D ingsdag* 5 October 1875. 2546. Nederl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 9.19, 11.08, 2.28, 8.2*. Vertrok van Amersfoort naar Zwolle 8.4*9.43 1.40 0.108.52 Oosterspoorweg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.30; 9.35; 11.10; 3. 4.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.16; 12.20; 2.55; 6.— 6.52; 9.30. COUAIt. Diligence-Dienster van den Heer A. SCHIMMEL. Van Amersfoort naar Maanbergen '•morgens 6t/top den eersten trein naar Arnhem ea 's namiddags O'i, uur. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.24 ea 's avonds 8.34 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 0.16avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« "s morg. Dit blad verschijnt .1laandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/1franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 0 regels 00 Cts; elke regel meerder 10 Ota; legale, officiële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents A/s. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. II. vak CteeJ'te Amersfoort Bureau Amerttoorlteke Courant. Stooveatraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijk: O. L. Dacbe Co. (E. Elsbach) te Parijs. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgii en van Uitmak Wijnstraat, Rotterdam. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN venondei van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand September 1875. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. KuijkAmsterdam. J. van den Berga Wed. van de BergHoorn. J. de BruinMijdrecht. K. StaalZaadvoort. Van de Hulpkantoren Baarn. Mej. TreuninkAmsterdam. H. de LeeuwLaren. P. Pappotde Nes. VV ouden berg. H. W. F. van Wijck Rotterdam. Brieikaarten. Van SonAmsterdam. Van HobokenBotterdam. Reglltebbenden vervoegen zich aan bet post kantoor le Auiersioort. Politieke Revue. Over de verhouding tusschen Servië en de Porie schrijft een der Weener correspondenten van de Berlijnsche Nalional-Zeitung het volgende Teiwijl in berigten uit slavische bron met zeker genoegen gemeld wordt dat tusschen Servië en de Porte een breuk ophanden is, houdt men het in diplomatieke kringen er voor, dat deze geruchten opzettelijk verspreid worden om de ongeiustheid te vermeerdei en doch dat voist Milan evenmin als sultan Ahdul-Azis aan vijandschap denkt. Wel bestaal er in de omge ving vau den sultan een partij, die gaarne zou zien dat de opstand op zijne eigenlijke plaats, nl. in Belgrado en Cettinje, bestreden wierde; doch de groot-vizier, de ziel van hel ollouiani- sche kabinetbehoort tot de tegenstanders dezer ineening, en uil zijnen mond hebben de te honstantuiopel geaccrediteerde gezanten de meest gei uststellende verzekeringen ontvangen; hij vei klaarde hun dat de Porte zich wil verge noegen met Servies officieele onzijdigheid en de Servische regering niet verantwoordelijk zal stellen voor de uitspattingen van woelzieke en onstuimige onderdanen. Wat nu den beroemden oorlogszuchtigen geest der Serviërs betreft, ook hierover wordt veel verteld dal verschrikkelijk overdieven is. Het kostte zeer veel moeite de manschappen der militie over de grenzen «e brengen en de regelmatige troepen welke Servie bezitzijn zoo gering in aantal en zoo slecht gewapend, dat zij bijna den naam van krijgsmagl niet verdienen. Ook de vertoogen bezwaarschriften, notaasmemorandums enz., waarvan mot zooveel opbel gesproken wordt, beslaan niet, en de betrekkingen tusschen Bel grado en Konstanlinopel zijn officieel veel beter dan zij schijnen. Aan de omlandinislendie lol oorlog niet Turkije aanhitsen bevalt dit zeker nietmaar niet zij alleen zijn de versprei ders der onrustbarende logens deze komen ook van eenige handelaars, die van de gelegenheid gebruik willen maken om zich te onttrekken aan hunnen vcrpligtingen", (en met dit doel een vergcclsche poging gedaan hebben om van de regering een uitstel van betaling te verkrijgen). Tc Konstanlinopel weet men even goed als le Belgrado, dat wie van de twee paitijen den vrede stoort, de nooidsche mogendheden tegen zich 7.hI hebben, en Turkije uioet oppassen bevticud te blijven met Oostenrijk, dat hem allen toevoer kan afsnijden." De militaire correspondent van de Times, die de Franaohe manoeuvres bij Vernon beeft bij gewoond prijst over het geheel de houding der troepen bijzonder die der infanterie. Daar entegen wordt opgemerkt, dat de laatste nog altijd van slecht schoeisel is voorzien dal de kavalerie zeer middelmatig bereden is en de artillerie uoch slechter b-spannen. Het voor bijtrekken van kavalerie en artillerie leverde een treurig schouwspel op. Het schijnt, dal de artillerie, trots sporen en zweep, niet in deu vereischten pas was te houden. Bij de kavalerie reden de escadrons elkander bijna omver en hielden de rigting niet beter dan den afstand in hel oog. De poging om voor den maarschalk over een hindernis te rijden herinnerde den toeschouwers door haar komisch verloop aan do zoogenaamde Engelsche jagt in een cirque. Oingsdag eerstkomende houden de Fiansche Ministers eene bijeenkomst, in welke beraadslaagd zal worden met welke eischcn zij in de Nationale Vergadering hehooren te komen en wat in die Vergadering ten aanzien van eenige hoofdpunten van Binnenlandsch Bestuur kan worden toege staan of geweigerd. Het Kabinet is er zoo op