I) i ii 2' sdag 7 December 1875. M 2564. Nepehl. Centr.-Spoorw. (Winterdienst). Vertrek van Amniafoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat, 9.10, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44 0.43 1.43 6.10 8.62 Oostehspoorweo. (Winterdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.35 0.36; 11,10 8. - 8.30. Vertrok van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 6.— 7.15; 0.15. comn. Diligence-Diensten van den Heer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen morgen 6.45op den eersten trein naar Arnhem ea 'i namiddags 2nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 0.10 en 's avonds 8.34 nor. Van Amersfoort naar Barnevrld 6.15 's avonds. Vsn Barneveld naar Amenfoort 7'/« 's morg. Dit blad verschijnt 3laandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/1-. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentie van 1 tot 6 regels 60 CUelke regel meerder 10 CU; legale offlciCle en onteigen. AdvertentiPn per regel 15 Cu. Reclames per regel 25 cenU Af:, nummer. 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleef, te Amenfoort Bureau Amer.foorl.cke Couran Stoovertraat bij de Langestraat. Wijk B. No. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. UiUlnitcnde Agenten voor Frankrijk: G. L. Dacbe Co. (L. Elsbach) te Parijs. Advertentifn voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh -n va* Ditmak WijnstraalBotterdam. K e n ii i s g e i n g. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dal de door den provincialen Inspec teur vau 's rijks directe belastingen enz. in INoord-HolInnd en Utiecht executoor verklaarde kohieren No. 4 en 5 van de Person60l6 Bö- lasting over liet dienstjaar 1875/76 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet ie voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort j den 2. December 1875. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJ LRS. Een kanaal door de Geldersche Vallei. Door Burgemeester en Wethouders van Am sterdam is het onderstaande adres vetzonden Aan Z. Exc. ileu Minister van Binnenlandsclie Zaken. Reeds bij herhaling is door den Raad dezer gemeentedoor de kamrr van koophandel en fabrieken door de commissie voor de Rijnvaart, on door ons bij dn Regering aangedrongen op liet nemen van krachtige en afdoende maatregelen tot hot vcrbctoren der vaart van Amsterdam naar dnn Rijn. Zulks geschiedde onder anderen bij de stukken welke als bijlagen hierbij zijn overgelegd cn waarin naar wij luecncn, op overtuigende wijze is aangetoond dat de voorziening in dat belang geen langer uitstel gedoogt l>at betoog heeft in kracht gewonnen, niet het minstnu liet. tijdstip nadert der voltooijing van het Noordzeckananl hetwelk eerst dan aan alle verwachtingen zal beantwoorden wanneer door een kanaal naar den Rijn de handel en scheepvaart van Ne derland met do landen van Midden-Uuropa in betere verbinding worden geliragt Dat die verschillende aanzoeken bij de Regering een gewillig oor hadden gevondon mngtcn wij ontwaren uit de memorie van beant woording op liet verslag over hel Vde hoofdstak der staatsbegrooting voor 1875, waarin werd medegedeeld, dat een plan in bewerking was voor den aanleg van eenen nieuwen binnenlanilschou waterweg ter verbinding van Amsterdam niet den Rijn. Groot was daarom onze teleurstellingtoen uit de M v. T. tot het Vde hoofdstuk der staatshegrootiug voor 1876 bleek, dat het toegezegde plan niet was een plan tot afdoende verbetering en dat geen geiden waren uitgetrokken tot uitvoering van ernig plan. Blijkens die memorie zoudt u niet geaarzeld hebben op de be grooting voor 1876 een Jiost te brengen voor do verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Vreet wijk iudicn niet in den lsatsteu tijd liet denkbeeld van een kanaal door de Geldersche Vallei weder op don voorgrond ware geliragt. Dat denkbeeld is echter niet eerst in den laatsten tijd op den voorgrond gebragt. Reeds vroeger uitgesproken en onder meer krachtig aanbevolen in de memorie behoorende bij liet hierbij over gelegde adres van 21 February 1872 meenden wij dat hot thans koven alle bedenking vast stond, dat alleen het maken van zoodanig kanaal enne afdoende verbetering kon aanbrengen. Voor zooveel noodig mogen do volgende cijfers en opgaven de waarheid dezer uitspraak nader aantooneu. De waterweg van Amsterdam over Goriuchem naar Doodcwaard is lang 13k kilometers; die van Amsterdam over Gouda naar Doo dcwaard 157 kilometers, on