2354. D ingsdag1 2 November 18$*5. Nederl. Centr.-Spoorw. (Winterdienst). Vertrek van Amoisfoort naar Dtrecht 7.20 alleen Zat., 9.10 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44, 9.48. 1.43, fl.10, 8.62 Oostkrspookweg. (Winteriiienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7 36; 9.36; 11.10; 3.— 8.30. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.80; 12.20; 6.— 7.15; 9.15. comiï. DlLIGCNCE-DlKN8TK!f vin den lieer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgens 0.45op den eersten trein naar Arnhem en •s namiddags 2*/« nor. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgens 9.19 en >s avonds 8.34 nar. Van Amersfoort naar Borneveld 0.15 avond» Van Barneveld naar Amersfoort 7'/* "smorg. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementeprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentiên van 1 totö regels 00 Cta; elke regel meerder 10 Cts; "gale, officiële en onteigen. Advertentiên per regel 16 Cts. Reclames per regel 25 cents Af;, nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. U. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertfoorleeke Courant Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 88en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor Frankrijko. l. Daubk 8t Co. (E. Elsbacu) te Parijs. Advertentiên voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh en vau Dithax WijnstraalRotterdam. Politieke Revue. Aan het honden van redevoeringen door ministers volksvertegenwoordigers enz. komt in Eiankrijk maar geen einde. Men kan ze ver deden in twee categoriën u. de toespraken die bij gelegenheden moeten worden gehouden krachtens wet, voorschrift of gebruik; b. de toespraken voor welke gelegenheden gezocht worden. Tot de eerste categorie behoort de redevoering waai mede dc heer YVallon minister van open' baar ouderwijs en eetedienat, jl. Dingsdag de zitting van den Hoogen baad van openbaar onderwijs opende, en die vooral de aandacht trekt in deze dagen nn de calholieke geeste lijkheid met zoo veel ijver hare vrije universi teiten oprigt. Ter uitvoering van de nieuwe wetwaarbij die oprigting wordt gedoogd zijn nog eenige bepalingen noodig, en deze zal de ministei gelijk uit zijne rede bleek aan de nationale vergadering voo»stellen bij drie ontwerpen van wel handelen over de inschrijvingen voor de geïsoleerde cursussen en over de voorwaarden waarop *en student van de eene faculteit tot een andere kan overgaan. Hij betoogde voorts de noodzakelijkheid van liet nemen van maatregelen in het belang van het staatsonderwijs opdat dit de plaats behoude welke het thans heeft, en herinnerde dat het gemeentebestuur van Lyon de vestiging eener ï'pgtsgeleerde faculteit aldaar, overeenkomstig den vóór meer dan twee jaren reeds uilgesproken wensch van den hoogen raad van onderwijs zeiven, thans had mogelijk gemaakt. I)e bekrachtiging van hel danrloe strekkende ontwerp-besliiit was alleen uitgesteld geworden om, met hel oog op de tegenwoordige omstan digheden liet voorat door den hoogen raad van onderwijs te doen goedkeuren. In den verderen loop zijner lede kondigde de minister aan, dat een proef genomen zal woiden met hei stelsel, in Uuitschland als dat der «privaat-ifoceuten" bekend. De (loctoren zullen bevoegd zijn, bij hunne respectieve fa culteiten kosteloos of tegen betaling kursussen te openen in het lokaal dier faculteiten. Voor het overige meende de ministerdal men niet anders wenschen kon dan dal liet partikuliere en het openbare onderwijs zich vreedzaam ge lijkelijk ontwikkelen. Overspanning aan de eene of andere zijde bij hen die geioepen zijn om voor