Ding-sdag- 12 October 1875. ju 2548. Rkderl. Centr.-Spoorw. (Zomerdienst). Vertrek ten Ameisfoort near Utrecht 7.20 alleen Zat.9.19 11.08 2.28 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.43, 1.40, 8.10, 8.52 Oostbrspoorwbg. (Zomerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.80; 9.35; 11.10; S.—4.45; 8.30; 9.10. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 10.16; 12.20; 2.55; 6.— 8.52; 9.30. comm. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 6V,op den eersten trein naar Arnhem sa 's namiddags 8' i, nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 9.24 en 's avonds 8.34 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.15 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7'/« "amorg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwsrtaal/l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 8 regelt 80 Cta elke regel meerder 10 Cts legale, officials en onteigen. Advertentie per regel 15 Cta. Reclame* per regel 25 cent* Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. B. van Cleeff, to Amersfoort Buream Amerttoartecke Courant. Stoovestrsat bij de Langestraat. Wijk B. No, 83en bfj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor frankrijk.- o. L. Dauw. Co. (E. Elsbscb) te Parijs. Advertontien voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau vaa Nijgh en van Dmta* WijnstraalRoUerdam. Polilieke Kevue. Het kruikje gaat zoolang te water tot het breekt. Eindelijk wordt de lang verwachte Turksche trom geroerd om den houders van Turksche effecten ia de ooren te kletteren omtrent de hooge rente die zij tol nu toe trokkenhet bekende airtje: Et kann ja nicht immer to bleiben Ziehier dan waarop de tromroffel neder komt. Met betrekking tot den toestand van Turkije is een belangrijke ongunstige tijding ontvangen niet van politieken maar van financieëlen aard de Oitomanische regeering heeft bepaald dal gedurende vijl jaren de rente der staatsschuld zal betaald worden hall in geld en hall in pa pier (t. w. 5 pet. obligaliën). Een daling van hel goud was hiervan het natuurlijke gevolg en ofschoon de maatregel door de Porte geno men in verband staat met de moeijelijkheden welke hel land heeft te doorworstelen en de verwikkelingen waarin het al meer en meer geraaktmag men toch verwachten dat de daartoe bevoegde corporatiën deze willekeurige daad, welke is een verkorting van de regten der schuldeischers van Turkije, niet zonder protest zullen laten voorbijgaan. Wal betreft de pogingen om de opstandelingen in Hosnië en de Herzegowioa tol bedaren te brengenis ie berigten dat bij proclamatie van Server-pacha vermindering van de tienden met een vierde benevens meer hervormingen hun beloofd zijn. *Wij Sultan, zoon van een Sultan, Chakan zoon van een Chakan, Sultan Abdul-Aiis, zoon van den zegevierenden Sultan Mahmoeddoor de oneindige goedheid van het Eeuwige Wezen en Schepper der wereld, door de tusschenkomsl en de wonderdaden van Mahomed Mustafa den grootste onder de profetenop wien de zegen Gods rustte, dienaar der edelste Staten en oorden, der gelukkigste Landen en sleden, die de Kibla der aarde (waar men zich heenwendt bij het gebed) en het hoog-allaar van het ge- heele menschelijke geslacht vormen van het hoogvereerde Mekkahet doorluchtig Medina en het Heilig Jeruzalem gebieder der diie grooie hoofdsteden die alle Koningen met nijd beschouwen StamboelEzroum en Brusa, heer van Syrië, het paiadijsachtige van Egypte, het eenige en on vergel ij kei gke van geheel Arabiè Afrika, Mauretanië, Abyssinië en Griekenland, met alle eilanden en stranden. Wij de ware èn zegenrijke Padischah van talrijke ei landen en stedenwiens decreten met de ver heven naamletters des