoo'n na-examen te onderwerpen. i 11 e r I e i. Aangaande den bij Heerenveen gepleegdcn moorddoor een knecht op een dienstmeid wordt nog het volgende geschreven «De misdadiger cu zijn slagtoffer dienden bij den heer nir. P. Heringa Gals in hel Oranjewoud bij Heerenveeu. De knecht had reeds lang te vcrgeels naar de meid gevrijd. Op den dag van den moord had zij gezegddat zij een bood schap ging ducn met cene kameraad. «Dan ga ik mee", had de knechi geroepen. W ij kunnen jou best missen", was het geksche rend antwoord der gedienstige geweest. En de meid was daarop uil de knecht fn de keuken aan zijn werk gegaan. Toen de eerste twee uren daarna terug kwain ging ook zij in de keuken aan de talcl zitten om groenten schoon te maken. De knecht was toen juist aan hel messen slijpen en greep haar een oogenblik later zonder een woord te zeggenvan achteren aan wal hij wel eens meer deed, maar dan om haar te kussen trok haar hoold achterover en sneed haar met één ruk de keel al met een groot voorsnijmes. De andere dienstboden, die dat bloedig drainahetwelk sneller gespeeld werd dau wij het kunnen vertellen bijwoon den vlogen al gillende de keuken uit, terwijl de gewonde nog de kracht had den trapop te loopen waar zij mevrouw ontmoette die den nog altijd vervolgenden knecht gebiedend tegen hield. Een seconde later viel de meid dood neèr en wierp de knecht het mes weg zeg gende «nu kan men mij oppakken." En in derdaad heelt de man zich tel ven aan de po litic overgegeven." Men vreest dat het landverhuizersschip Slralh- moredat den 10 April van Londen naar Otago is veitrokken, met zich voerende een bemanning van 40 koppen en een groot aantal landverhui zers, met man en muis vergaan is, daar het na een rei* van 5 maanden nog niet op de plaats zijner bestemming is aangekomen en andere schepen de reis in 70 friO davert maken. Tcrwij4 Zohd*%MitIi*g wee* jonglKcjêri langs het strand wandelden in den omtrek van Roc- Lanje, bij den Kriel, had een hunner de on- voorziglighcid een brandende lucifer te steken in Cvn van do vele puntgranaten die aldaar versprei I liggen met het ongelukkig gevolg dal Je kogel uiteen sprong cu ecu der jonge-* lieden bijna onmiddellijk op de plaats dood bleef, lu de nabijheid speelden nog een «aantal kinderen, doel» gelukkig is geen hunner bij het ongeval gekwetst. Men spreekt teregl zij nc verontwaardiging uit dat deze kogelsdoor de oorlogschepen bij hel schijfschieten op strand geworpen en niet altijd ontploffende, daar onbeheerd blijven liggen, liet is te verwonderen dat er niet meer onge lukken door gebeuren. Er zijn thans kattcnhnddraverijcn in Belgie. Nabij Luik werden 's nachts ten 2 ure 37 katten losgelaten. De eerste, «tie weder thuis kwam, ten Gj ure dos ochtends, was Blondinettehaar eigenaar heelt den eersten prijs gewonnen, zijude een inooije kalichaktwee vazen en 3D francs. 01 er katers tegenwoordig waren wordt niet gemeld. Te Hoorn heeft ccnc oude vrouw, die voor een buurtje een kopje koffie wilde zetteu, in plaats van koffie «Ie snuil genomen die zij te gelijkertijd gehaald had. Het siiuilaltreksel was niet aangenaam van smaak, maar de vrouwtjes droefden er onder 't babbelen toch nog zooveel van, dat zij beiden in vrij bedenkelijken toe stand verkeereu. AU een bewijs, dal de bijen dit jaar te Haveltc goed gewonnen hebben, kunnen wij berigleii dat aldaar een koif met bijen is verkocht, die 102 halve Ned. ponden woog. tegen 18 cent per pond. AMERSFOORT, 23 September 1875. Dingdag, den 28. September 1875, des namiddags halftwec zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rekening der GemeenteSchutterij, Wees huis Rank van leening. Burgerlijk armbestuur, Schoolcommissie en Kamer van koophandel allen over 187-i. 2. Ontwcrp-bcsluit tot openbare verkoop van hooiland onder Eemnes. 