aigen mogen om hier ter stede eene flinke Waschinrichting" lot stand te brengen *00 •la ook reeds op vele plaatsen in ons vaderland bestaat. Zoover mij bekend isbeantwoordt de vrasch- en badinrichting op de Katbarijne-kade alhier niet aan hetgeen door inü wordt bedoeld. Mocht dit anders zijn, zoodat lamiliën daar hare vrasch kunnen doen in orde brengen dan word ik hieromtrent gaarne ingelicht, en aal ook het publiek met deze inrichting beter behooren bekend gemaakt te worden. Maar ik «neendat eene waschinrichting waardoor de tegenwoordige wascbviouwen overbodig zouden worden hier nog altoos eene onvervulde be hoefte is. Zij, die deze zaak ondernemen kun nen rekenen op de dankbaat Ueid en de onder steuning van velen. Zij zullen aan Utrecht eene froole weldaad bewezen. Een Huisvader." Ook in een aantal andere steden zou zulk «ene onderneming een weldaad zijn. In een provinciaal blad lezen wij heden een advertentie waarin een vader twee zijner moe- derlooze kinderen een meisje van tien maanden «n eeu van drie jaren «cadeau biedt." Als wij hier niet met een nare zoogenaamde grap te doen hebben, en de vader" een hond" ia wat wij voor hem wenschen dan moet de redacteur van bel blad bepaald die afschu welijke advertentie niet hebben gezien. Hoe hun hij ze anders plaatsen (Amst. Cl.) Onder de 4386 militairen, die in 1875 naar Indië zijn uitgezondenbevonden zicb 3535 vreemdelingen, ol. 296 Duitscbers, 174 Zwit sers, 2287 Belgen, 731 Franscben 10 Oosten rijkers, 16 Italianen, 17 Luxemburgers, 2 Polen, 1 Amerikaan en 1 Kus. Op den Brenner spoorweg is dezer dagen een reuzenomelet gebakken. Bij Küfstein geraakte nl. een waggon in branddie een lading van 15000 eijeren bevatte. Jammer slechts zegt 4e berigtgever dal er geen boter bij was. De Engelsche troonopvolger houdt zich gelijk taen weel, in Indië onledig met op de tijgerjagt te gaan. Bij zulk een uitstapje bestaat het eigen lijke jagtgevolg van den prins uil 200 olifanten 550 kameelen 120 paarden, 60 ossenwagens, 520 koelis, 1000 aanjagers. De heeren uit het gevolg zijn niet zoo innig overtuigd van de genoegens der tijgerjagt. De langdurige rillen -op een olifant door suikerriet «n bosschen, terwijl boomtakken en doornen links en regis met het gelaat van den ruiter een ondeugend spel spelen hebben een diepen indruk gemaakt op de tengere leesten van vele Engelsche of ficieren. Daarbij komt dat het eigenlijke wild waarop gejaagd wordt, zich niet laat zien. Het jaargetijde is te koel. De tijger begeeft zich overdag het open land ineerst in het beete saizoen blijft hij ook dan in zijn bosschen en in het suikerriet. Uit een provinciestad in België wordt de volgende vergiftigingsgeschiedenis medegedeeld. De vrouw van een eerzaam burger kwam in de apotheek en begeerde arsenicum zoo zij voorgaf om de vele ratten onschadelijk tc maken, waar haar woning van wemelde. De apotheker, die de vrouw als «een booze heks" kende, dacht dal er onraad was en zeide haar, dat zij over «enige uren het vergif kon halen. Maar de apotheker stuurde terstond naar haar man en deelde hem 't verlangen van zijn wederhelft mede. De man verklaarde dal zich geen enkele ral ia zijn huis bevond en dat zijn bedgenoot het gift wel koopen zou om iemand anders dan ratten van hel leven naar den dood te bevorderen. De apotheker stelde den doodelijk verschrikten man gerust en zeide hem dat bij gerust alles mogt eten, wal zijn «goede" vrouw hem zou voorzettenmaar daarmede tevens aan een genezing voor goed te denken. De apotheker atootte in een mortier dadelijk een stuk suiker tot fijn poeder. Eenigen tijd later verschynt de vrouw van den burger om baar «vergil" te halen en krijgt het zonder beden ken. Den volgenden dag is zij bijzonder liet jegens haat man ja zij maakte hein zelis zijn lievelings-koslje pannekoeken klaar en bestrooit ze dik met suikeruit de apo theek. De man is hoogst verblijd en laat zich de padnekoeken voortreffelijk smaken. Plotseling vergaat hem alle lusthij ziet spijtig op zijn eten neer, laat een versch aangebeten pannekoek op den grond vallen en taat naar zyn buik. Vreeselyke kramppijnen overvallen hem, hij hnilt van pijnzijn gevoelige vtouw jammert ontzettend en binnen weinige minuten ia hij een lijk. Nauwelijks heeft hij den laais'.en