liet welzijn van beide te waken zou slechts in de gemoederen der jongelieden die het onderwijs moéten genieten, zoowel als bij de onderwijzers de kiemen leggen van ver deeldheden voor de studie zelve allot noodlot- ligst en geheel ui strijd met het beiderzijds beoogde doel. Beijeren i» niet als Engeland een Slaat, geheel op ziel» zeiven maar het behoort tot het Duitsche Kijk. Gebeurt het nu dat de 'Volks- veriegenwootdiging vijandschap eischt tegen het Duilscbe Kijk en dat het Ministerie de Kijks- trouw ongeschonden wil laten dan heelt de Beijersche kroon, die Beijeren tegenover het Kijk vertegenwoordigt, zelfs het regt niet om zich vóór dc Kamer ei» legen het Ministerie te verklaren. Het parlementair regt zou dan hoogverraad zyn legen Duitschland. Hel staal nergens geschreven dat een Duilsofi Vorst, al eischte 51 |»ct. der kiezers dat, het bestuur des Lands in handen moet stellen van de vijanden Duilschland's 't allerminst een Vorst, die zich in hel Duitsche leger laat vertegen woordigen door twee arméecorpsenen dat zou in Beijeren het geval zijn geworden. Eene kleine meerderheid in de Vertegenwoordiging des Rijks wil een Ministerie uit de politieke partij, wier pérs openlijk de hoop koestertdat in den aan staanden krijg de Beijersche régementen zullen gezien worden met de vijanden van Duitschland. Daarom wierp Koning bodewijk bet schaamteloos adres der Kamer voor de voelen dier partij daarom houdt de publieke opinie op 's Konings besluiten eene lofspraak en daar doel zij goed Zoo redeneert men in Duitschland. De gehuchten omtrent de oneenigheiddie tusschen Bismarck en de liberale meerderheid zou bestaan, winnen te meer veld boe langer de rijkskanselier zich aan het staatkundig leven onttrekt. Men denktdat de nieuwe strafwetof liever de nieuwe aanvulling van de strafwet gedurende deze zitting nog niet in behandeling zal komen. Voor de belastingwetten zal waarschijnlijk geene meerderheid zijn te vinden. Volgens de llalienische Nachrichlenhebben eenige Duitsche bisschoppen herhaaldelijk aan het Vaticaan gevraagdhoe zij zich voortaan te gedragen hebben ten einde conflicten met de regering te vermijden. Kardinaal Antonelli heeft hiervan in eene circulaire aan al de Duit sche bisschoppen mcdedeeling gedaan met ver zoek hun gevoelen te kennen te geven over de vraag, of een »modus vivendi" tusschen de bisschoppen en de regering kan worden tot stand gebragt. Graaf Moltke heeft zijn 75slcn verjaardag gevierd. Te Constantinopel liep dit gerucht«onze baschibozuks plundcien in Bosnië de Christelijk» bevolking en vermooiden vele inwoners, terwijl onr.e troepen in Herzegowina insurgentendie zich reeds hadden onderworpeuophingen." Dal dit gerucht algrmeene onlroet ing teweeg biagt, wordt niet gemeldwel, daldeTurk- sche justitie onder zjrk zal doen. Voor de Turksche Marine is ruim 3} ton gouds geleend. Men wil er een nieuw pitnier- schip meè hetalen en gaf als borg de opbrengst der Turksche vuurtorens. Allerlei. Te Brussel heeft de cotrtclionele reglbank Zaturdag zekeren Julius Heenen wegens valsch- lieid in geschriften en pogingen daartoe ver oordeeld tot 485 straffen., elk van drie jaren gevangenis, en 26 Ir. boete, alsmede lol 79 straffen, elk van dl ie maanden .gevangenis en even zooveel ir. bode, te zanten 1475 jaren gevangenis en 14,064 Ir. boete J In de Vereenigde Siaten wordt tegenwoordig eene schandelijke piaclijk uitgeoelend. Door middel van een chemisch proces ontdoet men de afgestempelde postzegels van den inkt en men berekentdal de schatkist daardoor meer dan een niillioen per jaar verliest. De admini stratie is ten einde rand, meer dan 