3. Voorstel van den Heer E. L. Visser tot verlichting van tien zoogcnaaindcn paralelweg en een gedeelte van den Naarderstraatwcg. 4. Rekwest van cenige ingezetenen tol het plaatsen vrn ccnc pomp an het einde van de Utrcchtschc straat. Zaturdag 2 October zal vergelijkend examen gehouden worden voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de nieuwe openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs te Amersfoort. Door Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, is op verzoek der verccniging tot bevordering van 's Lands weerbaarheid «Eendracht maakt Magt" tc Amersfoort, het beschermheerschap van bovengemelde verccniging welwillend aan genomen. In de garnizoenenwaar geen plaatselijk kommandant gevestigd is, zal het plaatselijk kommandement door den hoogsten en oudsten in rang zijnde officier van dc troepen aldaar aanwezig, mils neen regiments-kommandant zijndeals garnizoens-kommandant worden waargenomen. Hieruit volgtdat aan den Luitenant-Kolonel F. F. Sleenberghe eerlang dc functie van gar nizoens-kommandant te Aincrstoorl zal worden overgedragen door den Kolonel IV. de ViUenouve Kommandant van het regiment rijdende artillerie. Dc viering van het gouden jubilu van den lieer A. Smit! als burgemeester van Hoogland had dingsdag jl. plaats. Des inidd.ags hulllwec van zijne woning te Amersfoort per rijtuig door leden van het gemeentebestuur afgehaaldwerd hij aan de grens van Amersfoort en Hoogland opgewacht door cene ccrcwacht te paard van ineerdan honderd zijner gerncentenaren, en ceni ge groote grondbezitterswaarna de stoet, voor afgegaan van een rijtuig met muziekantendooi de Ira.iijc ecrepoorten op weg daargcstcld enz. langs Hoogland en environs trok. Dc school kinderen zijner gemeente begroetten hein met liederen. Zijn gomeentenaren boden hem rijke geschenken aanbestaande in zilveren blad mot inscriptie en twee met zilver gemonteerde kannen. Allen waren in aangename stemming en vuurwerk besloot den feestdag. Men weet dut Michel Chevalier een spoorweg- tunnel 100 meters nrultrr de oppei vlakte der zee fn liet Kanaal lussclien Engeland en f rankrijk wil maken, thans lubben twee ingenieurs ieder een «ander [dan ingediend. Beide willen eenc brug 50 meiers boven de zee leggen. De heer Vé; irI de Saiutfi-Aime wil haar op gra- uiclcn-pijlcrs laten ruslcu op die punten, waar de tec. het minst diep is; de heer Lc Ilardi de Puiségar wil nis rustpunt llotieljes vau kleine ballons-cnpli/s nemen en maakt ziels sterk om de brug, die geheel v.in ijzerdiaad zal zijn, in een paar uiaanden te vollooijcn. De plannen zijn in handen der academie van wetenschappen gesteld. Naar wij vernemen istengevolge van een geval van hondsdolheid dat lc Meppol vooikwat» bereids een groot getal honaen en kallen afge maakt die door den hond gebeten ol vermoed werden gebeten te zijn. Nader vernemen wij dal een jongen in de hand is gebeten voor wien on middel ijk genees kundige hulp is ingeroepen. Te Mengsberg, bij Treysa, in Saksen heeft den l'Jden dezer ecu lievige brand gewoed, die in acht uren tijds hel schoune