in een carré russisch geschut te rijden, en hel antwoord door lord Luc.ni gegeven was naar men algemeen opgaf: «Ginds aicl ge den vijand, en gij kaal awen pligt." Doch de taak is altijd duister gebleven daar de adjudantkapitein Nolan, met een order, dien hij oveibragl bij sich, door een bom gedood werd. Prins Alexander gaat in 't belang sijner ge zondheid den winter in Algiers doorbrengen. De prins van Oranje is ook niet sterk en schijnt aan den wensch van velen om een huwelijk aan te gaan, nog geen gevolg te willen geven. Prins Hendrik is kinderloos en weduwnaar. En prins Frederik heeft slechts één dochter de prinses von Wied. Hel siet er dus met de in standhouding van het Huis van Oranje donker ttit. Dese toestand bedroeft voorseker de zeer groote meerderheid der natie, die aan het Huis van Oranje met heel het hart gehecht ia. Het zou een onoverkomelijke nation de ramp zijn, indien dit Huis in de mannelijke linie kwam Uit te sterven. Moge God het nog verhoeden 1 Way. Wbl. Welke middelen si niet beraamd worden om bet geld van anderen magtig te wordendaar voor strekt de volgende dezer dagen te Rot terdam uitgeoefende, industrie ten bewijs. Twee opligtersdie het voorkomen van beeren hadden (hunne namen zijn onbekend), huurden aan hel Haringvliet een kantoor, en meubileerden dat naar de behoeften des tijdswelke meubelen zij bestelden bij den heer Speelman aan de Kip straat terwijl zij bij den heer Louwman een brandkast kochten. Nu hadden zij ook nog een boekhouder en een bediende noodig en weldra boden zich hiervoor personen aan. Men kwam apoedig overeen dat beiden een aantienlyk loon souden verdienen doch als borgtugt ieder een zekere som moesten storten. Toen de bedienden kwamen om in dienst te tredenwaren de pa troons echter verdwenen en zijn nog niet komen opdagen. Zij hebben alles achtergelatenbe nevens een schuldbekentenis aan de bedienden. Mevr. Madeleine Brésdie onlangs te Parijs tot doctoren is bevorderdheeft thans aange kondigd dat zij de geneeskundige practijk uit oefent. Haar woning staat dagelijks op bepaalde uren open voor een iederdie haar wenscht te raadplegen. Als een staaltje van curiense én verregaande speculatie wordt medegedeeld dal de pijpeo- (abriekant G. J. Wagenaar Wi op de Raam te Gouda, goudsche pijpen verkoopt met de portretten van de vermoorde mevr. van der Kouwen en hare dienstbode H. Beeloo. Men schrijft nit Brugge Een paartje dat Vrijdag jl. trouwde, kieeg reeds des nachts twist met elkander. De bruid stond Zatnrdag morgen op mei een zwartblaanw geslagen oog. Wat zal het einde xija 1 Te Weenen zijn eenige berigten ontvangen omtrent den stand van zaken in Herzegowina. Volgens deze berigten hadden de opstandelingen reeds dóór geruimen lyd hunne reeds zeer sterke stellingen door opgeworpen verschansin gen bevestigd en maatregelen genomen om de Turksche troepen door een schjjnbaren aflogt naar hunne stellingen te lokken en aldus door een koenen handgreep ie vernietigen. Op den Sisten dezer greep lAubikrttisck vier blokhuizen aan, en lokte door zijn wel onderhouden vuur ét Turken uit Trebinje, om die blokhuizen te nutzenen. Op den SSsten dezer bij het aan breken van den dag, trokken werkelijk 1500 man geregelde Turksche troepen met twaalf berghouwitaers nit en tastten de tegenover hen slaande troepenafdeelingen van Liuhihrttisch het front aan. De laatste veinsde een terogtogl, hetgeen echter de Turken niet in de bun ge legde val deed loopen. Integendeel namen zij den terugiogl aan doch werden toendeels in de flank, deels in den rug, aangegrepen door Pab Ptansch en Lului Petcovisck. Er had nu een hardnekkig gevecht met de blanke sabel plaats, waarvan de uitslag was, dat de Torken ia allerijl Trebinje weder trachtten te bereiken hetgeen ook hnn gelukte, doch niet zonder •ware offers. Nog op den 23*ten kwamen voort durend kleine Turksche afdeelingen van SO tot 30 man terng. Aldaar liggen thans 300 ge wonden nit de laatste gevechten, in de hos pitalen. Ten gevolge van deze gebeurtenissen heeft de bevelvoerende bassa van Trebinje het onmid- delijk inrukken van al de gedetacheerde afdee lingen bevolen, niet slechts ter versterking van de