wanneer hel haar geoorloofd aal zijn haren I soon Ie omhellen. In officiële kringen van Madrid veroorzaakt dil den 21 September ont vangen telegram ongerustheid. AMERSFOORT, 27 September 1875. Donderdag e. k. zal hot 25 jaren zijndat dc lieer J. C. Leinwcber als ambtenaar ter secretarie der gemeente Amersfoort werkzaam isnamelijk van 30 September 1850 als commies en van 5 Julij 1852 als griffier. Gewis zal door velen deze medcdeeling met belangstelling en sympathie worden begroet, vermits de geachte aanslaande jubilaris zich zoowel in dezen als in anderen werkkring en in menig ander opzigt veler waarderingge negenheid en vriendschap heeft verworven inzonderheid wegens zijne onbegrensde dienst en hulpvaardigheidgebleken in lal van zaken direct of indirect tot zijne competentie behoo- rendeook als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, secretaris van hetCol- legie van Zetters en van de Hulpbankenz. Diepwij zouden bijna mojren zeggen perfect doord rongen in dc letter en den g est van de gemeentewet c. a. en in schier alle takken van gemeente-administratiemogten zijn werkzaam heid bekwaamhedenzaakkennis, routine en ervaring door de gemeentelijke autoriteiten, tal van leden van andere collegiën cn in 't bij zonder door <1en Heer Secretaris en verdere secretariearabtenarendie meer in onmiddellijk dagelijkse!» contact tot hem staanen ook door ons steeds volmondig worden erkend en is die huldiging te eerder welverdiend, omdat deze hoedanighedenvoor zoover onze bevatting reikt, altijd schitterend de vuurproef konden doorstaan. Die erkenning waj eenigen tijd ge leden te meer blijkbaarWén hij in den ge meenteraad een beldfigrijk getal stemmen voor de betrekking van gemeente-ontvanger verkreeg, en hoogstwaarschijnlijk met algemeene stemmen daarvoor zou zijn benoemdware het niet dat zeer juist en oordeelkundig werd ingeziendat de gemeente een te zwaar verlies zou lijden bijaldien zij hem als Griffier der secretarie moest derven alwaar zeker zijn plaats door niemand kon worden vervuld die hem in zijne loffelijke hoedanigheden en in de uitnemende waarneming dezer betrekking zou weten te evenaren. Wij konden de verleiding niet wederstaan reeds nu dezen opregten cijns aan de hoedanigheden van dezen hoogverdienslelijken ambtenaar hier te plengen, overtuigd dat zoo velen, die hem in en builen zijnen ambtskring kennenvol komen daarmede zullen instemmen en ons précursief woord aangaande zijn 25jarig jubileum zullen billijken. De adelborst der le klasse J. M. W tiert wordt met 1 October e. L aan boord van Z. M. schroef- «toomsehip Leeuwarden geplaatst en de adel borst 1e klasse W. Wijersop voormeld schip dienende, wordt met 30 September e. L op non-activiteit gesteld. Met verwijzing naar ons opwekkend woord tol aanmelding van jongens voor de burger avondschool te Amersfoortvoorkomende in No. 2342 van Dingsdag 24 SepL jl., herinneren wij dal de inschrijving van leerlingen ook nog aarts L Woensdagavond 29 Septembe.1 tusschcn zeven en acht uren aan het gebouw der Hoogcre Burgerschool kan geschieden en hopen wij dat zich alsdan vele jongens zullén aanmelden. De heer J. Ktotnsigl, predikant te Cortgene is Vrijdagavond voor de tweede maal (thans in eene andere vacature) door het kiescollegie der hervormde gemeente te Amersfoort beroepen roet 30 stemmen tegen 22 op ds. W. van Marken le Hummelo uitgebragL Voortaan zullen bij doorloopend vervoer tuse icktQ Amsterdam cn Amersfoortover Utrecht, langs de Nederl. Rijn- en Centraal-spoorwegen, voor vracht van militaire detachementen (allen reilende militairen en manschappen der nationale militie, voor zooveel deze laatslen zonder mi litair geleide uit hun gemeenten naar een ver zamelplaats oi naar decorpxin reizen, daaronder mui begrepen) dezelfde prijzen worden berekend, als bij de tarieven voor bet vervoer tnsschen Amsterdam en Amersfoortover Hilversum langs den Oosterspoorwegzijn bepasld. Het gebruik van de Rijn- en Centraal- of Ooater-spoorwegen iavoor bet bedoeld traject, in verband biermede, aan de militaire autoriteit overgelaten. In eeue zaturdag jl. gebonden namiddsgzilting der Tweede Kamer ia bel ootwerp-adres van antwoord op de troonrede aan dc orde gesteld tegen heden maandag 1 nur. Die een lijstje wihlc geven der congressen in dezen totner in Europa gehouden zou gecu gebrek aan stol hebben. In Duitschland sai dezer dagen ook