M 2366. Dingsdag- 14 December 1875. 1ÏER5F00MSCIE C0IE1II. Nedekl. Centr.-Spoorw. (Winterdiensl). Vertrek van Ameisfoort naar Utrecht 7.20 alleen Zat., 9.10, 11.08, 2.28, 8.24. Vertrek van Amenfoort naar Zwolle 8.4-k, 9.+3, 1.43, 0.10, 8.52 Oosterspoorweg. (Winlerdienst.) Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 7.35; 9.35; 11.10; 3.-; 8.30. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.30; 12.20; 5.— 7.16 9,16. Deligbnci-Deenstei» Tan den lieer A. SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgen 0.46op den eenten trein naar Arnhem en namiddags $'/i nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.19 ou avonds 8.34 nor. Van Amenfoort naar Bvneveld 6.15 avonds. Van Barneveld naar Amenfoort 7,/a «mor*. kring zeer illiberaal handelenzoodal mannen der tegenpartij hun in onbekrompenheid soms een les kunnen geven. Is er ernst genoeg bij onze journalisten zoodat het ons niet om gelijk hebben maar om de waarheid te doen is «Gereed tot regecren? Onzes inziens neen; ja wij achten het optreden van een liberaal kabinet, onder de tegenwoordige omstandig heden, niet raadzaam, gevaarlijk zelfs. «Zoo op nieuw opeenvolgende liberale kabi netten en volksvertegenwoordigingen, waarin de liberale partij de meerderheid heelt, onmachtig bleken dc hangende quaestien te beslissen, en de tegenwoordige toestand der liberale partij geeft alle redenen zulks te verwachten zou het volk zich van dit onvruchtbare liberalisme en tot de andere partijen wenden. «liet liberalisme zou voor langen tijd als regeerings-beginsel veroordeeld zijn. Dit zou echter het minst der kwalen zijnzoo onze constitulionecle instellingen maar geen gevaar liepende clericale vijand slaapt niel. «Thans nog niet tot regceren gereedwan neer weldit moet de tijd leeren." Partijvijanden zouden den Heer Viruly geen betere kastijding kunnen toedienen dan door deze journalistieke jtarlijyenoole is geschied. Wij betwisten hem niet het regt om zijn gevoelen en inzigten als Volksvertegenwoordiger kenbaar te maken, en te verdedigen; maar het moet slcrk worden gelaaktdat hij voormelde onstaafbare verzekering durfde uilen. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/1-. franco per post /1.15. Prijs der Advertentiên van 1 tot 0 regels 00 Cts; elke regel meerder 10 CUlegale oüciéle en onteigen. AdvertentiCn per regel 15 Cts. Reclames per regel 25 cents Af,, nummer, 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. B. van CleeJ, te Amenrfoort Bureau Amer.roorUcle Courant. Stoove*ra*t bij de Langestraat. Wijk B. No, 33 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Uitsluitende Agenten voor FrankrijkQ. L. Dadbb a Co. (E. ElsbaCH) te Parijs. Advertentiên voor dit blad ait Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nugh en van Ditmab Wijnstraat, B De parlementaire gasconnade van den Heer Viruly. Eerder voorstanders van bewijzen en hande len dan van veel te redenerentenzij kapitale kwesliën voldoende regt tot redenering mogen vergenheelt het ons sterk verwonderddat ile lieer Viruly onlangs in de Tweede Kamer durfde verzekeren: «dat de liberale partij er geen bezwaar in zag de teugels van hel bewind in handen tc nemen", zonder deze verzekering door iels geloofbaars te hebben geslaafd. Nu is'l voor eenieder, die de binnenlandsche politiek met begrip volgtduidelijk dat de liberale partij tc verdeeld is om een bewind te vormen 'twclk den steun der gansche partij kan erlangen, vooral ook omdat die partij op slechts, tout compriseen of twee stemmen meerderheid op dit oogenblik