bezetting, welke door ziekte en verlies in I den strjjd aantnerkelijk is verzwaktmaar ook om een begin te maken met bet bjjeentrekken van 41e beschikbare troepen te Trebinje. Zoo dra een voldoende troepenmagl bijeen zal zijn zal opnieuw een aanval plaats hebben op Zubci waar thans meer dan SOOO opstandelingen goed verschanst, hebben postgevat en van waar door beu atdeelingen worden uitgesonden tot hel verrassen van Turksche proviand-colonnes. AMERSFOORT, I November 1875. In ons vorig nummer is beknopt en zakelijk vermeld de aanneming door de Tweede Kamer van de spoorwegwet en het behoud der lijn AmersfoortNijmegen. Al is het dan ook dat de lijn iets anders (over Rhenen en niet over Wageningen) komt, dan men ten onzentte Wageningen enz. wensclilczoo mag men er evenwel zeer te vreden over zijndat het hoofdbeginsel is behouden. Daarbij zij als hoopvol vooruitzigt onder de aandacht gebragtdat bij het tot stand kouten der concessie RotterdamRhenenWagenin genMunsteralsdan Wageningen toch met Amersfoort en Nijmegen in spoorwegverbinding komt. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten zich tot de Eerste Kamer te wenden met het verzoek om zich met de door de Tweede Kamer aangenomen spoorwegwet te vereenigen. Gelijk besluit is ook door de Kamer van Koophandel te Nijmegen genomea Het is nu niet meer de vraag welke lijnen het meest gewenscht zijn, maar enkel: óf de door de Tweede Kamer aangenomen lijnen óf geen nieuwe spoorwegen De vraag is nu eenvoudig: vooruitgang of stilstand! Leven of uitteren! De tooneelvoorslellincen op Maandag jl. van Tartuffe en Woensdag jl. van Pailjcu in Amicilia te Amersfoortdoor het tooneelgezelschap van den Heer Victor Driestenswerden door een talrijk publiek bijgewoond en de bijval daaraan geschonken geldt als het beste bewijs van in genomenheid daarmede, terwijl inzonderheid Mej. Deersmans en de Heer Driessens op de meest loffelijke wijze de hoofdrollen vervulden. Eveneens was Dingsdag jL bij de soirée in Amicilia eene aanzienlijke schare tegenwoor dig heeft de Heer Eduard Bamberg wederom bewezen dat hij een uitmuntend komiek cou pletzanger is en mogten vooral hij en mede de andere artisten de volkomen tevredenheid van de aanwezigen inoogstenwaarbij raag worden geroemd dat alles wat ten gehoore werd gebragt aan redelijke eischen van mo raliteit heeft beantwoord en alzoo de soirée gerust door beschaafden onder alle standen kon worden bijgewoond. Blijken* schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken moeten de étikelten van goederen, die bij de maal of hel gewigt worden verkochtvermelden de maten en gewigten zoodat het plaatsen van etiketten op dezelve, waarop alléén een prijs oi een cijfer wordt vermeid zonder meer niet geoorloofd en straf baar ia volgens art. 32 der wel van den 7den Aptil 1869 (Staatsblad no. 57). Wij vestigen hierop de aandacht van belanghebbenden, omdat men aannemen magdat deze wetsbepaling velen onbekend is of althans verkeerd wordt opgeval. Ook ged. ataten van Drenthe hebben zich tbans lot de Eerste Kamer gewend met een adies, waarin zg haar verzoeken bet wetsontwerp op de geregtshovcn dat kwaad zal doen en geen goed, niet aantenemen. Bij enkele slaglers te Utrecht is het vleesch 10 cis. per kilogram afgeslagen. Tc Hoorn heeft men om de aanneming der apoorwegwet te vieren o. a. een papieren loco- motiei door de straten rondgereden. Te Gorinchem ia een leeraar aan de hoogere burgerschool door het dagelijksch bestuur in zijne betrekking geschorsttengevolge van een conflict tusschen dien leeraar en genoemd bestuur. Op grond dat ons nationaal vermogen door de jongst gesloten Amerikaansche spoorweglee- ningeo een zwaar en zeer gevoelig verlies heeft geledenvertoeken 56 Amsterdamscbe firma's aan de Tweede Kamer «eerbiedig, doch met den meeaten ernstmet het oog op onze in dc waagschaal gebragtc volkswelvaart, naar aan leiding van hel in art. 90 der grondwet uit- gespruken regl, een ondersoek in te stellen naar de ooi zaken die de genoemde dnliug, met name van de obligation der Vincenl-Braiuard en zoo vele andeien, hebben teweeg gebragt en levens zoo mogelijk, op liet voetspoor van het