gestelddat de Vergadering zoo nabij mogelijk voltallig zij, dat zij vijf Fransche gezanten, ook leden der Ver gadering heeft opgeroepen legen den dag der bijeenkomst. Men mag hieruit gerustelijk opmaken dat er iets belangrijks op til is. Stemming voor de verkiezingen van Parle- tnents-ledcn bij Arrondissement of bij Departe ment dat schijnt nog altijd een levens-kwestie voor het Ministerie. De Engelsche koopmansgeest verloochent zich ook nu weder niet, nu de berigteo uit Cbina een oorlog met dat rijk weder meer waarschijnlijk maken. Reeds dadelijk is men aan 't berekent i gegaan, dat er al spoedig een twintig millioen pond met zulk een ooi log gemoeid zou zijnen dringt op dien geldel ij ken grond er bij bet gouvernement op aan om wijze gematigdheid te betrachten. Er zijn echter ook kooplieden en induslrieelen die voor zich begrijpen, dat zij bij zulk een oorlog wel zouden varen en met welgevallen de onmiddellijke gevolgen daar van le gemoet zien. De Times verzekert aan de Belgen dat zij geen vrees behoeven le koesteren ingelijfd te worden bij Frankrijk en dat de geruststelling dienaangaande door den Hertog Decazes gegeven, overbodig was. Nogthans ziet hel blad eenig gevaar in het mogelijke herstel van het Fiansche Keizerrijk, wanneer de Franschen moglen over slaan tot bun gewoon middel om Binnenland se he verdeeldheid door een Buitenlatidschen oorlog af te leidenonder liet bewind eens krijgsnians van een anderen stempel dan het tegenwoordig Hoofd van den Slaat. Doelt zelfs in dat geval kunnen de Belgen gerust zijn zegt de Times dewijl Frankrijk geen oorlog zou durven beginnen, behalve ter herovering van Elzas—Lotharingen. Niet slechts Engeland, maar andere Europesc.be Stalen zouden zich tegen eens inlijving van Belgie verzetten. Er bestaat geen schaduw van aanleiding tol een aauval op Belgie's onafhankelijkheid. Batavia. 25 Augustus 1875. Op den 25 Juli had op Poeloc Bias de plech tige inwijding en doop plaats van den lichttoren op dal eiland van den Willemstorcn. Dit geschiedde op de meest plechtige wijze door den luit.-kol. Sloecker die aldaar was als gedolcgeetde van den waarnemend civielen en uiillitairen bevelhebber te Atjeh. Men zal allicht begrijpen dal het bij deze feestelijke gelegenheid niet ontbroken heeft aan tenen goeden maaltijd met den noodigen feesl- i wijn cn daarbij passende dronken, dat ieder die daarbij tegenwoordig was een diepen indruk kreeg van liet kolossale en nuttige reuzenwerk door Nederland daargesteldwaarvan de eerste slcenen als 't ware gemetseld zijn in hel bloed van talrijke Nedeilandsche zonen. Boven den ingang van den toren ziet men een marmeren steen waarop met groole letters de volgende inscriptie staat VVlLLEM's TOREN 1875. Gesticht in Oorlogstijd den vrede gewijd. Tevens een blijvende eekezuil voor al de dapperen en braven die ter bereiking van dit doel des vredes hun bloed en leven ten offer gafen. Dit licht, den 25 Juli ontstoken, heeft al spoedig een groot praclisch nut gehad want het redde het leven van 22 schipbreukelingen. De Albatros, een zcilvaartuig van Mulmain be stemd voor Core is dezer dagen ten Noord-Westen van Atjch vergaan. De- bemanniug bestaande uil 22 peisonen bield Zuidoostwaarts aan we tende, dal zij dan le Aijeh moesten aankomen. Eindelijk kregen zij het strand in hel gezicht, en wel dat alwaar het vijandelijk kamponghoofd Toeankoe Nanla beveelt. De schipbreukelingen waren bekend met den haidnt-kkigen oorlog, welke wij legen de Atjeh- ncezen voeren, doch zij hadden weinig keus en zouden het maar gewaagd hebben aldaar aan wal it- slappen wal hen misschien allen in de aiuicn des doods zou hebben gevoerd. Meer naderende weid de opmerkzaamheid van de schipbreukelingen gelrokken door een hun onbekend draailichl en begrijpende, dat aldaar Europeanen moesten zijn hielden zij daarop aan waardoor zij na eenen langdurigen tocht eindelijk behouden op Poe'oe Bras aankwamen, waaidoor hun aller leven nu ook zeker was. Zij zijn n:et een der booten van de N. I. S. M. te Batavia aangcbiachl. Allerlei. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat in een dorp bij Arnbeui een kal is, die niet sleelus konijnen, maar ook hazen vangt. De voiigc week maakte zij zich meester van twee konijnen en drie hazen. De toestand le Kgmond aan Zee is in vele up/.igti u geenszins bcnijdenswaaidig. Reeds se ll 'i twee jaren mist men er een predikant: et'. In.i onderwijzer is ook sedert langen lijd nood daar nu de kinderen om de beurt een- in. .1 daags naai school gaan. In die gemeente van 1 'JOU zielen kan geen geneeskundige hulp worden ingeroepen en de eenige vroedvrouw kan dooi ouderdom sinds lang geen dienst meer doen. Bij dit alles blijft ook nog de langge- wensclile bewaarschool maar steeds weg. Te Biunoy bij Parijs is de volgende ontzet tende gebcm ten is voorgevallen. De beer Sponlini, een groot liefhebber van beesten had op zijn villa ook een aap, die bet gezelschap door zijn giimawn amuseerde. Vooreen paar dagen toen int'ii I.'.:! dochtertje van den beer Spoutiniy drie jam ei uiin de eetzaal uiet dal dier alleen had gelaten boorde uien plotseling het arme I niel'.t doordringende kreten uilen, Toen ge- snelt!vond niet den sap. die met een groot mes het neusje eu eeu der ooi tjes van de kleine

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1