in de Tweede Kamer kan bogen. Daarom bad het zeker afdoend effect gemaakt bijaldien een of ander conservatief Volksver tegenwoordiger den Heer Viruly dadelijk au pied du mur bad gezet, door hem uittedagen eenc lijst van liberale portefeuille-titularissen te producei-en van voldoende geschiktheid en bekwaamheiden onbetwistbaar homogeen in hoofdbeginselen en omtrent hoofdkwestiën van regeringsbeleid, welke de regeringstaak zouden willen aanvaarden. Zeker had de Heer Viruly alsdan fiasco gemaakt. En welk leider weet hij te produceren De conservatieven en concilianten vinden leiders in de Ministers Heemskerk en van Goltslcin en dc anti-revolutionnairen vinden min of meer een leider in. Dr. Kuyper. Maar wie kan en wil als leider der liberalen opti'eden? Hoe impertinent de bewering van den Heer Viruly was, wordt het best tentoongesteld door de Arnh. Cl., die toch waarlijk bekend genoog staat als extra-libei'aalevenwel dik wijls blijk geeft veel zelfstandigheid te bezitten en zich niet door parlijliel'de of partijdwang van liet pad der waarheid te laten afleiden. De Arnh. Cl. bestrijdt hein dan ook onder den titel: «Gereed te regeren?" «Laten we ons gcene illusiën maken omtrent den locstand zegt de schrijver waarheid bovenal. Er is geklaagd dal gebrek aan ernst de liberale partij heelt gedemoraliseerd. Is cr thans meer ernst Is het de. mannendie als vertegenwoordigers van het volk optredenniet meer te doen om fraaie redevoenngen le hou den of ministers tc plagenof den geachten medeleden speldeprikken te geven, ol te ver toornen? is erbij hen geen wrevelomdat een ander de plaats innamdie naar zij meen den hun toekwam; of omdat zij zich voorbij gegaan achten door den minister; hebben zij bij bet binnenkomen in 's lands vergaderzaal alle persoonlijke vceten en grieven aan den drempel nedergelegd? weten zij wat zij willen en boe zy willen? «Is er ook ernst genoeg bij de liberalen in den lande, zoodat bet bedroevend schouwspel niet meer vertoond worde dat mannendie in openbare vergaderingen als verdedigers van li beralisme en vooruitgang optreden, in kleiner Politieke Kevite. In een op 7 jl. ie Londen gehouden Alge- mecne Vergadering van bezillers van Tnrksclie obligatiën van alle caiegoriën is behandeld het ontwerp van een reglementstrekkende om nieuwe uitgillen te beletten. Een comité is benoemd om de onderhandelingen te leiden. Tol dekking van de kosten zal 1 pel. van den eerstverschijnenden coupon van alle obligatiën ingehouden worden. De Times gelooft dal de heer Otway tot algemeen agent van de houders be noemd zal worden en dai hei mogelijk is, dat, na de aankomst van Sadyk-Pacha te Parijs, de onderhandelingen aldaar-zullen worden gevoerd. De dood van Mustafa Faiyl-Pacha de ziel der jong-Turksclie beweging en bioeder van den Onderkoning van Egyote is onder de tegen woordige omstandigheden van hijzonder gewigl. Hij was een dier Turken, die te Parijs de ver fijnde vormen der XVestersche beschaving aan genomen hebben en er voldoening in vinden den Parijschen boulevardier te evenaren. Het Dagblad van Moscou 'l orgaan der politieke oud-Hussisclie partij zegl «de on der-Koning van Egypte had als vassal van den Sultan, bel regt niel om le doen wal bij deed, te minder nog, daar de Sultan zelf onder cu- raleele van de Mogendheden slaat. «Als de Grooie lieer Consiantinopel eens had verkocht zou Engeland dan zwijgen Engeland zendi inmiddels li a C boedoliedders naar Egypte. Gebrek aan werk hebben zij er niet. Aan hel hullet, op eene parlementaire soirée bij Bismarckwaar