een con gres worden gehouden van genceshceren van krankzinnigengestichten en zelfs spiritisten zul len eene bijeenkomst houden. De 82jarige doodgraver J. van Gelderen le Gorincbetn heeft in zijn 45jarigen werkkring Woensdag het 12379 graf gedolven. Als een bewijs, dat hot over het algemeen met den oogst der latere soorten van aardappe len beter gaat dan met dien der vroegerekan dienen dal door den landbouwer K. Gerritsen te Arnhem van 1 hectoliter pootaardanpelen der late soort 16 hectoliter verkregen werd ter wijl de dubbele hoeveelheid der vroege hem slechts 10 hectoliter opbragl. Parijssche Brieven. PAKIJS, 23 Sept. 1875. leder die Parijs kent weet dat men er zich vermaken kanvooral als men er met eene goedgevulde beurs komtanders kan men met eene kleine verteeriiig van 8 of 10 bransche stuiveis vóór een koffijhuis op de groote boule vards gaan zitten of ook kosteloos op een der publieke banken en als eenvoudig aanschouwer zich vergenoegen met het eigenaardige gewoel en de drukte, die de groote wereldstad dagelijks aanbiedt en waarvoor honderde vreemdelingen van verre komen ofschoon dil hun de ooren doel suizen. De Parijtenaars weten echter voor alles een middel te vinden en vooral als het betreft om zich goedkoop vermaak te verschaffen. Zij mogen als ligtzinnig bekend staan maar dom zijn zij volstrekt niet en hun vernuft is onuitputtelijk. Zoo schijnt er thans een plan vastgesteld le zijn om kleine en groote beurzen voor slechts ééne Franc \eslien uren per dag vermaak en uitspanning te verschaffen, in een monslerschouwburgdie Collotteum zal heeten. Deze iarigting zal gevestigd worden lusschen de avenue van hel bosch van Boulogne en de avenue van Eijlau zij zal tien duizend plaatsen bevatten en des morgens ten acht ure geopend worden. Tot goed verstand, waarom de opening reeds zoo vroeg zal plaats hebben dient men te weten dal het Coilosseum in den waren tin van het woord geen schouwburg zat zijn, maar een gebouwvoor verschillende vermakelijk heden alwaar zoowel de Poppenkast als de Opera zal gespeeld worden. Er zullen vijf of zes verschillende voorstellingen per dag gegeven worden in een grooien betooverenden tuin, die des winters verwarmd zal worden. Voorts zullen er eene uitgezochte bibliotheek, een leeskabinet met alle Fransche en buitenlandsche dagbladen en tijdschriften, studie-, muziek- en gymnastiek zalen eene rijschool, Fransche en niet Fransche spellen en vooral niet le vergelen restaurants cn prachtige buffetten zijn. Als men nu in zulk een gebouw bals, concerten, comedies en aller hande feesten kan bijwonen gedurende zestien uren per dag voor den geringen prijs van vijftig centenbehoeft men waarlijk zijne toevlugt niet meer te nemen tot de banken op de bou levards. Les extrèmes se louchent. Is het Coilosseum in de toekomstla Ruche is reeds sedert een paar maanden in werking. Die zoogenaamde Bijenkorf is geplaatst lusschen de Bondystraat in den boulevard Saini-Martinbij de plaats van hel Chateau d'eau. Het is een elegant houten gebouw van sl&hls 3 a 4 meters hoogte en vormt een langwerpig vierkant, in welks midden een tuintje is aangelegd dal voor iedereen toe gankelijk is. Langs de zijden van den boulevard in de Bondyslraatde lengte uitmakendebe vinden zich een aantal winkeltjes, kraampjes zou men in Holland zeggen en de beide einuen, die de breedte van bet gebouw bepalen zijn ingeiigt voor twee koffiehuizen want zonder die kan de Parijzenaar niet leven. Daar het gebouw in zooveel kleine onderdeelen verdeeld is en de Parijzenaars onovertreibaar zijn in het aanduiden der dingen door energieke benamin gen ontving dit gebouw al spoedig den naam van *La Ruche" (de Bijenkorf). Voor hel steken der bijen die er in huisvesten behoeft men echter niet bang te zijn. Die bijen zijn over het algemeen vriendelijke en bevallige winkelier sters die uit hunne tentoongestelde koopwaren honig weten te zuigen. Ook de eigenaars van hel gebouw zullen waarschijnlijk honig in bun nen korf verzamelen want de winkeltjes en koffiehuizen brengen een vrij goede huur op zoomede de beschotten langs het tuintje, die in vakken verdeeld zijn en voor aankondigingen verhuurd worden. Kortom alles is nuttigaangenaam en zoet in dien nieuwen llijenkoif. Men kan cr zelfs warm gebak eten. De» avonds goed verlicht geeft hij leven en verkeer aan de groote plaats van liet Chateau d'eau en