Britsch- parlemenlde middelen te hemmen, die der gelijke rampen voor de toekomst zullen oamoe gelijk maken." Uit Parijs verneemt men dat het huis Roth schild en de bankier de Philipparl verzoend zijn. Dese tijding verooi taakte een belangrijke rijzing van de aandeelen dei vele maatschappijen die onder leiding van laatstgenoemden slaan. Hij is voornemens al zijne ondernemingen in Frankrijk te laten varen om zich uitsluitend te wijden aan die in België en Luxemburg, welke reeds zoo belangrijk zijn. Die rijzing is een ware verligting voor ons land want het faillissement der Socirlé des llaisins houilters en van de andeie inaalscliappijeii-Philipparldat onvermijdelijk scheen zou nog veel nood lol liger gevolgen geluid hebben dan (iel faillissement der maatschappijen-Langtand Dumooceau. Tegen dezen is een nieuw bevel van gevangenneming uitgevaardigd, wegens bedriegelijke bankbreuk en opligling, gepleegd door het maken van valsclie balansen. Hij is in Amerika doch men zegt dat bij de kamer als zij weder bijeen is zal inkomen een aanvrage om magtiging tol liet geregtelijk vervolgen van de mede-bestuurders der banken- Langrand wegens dezellde misdaden nl. legen vijf of zes der voornaamste leden van de cteri- cale partij. Amst. Cl. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië heeft de lijdelijke militaire en civiele bevelhebber in Atchin den 23sien Octo ber berigt, dal de gezondheidstoestand gunstig was; sedert den 6<len- te voreu was slechts één enkel militair overleden. De Dwrdogne verhaalt, dat zekere vrouw D. die herbei gierster is in een der voornaamste ge meenten van 'l arrondissement Norlrou sedert eenigco tijd lusscbenbeide door haar man ge slagen werd. Verleden Zaterdag, toen haarman haar een al te gevoelige teregiwijzing gafvlugtte zij tusschen twee vaien en ligtle uit beide de kranen. De biandewijn uil het eene en een beier soort wijn uit het andere spoten door «ie beide openingen en de heibergier wist'geen beter mid del om schade te voorkomendan met zijn duimen de vloeistof tegen te houden. Zijn vrouw nam deze gelegenheid te baat om op haarbeurt hem honderdvoudig de slagen terug ie geven die zij vau hem ontvangen bad. De ma ire van Rijssel heeft piano's en orgels in publieke localen verboden omdat de mu ziekinstrumenten aanleiding geven lot onfat soenlijk dansen en zingen de werklieden van hun werk honden, de jonge meisjes aantrekken en tot onzedelijkheid verleiden en de buien hinderen. Door de Vereeniging van Christelijk-nationaal onderwijs is aan de besturen der scholen die met de vereeniging verbonden zijn een circu laire gerigtom de verbinding dier scholen met dc kerkelijke gemeente te bevorderen. Ten slotte wordt een concept-acte van over eenstemming tusschen bel bestuur der Chris telijke school en van den kerkeraad gegeven. Volgen een telegram uit New-York dd. 26 Oct. is stad Virginia, in Nevada, door een brand geteisterdwelke bel geheele handelsge deelte in den asch beeft gelegd. De schade, door den btand veroorzaaktwordt op een millioeo dollars geschatmeerendeols door assu rantie tan vreemde maatschappijen gedekt 10,000 personen zijn van onderkomen beroofd. Het door aanvaring in den grond geboorde Engelse be oorlogschip «Vanguard'' ligt nog altijd bij Kingstown diep «<n Ier water, slechts mei haar reusachtige ijzeren masten boven den waterspiegel uitstekende. De Engelscbe admi raliteit schijnt tbans tot de overtuiging te tgn gekomen, dat bet eenige middel om het wrak op te ruimen beslaat in het gebmik maken vau torpedo'» Te dien einde is een der kun- digste zeeofficieren in de torpedodienstkapi tein Fisherbelast met bet doen spingen van de «Vanguard" door middel van torpedo's. Men ziet met belangstelling deze proefneming te gemoet. In het Algemeen belling wordt men npmerkaaam gemankt On de in deie courant voorkomende advertentie van den Hoer ALiUEHT KKIKDIIKIM te llawww». tie daarbij geannonceerde luien knunen wi| in aanmerking der vele en grente p rijten ten luwte aanbevelen en draagt het genoemde huil «leed» de meeatr «org, dat dc hertellingen ipordiy eo naait* keurig worden uitgevoerd.

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 2