beheerscliers van twee werelden blinken en wiens kaliefen-oorkonde door den hoogen titel van Heer over twee zeeën schittert enz." In Europa noemt men dezen Vorstdie den neus zoo hoog in den winu steekten altijd poftheel eenvoudig de lieke man f Wanneer men den toestandwaarin Mac- Mahons premier, de heer Buffel verkeertwal meer van nabij beschouwt, dan komt men al ras tot de overtuiging dal deze toch niet zóó benijdenswaardig is als men oogenschijnlijk wel zou denken. De partij die tegen hem is, is geenszins gering en in alle deelen van hel be wind vertegenwoordigt tot zells in het cabinet. Wel is het gevaar dat hem dezer dagen eenige oogenhlikkcn dreigde gewekendoch het is bijna onmogelijk dal de crisis lang zal uitblijven. De oppositie, die zijne tegenstanders nu reeds in hunne toebereidselen tot den parlementairen strijd betoonen en die zoodra de Vergadering geopend is bij de behandeling der kieswet der drukperswet en der gemeenteverkiezingen tegen hem zal losbranden doet vreezen dal zijn zetel hiertegen niet bestand zal zijn. Den 25 October zal door de groepen der linkerzijde een voor- loopige bijeenkomst gehouden wordenwaar mede naar men zegt in verband zou slaan het vertrek van den heer Jules Simon naar Monl- pellier, waar hij een politieke redevoering zal uitspreken en naar Arcachon waar hij een con ferentie met Thiers zal hebben. Isabella wil niet slechts naar Spanje terugkee- reumaar zij verlangt ook de intrekking van het besluitwaarbij hare oudste dochter tot infante van Asturiën wordt gemaaktwaardoor haar de gelegenheid tot eventuele troonsopvol ging wordt afgesneden. Zij verbeeldt zichdat de grooie meerderheid der Spanjaarden vol ver langen haar terugkeer te gemoet ziet en vestigt hare hoop niet alleen op de moderadosmaar op vele Alphonsisten. Alphonto echter echter zich tegen de overkomst van zijne moeJer verzetten. A 11 e r I e i. Te Keulen bewoog zich dezer dagen een on afzienbare stoet langzaam en statig naar het station. Voornamelijk dames uit den gegoeden stand volgdenonder den toevloed van een grooie menigte treurende belangstellendeneen draagbaar, welke door eenige nonnen was om geven. Van oogeoblik lot oogenblik groeide de menigte aanop het perron kon men zich bijna niet meer wenden of keeren. Hel voorwerp van zoo algemeen deelneming was de laatste non uit het Ursulinenklooster, de 93jarige moeder Ursula, die uit hare geboortestad werd velban nen en nu met hare laatst-achtergeblcven zusters de voor baar zoo moegelijke reis naBr den vreem den d. i. naar Marche-les-Üames in België moest ondernemen. Zij werd in 1782 te Keulen geboren en was reeds meer dan 70 jaren in het klooster der Ursulinen aldaarwaar zij aan ontelbare jonge dames onderrigl heeft gegeven. Grootmoeders wier kleindochters zoowel als dochters, van zusters Ursula onderrigl hadden genotenstelden er thans prijs op haar de laatste eer te bewijzen. Het klooster zelfdat sinds 200 jaren bestaal en eigendom is van graaf Hoensbroeckis door den slaat in beslag geno men. De zusters en de bij haar inwonende kost- dames, hebben hare koffers moeten pakken onder loezigt der politie. Ofschoon in den laalsten tijd vele verbete ringen in hel lager onderwijs in Engeland gebragl zijn blijft er nog veel over dat uileisl gebrekkig is en jammei lijke onkunde aan den dag brengt. Daartoe behoort hel ondeiwijs, dat gegeveu woidt door leerlingen aan medeleerlingen. Zulke kweekelingen genieteu veelal huisvesting en on derhoud tegen zeer geringe ot geene betaling, en verleenen daarentegen hunne diensten als onderwijzers of onderwijzeressen der kinderen. Reeds eenigen tijd wordt echter het onderwijs, de eerste grondregelen betredendeweitiglijk toevertrouwd