adem uitgeblazen, ol de arme «weduwe" wordt weer vrolyk en maakt zich druk. Zij haalteen touwdoet het den overleden man om den hals en tracht hem aan den eersten spijker den beste op te hangen alleen met bet doel om het den schijn te gevenalsof haar man zich zeiven had opgehangen. Zij had liet touw oin zijn hals evenwel nog niet onigediaatd, ot de «gestorven" echtgenoot ontwaakt; hij de strop van den hals, pakt zijn doodelijk ontstelde vrouw bij de kraag en geelt baar met hel touw zoo'n pak slaagdal zij thans nog ziek te bed ligt. K e 1111 i s g e v i u ft. De GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE UTRECHT. Gezien de miwire van Jhr. J. L.R.A. Huijdecoper, dd. S Februari] 1878. houdende kenni«KevinK. dat hij rijn ontslag neemt als Lid der Provinciale Staten van Utrecht, zitting hebbende voor het kieadiatrict Amerongen Overwegende, dat in de hierdoor ontatane vacature in de verga dering der Staten van dete provincie in het kieadiatrict Amerongen behoort te worden voorzien Geaien de wet van 5 November 1852 (Staatahlad no. 107), hou dende regeling van de verdeeling der provinciën in kieadiatricten ter benoeming van leden van de Provinciale Statenen». Gelet op hunne bealuiten van den 18. November 1852, no. 29, en 24 December 1857, no. 29 (Provinciaal-blad no. 104 on 83) Gelet op de artikelen 6 en 7 der wet van 6 Julö 1850 (Staatahlad no. 39), regelende de tamenstelling en magt van de Provinciale Staten, Hebben goedgevonden te bepalen lo. Dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het kieadiatrict Amerongen, zoo in hot hoofd-kieadiatrict ala in de onder-kieadistrictenlal geschieden op Dingadag den 14. Maart 1876, en de herstemming, zoo noodig, op Dingsdag den 28. Maart daaraanvolgende 2o Dat dit beiluit zal worden gezonden aan den Voorzitter van den Raad der gemeente Amerongen ter verdere uitvoering; zullende het wijder» worden bekend gemaukt bij Provinciaal-blad en geplaatst in h«t Utrechtach Provinciaal en Stadelijk Dagblad en de Amers- foortaehe Courant. Utrecht, den 17. Februari]1878. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN DOORN voorzitter. DE KOCKgriffier. AMERSFOORT, 21 Februaiij 1876. Het is een verblijdend teeken dat de geest der kiezers voor de aansL verkiezing van den gemeenteraad allengskens wakker en levendiger is geworden. De talrijkheid der candidaten voor de aldaar vacante plaats mag dan ook den kiezers wel aansporen om overmorgen, Woensdag, trouw ter stembus oplekomenteneinde alzoo kracht dadig medetewerken dal onze gemeentelijke vertegenwoordiging met een kordaatkundig en geschikt raadslid wordt verrijkt. Door het Gemeentebestuur van Amersfoort is heden aanbesteed de levering van 21)000 gewone Niederraennicher straatkeijen en 800 anderhalve dito's. Hiervoor was ingeschreven door de Heeren Kloos en van Limburgh te Rotterdam voor 1451,35, de Erven H. Trip te Utrecht voor ƒ1461,17 en is de levering aan voormelden minsten inschrijver gegund. De veijaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning is Zaturdag jl. te Amersfoort op de ge bruikelijke wijze gevierdechter tengevolge van den veelvuldig gevallen regen kon op het Kalfsveld de voorgenomen parade der rijdende artillerie en schutlerij niet worden gehouden. 's Middags had op de schermzaal een assaut d«r rijdende artillerie enz. plaats. Door de Weerbaarheid van AmersfoortHil versum en Baarn werd eene genoegelijke bij eenkomst gehouden, zoomede door de onder officieren enz. der rijdeade artillerie. Het kader onder-officieren en korporaals der d.d. Schutterij komt heden avond feestelijk bijeen. Eene in aanbouw zijnde woning, even buiten Amersfoort, is in den vroegen morgen van Zaturdag jL door den hevigen wind ineengezakt Donderdag jl. is in eene fabriek te Amers foort een lïjarig meisje, staande aan eene zolderopening, naar beneden gevallen, met het gevolg dat zij onmiddellijk overleed en is een onderzoek naar de oorzaak van haren dood ingesteld. Diverse bladen meldendat het ontwerp van den Heer M o e n s tot wijziging der School wet van 1857, welk ontwerp in de laatste najaarszltting werd toegezegd, binnen weinige dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De Standaard meldt dat het Zuider- zendingsfeest dit jaar gevierd cal worden den 21 Junij e.k. op het terrein Dij kwel, nabij het station Biesélinge. De zaandammer schutters, die onlangs door den schuttersraad tot een boete zijn veroordeeld, wegens bet niet-opkomen bij een inspectie op Zondag, hebben te dier zake bij den minister van binnenlandsche zaken een adres ingediend, waarin zij hunne grieven tegen het gestreken vonnis uiteenzetten en om ontheffing daarvan verzoeken. De Hamburger stoomboot Franconia en de stoomboot Slraihclyde van Glasgow zijn nabij Dover met elkander in botsing gekomen. De Stralhclyde zonk cn de andere kreeg groote avarij. 