die van Amsterdam door een uteuw kanaal over Amersfoort door de Geldersche vallei naar Doodcwaard 86 ad 90 kilometers. Ook bij het thans door u genoemde plan voor het nieuwe kanaal van Amsterdam naar Vreeswijkwordt de lengte weinig miuilcr dau die van don bestaaoden waterweg. De nieuwe weg door de Geldersche vallei zal daarentegen respec tievelijk 36 en 46 pet korter wezen dan de bestaande en zooeven genoemde wegen en wat veel meer bctcekent, hij zul bij afmen.;;ten, als door ii zijn aangenomen altijd bevaarbaar zijn, hetgeen met de Waal beneden Doodcwaard in de zomermaanden, voor gewone lijn schepen met ongebroken ladingniet altijd hel geval is. Do gevolgen van den tegenwoordigen toestand zijn ia de boven bedoelde memorie te duidelijk uiteengezetdan dat het noodig is daar iets bo te voegen. Wij w illen ous dau ook slechts bepalen om er uit aan te slippen ilat sedert vele jaren het aaudeel van Amsterdam in de iiodcrlandsehe llijiischnrpvaari voortdurend dalende is en langzamerhand dreint te niet te gaan. In 1870 bedroog het (schoon met 32 pot. in verhouding tot 18ÖU vonnecnlenll nog geen 7 pit. van het gehoele vervoer opwaarts cn nog geen 4 pet van het gcheclc vervoer afwaarts Afdoende verbetering is alleen te verkrijgen door een korteren altijd bevaarbaren weg door do Golderschfl vallei, die wel is waar grootere uitgaven zal veroischon maar ook aan meerdere behingen dionstbnar kan worden gemaakt. Uwe Kxe wces er reeds op, dut bij do droogma king der Zuiderzee een gedeelte van het kanaal als ringvaart kan dienst doenen in meergenoemde memorie is ontwikkeld, hoe de landbouw eu de Djverlirid in de V'eluwe zouden zijn gebaat door zoodanig kanaal dat voor Je belangen der defensie niet nadeelig is. Wn vertrouwen dut er nu liet medegedeeldedat welligt alleou tot herinnering behoeft te strekken, geen reden Uit aarzeling meer z*l overblijven 1» blijkens de mcdedceling van Uwe Kxe.reeds een plan voor zulk een korteren w eg in onderzoek, dat onderzoek immers belet niet Oin reeds nu een |>ost op de staalshegrootiiig te biengeu opdat zoodra hot plan de vereischte goedkeuring zal hebben vorkregou met de uitvoering reeds in 1876 kunne worden begonnen. Wij veroorloven ons derhalve, daartoe door den raad dezer gemeente aangezocht en geinagtigd Uwe Fxc. beseheiden maar dringend in overweging te geven alsnog zoodanige imaitregolon to nomen, dut reeds in 1876 met de werken voor een kanaal van Amsterdam naar den Rijn en de Waal een aanvang worde gemaakt. Het verheugt ons dat de Amsterdarasche autoriteiten deze hoogst gewigtige aangelegen heid door vorenstaand adres in aanmerking brengen en daarin tevens er op wijzen dat zij niet nieuw is. Ook onze voorouders hadden practiichen blik want reeds sinds zeven eeuwen zijn tal van pro jecten tol kanalisatie der Geldersche vallei, (hebbende volgens de kaarten van Generaal Kraijenhoff eene uitgestrektheid van 98000 bun ders) in het leven geroepen, doch vermits zij in twee provinciën liggenstuitte de uitvoering voortdurend op verkeerd begrepen provincia lisme verschil van inziglen en oneenigheid a£ Een groot gedeelte der voormelde oppervlakte heeft onvoldoende waterlossingis verstoken van geschikte waterwegen en daarom aan dor heid moerassigheidkortom aan een hoogst ongunstigen toestand ten prooi. Door een kanaal zouden houtcultuurnijver heid handellandbouw enz. de gansche uit gestrekte streek een nieuw leven schenken ook weldadig voor de meer welvarende aangrenzende streken. Dus niet enkel in het belang der Amsterdam- sche Rijnscheepvaarlmaar mede voor de be doelde streken is de aanleg van een kanaal door de Geldersche vallei eene levenskwestie. De Staten van Utrecht namen in medio 1856 de voorstellen tot het daarstellen van zoodanig kanaal aan, doch zij werden in medio 1857 door de Staten van Gelderland verworpen. Betere plannen dan de voormelde werden later ontworpen. De Minister van Binnenl. Zaken hechtte daaraan zijne goedkeuring. Geraamd op 800.000.wilde hij bij de Wetgevende Magl de helft dezer gelden aanvragenom liet werk van Rijkswege te doen uitvoerenindien door Utrecht tot een maximum van 240,000.door Gelderland tot een maximum van 100,000. daartoe werd bijgedragen. De Staten van Utrecht namen de desbetref- lende voorstellen in medio 1870 niet groole meerderheid aandoch zij werden door de Staten van Gelderland op 8 November 1870 met 33 Legen 20 stemmen verworpen. Zonder te treden in hetgeen tot deze ver werping