bankde depositokasde gelden ran hel vrees huis ent. waren geborgen letterlijk leeggeplun derd. De nacluwakeraan wien alleen dat ge- houw ter bewaking was toevertrouwd werd door de dieven een achttal geinasketden mis handeld en gekneveld. Du schade is nog niet te berekenen. In een kleinen winkel ie Arasterdam kwam eene welgekleede vrouw vragen naar den prijs eener kookraachine. Deze werd haar opgegeven en zij verklaarde de machine eenigeo tijd later te zullen halen. Echter kwam de dame niet terug out de goede reden dat zij zich onder liet praten van den ketel eene andere machine had meester gemaakt. Voor het Indisch leger is een soldaat een vreemdeling aangeworven van 2,05 meter. Men heeft den man eea pak moeten laten ma ken daar in de magazijnen op zulke reuzen niet gerekend wordt. De Atchinezen zullen hem welligt voor eenen tweeden Goliath aanzien. Zondag-morgen vond men in den stal van Mad. Üebangnies te Doornik, vier schoone sterke paarden versmachtdoor den rook van stroo waarin waarschijnlijk 's avonds te voren, van de lamp eene vuurvonk was gevallen. De heer Iftcen te Amsterdam heeft het door het Handelsblad zeer aanbevolen plan opgevat om een lokaal in te rigten waar men zich met schaatsenrijden op wieltjes kan ver maken. Het lidmaatschap zal tien gulden kosten. Gemeenteraad van Amersfoort Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van eergisterendingsdag 22 Februarij gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijerswaren aanwezig 13 leden, (1 vacature) en afwezig met kennisgeving van verhindering door ambtsbezigheden de Heer Mr. C. A. van der Leeuw. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd Aan de orde is eene ontwerp-verordening tot wijziging van artt. 16 en 18 van het reglement voor de tusschenschool, met amendement van den heer Meihorst en de rapporten der afdeelingen. Aan de breedvoerige beraadslagingen over dit onderwerp wordt deelgenomen door de lieeren Meihorstvan WalchrenCroockewilvan Sasse 'van Ysselt, Visser en den Voorzitter, en daarna met 11 legen 2 stemmen (de heeren Methorst en het gewijzigd ontwerp aangenomen, waarbij het uur van vijf tot halfzeven gesteld wordt voor de avondschool bestemd lot het geven van onderwijsook in de Fransche taal aan jongens niet beneden 10 jaar, en voor meisjes ter beoelening van vrouwelijke handwerken. Ontwerp-besluit tot verkoop van het terrein genaamd liet Vildersbosch, groot U hectare, aan het Rijk tegen f 6045voor den bouw van eene militaire ziekeninrichling. De Voorzitter her innert dat vroeger reeds in beginsel tot dien ver koop is besloten en dit ontwerp meer eene zaak van vorm geldt, om de goedkeuring van Gedepu teerde Stalen daarop aantevragen. Met aige- meene steramen aangenomen. Voorstel tot verkoop van het terrein de Vlas akkers. groot 109 hectaren, aan het Rijk voor 23000, onder voorwaarde dat de Schutterij en Weerbaarheidsvereeniging hare gewone schiet oefeningen aldaar kunnen houden. De Voorzitter geeft te kennen dat na een velerzijds gedaan on derzoek de door Burg. en Weth. voorgestelde koopprijs alleszins billijk is voorgekomen. Als voren. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentehe- grooling over 1875in hoofdzaak daartoe strek kende dat /"3375 (kosten van het voor tweede openbare armenschool onlangs aangekocht per ceel) in uilgaaf en f 2970 (opbrengst van 2 hec taren verkocht lan-l aan zee) in ontvang worden gebragt. Als voren. Achtereenvolgens worden met algemeene stemmen vastgesteld het 3de aanvuilings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1875 (J 58,29) en het oorspronkelijk kohier derzelfde belasting over 187H 25716,38). Op eene door den heer van Persijn gedane vraag antwoordt de Voor zitter, dat alle personen hiertoe in de termen vallendeop dit laatste kohier zijn gebragt en dat het inde begroolingvoor 1876 opgenomen cijfer van 23000 tot grondslag heeft en behoort te hebben de werkelijke ontvangsten over 1874 alzoo onder aftrek van de oninbare posten en de afschrijvingen wegens vertrekterwijl het kohier hooger is dan gewoonlijknu bijna alle perceelcn bezet zijn. Op gelijke wijze worden aangenomen twee ont worpen besluiten tol afschrijving van 550,33 op de kohieren van den hoofdelijken omslag en van /15,66 op het kohier der hondenbelasting I beiden over 1875. Voorstel van Burg. en Weth. ten opzichte van de in Maart 1875 