52 menschen verloren by uit ongeval hel leven. Te Neustadt-Eterswolde in de provincie Bran denburg 7 uur N.O. Berlijn hebben j.l. Zondag hoewel hel vinnig koud en de grond dik mei sneeuw bedekt lag, zes aldaar wonende Baptisten in de nabijvloeijende rivier den doop bij onderdompeling ondergaan. De doopelingen bestaande uil vijf jonge man nen en eeu meisje van 17 jaar, allen slechts met een linnen hemd bekleedwerden door den predikant driemaal ondergedompeld. Trillend en klappertandend van kende stegen de gedooplen achtereenvolgens uil den killen vloed en keerdenna zich haastig te hebben aangekleed huiswaarts. Tot dusver schijnt hun gezondheid van het koude bad volstrekt geen nadeel te hebben ondervonden. De politie te Parijs heelt in de wijk der Champs Elysées eene vrouw aangehouden die 102 jaren oud was en zicb nog met politiek bemoeide. Zij werd op heeleidaad betrapt toen zij bezig was de biljetten der candidaten van de muren te scheuren. Volgens besluit van den Senatus Veteranorum van hel Utrechtsch studentencorps, zal het 240-jarig beslaan van de Hoogeschool van 26 Jnnij tol en met 1 Julij gevierd worden. Men verneemt uit CaAnes, dat H. M. de Koningin voortdurend in beteischap toeneemt, ofschoon de krachten nog niet volkomen zijn hersteldH. M. is voornemens het gansche voorjaar aldaar door te brengen. De Heer Izaak Prins, emeritus predikant der Herv. gemeente le Amsterdam en de oudste der predikanten in Nederland heelt nog krachtig van ligchaam en geest Vrijdag jl. zijn 95e ver jaardag gevierd. De grootste locomotiei der wereld is thans op den Pensylvanie-spoorweg in gebruik. Die reu- zenmachine vervoert met de gewcnschte snelheid 100 geladen wagens terwijl de beste locomotiei van gewone aimeting hoogstens 40 zulke wagens trekt. Men verzekert dat ook de economitch- financièle voordeden, die hel gebruik van zulk een kolossale machine oplevertaanzienlijk zijn. Verleden week is op één middag op de Merwode eene zeldzame rijke vi&chvangst aaneenigeüo- rinchemsche visschers le beurt gevallen. In een trek met den zegen werd zooveel neivisch, meestal bestaande uil bliekvoren en baars gevangendal zij met vier tol zinkens toe be laden schuiten huiswaarts keerden. De geheele voorraadmeer dan 5000 kilo is in manden verpakt naar het buitenland ver zonden. Hel berigt ware aangenamer geweest voor onze landgenooten bijaldien deze visch in het binnenland zou zijn gebleven. Men schrijft uit Aeschol«Er is deze week in onze stad een zonderling huwelijk vollokken. De bruidegom was 67 jaar de bruid slechts 20 en de schoonvader 54 jaar 1 I." Vrijdagavond is uit den spoortrein, die ten 5 ure 40 minuten uit Arnhem naar Holland vertrekttoen deze reeds op gang waseen matroos uil een raampje gesprongenomdat zijn kameraad niet bij hem wilde komen zitten. Ondanks het gevaarlijke van den sprong ia de waaghals er zonder ongeluk afgekomen. De vrijmetselaarsloge «l'Union Provinciale" te Groningen wier werkzaamheid in den regel voor de buitenwereld onopgemerkt voorbijgaat, heeft thans eene taak op zich genomen waar van zij zeker de meeste ruchtbaarheid wenscht te hebben gegeven. Zij wil door hel houden van eene verloting een fonds vormen uil welks renten kan worden voorzien in hel onderhoud van onbemiddelde kweekelingen aan de kweek school voor onderwijzeressen, die weldra in die stad zal worden opgerigi. Een zeldzame jubilaris is de vrouw van een schoenmaker te Rostockdie dezer dagen haar zilveren bruiloft voor de tweede maal vierde. Zij had het genoegen gehad met baar eersten man een dergelijk jubilé te vierin. Misschien beleeft zij dat geluk met ccncn derden man.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2