3000 soorten van inkt zijn gebezigd om te nachten deze kwade piaclijk onmogelijk temaken, maar niets baat. In een oogwenk is een afges'erupeld zegel gezuiverd zoodat aanzienlijke sommen met dit chemisch proces worden verdiend door de ver- va lachers. Men is er in Amerika thans op be dacht om du ecntuaal gebruikte postzegel» te vernietigen ten einde de schatkist tegen ver liezen te vrijwaren. De Pruissisc.be minister van onderwijs heeft de aandacht der provinciale schoolbesturen gevestigd op de klagtdat de leerlingen bij hel middelbaar onderwijs te zeer met huiswerk werden overladen. Volgens de bestaande voor schriften moet het zoogenaamde huiswerk elk halljaar voor elk vak opnieuw worden vastgesteld. Gewoonlijk wordt dit echter verzuimd of er wordt op de oude gewoonte doorgegaan. Om dit voor hel vervolg te voorkomen zal voortaan bij elke halIjaarlijkscbe vaststelling geconstateerd moeten worden: f) of en met welk gevolg dat punt met de leeraars en onderwijzers is over legd 2) of er en zoo ja welke klagieti over te veel huiswerk zijn ingekomen. Huiswerk bij wijze van straf moet slechts worden opge geven wanneer het uit den aard der zaak volgt. Het moet niet worden beschouwd als het ge schiktste strafmiddel. Voorts verlangde de minister, dat de direc teuren onder hun eerstvolgend programma voor de verdeeling der lessen de aandacht der öuders vestigen op de volgende overwegingen Men is er op bedachtdoor middel van huiswerk een goed resultaat van het onderwijs te bevorderen en de leerlingen aan zelfstandig werken te ge wennen en het niet te geven in zoodanige mate, 'dat de iigchamelijke of verstandelijke ontwikke ling van den leerling er onder kan lijden. De school verwacht daaromtrent ondersleuning van de ouders. Ingeval het huiswerk naar hunne meening te veel tijd kost naar evenredigheid van de krachten der leerlingen wordt hun verzocht daarvan den directeur mondeling of schriftelijk kennis te geven. Zij kunnen zich verzekerd hou den dat dit voor de leerlinuen op de school geen aangename gevolgen zal opleveren maar dat er alsdan een onpartijdig onderzoek zal worden gedaan. Ongeleekende klaglen of aan- nieikingen, gelijk veelal worden ingezonden, maken een naauwkeurig ondersoek moegelijk en verhinderen de noodige overeenstemming en zameiiwerkiiig tusseben oudets en leciaars. De gedenkdag van den veldslag van Ltlaklava is verleden week iu hei Alcxandiapaleis te Londen gevierd. C'eil magnifiquemais cc n'est pat la guerre. Dit was het oordeel vnu den Fiansclien veldheer Cauiobert die over hel Finnsche leger in dc krira hei bevel voerde toen hij op 25 Octo ber 1854 lord Gardigan met 600 man ligte dragonders en huzaren regt op dc Mimische gcschulbatteiijen zag aanrennen, ofschoon zij in de vallei van Balaklava hel Kussisehu leger achter zich hadden en ao.n elke/.i.u door eene linie-batterij gesclitangd werden. De uitslag van dezen roeki loo/cn heldenmoed zoo roekeloos als er immer getoond werd, kon niet uitblij ven. Van de 600 man reden 198 terug, velen werden gewon I opgenomen en andeien, die de Russische kanonru n bereikt en ze vet nageld hadden, hieven gevangen in de fianden der Bussen. Naar berekening schat mijn hel getal gesneuvelden opruim 300. Lord Gudi.at: had geen letse', Lr is veel gesproken over het bevel tot dezen aanval gegeven dewyl liet niet duide lijk is o! dit zóó bedoeld dan wel misverstaan werd. Lórd (Cardigan had teide uien indertijd, op het bevel van een aanval dc aanmerking gemaakt, dat ci geen vijand te zien viel, niet vermoedende dal men hem zou gelasten midden

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1