groote dorp op eetiige meer verwijderde huizen ria geheel in de asjli legde. De zeer heilige oostenwind dreél de vlammen snel van huis tot huis. Uit alle gemeenten uil den omtrek, zelfs uit ver verwijderde, was men tc hulp gesneld en twintig spuiten waren aan het werk. Maar de vlammen maakten alle pogingen tot blusschen ijdel. Men moest het aanzien hoe de eene prachtige hoeve na de andere werd aangetast en vernield. Nadat des morgens ten 9 ure de brand ontslaan was in de woning van den opperhoutvester lagen er des namiddags ten 3 lire reeds 68 huizen in puin. 4.50 personen zijn van alles berooid ook hun oogst is geheel verwoest. De brand heelt ook ceu menschenleven gekost, lei wijl verschei dene personen gekwetst werden. Te Flayose in Frankrijk gingen vijl gehuwde dames naar de rivier Tomberau om de Irisch- hcid van het water te genieten. Een half nur hadden zij gebaad en twee gingen naar den oever terug, terwijl de drie anderen nog een oogenblik langer dit genot wilden smaken. Tot aan haar midden stonden zij in 't waterelkan der bij de hand houdende, zingende en dansende, toen plotseling een harer uitgleed en haar ge zellinnen meetrok, tot zij in diep water geraak ten. De verschrikte dames op den oever haastten zich zóóveel mogelijk hulp te verleenen maar het baatte niet. Zij moesten haar vriendinnen zien verdrinken. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaturdag 18 September 1875, in hel Valkjk te Amerskoort. NotarisMr. J. dö Louter. Eon huis met tuin in «Ion grooten haag Ken dito met dito dan maast. Ecu dito in de Schcrbiiirstruat niet geveild f9 20. Notarisde Heer G. A. van Werkhoven. Twee woningen en schuur in de Wolkcrstceg ƒ1850. Twee woningen aan de Kortogracht.2520. /~*370~ Burgerlijke stand vau Amersfoort. GEBOREN 16 Sept. Gijsberla d. van Hen- dricus Niezen en Elisabeth Pothoven. Antonie, z. van Antonie van de Biezenbos en Annuije van Voorst. Johannes, z. van Pieter Groene- woud en Alberlha van Nicënburg 17 Sept. Julian Pieter Renaud, z. van Dominicus Nainna Renaud van Hoijlema en Geeriiuida Adriana van llarencaspel. 18 Sept. Agatha Johanna, d. van Johannes Ditk Oekel en Trijntje Moritz. Piclcrnella Wilhelmina, d. van Cbristiaan Christ en Hermina Ligt. 19 Sept. Arnoldad. van Gijsbertus Polhoven en Hendrika Spijker. 20 Sept. Maria d. van Frans Rarth en Maria Freidag. 21 Sept. Wouter, z. van Hendrik van den Eslioi en Iiendrina Blickendaal. Jctjed. van Jacob de Zoele en Vrouwchien van Gccns. 22 Sept. Geurtz. van Jacob van Putten on Anna Ruizeiidaal. 23 Sept. Gesina Gerdina en Hendrika Martini, 2 d. van Willem Musman en Hendrika Gerredina Brasz. ONDERTROUWD: 21 Sept. Isaac Kolihoft' en Mathilda van Gelder. 23 Sept. Nicolaas Hecre en Aniiutjc van den Bor. GEHUWD22 Sept. Dirk Hornianus van Werkhoven en Cathnriua Maria de Kleijn. Mijndcrt van dor Hoek en Wijmpje van Ap pelen Albertus Veenend.ial eu Margrietha van W Ageningeu. 23 Sept. Piclei Boode ea Olympo Victorine Baliuian. OVERLEDEN 16 Sept. Joannctte Diderika van de Roemer, 7 w. Eon luvenl. anngeg. kind vr. ge.il. van Teunis Jonlense en Grietje Jansen. 18 Sopt. Pieter van Naaiden, 9 Ol. 19 Sopt. Johanna Marie Le Fovre, 8.5 j. nngch. Joanna Ibcikaiiip, I in. 19 Sept. Een levcnl. aangi g. kind vr. goal, van Maria van Alder. 20 Sept. Tlieodoriii van Slukkiim 73 j. whig, van Elisabeth Verschuur. 21 Sept. A albert Bra x hoofden 13 d.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2