iriompheert over zijnen reusaclitigen steenen voorgangerde Magasins réunis, die voor ruim tien jaren aan de andere zijde van de plaats gebouwd werden met nage noeg hetzelfde doel, dal echter nimmer bereikt is. Ten minste sedert tien jaren staat het kolossale gebouw der Magasins léunis daar treurig en bijna renteloos en dc warrants, betaalbaar na 50 of 60 jaarnaar ik meenwaarmede zij hare klanten vereerden zijn een magere erfenis voor het nageslacht. Wat kan toch alles veranderen in de wereld] De Migasins réunis waren door de getrouwe vol gelingen van L D bestemd voor prachtige winkels met vriendelijke Dames en net gekleede Heercn die het publiek beleefdelijk moesten uitnoodigen om hunne artikelen te bezigtigen en le koopeo onder belofte van teruggaaf der koopprijzen na 60 jaaren wal vond men er nu dezen Zomer in plaats van al dat schoons en aanlokkelijks tijgers, leeuwen en andere verscheurende dieren behoorende lot de menagerie van den dieren temmer Bideldie u legenbruldenden aan deelhouders van het gebouw schrik en vrees aanjoegen en tweemalen de buurt in rep en roer bragten. De eerste maalin bel laatst van Apriltoen de Heer Bidel zijne menagerie overbragt van uit eene barik naar de Magasins réunis, ontsnapte vroeg in den morgen een tijger en nu een paar weken geleden tijdens de Heer Bidet*ïaar St. Cloud verhuisde kreeg een Olifant het in den zin om eene wandeling te doen over de plaats van het Chateau d'eau tot in de voorstraat der Temple, waar hij een jon gentje heel eeuvondig een geheel brood afnam en daarna onder geleide van zijn Cornac, die hem nageloopen was, vreedzaam naar de tni- nagerie teiugkeerde, met welke hij naar het het feest van Sl Cloud vertrokken is. Het feest van St. Cloud, in goed Hollandsch eigenlijk de kermis van St. Cloud is een van de belang rijkste vrolijkste en meest bezochte feesten van de omstreken van Parijs waartoe bet fraatje park en de groote prachtige waterwerken niet weinig bijdragen. Duizende Parijzenaars gaan er dan ook heenzoodat vooral des Zondags de vervoermiddelen ontoereikend zijn en men uren moet wachten om een plaatsje te bekomen op de Stoombootjes in de Omnibussen Tram ways Spoortreinen en Tapissières'tgeen soms de koddigste tooneelen oplevert. Doch wat kommert de Parijzenaar zich daarom I Voor hem is vermaak en genot allesdaarvoor ontziet bij geene moeite, daarvoor offert hij veel op en verdraagt zonder morren het gewigt van den dagelijkschen arbeidder zaken en van het leven iu hel algemeen. Twee beestentemmers vertoonen hunne werkzaamheden op het feest van Sl Cloud Reton en Bidel. Onder de onaan gename schouwspelen waaiop zij hel publiek onthvlen kouit ook dil voordalzij een schaap met den kop in den muil van een leeuw houden, zonder dat deze bijt. Twee jongens uil de toeschouwers dit ziendezeide de eene Dat schijnt het schaap niet erg te bevallen!" Dal l-.oml omdat de leeuw misschien sterken drank gedronken heeft I" antwoordde de andere. In de tent, alwaar eene zoogenaamde wilde vrouw te zien is, ontstond een hevige twi»l lusschen de beide echigenooien. De man die na den afloop der voorstellingen naar het bal Willes in een andere tent wilde gaanverweet zijne vrouw op eene vrij ruwe wijze dat zij al het schoensmeer gebruikt had voor haar ge- zigtzoodat er niets meer over was voor zijne schoenen. D. en C. Correspoudenti e. Men verzoekt ons de wenschelijkheid kenbaar te makendat een agent van politie aan de varkenmarkt nabij de langeslraatmet perspec tief op Slijkstraat en Singeldes voor* en na middags ten ijjde van het uitgaan der aldaar uitkomende scholen stationneertteneinde de tot dusver ondervonden baldadigheid van langs deze wegen uit school komende kinderen le beletten. DORSCHMACHINKS hebben Uuu eene too nj—litc vertpwi- ding verkregen dat arhier in iedere middelmatig* of kleine boerderij zixxlanigc gevonden wordt. Alt Inzonderheid van (roede z-imenvtelling en «oliede geboawd worden de ltorarhmnchinee der wereldberoemde llrma Ph- MaIFASTH k Co. le FuAMcrimr a/M grerheut wier Ihrrwlunaehinre in meer dan twee en twintig duizend Ktrm|>Urrn lijn vempreid. Reed» «oor ƒ110, I. eene rompleete Dorzrbmnrhine te bekomen die alle vrldgewaaaeo effen cn rein uitdorerht en zelf» geen graantje ver morzelt. De toezending gricliiedt franco Men wende zich per brief bij bovengenoemde.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2