door den Gemeenteraad toege zegde bijdrage van hoogstens 200 in de kosten der verbetering van den weg over den Eemdijk onder voorwaarde dat het Waterschap kernland èn weg èn dijk onderhoude en men van het jaag pad voortdurend gebruik kunne maken, liet Waterschapsbestuur wil echter niet hel onder houd van den dijktol dusver ten laste van de gemeente komendeop zich nemenwaarom Ged. Staten in overweging geven de daaromtrent gemaakte voorwaarde te doen vervallen. Hierom trent voeren de H.H. Croockewitvan Beek en de Voorzitter korlelijk het woordcn wordt met algemeene stemmen besloten Burg. en Weth. te machtigen tot de kennisgave dat door den Ge meenteraad geene termen gevonden zijn op het genomen besluit terugtekomen. Voorstel van Burg. en Weth. tot het bouwen in de Koningstraat, van eene tweede openbare ar menschool (volgens overgelegd plan voor 250 kinderen interigten, zonder onderwijzerswoning), alwaar het onderwijs, te geven door een hoofd onderwijzer, vier hulponderwijzers en eene hulp onderwijzeres evenals op de bestaande armen school zal worden ingerigt. - Mede in aanmerking genomen een door den Voorzitter besproken mis sive van den Schoolopziener nopens het volgen van een der twee daarin aangegeven stelsels bij de inrigting van het openbaar onderwijs te dezer plaatse, doet de heer Methorslondersteund door den heer van Persijnhet voorstel om de betrek kelijke stukken te doen onderzoeken in de afdee lingen. Daartoe wordt besloten met 7 tegen 6 st. die van de heeren van Beekvan Bitrgsteeden Croockewil, Schellus, van Sasse van Ysselt en den Voorzitter. Aan de orde is het verzoek van Mr J. W. Sluiter om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommis sie, door hem gevraagd omreden hij zich niet vereenigen kan met de adviezen door die com missie laatstelijk omlrent de tusschenschool en vroeger omtrent and?»*e punten uitgcbragl, alsme de een schrijven van Dr. H.A.M. van Walchren, waarbij deze wegens vertrek naar elders zijn ont slag aanbiedt als lid der school- en gezondlieids- comraissiën. Op eene bemerking van den lieer Meihorst zegt de Voorzitter dal hij de verordening voor de schoolcommissie niet aan de orde heeft gesteldomdat naar de meening van sommige raadsleden welligt een der nieuwe leden van de schoolcommissie bereid zoude bevonden worden 't secretariaat waartenemen, en alsdan de voorge dragen bezoldiging voor die betrekking zou ver vallen. Na eenige discussie over de vraag ofhet niet met hel oog op de alsnog vigerende verorde ning voor <le schoolcommissie overbodig is ont slag toetekennenwordt, ook omdat de benoe ming door den gemeenteraad geschiedt, z. h. o. besloten het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Vervolgens wordt overgegaan tot de keuze van twee leden der plaatse'ijke schoolcommissie, waartoe in de eerste plaats wordt benoemd de heer van Persijndie echter voor het in hein ge steld vertrouwen bedankende, verklaart zijne benoeming niet te kunnen aannemen, daartoe geleid door de wijze waarop zijn voorstel betrek kelijk de verordening voor de Schoolcommissie in de afdeelingen is ontvangen. Daarop worden de heeren Mr. C. A. van der Leeuw (in plaat6 van Mr. Sluiteren M. L. Celosse (in plaats van Dr. van Walchren) benoemd. Ingekomen zijneen verzoek van E. Ruiter om hem een stuk gemeentegrond aan den Berg groot 25 aren, in erfpacht of koop aftestaan tot het aanleggen van een uitspanningsoord. In handen gcslcld van eene Commissiebestaande uit de heeren van Beek, Visser en van liter sum. Rekening der bank van leening over 1875. Te onderzoeken in de afdeelingen. Verzoek van vier hulponderwijzers aan de ar menschool om lum tractemenl nogmaals te ver- hoogen. -— Ter Secretarie nedergelwgd en te be handelen in eene volgende vergadering. Vijf adressen (van gelijken inhoud)dooreen groot aantal onderteekenaars omtrent het markt wezen alhier ingedienden van de navolgende strekking 1. geen marktgeld !e heffen (wat trouwens niet geheven wordt)2. doelmatiger bestrating van de marktplaats3. uitgebreide publicaliën van de te houden marktdagen; 4. eene toelage van /125 voor uitteloven premiën; 5. verplaatsing van den handel in varkens naar de veemarkt. Twee adressenwaarin vele onderteekenaars hier en elders wonendedringend verzoeken, dé Varkensmarkt niet te verplaatsen. Een door onderscheidene ingezetenen inge diend adres van adhesie