aan kinderen van minstens dertien jaardie een zeker examen ondergaan moeten, en vervolgens gedurende vijl jaren elk jaar geëxamineerd woiden, na het onderrigt te hebben ontvangen dat het hooid van de school verpligl is hun intusschen te geven. Na het eindigen van die vijl jaren zijn zij geiegtigd een collegie tol verdere opleiding te betrekken, ten einde later benoemd te kunnen worden tot wettige onderwijzers in scholen van het lagci ouderwijs. In hoe verre het stelsel, hier aanstipt, gunstige uitkomsten oplevert, kan men beoordeelen uit hel verslag der schoolcommissie waarin o. a. de volgende beschrijving van Griekenland voor komt gegeven door een meisje dal als een der onderwijzeressen boven beschreven haar examen aflegde voor de school-commissie in de provincie Lincoln «Griekenland ligt ten zuiden van Europa. Er zijn weinig bergen want het land ia zeer vlak. De rivieren zijn bekend om hare schoone omstreken. De grootste daarvan is de Po, die zich in de Zwarte zee uilstoil. De landbouw is goed en levert rogge, haver tarwe en garst. Het grieksche fabriekwezen, is onbeduidend. Het voornaamste fabriekaal is woL len en katoenen goederen. De wuioer-artikelen zijn: sniker, krenten thee, koflijtabak, kaarsen kanten wollen en katoenen goederen, calicolsflanel en». De natie behoort tot het teutonische en cellische ras. De godsdienst is meestal protestantsch met weinige roomsch-katholieken. Het bovenstaande komt voor in een artikel der Timesgeschreven naar aanleiding van een brief door een Ex pupil Teacher (leerling-onder wijzer) ingezonden. Een seinman op den N. W. spoorweg, die in slaap gevallen was op zijnen post en daardoor verzuimde de seinen van «gevaar", welke hem werden toegezonden, te geven, werd veroordeeld tot twee maanden dwangarbeid. Ten gevolge van zijn verzuim bleven de seinen dal alles in orde was, staan in plaats van vcianderd te woi- den in waarschuwingen van gevaar. De stations chef te Tring verhoedde nog door zijnen ijver gelukkig de gevolgen die hel verzuim had kun nen hebben. De schuldige man had naar men beweertgedronken." Ia verschillende russische dagbladen wordt met ingenomenheid vermeld dal het getal jon gelieden die zich in dezen herfst aan de russische universiteiten als student hebben doen inschrij ven zeer veel giooter is dan het in de laatste jaren plagt te wezen. Deze vermeerdering wordt toegeschreven aan de betere voorbeieiding voor de toelatingsexamens, welke tevens minder ge streng dan vioeger schijnen ie zijn algeiiomen. In sommige Engelschen bladen komt de vol gende geschiedenis voor: Een Engelsehe beul vierde onlangs in zijn buiselijken familiekring zijn zilveren diensijubilé. Toen men in de vro lijkste stemming bezig was de kurken van de chantpagnetlesschen te laten knallen stort eott dienstmeisje, bleek van schrik, de zaal binn< n en deelt tnededat drie becren in de kamer der bovenverdieping den jubilaris wenscltien te spreken niemand van hel dienstdoend perso- soneel wisthoe zij daar gekomen waren. Du jubilaris begeeft zich mei het geheele gezel schap en gevolgd door meiden en knechts naar boven en jaweldaar zitten de drie in hel donkere vertrek. Allen zijn stom van ont zettingdie echter weidia plaats maakt voor koddige verbazing nu een der drie heeren vooruit tteedl en den feestvierenden huisheer, onder hel aanbieden van ecne klein zilveren galg, op de volgende wijze toespiecki: «Sir, ons is de eer te beurt gevallen door de ver- zeniging der spitsboeven te worden afgevaardigd, om it op uw «ei vol jubiló geluk te wenschen onze eerbied te betuigen en n te vei toeken ook in de lockoiuai uicl uwe lieftallige buntaui-

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1