de voortrellelijke bieisoor ten van den lioogen gastheer niet liet minst «looi de Beyerscbe kenners met alle aandacht wei den geproefd viel naiimrlijk liet gesprek Op «le bierbeUsling. Disminck bleef bij zijn gevoelen dat liet bier door tie belasting Dctei zou worden, terwijl de afgevaardigden van eene tegenoverge stelde meun mg waren cnwat zoo dikwijls in dergelijke gevallen gebeurt, men overtuigde elkander niet. Sprekende over de bijeenroeping van den rijksdag in October wat een ongunstig tijdstip werd gevonden, zeide Bitmarckdal hij daaraan niets kon doen. De ministers waren in dit als in vele opzigten magtiger dan de kanselier «die maar een zomerminisler is." De Wurtem- bergsche algevaardigde dr. Schwan bragt het gesprek op een ander onderwerp. Hij verklaarde, dal Duilschlands eenheid niets te wenschen zou overlaten zoo men maar de Zuid-Duilschers kon overtuigen dat het rijk niet zal opgaan in Pruissen. «Gij bebt gelijk," antwoordde Bitmarck. «Pruissen moei in Duitschland opgaan, maar Pruissen is nog al dik. Bedenk wel dat ik de eenige Ouitsche minister ben; de anderen zijn Pruissen, Beijeren," enz. De «parlementaire soirees" en wat daar voor valt trekken in Duitschland zeer de aandacht, men ziet, dat zij die niet onwaardig zijn. In Duitschland zijn de begrootingen aan de orde van den dag. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog in hare jongste zitting heelt de financieele commissie een opmerkelijk besluit genomen zij beeft ni. den post lot benoeming van 50 nieuwe stafofficieren die tot districtscommandanten zouden worden be noemd doorgehaaldwaartoe zij aanleiding vond «in de zonderlinge wijze waarop die zaak is aanbevolen." Is de regeering voor dezen maatregelde hoogste militaire autoriteiten verwachten daaren tegen van zijn toepassing niets goeds. De finantieele quaestie liet de commissie ge heel ter zijde. Het besluit tol verwerping werd genomen met algerueene stemmen tegen twee. Het duilsche centrale comité der Vereenigiu- gen tot hel verleenen van hulp aan gewonden, heelt besloten: lo. eene subsidie beschikbaar te stellen voor die industriëlen welke voornemens zijn deel te neinen aan de hygiène-tentoonslelling te Brusseldoch niet wenschen de kosten van het transport der in te zenden voorwerpen tc diagen 2o. op zijne kosten eene grootcre ruimte voor de duilsche inzenders te vragen. Allerlei. Een dik ja vet Engelsch ondernemer van be grafenissen vroeg aan een {locter raad tegen zijne zwaarlijvigheid. «Ga roeijen 1" was 'l antwoord. Ily deed het, maar kreeg toen zulk een hon ger en at zooveel dat hij nog vetter werd. Toen ging hij naar dr. Ilarvty en deze raadde hem aan: «vermijd elk voedsel dat aanleiding «eelt lot de vorming van vet in de weefsels zooals koolhydraten en vetten gebruik matige hoeveelheid alcohol en neem veel beweging 1" De dikke ondernemer van begrafenissen nadat bij dien raad eerst door een apotheker in de ge wone keukentaal had laten overbrengen deed alzoo en stapte weldra voor de lijkkoetsen met dc elegaitlie van een zefir. Omtrent een treurig ougeval met vergiftigde medicijnen te Kapelie in Zeeland blijkt dat de schuld voornamelijk >e zoeken is in de onachtzaamheid van den bediende eens apho- 'bekers. Laatstgenoemde had namelijk eene col lectie medicijnen over genomen uit de apotheek van den overleden docier te 's Heerenbeek en gal zijn bediende last de verschillende soorten behoorlijk te bergen. Terwijl deze daarmede bezig was, vond bij een fiesch vermoedeljjk

Amersfoortsche Courant | 1875 | | pagina 1