aan liet voorstel van den heer Methorst betreffende uitbreiding van het ledental der pl. Schoolcommissie. Al deze stukken worden op de Secretarie nedergelegd ter inzage van de raadsleden, opdat dezen des verkiezende daaraan eenig voorstel kunnen onllecncn. De Voorzitter deelt mede, dat het dagelijksch 1 bestuur indertijd eene onvruchtbare conferentie heeft gehad met den directeur der Centraal-Spoor- weg-Mautscheppij omtrent den slechten toestand van hel stationsplein en den weg, en zich daarop tot den Min. van Binnonl. Zaken heeft gewend die van oordeelt is dat, zoo het gemeentebestuur niet op grond van contraetiicele bepalingen de maatschappij kan overtuigen dal de gemeente niet lol liet onderhoud van een gedeelte des wegsdienende lol voor- of buitenplein van het Station gehouden isalsdan hel bestaande go- schil door den burgerlijken rechter zal moeien worden beslist. Z. Exc. merkte verder opdat, hangende de regterlijke uitspraakin liet belang van de veiligheid voor hel verkeer op de wegen en liet pleinvoor onderhoud behoort le worden zorg gedragen, maar dat belangrijke verbeterin gen zouden kunnen worden uitgesteld lot dal de nieuwe inrichting van liet Station dëliniticf zal zijn vastgesteld. Voor informatie. Eindelijk is nog ingekomen een verzoek van J. W. Kronenburg om eervol ontslag tegen den 1. Mei o. s. als conciërge der hoogere burgerschool. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. li. o. besloten dit verzoek dadelijk in behandeling tc nemen en het gevraagd ontslag le verleenen. AMERSFOORT«4 February 1876. Ter verkiezing van een lid voor den ge meenteraad van Amersfoort zijn Woensdag jl. van de 594 kiesgeregtigden, 256 ter stembus opgekomen en was de uilslag als volgt getal stembiljetten256 blanco en van onwaarde 4 geldige biljetten252 volstrekte meerderheid. .127 Hiervan verkregen de Heeren: J. Keijser66 stemmen J. Zandijk Jr.59 M. L Ce losse49 K. de Rooij35 Dr. L. C. E. E. Fock 32 J. J. Klebcr5 A. Kamerbeek5 .1. W. L. baron van Boclzelaor I zoodat op Woensdag 8 Maart e. k. eene her stemming geschiedt tussclicn beide eersivcr- melde Heeren. Sedert de vaststelling der kiezerslijstenin April des vorigon j.iarstot een getal van 594 kiesgeregtigdenzijn er 23 overleden en van hier vertrokken, en waren vele kiezers op den stemdag op reis of ongesteldzoodat de op komst der kiezersondanks den wintertijd belangrijk kan worden geacht. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier van justitie bij de Arrondissemenls-Regtbank tc Amersfoort den Heer Mr. II. ilulsboif Gz., thans grillicr bij het kantongcregt te Tiel. Heden, Donderdagavond halfacht, wordt in Amicitia te Amersfoort eene vergadering gebon den door de Amersf. Aid. «Volksonde rw ij s" vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs en Schoolbezoek in Nederland. Aldaar houdt de Heer J. E. van Hoorn, uil Hoorn, eene voordragt en zijn spreektalent, kunde en zaakkennis rnogen ten volle op een talrijk auditorium van beide seksen aanspraak maken. Eenieder, van welke rigting of gezindte hij of zij ook zijndient belang le stellen in den bloei van onderwijs, waardoor geschikts staatsburgers worden gevormd, en is verpiigt, naar vermogenmcdelewerken dat de scnool als kweekplaats van kennisgetrouwelijk door bet opkomend geslacht wordt bezocht. liet krachtig, opwekkand woord van voormel den weisprekenden redenaar, hetwelk heden avond wordt geuitzal derhalve gewis aantrek king en weerklank bij velen mogen vinden. I e meer mag tot belangrijke opkomst worden aangespoordomdat bij deze vereeniging alle electorale inmenging is uii ge s 1 o te n. Zij bepaalt zich streng tot het doel in baren titel omschreven cn dit is overwaardig de sym pathie van de gansche bevolking te verkrijgen. Als velen de bijeenkomst bijwonen, zal dit weder iets bijdragon lot bereiking van het lofwaardig doel der Vereeniging. De Amersfoortschc Reder ij kers kamer «Door Vriendschap tot Kunst", welke cenige weken geleden eene toonuelvoor stelling galdie grootelijks genoegen verschafte, betoont veel activiteitwant zij heeft weder ccne geheel nieuwe voorstelling georganiseerd, zullende plaats hebben maandagavond -id libra- a rij e. k. Alsdan wordt, blijkens ncvenssiaandc adv., opgevoerd D c Wees uit het g e h e r g t e een tooncelspcl welks handeling, van burger-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2