heeft geleidmag men thans wel met grond vooruitzien dat de Geldersche Staten bij nieuw te behandelen voorstellen tot kanalisatie zich daarmede zullen vereenigen. Is derhalve de Minister van Binnenlandsche Zaken gezind aan den wensch in voormeld adres uitgedrukt gevolg te gevendan is er veel hoop dat eindelijk des noodig met of zonder gedeeltelijke finantieele medewerking van Am sterdam, Utrechten Gelderland het kanaal van Staatswege zal worden tot stand gebragtmo gende men de verwachting koesteren dat de Slaten-Gencraal de vQorslelien daartoe zullen aannemen. Politieke Itevue. Volgens de Times zal de Porte weldra aan de mogendheden die het tractaat van Parijs onderteekend hebben, mededeelen de ontworpen hervormingen, welke zij voornemens is in hel staatsbestuur in te voeren en die al dadelijk in Bosnië en de llerzegowina toegepast rollen worden. In de diplomatieke kringen te Be.lijn wordt beweerd dat er sprake is van een organi satie dezer provinciën, gelijk aan (i*r~wxdke de Libanon kreeg na de fransche inlëgerinjj van 1861, ol welke Ali-pacha ontworpen beeftivoor het eiland Kandia na den opstand van 1867. De berlijnsche correspondent der Indépendance beige voegt er bij dat aan het behoud des vredes niet getwijfeld, en dit vertrouwen door de engelsch-egypliache finantiële operatie niet ge schokt wordi. De taal der duitsche ministeriële bladen is mei dit gevoelen niet in strijd. In Spanje is Cauovas del Castillo weder aan hel hooid van het gewijzigd ministerie opgelte den.Ondei zijne leiding zullen derhalve de ver kiezingen voor de Cortes plaats hebben. Nu het ongunstige jaargetijde den beslissen- den veldtocht tegen de Carlisten belemmert vreezen velen dat men weder beproeven zal door een schikking te verwerven, wat slechts door geweld van wapenen te verkrijgen is. De Fransche Nationale Vergadering bereidt zich om te sterven. De Fransche burger, die prijs stelt op ware vrijheidzal over haar dood niet rouwen. Het drukpers-wetsontwerp moest hoogstwaar schijnlijk worden ingetrokken. 't Zou een muilkorf voor de Fransche pers zijn geweestsolider ineengezel dan die voor onze honden. De Fransche commiss'e belast met het onder zoek van de drukperswet, heelt het ontwerp in zijn geheel verworpen. Over het tweede gedeelte van het ontwerp, handelende over den slaat van belegzal een afzonderlijk rapport verschijnenwaarin geconcludeerd wordt tot opheffing van den staal van beleg. Volgens het verdrag, die door de groep La- vergne lusschen het regter- en hel linkercenlrum is lol stand gekomen, zullen 30 senatoren wor den gekozen uil de regter-, 30 uil de linker zijde en 25 uit de andere groepenbehalve uil die der Bonapartisten. Deze alspraak is vooral aangegaan om de keizeisgezinden te we ren maar men weet nog nietoi de geheele linkerzijde er genoegen mede neemt. De Parijsche politie heeft verleden week voor het eeist gebruik gemaakt van bel verbod betref fende de particuliere vergaderingen. Omstreeks 400 republikeiuen waren in de Itue Nationale vergaderd toen juist op het oogenblik dat de vergadering zou geopend worden de politie de beeren verzocht uitten te gaan. De afgevaardigde Tolain die tegenwoordig was, meende dat de politie moest worden gehoorzaamd en men ging uiteen. 't Journal des Débats wil het kanaal van Suez tol een «onzijdigen" waterweg verklaard hebben. 't Voorstel is niet kwaad en het zal overal bijval vinden, behalve in Engeland. 'l Zal wel niet genegen zijn 50 millioen gul den te geven, om de heerschappij over het kanaal broederlijk met Europa te deelen. De Lesseps heelt ook over den Suez-verkoop ge sproken en berust met gelatenheid in die negotie. zoekt naar hel goede dat daarin gelegen is en laat het andere langs zich heen glijden. The Tiibune schrijitWal Frankrijk aangaat, hel kan den aankoop der Suez-kanaalactiën door de Engelsche Regeering al Zijn Aziatisch Sedan beschouwen. De Onderkoning van Egypte, die tot nog toe als de beschermeling van Frank rijk gold en bij de inwijding van het kanaal aan de Keizetln der Franschen de eereplaats boven alle Vorsten aanwees, verlaat thans het magtelooze Frankrijk en stelt zich onder de bescherming van Engeland. Aan een alliantie der VVestersche Mogendheden valt niet meer te denken. Engeland is een politiek moede, die hel geen voordeel kan bezorgen. Het ziet bet vastgesloten verbond der Noordsche Mogendhe den waarbij ook Italië zich heelt aangesloten

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1